Ұзақ
мерзімді жоспардың бөлімі:
7.2A:
Электрондық кесте көмегімен тапсырмаларды шешу
|
Мектеп: Б.
Тоқтықожаұлы атындағы орта мектебі
|
Күні:04.12
|
мұғалімнің
ТАӘ:Шукирбаева
Талшын
|
Сынып: 7
|
Қатысушылар
саны:
|
Сабақта
жоқ:
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Кестелі мәліметтердің
графикалық көрінісі
|
Осы
сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
Электрондық
кестеде диаграммалар құру
|
Сабақ мақсаты:
|
-
диаграмманы тұрғыза біледі
|
Сәттілік
критерийі:
|
● Диаграммалар
түрлерін біледі
● Гистограмма
тұрғыза алады
● Дөңгелек
диаграмманы тұрғыза алады
● Графика
тұрғыза алады
|
Тілдік мақсаттар:
|
Жаңа
материалды оқыту және басқа да топтар үшін плакат жасау, студенттер дұрыс
сөйлей білу, дұрыс өз ойларын білдіруге кезде
|
Құндылықтарға
баулу:
|
Жауапкершілік,
ынтымақтастық - басқа топтары үшін жаңа материалды және жаңа материалды оқыту
кезде сыныпта топтық жұмыс арқылы жүзеге асырылады.
|
Пәнаралық
байланыстар:
|
Математика-Практикалық
жұмыс орындау кезінде
(Оқушылар
функцияларды құрастырады)
|
Алдын
ала білім:
|
Ол Excel
деректер түрлерін біледі.
Электрондық
кестеде қарапайым формулалар жаза алады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған іс-шаралар
|
Ресурстар
|
Сабақ басы
2 минут
5 минут
1 минут
|
1. Ұйымдастыру
кезеңі.
Оқушылардың
сәлемдесуі.Топқа
бөлу
2. Үй
тапсырмасын сұрау
3.Сабақтың
мақсаты мен жетістік критерий айтады.
Оқушыларға оқу мақсаты
түсіндіріледі.
|
Презентация
|
Сабақ ортасы
12 мин
3 мин
12 мин
|
1.Зерттеу
жұмысы
Оқушылар
3 топқа бөлінеді, және әр топ өзінің тақырыбы туралы ақпарат табады,
ақпаратты постер құру арқылы басқа топқа жаңа сабақты
түсіндіреді.
Оқушылар
постерде өз тақырыбындағы диаграмма сыртқы келбетін және басқа
диаграммалырдан айырмашылығын және қандай мақсатқа қолданатының толықтай
түсіндіру керек.
1 топ:Гистограмма, Жолақ
диаграмма
2 топ:Графиктер, Дөңгелек диаграмма
3 топ:Нүктелік
диаграмма, Аумақты диаграммалар
2.Бейнероликтерді
қарау
https://bilimland.kz/kk/content/structure/1947-informatika_kk#lesson=16445
Оқушылар электрондық кестеде әр түрлі
диаграмма құру туралы кішкене бейнероликтерді көреді
3.Практикалық жұмыс
Электрондық кестеде диаграмма құру
туралы бейнероликтерді қарап болған соң оқушылар жеке тапсырмаларды
орындайды.
1 тапсырма. Оңтүстік Америкада ең биік сарқырама - Анхель,
биіктігі 1054 м. Евразиядағы ең биік сарқырама Утигард – 610 м. Африкада –
Тугела, биіктігі 933 м. Солтүстік Америкада ең биік сарқырама Йосемитский, биіктігі
– 727 м. (Цилиндр түрдегі диаграмма)
2 тапсырма. Дүниежүзілік мұхиттардың аудандар: Тынық мұхиты -
178 684 мың. кв. м., Атлантикалық - 91 655 мың. кв. м., Үнді - 76 174 мың.
кв. м., Солтүстік – Мұзды - 14 756 мың. кв. м. (Ақпараттарды дөңгелек диаграмма
түрінде көрсету керек).
3 тапсырма.
Компьютер шығаратын BEC (Barnaul Electric Company) фирмасының
2003 жылғы 6 айдағы пайдасы келесідей Наурыз – 11051$, Сәуір 11800$, Мамыр
– 14000$, Маусым - 14918$, Шілде – 16487$, Тамыс – 18600$ ( Фирманың пайда
туралы график тұрғызу).
|
Үлестірме
Карточка
1
Практикалық
тапсырамалар
Карточка 2
|
Сабақ соңы
3 мин
2 мин
|
1.Сабақтың
қорытындысы.
Мұғалім
оқушыларға сұрақ қойады, оқушылар осы сұраққа жауапты нақты дәйектермен беру
керек.
Қалай
ойлайсыздар ақпаратты қандай түрде тапқан бізге оңай?
2.Рефлексия
Оқушылар
сабақ бойынша кері байланыс береді.
-Мен
түсіндім
-Мен
білдім
-Мен
таңқалдым
-Мен
үйрендім
-Маған
қиындық туғызды
|
Презентация
|
Саралау
– Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың
алдына қандай тапсырмалар қоясыз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін
қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Тапсырмаларды уақытымен орындап отырған оқушыларға қосымша
тапсырма беріледі. (карточка 5).
Дифференциация
- жұмыс жасау кезінде белсенді оқушы көмек көрсете алады
|
Бағалау
сабақ барысында қаралады,оқушыға да оқытушыға да ( өз-өзін бағалау,өзара
бағалау).
|
Белсенді
қызмет түрлері – сыныптастарының мәліметтерін құру ккезінде(ішкі және сыртқы
шеңбер).
|
Сабақ
бойынша рефлексия
Оқу
мақсаты/шынайы оқыту мақсаты?
Барлық
оқушылар ЦО жете білді ме?
Егер
жетпесе,онда неге?
Дифференциация
сабақ барысында дұрыс өтті ме?
Сабақ
кезеңдері нақты бола білді ма?
Сабақ
жоспарында жаңылу болды ма?
|
|
Жалпы
бағалау
Қай екі
аспектілі сабақ жақсы өтті (білім берумен оқытуды ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты
жақсарту үшін не себеп бола алатын еді(білім берумен оқытуды ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ
барысында сыныптың жетістіктерінен нені анықтадым/оқушылардың жеке
қиындықтарын,алдағы сабақтарда не нәрсеге көңіл бөлу керектігін?
|
|
|
|
|
|
|
|
|