Инфоурок География КонспектыКонпект урока на тему: "Халықтың ұлттық және діни құрамы"

Конпект урока на тему: "Халықтың ұлттық және діни құрамы"

Скачать материал

Пән: Қазақстанның экономикалық және әлеуметтік географиясы

9 «Б»-сынып         

Тақырыбы:

Халықтың ұлттық және діни құрамы.

Мақсаты

Халықтың ұлттық құрамы мен діни сенімі туралы білу.

Күтілетін нәтиже

 А)Халықтың шығу тегін, әркелкі орналасуын, мәдениеті мен тұрмыс жағдайын біледі.

В) Халықтың орналасу тығыздығын кескін картаға суреттей алады.

С) Халықтың ұлттық және діни құрамына талдау жасап, қорытындылайды.

Сабақтың түрі

Жаңа сабақ

Сабақтың әдіс - тәсілі

"Ойлан,жұптас,талқыла", диалог, «Сұрақтар шеңбері» әдістері. «Бағдаршам»,    «Смайлик», «Бас бармақ»әдісі,  «Жедел тест»

Керекті жабдықтар

оқулық,  бейнежазбалар, таныстырылым - интерактивті тақта, слайд, стикер, ноутбук, бағалау парғы, рефлексия  парақтары, АКТ ғаламтор желісі,

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

 

 

 

  Оқушылармен сәлемдесу, оқушылардың бар назарын сабаққа бағыттау, топқа бөлу.

« әлемдік діндер» арқылы топқа бөлу.

1.Христиандық

2.Будда

3.Ислам/

  Үй тапсырмасы «сұрақтар шеңбері» әдісі арқылы сұралады. Бұл әдісте оқушылар үй тапсырмасы бойынша өтілген тақырыптан бір-біріне допты лақтыру арқылы сұрақтар қояды. Қол шапалақтау арқылы бағаланады.   Мысалы:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады.

Мұғаліммен амандасады.

Сабаққа дайындық,зейіндерін аударып,ден қою..Суреттерді топтастыру арқылы топқа бөлінеді.

Дұрыс жауабы:

Сұрақ:Еңбек күшіне деген сұранысты қалыптастыру сферасы?

Жауап: Еңбек  нарығы.

 

 

 

 

 

Сұрақ:Өнеркәсіптің жетекші салаларын дамыту, халыққа,шаруашылыққа қызмет көрсету? Модернизация.

 

 

 

 

 

 

Сұрақ:Еңбек  ресурсындағы үшінші компонентке кімдер жатады?     Жауап:Жұмыс істеп жүрген зейнеткерлер.

 

 

 

 

 

Сұрақ:Халықтың санын, табиғи қозғалысын, құрылымын зерттейтін?   Жауап: демография.

Жауап:

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Сабақтың мақсатымен танысады.

Тұсау-

Кесер

Бейне роликтен үзінді жіберу .

«Қазақстан халқы Ассамблеясы және діни бірлестіктер»туралы үзінді көрсету.

Ой бөлісу.

Бұл бейне көріністен халықтың бірлігі мен татулығын байқадыңдар. Қандай ой түйдіңдер? /оқушылардың  ойы тыңдалады./

Оқушы ойымен

Бейне фильмнен көрген көріністі өз білімдерімен ұштастыра отырып өз ойларын еркін білдіреді.

Негізгі бөлім

 

Оқулықпен жұмыс. "Ойлан,жұптас,талқыла"әдісімен жаңа тақырыпты өздігінен меңгеру.

Мәтінмен танысып, жұпта, топта талқылап  посттер құру.

1-тапсырма. Постер дайындау.

 

1 – топ. Халықтар. Мемлекетіміздің этникалық құрамының негізгі ерекшелігін атап,этнос, диаспора,толеранттылыққа түсінік.
2 – топ.Әлемдік діндер. Ғалымдар қандай дін топтарын ажыратады, ұлттық және әлемдік діндер арасындағы айырмашылық.
3 – топ.Ислам діні. Біздің елімізде қандай дін түрлері тараған, қазіргі ислам діні.

 

Дәптермен жұмыс

2-тапсырма.

Оқушылар жеке өздері дәптерлеріне үш сұрақ құрастыру . Дайындаған тапсырманы жұп болып бір-біріне қояды.

 

     3-тапсырма.

«Жедел тест»

 тест тапсырмасын интербелсенді тақтадан сол тез арада орындау.

Мәтінмен танысады, жұп болып бір-біріне айтады, топта талқылап алған мәліметтерін посттер құруға пайдаланады.

 

Дайындаған посттерлерін таныстырады. Топтың жұмысын

1.«бас бармақ» әдісі арқылы

2. «бағдаршам» әдісі арқылы, 3«Смайлик»әдісі арқылы бағалау.

 

 

 

Сұрақтарға жауап беруіне қарай жұп бірін- бірі бағалайды.

 

 

 

Бейнеролик арқылы берілген тест тапсырмасын бірден орындап, жауаптарын тексереді.

Қорытынды

Бекіту.

«Сұрақ-жауап» әдісі арқылы сабақты қортындылау. Ортаға өз еріктерімен оқушыларды шығарып, бір топ келесі екінші топқа сұрақ қою арқылы қортындылау.

 

 

Бағалау

 

Бағалау кретерийлері.

·         Жаңа сабақты игеруі

·         Өз ойын дәлелдей білуі

·         Сұрақтарға толық жауап беруі

·         Тест тапсырмасын орындауы

Кретерийлер арқылы өзін өзі бағалайды.

Рефлексия

 

«Бүгінгі сабақ мен үшін......     /стикерлерге жазып тақтаға іледі./

Сабақтан кейінгі көңіл күйлерін смайликтер арқылы анықтау

Сабақтан алған әсерлері туралы ойларын стикерлерге жазып плакатқа жапсырады,

көңіл күйлерін смайлик арқылы білдіреді.

Үйге тапсырма

Тапсырмаларды орындау.Атлас және кескін картамен жұмыс.Кесте толтыру.                                     

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Конпект урока на тему: "Халықтың ұлттық және діни құрамы""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Интернет-маркетолог

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
