Դասի թեման-
Էլեկտրոլիտներ և ոչ էլեկտրոլիտներ: Էլեկտրոլիտիկ
դիսոցման մեխանիզմը:
Դասի նպատակը
և խնդիրները
-Աշակերտները կիմանան`
- որ նյութերն
են էլեկտրոլիտները և ոչ էլեկտրոլիտները
- դիսոցման
մեխանիզմը կախված կապի տեսակից
- որոնք են
ուժեղ և թույլ էլեկտրոլիտները
կզարգնա`
- ինքնուրույն
աշխատանքի,
- համեմատելու
, հետևություններ անելու
- քիմիական
ռեակցիաներ գրելու
- քիմիական
նյութերի և սարքավորումների հետ աշխատելու կարողություններ:
Սարքավորումներ
և նյութեր
Էլեկտրական
հոսանքի հաղորդականության սարք,չոր կերակրի աղ,նատրիումի հիդրօքսիդ, ջուր ,շաքարավազ .
Դասի ընթացքը. Կազմակերպչական աշխատանքներ
Խթանում.
Գրատախտակին
նախապես գրված են նյութերի բանաձևեր
Աշակերտները
ներկայացնում են կապի տեսակը նյութում և սահմանում համապատասխան կապը: Տրվում են
նաև ուղղորդող հետևյալ հարցերը.
ա)Ի՞նչ եք
հասկանում լուծույթ ասելով.
բ) Ի՞նչ համակարգ
է լուծույթը:
Իմաստի ընկալում
Ուսուցիչ-
Մեր նպատակն
է այսօր ծանոթանալ և դիսոցման պրոցեսի և դիսոցման մեխաիզմի հետ:Գիտնականներին հետաքրքրում
էր արդյոք բարդ նյութերից օքսիդները ,թթուները, աղերը , հիմքերը հոսանք հաղորդում են
թե ոչ:Դրա համր նրանք շատ փորձեր են կատարել: Այսօր մենք էլ փորձեր կկատրենք օգտագործելով
հետևյալ նյութերը.չոր կերակրի աղ,շաքարավազ,նատրիումի հիդրօքսիդ,ջուր և Էլեկտրական
հոսանքի հաղորդականության սարքը
Փորձ 1.Չոր
կերակրի աղը,նատրիումի հիդրօքսիդը և շաքարը հոսանքի հաղուդիչներ են թե± ոչ:
Փորձ 2.Նույն
նյութերի լուծույթները հոսանքի հաղորդիչներ են թե± ոչ:
կերակրի աղի,նատրիումի
հիդրօքսիդի , շաքարի լուծույթներ
|
|
Հետևություններ –
առաջին փորձի
նյութերը հոսանք չեն հաղորդում,որովհետև լամպը չվառվեց, իսկ երկրորդ փորձի դեպքում
լամպը վառվեց երեք դեպքում էլ, ուրեմն դրանք հոսանքի հաղորդիչներ են:
Հարց.
Բոլոր նյութերի լուծույթնե±րն են հոսանքի հաղոդիչներ:
Ի±նչ խմբերի են բաժանվում նյութերն ըստ էլեկտրահաղոդակնության:
Ուսուցիչ-
Նյութերն ըստ էլեկտրահաղոդակնության
բաժանվում են.
Հետևյալ նյութերից
CaCO3, O2, NaOH, K2CO3, H2SiO3, CO2, Na2O, H2, Al(OH)3, HNO3, HCl որոնք կարող
են`
ա/ հոսանք հաղորդել
բ/չեն կարող հոսանք հաղորդել
գ/ո±ր նյութերի
մասին ոչինչ չեք կարող ասել
Ուսուցիչ-
Պրոբլեմային իրավիճակ -1. Ինչո±ւ են էլեկտրոլիտները հոսանք հաղորդում:
Ի±նչ է իրենից ներկայացնում
էլեկտրական հոսանքը/ֆիզիկայի դասընթացից/:
Ակնկալվում է աշակերտների պատասխանը:
Ուսուցիչ-
Որպեսզի նյութը հոսանք հաղորդի անհրաժեշտ են լիցքավորված մասնիկեր ,որոնք աղի բյուրեղում կան
,իսկ ինչու այն հոսանք չի հաղորդում, որովհետև դրանք
չեն շարժվում:Ջրում լուծելիս այդ մասնիկները ազատվում
են և սկսում են շարժվել և
այդ պրոցեսը Արենիուսն
անվանել է դիսոցում:Տալ դիսոցման սահմանումը:
Պրոբլեմային իրավիճակ –
2. Փորձերը
ցույց են տվել ,որ NaCl
+ H2O հոսանք է հաղորդում,իսկ
NaCl + բենզին`
հոսանք չի հաղորդում:
Պատճառը ջրի մոլեկուլի յուրահատուկ կռուցվածքն
է,նրա դիպոլ կառուցվածքն
է:
Աշակերտների օգնությամբ ներկայացել
կապը ջրի մոլեկուլում և ցույց տալ դիսոցման մեխանիզմը:
Ո±րն է տարբերությունը իոնային և կովալենտ կապով
միացությունների դիսոցման պրոցեսում:
Կշռադատում-
Քարտերով աշխատանք-Գրել
գրված նյութերի դիսոցման հավասարումները:
Տնային հանձնարարություն-
գրել H3PO4, K2SO4, Ba(OH)2, ZnCl2,
HBr նյութերի դիսոցման հավասարումները: