Инфоурок Химия Другие методич. материалыКонспект урока по химии на темуа"Соли, классификация, физические и химические свойства"

Конспект урока по химии на темуа"Соли, классификация, физические и химические свойства"

Скачать материал

Կրթությունը գիտելիքների քանակը չէ,այլ լիակատար ըմբռնումն ու հմուտ կիրառումն այն ամենի,ինչ գիտես:

                                                                                              Դիստերվեգ

Դասարան-8

Առարկա  ---Քիմիա

 

 

Դասի թեման

 

Աղեր:

Դասակարգումը,քիմիական հատկությունները, կիրառումը:

 

Դասի նպատակը`գաղափար<Աղերի>մասին,որպես անօրգանական միացությունների  հիմնական դասերից մեկը:

 

Աշակերտը կիմանա

ա/ աղերի սահմանումը,

բ/աղերի անվանակարգումը,

գ/աղերի քիմիական հատկությունները ,

դ/ կիրառումը կենցաղում :

 

կկարողանա`

ա/ դասակարգել աղերը և անվանել,

բ/ կազմել աղերի բանաձևեր ,

գ /գրել աղերի քիմիական հատկությունները բնութագրող քիմիական ռեակցիաների հավասարումներ:

 

կզարգանա`

ա) քիմիական ռեակցիաների հավասարումներ    կազմելու կարողությունները,

բ/ շարունակել  ձևավորել անօրգանական  նյութերի ծագումնաբանական կապի մասին գիտելիքները,

դքիմիական նյութերի և սարքավորումների հետ աշխատելու       կարողությունները և հմտությունները,

ե/ կձևավորվի սեփական առողջության նկատմամբ հոգատար   վերաբերմունք::

 

Կահավորանքը-( սարքավորումներ և նյութեր)

Անվտանգության տեխնիկայի կանաներով  ձևաթուղթ,փորձանոթներ ,կալան փորձանոթների համար,արծաթի նիտրատ, աղաթթու,բարիումի քլորիդ ,ծծմբական թթու.սոդա, հայտանյութեր, համակարգիչ,պրոյեկտոր, դասի շնորհանդես:

 

                 

Դասի ընթացքը

 

  • կազմակերպչական աշխատանքներ

 

Խթանման փուլ

Դասը սկսել և անցկացնել դասի շնորհանդեսի ցուցադրությամբ:

Սլայդ 1

 

             

    

 

Աշակերտներին դիմել ուղորդող հարցով.

 

ա/ Ինչի՞ մասին է  խոսում նկարը:

 

Նպատակը-Աշակերտները ևս մեկ անգամ կկարևորեն սրտի դերը,որպես կենսականորեն կարևոր օրգանի և զուգահեռներ կանցկացնեն անօրգանական նյութերի  չորս դասերի միջև `,որպես  քիմիայում սիրտ հանդիսացող <<նյութի>> մեջ իբրև փոքրիկ մի <սրտիկի>:

   Նյութ     

                       

 

 

բ/ Կատարել հետևյալ աշխատանքները .

 

·        <<Օքսիդ>>,<<Թթու>>,<<Հիդրօքսիդ>> քարերով տնակի կառուցում:

Աշխատանքը կատարել շարքերով,յուրաքանչյուր շարքի մեկ տնակի կառուցում,միաժամանակ համապատասխան դասի սահմանում և դասակարգում;Դժվարությունների դեպքում մյուս շարքերի աշակերտները կարող են օգնել:

 

Անհատական աշխատանք` ով առաջինը կվերջացնի:

 

·        Գիտելիքների ստուգում

Աշխատանք շարքերով:

 

 

     

 

                    Գիտելիքների ստուգում

                              

                              

Նպատակը-Պարզել համապատասխան թեմաներից աշակերտների ունեցած գիտելիքները և նրանց նախապատրաստել նոր նյութի հաղորդմանը:

 

 

Իմաստի ընկալում 

 

 

ա/  Համեմատել  H2SO4   և  ZnSO4  բանաձևերը:

 

Խմբային աշխատանք-բոլոր խմբերը կատարում են նույն աշխատանքը:

 

 

 

 

Նպատակը-Քննարկման արդյունքում աշակերտները կտարբերեն աղերը որպես անօրգանական նյութերի չորրորդ դասի և կկարողանան սահմանել:

 

 

 

 

 

բ/ Համեմատել  КHCO3,    Na2SO3,    և   Mg(OH)Cl բանաձևերը:

 

Խմբային աշխատանք- բոլոր խմբերը կատարում են նույն աշխատանքը:

 

   Նպատակը-Քննարկման արդյունքում աշակերտները կկարողանան դասակարգել աղերը` <Թթվային>,   <Չեզոք>,  <Հիմնային >և կտան  համապատասխան սահմանումները:

 

 

Այս երկու աշխատանքների արդյունքում աշակերտները կհայտնվեն հաջողության աստիճանի առաջին մակարդակում;

 

        (4-միավոր)

 

 

 

դ/ Կատարել  Առաջադրանք -2  և  Առաջադրանք-3-ը:

 

 

    

 

Խմբային աշխատանք-Առաջադրանք -2  ,խմբերին խառը բաժանել երկու շարքերը:

Խմբային աշխատանք- Առաջադրանք-3-յուրաքանչյուր խմբի մեկ բանաձև:

 

 

Նպատակը-Առաջադրանքի կատարման արդյունքում աշակերտները կկարողանան կիրառել ունեցած գիտելիքները`դասակարգել,անվանել և կազմել աղերի բանաձևեր:

 

Այս երկու աշխատանքների արդյունքում աշակերտները կհայտնվեն հաջողության աստիճանի երկրորդ մակարդակում;

 

      (5-6 միավոր)

 

 

դ/ Կատարել` Առաջադրանք-4  

Նախ մեկ անգամ ևս հիշել անվտանգության կանոնները քիմիայի լաբորատորիայում;

 

Անվտանգության կանոններ

          Քիմիայի լաբորատորիայում պահպանի´ր անվտանգության կանոնները :

      Թթուների և  հիմքերի  հետ զգույշ  աշխատի´ր: 

      Թթուն մաշկի  կամ  հագուստի  վրա  թափվելիս պետք  է  լվանալ  (NaHCO3)` սոդայի լուծույթով ,ապա     ջրով, իսկ ալկալու դեպքում` բորաթթվի (H3BO3) լուծույթով ,ապա` ջրով:

       

        

 

 

Աղերը փոխազդում են   -խմբային աշխատանք,թվարկել ի՞նչ նյութեր են փոխազդում և ի՞նչ նյութեր են առաջանում:

 

Առաջադրանք-4  -անհատական աշխատանք` ով առաջինը կվերջացնի:

 

Նպատակը-Առաջադրանքի կատարման արդյունքում աշակերտները կկամրապնդեն ստացած գիտելիքները  և կզարգացնեն  հավասարումներ գրելու կարողությունները:

 

Այս երկու աշխատանքների արդյունքում աշակերտները կհայտնվեն հաջողության աստիճանի երրորդ մակարդակում;

 

Մեկնաբանել սլաքները:                                   (7-8  միավոր)

 

Կշռադատման փուլ

 

ե/ Խմբային աշխատանք

 

   

Խումբ-1                                                                   խումբ-2

 

 

 

    

                                                                               

 

 

 

 

Նպատակը-Առաջադրանքի կատարման արդյունքում աշակերտները կկարողանան կիրառել ստացած գիտելիքները տարբեր իրավիճակներում

 

Այս  կատարման աշխատանքի արդյունքում աշակերտները կհայտնվեն հաջողության աստիճանի չորրորդ մակարդակում;

 

(9-10  միավոր)

 

 

Սիրտը ե՞րբ է աշխատում : Երբ մղում է արյուն:Մեր <նյութ -սիրտն > էլ կաշխատի եթե ամբողջությամբ ծանոթանանք անօրգանական  նյութերի դասերի միջև գենետիկական կապերի հետ;

 

Խնդրահարույց   իրավիճակ-

 

Ն.Աշտարակեցու  թիվդպրոցի 8բ դասարանի աշակերտներին 

Աշտարակ քաղաքի բնակիչ` Ա. Մարգարյան

 

Սիրելի աշակերտներ ,մեր խանութի նկուղը մաքրելիս գտել ենք արկղիկ,որտեղ գտնվում են  թափանցիկ լուծույթներով երեք ապակե սրվակներ:Սրվակների պիտակների  վրա գրված բանաձևերը մաքրված են,բայց արկղիկում պահպանված թղթի վրա երևում են թթու,և հիմք բառերը :Օգնեք մեզ պարզելու սրվակներում պարունակվող նյութերը:

 

Կանխավ հայտնում եմ իմ շնորհակալությունը:

               

հայտանյութ

լակմուս

մեթիլօրանժ

ֆենոլֆտալեին

HCl

կարմիր

կարմիր

անգույն

KOH

կապույտ

դեղին

մորեգույն

 

Տնային հանձնարարություն.-Գրել տանը օգտագործվող աղերի բանաձևերը, անունները և նշանակությւնը և  հետևյալ առաջադրանքները.

 

 

Ավարտիր միտքը

 

- Եթե ես քիմիայի ուսուցչուհի լինեի, ……

- Այսօրվա դասը ինձ հնարավորություն տվեց…..

Դասի ընթացքում ես …..

- Հաջորդ դասին ես կուզենայի ……

- Դասի ավարտին իմ տրամադրությունը……………

 

Ինչպիսի՞ն է քո տրամադրությունը:

 

                                

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Конспект урока по химии на темуа"Соли, классификация, физические и химические свойства""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Инженер по автоматизации производства

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
