Инфоурок Информатика Рабочие программы«Компьютердің пайддасы және зияяны»

«Компьютердің пайддасы және зияяны»

Скачать материал

                    

 

 

 

 Төребеков Кенесбек Жандарбекович

№27 «Мәртөбе» жом мұғалімі

 

Сабақтың тақырыбы.         «Компьютердің пайддасы және зияяны»

 Сабақтың түрі:/ пікір-талас/

   Сабақтың мақсаты:

1.      Ақпарат және ақпараттық технологияға байланысты оқушылардың алған білімдерін нығайту, тиянақты бір жүйеге келтіріп, тексере отырып,  қорытындылау;

2.      Оқушылар өз ойларын тиянақты  жете айтта, біліп, сахнада өздерін сабырлы әрі тәртіпті ұстауды ескеріп, қарсыластарын тыңдай білуге тәрнбиелеу;

3.      Оқушылардың компьютер туралы толық ойын қалыптастыру,

оқушылардың тапқырлық, іденімпаздық  қасиеттерін ққалыптастыру, шығармашылыққа баулу, пәнге қызығушылығын арттыру,

Сабақтың әдісі. /Сұрақ-жауап/ситуация туғызу, шешу жолын айту,

Нақты дәлелдер келтіру/

Сабақтың көрнекілігі: тақырыпқа байланысты дидактикалық материалдар /сурет-плакаттар, құрал-заттар/

Ақпараттық технология қазіргі заманның талабы екенін бәріміз  білеміз. Компьютер өмірімізге қаншалықты маңызды екенін білу үшін «басқару жүйесінімен» өткізген пікір-талас «компьютер пайдасы және зияны» атты дебатты өзімнің әріптестеріме ұсынамын

Сабақтың барысы.

І.Ұйымдастыру кезеңі.

1. Сәлемдесу

2. Топ мүшелерімен және жюри мүшелерімен таныстыру

ІІ. Тақырыппен жұмыс

1.      Топ жетекшілеріне сөз беріледі

Топтың аты:  «Намыс»                       «Мұрагер»

Топтың ұраны:       

Жарыс десе жарысып,                                                Ерлік те елдік те

Сайыс десе сайысып,                                                  Халықтың өшпес мұраты,

Білім деген оқуда,                                                       Ұрпақ жалғасының ,

Күш жігері намыста                                                    Өшпес мұраты.         

1.    Топ мшелері:                                                         

1. Мәдениет министрі                                                       1.Атакәсіп комтеті                     

2.      Мың бала басы                                                       2. Спорт министрі

3.      Еңбекке ұйымдастыру    министрі                       3. Денсаулық сақтау министрі

4.      Қаржы министрі                                                   4. Экология және табиғатты                   

                                                                                   қорғау министрі

5.      Ақпарат министрі                                               5. Элеуметтік қорғау министрі

 

2.    Жүргізуші  ашық пікір-таластың ойын-шарттарымен таныстырды

а . екі топ ойларын айтатындар кезектесіп шығады;

б. Регламент 5-7 минутты сақтау.

с. Ашық дауыс беру/ көрермендер, жюриллер

3.    Сөз кезегі ойыншыларға беріледі

 

1.       «Намыс» тобының мүшесі Ақпарат министрі:

Армысыздар құрметті көрермееен, менің қарсыластырм. Біз бүгінгі дебатта сіздердің қойған сұрақтарыңызға барынша жауап беруге тырысамыз. Біздің ұстанып отырған позициямыз «Компьютер керек , біздің өмірімізгге қажет құрылғы. Компьютердің пайдасы өте зор».

Алдымен компьютерге анықтама берейік. Копьютер – ақпараттық процестерді  жүзеге асыратын негізгі құрылғы, ал ақпараттық процестерді зерттейтін ғылым  информатика екенін бәріміз білеміз. Менің ойымша компьютердің пайдасы өте көп. Мысал келтіретін болсақ,: әр пәннен жазылатын  рефераттардың көрнекі әрі таза, әдемі жазылуын мұғалімдер талап етеді. Қолмен жай сиямен және компьютерде терілген жұмыстарды салыстырайықшы. Екеуінің айырмашылығы ай мен көктей. Осы жазылған рефераттың бірнеше көшірмесі керек дейік. Онны  қолмен жазып жатқанға уақыт керек, ал компьюттерімізде тттттерілген рефераттарымыз сақталуы, оны ашып принтермен көшірмесін жасағанға әлде қайда аз уақыт жұмсалады. Сөзімді қорытындылап келіп «Компьютер-уақыт талабы» біз уақытымызды ұтымды  пайдаланымы. Құлақ түріп тыңдағандарыңызға  рахмет

2.       «Мұрагер» тобының мүшесі  Элеуметтік қорғау министрі

-          Сәлем беріп қауымға. Біздің қарсыластарымз ; « құжатты әдемі әрі таза жазып, компьютерде сақтап қоюға болады» дейді. Мысалы электр тоғы жұмыс кезінде өшін қалса, біз теріп отырған жұмысымызды  лезде өшіп, жойылып кетеді. Мысалы сақталған құжатттың көшірмесін жасау керек дейік? Ал біз ол құжатты қандай атымен сақтағанымызды ұмытып қалдық дейік, сонда ол құжатты талдай алмаймыз және оны қайтадан теруге тура келеді. Қарап тұрсаңыз бұған да уақыт кетеді, ал сіздер  «Компьютер- уақыт компьютерде  уақыт үнемдйді дейсіздер. Қалай куақытты үнемдейміз?

3.       «Намыс» тобының мүшесі мәдениет министрі:

Құрметті көрермен, бұл сұраққа мен жауап берейін. Компьютер жұмыс жасап отырғанда кенеттен электр тоғы сөнді дейік, бұл жағдайда сіздер білулеріңіз керек компьютерге

UPS-Источник безперебойного питания/ құрылғысы қосылып, тұру керек. Сол арқылы тоқ сөнген кезде осы құрылғы бойына  20-30 минут аралығына дейін тоқ сақтап қалады. Ол компьютерге беріліп, сіз жұмысыңызды сақтап, тіпті принтермен бірнеше көшірмесін жасап үлгересіз. Алегер ол құрылғы қосылып тұрмаса, тіпті ол жоқ болған кезде сіз ФАЙЛ-СОХРАНИТ немесе ҚҰРАЛ –САЙМАН тақтасындағы сақтау ббатырмасын әр 5 минут сайын басып отыру қажет. Ал енді жоғалған құжатқа келмек болсақ, компьютерде іске қосу –ТАБУ-ФАЙЛДАР және бумалар осы тізбектен кейін құжаттың атымен, жазылу күнімен табуға болады. Сол кезде компьютер сізге іздеген құжатыңызды тауып береді.

4.      «Мұрагер» тобының мүшесі денсаулық министрі:

-          Армысыздар аса қадірлі көрермен, компьютердің денсаулыққа қаншалықты зиян екенін білесіздер ме? Оқушы компьюттердің алдында ұзақ отырса, көзі талады,жотасы ауырады. Компьютерден бөлінетін ультра-күлгін сәулесі көзге зиян әсер етеді. Бала ұдайы отырғаннан  түрлі ауруларға шалдығады. Таза ауа қажет. Компьютер бөлмесі кейбір жерлерде қарңғыланған, суық бөлмесі, ауасы тар, терезесі ашылмаған. Осының бәрі біздің дденсаулығымызға зиян. Біз өз денсаулығымызды  сақтасақ, жарқын –жақсы болады.Ең басты байлық денсаулық демекші денсаулығымызды сақтайық.

5.      «Намыс» тобының мүшесі  «мың бала» басы:

-          Сәлем бердім қарсыластарыма,. Денсаулықты сақтау үшін, әр оқушы  информатика сабағында, жжалпы оқушы компьютерде жұмыс жасап отырғанда денсаулыққа зиян тимейд. Көзге жаттығулар жасалады әр 20-25 минут сайын, көзбен компьютер ара қашықтығы 60-70 см болуы керек. Жұмыс кезінде ақ халат кисе ультра-күогін сәулесінен сақтанады, ал көзді сақтау үшін компьютердің алдына кактус гүлін қою керек. Гүл бойына компьютердің бөлінген сәулені тартып алады.  Осы айтылған ережелер орындалса денсаулығымыздды сақтаймыз.

6.       «Мұраггер» тобының мүшесі Экология және табиғатты қорғау министрі:

Құрметті қауым, қарсыластарымыз денсаулықты қорғау үшін компьютер алдында кактус гүлін қою керек дейді.  Бірақ  мен  мұнымен  келіспеймін.  Кактус-гүл, табиғаттың  өсімдігі.  Біз табиғатты  аялап, қорғауымыз  керек.  Кактус  информатика  кабинетінде  компьютер ден бөлінген  ультра-күлгін  сәулені  бойынан  сіңіреді, соның  нәтижесінде  мына гүлге  қараңыздаршы  қалда  нашар  хәлде, бойы  сорайып , балалай, гулдей алмай  қалған. Ал  өсімдікке  қоректі  заттар, күн  сәулесі  қажет емеспе. Күтімсіз  қалған  балада  өспейтінін  білесіздер. Табиғатты құрметтеп, аялауымыз  керек деп  ойлаймын. Мұндай  жағдайда  біз компьютердің  жанынан  кактусты  алып, компьютердің  қорғаныш  экранын  құрғанымыз  дұрыс  болады. Қорғаныш  экран  компьютердің  бөлінген  сәулені  адам  бойына  жібермей  ұстап  қалады. Осы жайында  ойланайық.Менің  айтарым  табиғатты  қоршаған  ортаны  сақтайық.

7.«Намыс» тобының  мүшесі Қаржы  минимтрі:

-Армысыздар  аса  құрметті  көрермен, менің  қарсыластарым. Сіз  ұсынған  қорғаныш  экранын  орнату  қаржыға  келіп  тірелетінін  білетін  боларсыздар.  Әр  компьютерге  қорғаныш  экранын  алу  үшін  талай  ақша  керек.  Сіздер  білесіздер  2001 жылы  мектебімізге  РІІІ  компьютері  әкелініп  орнатылған , онымен  бірге  келген  түрлі  түсті  3-айдан  кейін  істен  шыққан, UPS\Источник  безперебного  питания \ құрылғысы  істемейтін  болып  келген, қорғаныш  экраны  болмаған.  Әрине  ауылымыздың  демеушілері  принтер, музыкалық  аппарат  сыйласа  мектеп  мұғалімдері  қант  қылшасында  еңбек  етіп, жиналған  қаржыға UPS  құрылғысын  және  бейнекамера  сатып  алынды. Ал  енді  қорғаныш  экранында  қолға  алуға  болады  деп  ойлаймын.  Соны  мен  қатар «Ана тілі»  газетінде «1001  бағдарлама  қазақ  тілінде» атты  мақаласы  жарияланған.  Ол  бағдарлама  қазақ  тілінде  оны  компьютерге  енгнізу  үшін  сатып  алу  керек. Демек  қаржы  болса, компьютерімізге  қазақша  бағдарлама  енгізсек  дұрыс  болар  деп ойлаймын.

8.«Мұрагер» тобының  мүшесі Спорт  министрі:

-Сәлем  бердім  көрерменге. Ал  енді  компьютерлік  ойындарға  келсек,  олардың  қаншалықты  Зиян  екенін  айта  кетейін. Компьютерге  енгізілген  ойындар  атыс-шабыс  тағыда  басқа қан  төгү, жауыздық  тақырыбында  болады.Осы ойындарды бала ойнап, оның психологиясына қандай жаман әсеер беретінін өздеріңізде білесіздер. Ұдайы ойнаған баланың миында ойынның мазмұны, әдіс-тәсілдері еніп, жаман қылық, тіпті қылмысқа да баратын болады. Қалалы жерде ақша табу үшін компьютерлік ойындарды жарнамалап, оқушы балаларды өздеріне тарта бастап, жаман қылықтарға бағыттайды. Компьютерлік ойындардан басқа да өзіміздің ұлттық ойындарымыз бар, соны неге ойнамасқа. Асық ойнау, күрес, қол күресі, валейбол, футбол сияқты көп ойындар бар. Біз бөлмеде тығылып компьютерлік ойынды ойнағанша, далада таза ауа жұтып, көпшілікпен көңіл көтеріп, денемізді шынықтырып, сау болғанымызға не жетсін. Құлақ қойып тыңдағандарыңызға көп рахмет.

 

 

9. «Намыс» тобының мүшесі Еңбекке ұйымдастыру министрі

- Мектептегі жалпы оқушы деңгейі әртүрлі. Бір балалар спорттық ойындарды ұнатады.,тағы басқасы қол өнермен шұғылданады, енді бірі кітап оқығанды жақсы көреді, тіпті ештеңеге қызықпайтын оқушылар да бар. Әрине спорттық ойындар жақсы ,бірақ ол ойындарға қабілеті жетпейттін оқушылар , мүгедек балалар бар, солар қайтпек. Бұл жағдайда компьютерлік ойындардың көмегі тиеді.мысалы сіздерге мына газет қииындысы  «»Өмірге құмар бала атты мақала  «Жетісу» газеттіне шыққан, мұнда компьютерлік ойындарды сүйіп ойнап, компьютерлік клубта жұмыс атқаратын мүгедек бала туралы жазылған. Біздің мектебіміздегі компьютерге енгізілген «Косынка» ,  «Черви»,  «Солитер».және т.б. ойындары оқушы тышқанды толық меңгеріп, онымен еркін жұмыс жасауға, қолын жаттықтырып, жақсы көмектеседі.Әрине мен атыс-шабыс, қан төгу ойындарына қарсымын. Бірақ бір айттарым мектепте ондай ойындар жоқ, бар болғанда да оқушылардың оны ойнағанға уақыттары жоқ, оның үстттіне мұғаліміміз рұхсат етпейді. Ал біз мұғалімімізді әрқашан тыңдап, айтқаныны орындддар, құрметтейміз. Назар аударып тыңдағандаррыңызға рахме

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "«Компьютердің пайддасы және зияяны»"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по занятости населения

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
