Инфоурок Биология КонспектыКонспект урока по теме "Қаңқаның бөлімдері" (8 класс)

Конспект урока по теме "Қаңқаның бөлімдері" (8 класс)

Скачать материал

Күні

Сабақтың тақырыбы:   Қаңқаның негізгі бөлімдері: бассүйек, тұлға қаңқасы, иық және жамбас белдеулерінің қаңқасы, қол-аяқ қаңқасы. Омыртқа жотасының бөлімдері. Адам қаңқасының ерекшеліктері.

Сабақтың мақсаты:          

Білімділік: Тірек – қимыл жүйесінің құрылысы мен қызмететрі туралы жаңа анатомиялық-физиологиялық түсініктерді қалыптастыру, қаңқаның құрылысы мен қызметтері туралы білімдерін арттыру.

Дамытушылық: оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіре отырып, коммуникативтік құзіреттілігін дамыту, қызығушылығын арттыруға, әрбір жеке тұлғаның ақыл-ойының дамуына, өздігінен жұмыс жасай білу қабілетін арттыру

Тәрбиелік: оқушыларды алғырлыққа, жүйелі білім алуға, ұжымшылдыққа, рухани адамгершілікке, бірін-бірі сыйлай білуге тәрбиелеу

Сабақтың  формасы:        топтық, жеке

Сабақтың типі:                  аралас

Сабақтың көрнекілігі:     «Адамның қаңқасы мен бұлшықеттері»   тақырыбы бойынша  суреттер, жасанды үлгі, интерактивті тақта

Сабақтың барысы:                                                       

І. Ұймдастыру кезеңі ( 1-2 минут)

Амандасу, түгендеу, оқушылардың назарын сабаққа аудару

Психологиялық дайындық

Армысың, асыл күн!

 Армысың, көк аспан!

 Армысың, жан досым!

 Жылуыма жылу қос,

Міне, менің қолым!

ІІ. Жаңа сабақ

Әр оқушының  алдарыңда бағалау парағы жатады.

Жеке оқушының бағалау парағы

 

Оқыш.аты-жөні

Топтық жұмыс

Сызықтық диктант

 

Сандар нені білдіреді

Адам қаңқасын құрастыру

Семантикалық карта

Жалпы баға

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Алдын ала оқушыларды үш топқа бөліп, әрқайсысы мынадай тақырып бойынша дайындалады:

1 топ «Бассүйек және тұлға қаңқасы»

2 топ «Иық белдеуі және қол сүйектері»

3 топ «Жамбас белдеуі және аяқ сүйектері»

Ендігі сөз барлық топтарға беріледі. Регламент бойынша әр топ 4 минут сөйлейді

 (15 минут)

 

Критерий бойынша топтық жұмысты бағалау парағы.

Тақырыптың ашылуы

Мәліметтің толықтығы

Топтың бірлігі

Сұраққа жауап беруі

Регламент сақтау

Ұпай саны

баға

1 топ

 

 

 

 

 

 

 

2 топ

 

 

 

 

 

 

 

3 топ

 

 

 

 

 

 

 

Ең жоғарғы балл: 5 балл

  5 балл ( толық сәйкес)

4 балл  ( толымсыз сәйкес)

2-3 балл (жартылай сәйкес )

0-1  балл (толығымен сәйкес емес)

 

Баға 21-25 –«5»

16-20- «4»

12-15- «3»

 

2.Сызықтық диктант ( 5 минут)
Дұрыс жауапқа «+», ал қате жауапқа «-» таңбасы қойыңыздар.

1.      Оссеин заты сүйекке серпінді, иілгіштік қасиет береді.

2.      Ми сауыты сүйектері жартылай қозғалмалы.

3.      Қаңқада 200-ден астам сүйектер бар.

4.      Ұзын сүйектерге қол-аяқты құрайтын жіліктер жатады.

5.      Адамда 10 мойын омыртқа бар.

6.      Бет бөлімі  маңдай, төбе, самай, шүйде сүйектерден құралған

7.      Жамбас белдеуі мен аяқ сүйектері аяқ қаңқасына жатады.

8.      Жауырын жалпақ сүйектерге жатады.

9.      Адам 25 жасқа дейін өседі.

10.  Органикалық заттар сүйекке мықтылық қасиет береді.

 

Жауабы: +,-,+,+,-,-,+,+,+,-.

9-10 – «5»

7-8 – «4»

4-6 –«3»

0-3 –«2»

 

3.Семантикалық карта (5 минут)

 

 

 

Сүйектер

Орналасуына қарай

Құрылысына қарай

Байланысуы

Бас

Тұлға

Қол

Аяқ

Ұзын

Қысқа

Жалпақ

Қозғалмайтын

Қозғалмалы

Жартылай қозғалатын

Маңдай  

+ 

 

 

 

+ 

+ 

 

Омыртқа

 

+

 

 

 +

 

 

 

+

Жамбас

 

 

+

 

 

+

+

 

 

Тоқпан жілік

 

 

 +

  +

 

+ 

 

Қабырға

 

 +

 

 

 

+

 

 

+

Ортан жілік

 

 

+

+

 

 

 

+

 

 

Баға:   16-18 – “5”          13-15 –”4”              9-12 – “3”

 

4.Физминутка (1-2 минут)

5.Сандар нені білдіреді? (4-5 минут)

1 топ: 33-34,  50%, 230,18-20.

2 топ: 7, 12,5%,  200, 20-25.

3 топ: 4-5, 21,8%, 25, 15,7%.

Жауаптар:

1 топ: 33-34  адамда болатын омыртқалардың саны,  50% - сүйектің құрамындағы су мөлшері, 230- адам денесінде болатын буындар саны,18-20 - иілімдер толық қалыптасатын адамның жасы.

2 топ: 7 –мойын омыртқалар саны , 12,5%- сүйектің құрамында нәруыз тектес органикалық заттың мөлшері,  200- қаңқада болатын  сүйектер саны, 20-25 -   қаңқаның толық сүйектенуінің жасы.

3 топ: 4-5 – құйымшақ омыртқалар саны, 21,8% -сүйектің құрамындағы минералды заттардың мөлшері, адам 25 жасқа дейін өседі, 15,7% – сүйектің құрамындағы майдың мөлшері.

 

6.Адам қаңқасын құрастыру  ( 5минут)

 

 

 

ІІІ.Рефлексия (2-3 минут)

- Айтыңдаршы , сабақта сендерге не қызық болды,не ұнады?

Не қиын  болды?

Талқылау  жүргізіледі.

Әсерлерін  жазады.

ІV.Бағалау  (2-3 минут)

V.Үй жұмысы §22-25 оқу, мазмұндау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Критерий бойынша топтық жұмысты бағалау парағы.

 

 

Тақырыптың ашылуы

Мәліметтің толықтығы

Топтың бірлігі

Сұраққа жауап беруі

Регламент сақтау

Ұпай саны

баға

1 топ

 

 

 

 

 

 

 

Ең жоғарғы балл: 5 балл

  5 балл ( толық сәйкес)

4 балл  ( толымсыз сәйкес)

2-3 балл (жартылай сәйкес )

0-2  балл (толығымен сәйкес емес)

 

Баға 21-25 –«5»

16-20- «4»

12-15- «3»

 

Критерий бойынша топтық жұмысты бағалау парағы.

 

 

Тақырыптың ашылуы

Мәліметтің толықтығы

Топтың бірлігі

Сұраққа жауап беруі

Регламент сақтау

Ұпай саны

баға

1 топ

 

 

 

 

 

 

 

Ең жоғарғы балл: 5 балл

  5 балл ( толық сәйкес)

4 балл  ( толымсыз сәйкес)

2-3 балл (жартылай сәйкес )

0-3  балл (толығымен сәйкес емес)

 

Баға 21-25 –«5»

16-20- «4»

12-15- «3»

 

 

Критерий бойынша топтық жұмысты бағалау парағы.

 

 

Тақырыптың ашылуы

Мәліметтің толықтығы

Топтың бірлігі

Сұраққа жауап беруі

Регламент сақтау

Ұпай саны

баға

1 топ

 

 

 

 

 

 

 

Ең жоғарғы балл: 5 балл

  5 балл ( толық сәйкес)

4 балл  ( толымсыз сәйкес)

2-3 балл (жартылай сәйкес )

0-4  балл (толығымен сәйкес емес)

 

Баға 21-25 –«5»

16-20- «4»

12-15- «3»

 

Бағалау парағы

 

Оқыш.аты-жөні

Топтық жұмыс

Сызықтық диктант

 

Сандар нені білдіреді

Адам қаңқасын құрастыру

Семантикалық карта

Жалпы баға

Минашева Айдана

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағы

 

Оқыш.аты-жөні

Топтық жұмыс

Сызықтық диктант

 

Сандар нені білдіреді

Адам қаңқасын құрастыру

Семантикалық карта

Жалпы баға

Назымбек Ақбота

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағы

 

Оқыш.аты-жөні

Топтық жұмыс

Сызықтық диктант

 

Сандар нені білдіреді

Адам қаңқасын құрастыру

Семантикалық карта

Жалпы баға

Назымбек Ақжол

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағы

 

Оқыш.аты-жөні

Топтық жұмыс

Сызықтық диктант

 

Сандар нені білдіреді

Адам қаңқасын құрастыру

Семантикалық карта

Жалпы баға

Сабитова Жанеля

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағы

 

Оқыш.аты-жөні

Топтық жұмыс

Сызықтық диктант

 

Сандар нені білдіреді

Адам қаңқасын құрастыру

Семантикалық карта

Жалпы баға

Казисова Дина

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағы

 

Оқыш.аты-жөні

Топтық жұмыс

Сызықтық диктант

 

Сандар нені білдіреді

Адам қаңқасын құрастыру

Семантикалық карта

Жалпы баға

Кобжасаров Дархан

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағы

 

Оқыш.аты-жөні

Топтық жұмыс

Сызықтық диктант

 

Сандар нені білдіреді

Адам қаңқасын құрастыру

Семантикалық карта

Жалпы баға

Сагындық Дамир

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Семантикалық карта

 

 

 

Сүйектер

Орналасуына қарай

Құрылысына қарай

Байланысуы

Бас

Тұлға

Қол

Аяқ

Ұзын

Қысқа

Жалпақ

Қозғалмайтын

Қозғалмалы

Жартылай қозғалатын

Маңдай  

 

 

 

 

 

Омыртқа

 

 

 

 

 

 

 

 

Жамбас

 

 

 

 

 

 

 

Тоқпан жілік

 

 

 

 

 

 

 

Қабырға

 

 

 

 

 

 

 

Ортан жілік

 

 

 

 

 

 

 

Баға:   16-18 – “5”          13-15 –”4”              9-12 – “3”

 

 

 

 

 

 

 

 

Семантикалық карта

 

 

 

Сүйектер

Орналасуына қарай

Құрылысына қарай

Байланысуы

Бас

Тұлға

Қол

Аяқ

Ұзын

Қысқа

Жалпақ

Қозғалмайтын

Қозғалмалы

Жартылай қозғалатын

Маңдай  

 

 

 

 

 

Омыртқа

 

 

 

 

 

 

 

 

Жамбас

 

 

 

 

 

 

 

Тоқпан жілік

 

 

 

 

 

 

 

Қабырға

 

 

 

 

 

 

 

Ортан жілік

 

 

 

 

 

 

 

Баға:   16-18 – “5”          13-15 –”4”              9-12 – “3”

 

 

 

 

 

 

Семантикалық карта

 

 

 

Сүйектер

Орналасуына қарай

Құрылысына қарай

Байланысуы

Бас

Тұлға

Қол

Аяқ

Ұзын

Қысқа

Жалпақ

Қозғалмайтын

Қозғалмалы

Жартылай қозғалатын

Маңдай  

 

 

 

 

 

Омыртқа

 

 

 

 

 

 

 

 

Жамбас

 

 

 

 

 

 

 

Тоқпан жілік

 

 

 

 

 

 

 

Қабырға

 

 

 

 

 

 

 

Ортан жілік

 

 

 

 

 

 

 

Баға:   16-18 – “5”          13-15 –”4”              9-12 – “3”

 

 

 

 

 

 

Семантикалық карта

 

 

 

Сүйектер

Орналасуына қарай

Құрылысына қарай

Байланысуы

Бас

Тұлға

Қол

Аяқ

Ұзын

Қысқа

Жалпақ

Қозғалмайтын

Қозғалмалы

Жартылай қозғалатын

Маңдай  

 

 

 

 

 

Омыртқа

 

 

 

 

 

 

 

 

Жамбас

 

 

 

 

 

 

 

Тоқпан жілік

 

 

 

 

 

 

 

Қабырға

 

 

 

 

 

 

 

Ортан жілік

 

 

 

 

 

 

 

Баға:   16-18 – “5”          13-15 –”4”              9-12 – “3”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Семантикалық карта

 

 

 

Сүйектер

Орналасуына қарай

Құрылысына қарай

Байланысуы

Бас

Тұлға

Қол

Аяқ

Ұзын

Қысқа

Жалпақ

Қозғалмайтын

Қозғалмалы

Жартылай қозғалатын

Маңдай  

 

 

 

 

 

Омыртқа

 

 

 

 

 

 

 

 

Жамбас

 

 

 

 

 

 

 

Тоқпан жілік

 

 

 

 

 

 

 

Қабырға

 

 

 

 

 

 

 

Ортан жілік

 

 

 

 

 

 

 

Баға:   16-18 – “5”          13-15 –”4”              9-12 – “3”

 

 

 

 

 

 

 

Семантикалық карта

 

 

 

Сүйектер

Орналасуына қарай

Құрылысына қарай

Байланысуы

Бас

Тұлға

Қол

Аяқ

Ұзын

Қысқа

Жалпақ

Қозғалмайтын

Қозғалмалы

Жартылай қозғалатын

Маңдай  

 

 

 

 

 

Омыртқа

 

 

 

 

 

 

 

 

Жамбас

 

 

 

 

 

 

 

Тоқпан жілік

 

 

 

 

 

 

 

Қабырға

 

 

 

 

 

 

 

Ортан жілік

 

 

 

 

 

 

 

Баға:   16-18 – “5”          13-15 –”4”              9-12 – “3”

 

 

 

 

 

 

 

 

Семантикалық карта

 

 

 

Сүйектер

Орналасуына қарай

Құрылысына қарай

Байланысуы

Бас

Тұлға

Қол

Аяқ

Ұзын

Қысқа

Жалпақ

Қозғалмайтын

Қозғалмалы

Жартылай қозғалатын

Маңдай  

 

 

 

 

 

Омыртқа

 

 

 

 

 

 

 

 

Жамбас

 

 

 

 

 

 

 

Тоқпан жілік

 

 

 

 

 

 

 

Қабырға

 

 

 

 

 

 

 

Ортан жілік

 

 

 

 

 

 

 

Баға:   16-18 – “5”          13-15 –”4”              9-12 – “3”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Адамның омыртқа жотасы неше иілімнен тұрады.
А) 1 Ә) 2 Б) 3 В) 4
2. Адамның омыртқа жотасы қанша омыртқадан тұрады.
А) 33 - 34 Ә) 32 - 35 Б) 33 - 36 В) 33 - 37
3. Адам қаңқасында шамамен қанша сүйек бар?
А) 220 Ә) 200 Б) 250 В) 240
4. Сүйектердің бір - бірімен дәнекер ұлпасымен немесе шеміршекпен байланысы қалай аталады?
А) тұтасу. Ә) жалғасу. Б) оралу. В) іліну.
5. Кеуденің сыртқы жағынан орналасқан жалпақ ұшбұрышты сүйек қалай аталады?
А) Қабырға. Ә) Төс. Б) Жауырын. В) Жамбас.
6. Ұзын сүйекті табыңыз?
А) Жілік. Ә) Қабырға. Б) Омыртқа. В) Жамбас
7. Мойын омыртқа саны?
А) 8 Ә) 10 Б) 5 В) 7
8. Бастың жұп сүйектері
А) Төбе Ә) Маңдай. Б) Шүйде. В) Самай.
9. Иық белдеуіне жататын сүйектер?
А) Қабырға. Ә) Бұғана. Б) Жауырын. В) Омыртқа.
10. Қозғалмайтын сүйектер?
А) Бас сүйегі Ә) Аяқ - қол сүйегі Б) Жамбас сүйегі В) Қабырға сүйегі

 

 

 

1. Адамның омыртқа жотасы неше иілімнен тұрады.
А) 1 Ә) 2 Б) 3 В) 4
2. Адамның омыртқа жотасы қанша омыртқадан тұрады.
А) 33 - 34 Ә) 32 - 35 Б) 33 - 36 В) 33 - 37
3.
Адам қаңқасында шамамен қанша сүйек бар?
А) 220 Ә) 200 Б) 250 В) 240
4. Сүйектердің бір - бірімен дәнекер ұлпасымен немесе шеміршекпен байланысы қалай аталады?
А) тұтасу. Ә) жалғасу. Б) оралу. В) іліну.
5. Кеуденің сыртқы жағынан орналасқан жалпақ ұшбұрышты сүйек қалай аталады?
А) Қабырға. Ә) Төс. Б) Жауырын. В) Жамбас.
6. Ұзын сүйекті табыңыз?
А) Жілік. Ә) Қабырға. Б) Омыртқа. В) Жамбас
7. Мойын омыртқа саны?
А) 8 Ә) 10 Б) 5 В) 7
8. Бастың жұп сүйектері
А) Төбе Ә) Маңдай. Б) Шүйде. В) Самай.
9. Иық белдеуіне жататын сүйектер?
А) Қабырға. Ә) Бұғана. Б) Жауырын. В) Омыртқа.
10. Қозғалмайтын сүйектер?
А) Бас сүйегі Ә) Аяқ - қол сүйегі Б) Жамбас сүйегі В) Қабырға сүйегі

 

 

 

Солтүстік Қазақстан облысы

Ғ.Мүсірепов ауданы

КММ «Салқынкөл орта мектебі»

 

 

 

 

 

 

Ашық сабақ

Сабақтың тақырыбы:

«Қаңқаның негізгі бөлімдері: бассүйек, тұлға қаңқасы, иық және жамбас белдеулерінің қаңқасы, қол-аяқ қаңқасы. Омыртқа жотасының бөлімдері. Адам қаңқасының ерекшеліктері»

8 сынып

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өткізген: биология және химия

 пәні мұғалімі Минашева А.У.

 

 

 

 

 

2014-2015 оқу жылы

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Конспект урока по теме "Қаңқаның бөлімдері" (8 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Ученый секретарь

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
