Алгебра және анализ бастамалары.
10 “A” сыныбы
Сабақтың тақырыбы:
Кері тригонометриялық функциялар.
Мақсаты:
1.Оқушыларды кері тригонометриялық
функциялардың қасиеттерімен танысу.
Алған білімдерімен қалыптастырылған білім,
дағдыларын қолдануға үйрету.
2. Тригонометриялық функциялар туралы
ұғымдарды дамыту, есеп шығару дағдыларын қалыптастыру, ойлану қабілеттерін
дамыту.
3.Ұқыптылыққа, жинақылыққа топтық жұмыс
істеуге, ойын жеткізе білуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:
1.Кері тригонометриялық функция ұғым алады.
2.қасиеттерін біледі
3.Осы тақырыптарды есеп шығаруда қолдана
алады.
4.тригонометриялық функциялар мен кері
тригонометриялық функцияның ұқсастығы мен айырмашылығына ажырата біледі.
5.Графиктерін сала алады.
Сабақ әдісі:
Диалогтық әдіс, топтық әдіс, талантты мен
дарындылармен жұмыс.
Сабақтың типі:
Жаңа сабақты меңгерту.
Сабақтың көрнекілігі:
Смайлик, стикер, флипчарт, ноутбук.
Сабақтың жүрісі:
I.1Ұйымдастыру кезеңі (1мин)
А) Топқа бөлу
Ә)Тілек айту
2. Үй тапсырмасын тексеру мақсатында
математикалық диктант жаздырту. (1мин)
3. Тригонометриялық функциялардың қасиеттерін
Венн диаграммасында көрсетуді түсіндіреді.
Математикалық диктант
№
|
Берілгені
|
Жауабы
|
1
|
cos2a
|
|
2
|
Ең кіші оң периодын табыңдар:
sin(2x+1)
|
|
3
|
sin2170+cos170
|
|
4
|
E(sinx)
|
|
5
|
tga*cosa
|
|
Жауап парағын алып тексеріп жіберіңдер.
IIтоп Iтопқа есебі: «cos(-7п/3) = осы есепті табыңдар»
Енді sin П
sin a= 1
2
2
сos П
6
cos a= 1
2
Екі есептің арасында қандай байланыс бар.
Қандай есеп?
Яғни, бүгінгі жаңа сабағымыз «кері
тригонометриялық функциялар»
II.Жаңа сабақ.
y=arcsinx y=arcos y=arctg
Сабақтың
мақсаты мен күтілетін нәтижесі айтылады. (1мин)
Қасиеттерін жазып, өздері қорғайды
y=sinx
y=arcsinx
Әр топқа қорғауға 2мин беріледі.
Әр топ бір-біріне екі «жіңішке», екі «жуан»
сұрақ қояды.
IIIтоп Iтопқа «жуан» сұрақ қойды:
«тригонометриялық функциялар мен кері тригонометриялық функциялар арасында
қандай айырмашылықтар бар».
Iтоп Iiтопқа «жіңішке» сұрақ қойды: «
тригонометриялық функциялардың ең кіші оң периодын қалай табамыз?»
sinx arcsinx=x cos
(arccosx)=x
arcsin(-x)=-arcsinx
arcos(-x)= П-arccosx
tg (arctgx)=x arctg(-x)=
arctgx
Рефлексия: Көңіл
күйлерің қалай, бәрі түсінікті ме?
Аргументтің теріс мәндегі формуласын жазайық.
Тура функция Кері
функция
Sin(-x)=sinx arcsin
(-x)=-arcsinx
Cos(-x)=cosx arcсos
(-x)= П-arccosx
Tg(-x)=-tgx arctg (-x)=-arctgx
Ctg(-x)=-ctgx arcctg (-x)=П-arctgx
III. Сабақты бекіту.
Sin П/2= ½ arcsin
1/2=П/2
Сos П/2= 3/2 arcсos 3/2=П/2
Tg П/2= 3/3 arctg (-3)=-П/3
Сtg П/6= 3 arcctg
(-1/2)=П-П/3=2П/3
IV. топпен жұмыс
Iтоп
A деңгейі
1) Cos (arcsin (- 1 ))
3
2) arcsin 1
3)arcsin(cos ( П )
9
В деңгейі
1)sin (2arcsin 1 )
7
2)салыстыр: arcsin(- 1 ) және arctg(-1)
2
С деңгейі
1) arccos(-1)–arcctg(-1)=
(- П )
4
II топ
A деңгейі
1) arccos1
2) arcos (-1)
3)arcsin 1
2
В деңгейі
1)sin (2arcsin 8 )
15
2) arctg(- 3 ) + arccos( -1 ) + arcsin1
2
С деңгейі
1) cos(arccos 3 + arcos 12 )
5
13
III топ
A деңгейі
1) arcsin 0
2) arcsin 1
3)arccos 5
В деңгейі
1)sin (2arccos 1 )
3
2) y=3 arcsin (x+1) анықталу
облысын табыңдар.
С деңгейі
1) tg(arctg3 + arctg2)
Мұғалімнің Iтопқа сұрақ қойды: «мына есепке
назар аударыңдар сos240/ cos300=?»
Топтық жұмыс жауаптары
Iтоп
А деңгейі В
деңгейі C деңгейі
1) 2 2
1) 8 3
1) П
3
49 4
2) П
2) arcsin(- 1 ) < arctg(-1)
2 2
3) 7П
8
IIтоп
А деңгейі
В деңгейі
C деңгейі
1)
0 1)
144 1) П
2)
П
225 4
3)
П 2) 5П
6
6
IIIтоп
А деңгейі
В деңгейі
C деңгейі
1)
П 1) 4 2
1) -1 1
9 5
2)
П
2)[-3;3]
2
3)мағынасы
Болмайды
“A” деңгейінде әр есеп 1балл
10-11 ұпай-«5»
Жиыны: 3балл:
7-9 ұпай-«4»
3-6 ұпай-«3»
“В” деңгейінде әр есеп 2балл
Жиыны: 4балл: 11ұпай
“C” деңгейінде әр есеп 3балл
Жиыны: 3балл:
Дайын жауабымен тексеру
Көрші басқа топ жауабын тексереді.
Көңіл күйлерің қалай? 3мин
Сергіту сеті
V. Диалогтік тапсырма.
Бір-біріне түсіндіреді.
Диалогтік
тапсырма (5мин)
1)таңбасын анықтаңдар: sin (arccos 1 )
2
2) таңбасын анықтаңдар:
arcos 0,7- arccos0,5
3)Aнықталу облысын
табыңдар: y=5 arccos(4-х2 )
4) Aнықталу облысын
табыңдар: y=5 arccos(х2 – 1)
5)sina= - 3 ;
a=?
2
IIтоп IIIтопқа
сұрақ пен есебі: Ділара«мен осы топтағы Данияға мына есепті бергім келеді ол мынандай
cos(-7п/3)» және Рабиға«мен Саянға сұрақ қойғам келеді,
тригонометриялық функцияларды қанша тәсілмен зерттеуге болады?»
VI. оқулықпен жұмыс (2мин)
№90(2)
VII. Бекіту.
Тест
1)arcsin 2
2
а) П ә) 2 б) П
4 2 18
2) arcсos 3
2
а) 3П ә) -
П б) 6П
4 2 4
3) arcos функциясы
тақ па, жұп па?
а) жұп
ә)тақ б)тақ та, жұп та емес
4) sin(arcsin 2
3
а) П
ә) 3 б) 2
4 2 3
5) сos(arccos 3 )
4
а) 3 ә) 5 б) 3
4 16 4
VIII. Бағалау.
Бағалау қағазы
таратылып беріледі.
IX.Үйге тапсырма.
А. 87
В. 90(a,в)
С: 97
Оқушылар
түсіндіреді.
X. Білемін .Білдім.
Білгім келеді.