- 01.10.2020
- 267
- 0
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Білім беру саласы: Қатынас
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті:Сауат ашу және жазу
Тақырыбы: «Б» дыбысы және әрпі
Мақсаты: балаларға «Бб» дыбысының айтылуымен әрпі және сөздегі орнын тапқыза отырып таныстыру. Әр түрлі ойын ойнату арқылы сөзжұмбақ, сөзжұмбақ шештіру арқылы логикалық ойлауын дамыту. Жазуға қолын жаттықтыру.
Көрнекілігі: кеспе әріптер, текшелер, суреттер, слайд.
Әрекет кезеңдері | Педагогтың іс-әрекеті | Балалардың іс-әрекеті |
Ынталандыру
| Оқу іс-әрекетінің барысы. Ұйымдастыру кезеңі. Армысыз, қайырлы күн! -Армысыз, Аспан ата! -Армысыз,мейірімді Жер-Ана! -Армысыз,шұғылалы Алтын күн! -Дыбыс, әріп, буын, сөз деген не? -Дыбыстың әріптен айырмашылығы қандай? -Сөйлем дегеніміз не? | Балалар шаттық шеңберіне тұрып, бір – бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді. Балалар толық жауап береді. |
Ізденістер ұйымдастыру
| Негізгі бөлім. Осы кезде столға секіріп бақа шыға келді. - Мынау не екен балалар? - Бақа бізге неге келді екен, мен сұрап көрейінші. (Құлағын тосқан болады.) - Балалар, бақа бізге қонаққа келіпті, сендермен бірге Сабаққа қатысып ойнамақшы екен. Балалардан бақаның қимылын жасауын және өзі тураты ән айтып беруді сұрайды. - Қане, онда ән айтып берейік. Әнімізді еске түсірейік. — Бақа, бақа, балпақ, Басың неге жалпақ? Темір тел пек көп киіп, Басым содан жалпақ. — Бақа, бақа, балпақ, Бұтың неге талпақ? — Су бетінде көп жүзіп, Бұтым содан талпақ — Өте жақсы айттындар, балалар, таныс емес қай дыбыс? — Дұрыс. Б дыбысы екен. Жұмбақ Табада бар, Танада жоқ. Сабада бар, Санада жоқ. Балаларға бірнеше сурет көрсетіп ондағы заттардың атын атату. — Балалар, мынау ненің суреті? — Балтаның суреті. — Мұнымен не істейді? Балға, күрек, кетпен, тырманың қызметімен таныстырып, олардың ортақ аттары құрал-саймандар екені түсіндіріледі. Осылайша басқа да суреттер көрсетіп, аттарын ататқызады. — Олай болса Б дыбысы қандай дыбыс екен? Дауысты ма, әлде дауыссыз дыбыс па? — Дауысты дыбыстар қалай айтылады екен? — Дұрыс екен балалар, ал біз дауыссыз дыбыстарды қандай текшелермен белгілейміз? - Иектеріңе саусақтарың неше рет тиді? - Олай болса Б дыбысы сөздің басында, ортасында да, аяғында кездеседі екен. - Міне, балалар, біз бүгін сендермен жаңа дыбыспен, яғни дауыссыз Б дыбысымен танысамыз.
Әліппе дәптермен жұмыс. Суретте бө-рік, ба-ра-бан сөздері буынға бөлгізу.Б дыбысы сөздің басында, ортасында кездеседі екен. Буындап оқыту. Дәптердегі буындарды, сөздерді, сөйлемдерді құратып, оқытады. Барлығы хормен қайталап оқиды.
Ауада жаздырту. Бб әрпі таңбасының жазылу элементін көрсету. Жазу жұмысы. Үлгі бойынша Бб дыбысының баспа түрін (жазба түрін) таныстырып, ауада және тақтаға жазып көрсету. Үзік сызықтарды бастырып жазады, толтырады. Сергіту сәті: — Бала-бала, балақан Қане қайсы алакан? Саусақтарың әйбәт, Былай-былай ойнат. Тақтамен жұмыс және кеспе әріптерден сөз құрату.Кеспе, қима әріптерден сөздер құрастырту. «Сөз ойла, тез ойла». — Ал, қане енді кім көп сөз біледі екен, бәріміз ойланып осы Б дыбысынан басталатын сөз ойлайық. — Балық, балапан, балдырған, бақа, балға, бұғы, бұзау, Бота, арба, балға, сабақ, бесік, бор, бақа, балық т.б. — Жақсы, өте көп сөздер біледі екеңсіндер. Енді осы сөздерді буынға бөліп көрейікші. Сөйлем құра» тапсырмасы. |
Балалар мұқият тыңдайды.
Бірге қайталап айтады.
Б дыбысы.
Құрастырған сөздерді хормен қайталайды, буындап оқиды.
Б-а, ба-ла, бо, бо-та, ба-та, бо-ран, ба-ба, Бо-лат, ба-қа сөздерін балалар буындап оқиды.
Дәптердегі үлгі бойынша дыбысының кіші және бас әрпін бастырып жазады.
Сергітуді бәрі бірге қайталайды.
Ойынға белсене қатысады. |
Қорытынды | Сабақты бекіту. -Балалар, бүгінгі ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінде не үйрендік? Біз бүгін қандай дыбыспен таныстық? — "Б" дыбысы қандай дыбыс? — Оны біз қандай текшемен белгілейміз. | Балалар толық жауап береді.
|
Күтілетін нәтиже:
Білуі тиіс: Бб дыбысы және әрпінің баспа және жазба түрін жазу, оқу;
Болуы керек: Бб дыбысы және әрпі жайында түсінігі болуы керек;
Баланың қолынан келуі керек: Осы әріптен кездесетін сөздер, сөйлемдер ойлап айту, кеспе әріптерден таба білу, дауысты, дауыссыз дыбыстарын ажырату.
6 664 849 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Утегенова Айгерим Жаналиевна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Мини-курс
3 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Мини-курс
6 ч.
Мини-курс
2 ч.
Мини-курс
4 ч.