Сабақтың
тақырыбы:Көктемде.
Сынып: 3
Мерзімі: 4 сәуір
Сабақ мақсаттары:
Білімділік: Жаңа
тақырып негізін түсінеді, жаңа сөздер үйренеді.
Міндеттер: -сабақта
үйренген жаңа сөздерді әр түрлі қатынасқа түсіре
алады;
-өзгенің пікірін тыңдай отырып ,өз ойын айтуға
дағдыланады;
-табиғатты қорғау, аялау, құрметтеу
сезімі қалыптасады.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Құралдар: суреттер, карточкалар, А-4 ақ қағаз,гүлдер,
оқулық, дәптер, маркерлер, фломастер, флипчарт,интербелсенді тақта, көңіл-күй
дидары,қолдан жасалған бағдаршам.
Әдіс-тәсілдер: Жұппен, топпен жұмыс, сын тұрғысынан
ойлау,кері байланыс, диалог, өзіндік реттелу.
Оқыту нәтижесі: -топта жұмыс істеу арқылы аталған тақырыпты
меңгеріп
шыға алады;
-оқушылардың өзін және сыныптастарын бағалау
мүмкіндіктерін
жасай алады.
- қажетті
ақпаратты анықтай алады.
Сілтеме:
3- сынып Қазақ тілі, А.Қайырбекова «Атамұра» 2010ж.
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың
іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру
кезеңі:
|
2 мин
|
Сәлемдесу
рәсімі.Психологиялық ахуал тудыру.
Шеңбер болып
тұрайық
Алақанды
созайық,
Сәттілік тілеп
сабақта
Көңілді де
болайық.
|
Оқушылар
шеңберге тұрып, бір-бірлеріне сәтті тілектер айтады.
ОүБ, Қалай оқу
керектігін үйрету
|
Білу
|
5мин
|
Ой қозғау.
Көктем Ассоциация туғызу.
|
Оқушылар
қолдарын көтеріп сұрақтарға жауап береді.
Сөздерді
оқиды,аудармасын табады.Сөз тіркестерін құрастырады.
- Топпен жұмыс.
Сұрақ: Қазір қай
жыл мезгілі? Көктем сөзінің мағынасын аш.
1. Топ
жалпы тапсырма алды.
2.
Әрбір
топ мүшелері үшін тапсырма.
3.
Әрбір
топ мүшелерінің ақпарты.
4.
Топтағы
ақпаратты алмастырады.
5.
Негізгі
бөлімді есте сақтау үшін жалпылықты анықтайды.
6.
Сөз
тіркестерін толтырады.
7. Тақырып
бойынша бірлесе зерттеуді жазады.
Критерии:
-Мен тақырып
бойынша негізгі ойды таба аламын;
-Өз білімімді
жетілдіру үшін қосымша ақпаратты қабылдай аламын;
-Өз таңдауымды
дәлелдей аламын.
Бағалау: Топтар
өзара бағдаршам арқылы бағалайды.
СТО,ОүБ, АКТ, ОмОЖТ,ТжД,
|
Түсіну
|
5мин
|
3)Мәтінмен
жұмыс.
-Балалар ,мына мәтінді оқып шығыңдар және топта талқыландар. Таныс емес
сөздің астын сызындар. Жаңа сөздердің аудармасын табындар.
Көктем.
Көктем айлары: наурыз, сәуір, мамыр. Көктемде күн жылынады.Қар,мұз
ериді.Күн ұзарады.Ағаштар бүршік атады.Құстар жылы жақтан ұшып келіп,ұя
салады. Көктемнің алғашқы гүлдейтін гүлдері: бәйшешек, қызғалдақ,қоңыраугүл.
|
Мәтінді мұқият
отырып оқып шығады.
Оқушылардың өз
беттерінен оқуы,аударуы.
Бәйшешек-подснежник
Қызғалдақ-тюльпан
Қоңыраугүл-колокольчик
Гүлдейді- расцветут
СТО, ДО, ОүБ,ДО
|
Қолдану
|
8 мин
|
«Қайсысы артық»
ойыны
3 топқа карточкаларды таратамын.
Күз Қараторғай Сәуір
Көктем Сарышымшық Қыркүйек
Жаз Қарлығаш Наурыз
Қыс Тырна Мамыр
|
Қайсы сөз артық екендігін анықтайды. Жұппен
жұмыс.
Сұрақ:
Сендер артық сөзді таба алдыңдар ма?Өз таңдауыңды түсіндір.
Өлшем:
- мен гүлдердің атын білемін.
- айларды, құстарды топтастыра білемін.
- өз таңдауымды дәлелдей аламын.
Жұптар өзара
бір-бірін бағалайды.
СТО,ОүБ,
ОмОЖТ,ТжД
|
Сергіту сәті
|
2 мин
|
|
|
Талдау
|
8 мин
|
Сөзжұмбақ
«Көктемде»
Мұғалім берілген
уақыттан кейін дұрыс жауаптарын айтып отырады.Топтар тексереді.
1.Көктемде не
ұзарады?
2.Бақта не өседі?
3.Жаздан кейін қай жыл мезгілі?Оқу жылы қай мезгілде басталады ?
4.Құс
5.Сәуір айы тағы қалай аталады?
6.Көктем мезгілінің соңғы айы.
7.Наурызда адам не тілейді?
8.Мейрамды адамдар қалай тойлайды? Не айтады?
|
К
|
ү
|
н
|
|
|
Ө
|
р
|
і
|
к
|
|
К
|
ү
|
з
|
|
|
|
|
|
Т
|
о
|
р
|
ғ
|
а
|
й
|
|
|
к
|
ө
|
к
|
Е
|
к
|
|
|
|
М
|
а
|
м
|
ы
|
р
|
|
|
Д
|
е
|
н
|
с
|
а
|
у
|
л
|
ы
|
қ
|
т
|
і
|
л
|
Е
|
к
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Топтар
парақтарын алмастырады. Топтар бір-бірін тексереді.
СТО,ОүБ,
ТжД, ДО, ОБжК
|
Жинақтау
|
8 мин
|
Көктем
айлары:наурыз,сәуір,мамыр. Көктемде күн жылынады.Қар,мұз ериді.Күн
ұзарады.Ағаштар бүршік атады.Құстар жылы жақтан ұшып келіп,ұя салады.
Көктемнің алғашқы гүлдейтін гүлдері: бәйшешек, қызғалдақ,қоңыраугүл.
Мәтінді
пайдалана отырып, сурет саласындар.Сол суреттерінді қорғайсындар.
|
Оқушылар салған
суреттерін қорғайды.
СТО,ОүБ,
ТжД, ДО, ОБжК, ОмОЖТ
|
Бағалау
|
4 мин
|
Оқушылар
сөздікті пайдаланбай төмендегі сөздердің аудармасын табады.Толықтырып жаз,
өзің де ойлан.
Город – қала
санки - ...
иди - бар
снег - ...
соль - тұз
лед - ...
класс – сынып
перелом - ...
|
Стикерге
-Мен осы тақырып бойынша не үйрендім?
-Мен нені білдім?
СТО,ОүБ,
ТжД, ОБжК
|