Сабақ жоспары
Пәні: математика
Сынып: 5
Сабақтың тақырыбы: Көбейтіндінің , қосындының және айырманың бөлінгіштігі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Қосындының,көбейтіндінің және айырманың бөлінгіштік белгісінің тұжырымдамасының маңызын түсіндіру;
Дамытушылық : Қосындының , көбейтіндінің және айырманың берілген санға бөлінгіштігін өрнектердің мәнін табуда қолдану;
Тәрбиелік: Натурал санның бөлгіштері мен еселіктерін қайталау, көбейтіндінің , қосындының және айырманың бөлінгіштігін анықтай білуге үйрету.
Әдіс – тәсілдері: Диалогты оқыту; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқуды және оқыту үшін бағалау; АКТ-ны қолдану; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс;
Көрнекіліктер: Постер, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, компьютер, проектор, желім, қайшы
Сабақ барысы
Мұғалімнің іс – әрекеті
Оқушылардың іс - әрекеттері
І. Ұйымдастыру кезеңі
-Сәлеметсіңдер ме, балалар?
-Қалдарың қалай?
-Көңіл – күйлерін қалай?
Оқушыларды түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру
Үй тапсырмасын тексеру
-Сәлеметсізбе!
-Жақсы!
ІІ. Жаңа сабақ
-Сонымен балалар, өткен сабақта қандай тақырып өттік?
- Натурал санның бөлгіштері мен еселіктері деп нені айтамыз?
-Дұрыс!
-Балалар, бөліндіде бөлгіш бар және бөлінгіш бар!
- Осыған байланысты, бүгін біздің тақырыбымыз «Көбейтіндінің, қосындының және айырманың бөлінгіштігі».
- Алдымен балалар, көбейтінді, қосу және айырма амалдарын еске түсірейік!
Көбейтіндінің бөлінгіштігі:
Егер көбейткіштердің біреуі берілген санға бөлінсе, онда көбейтінді де сол санға бөлінеді.
Мысал: көбейтіндісінің 8 – ге бөлінгіштігін табайық.
Мұндағы 24 саны 8- ге бөлінетіндіктен, көбейтіндісі де 8-ге бөлінеді.
Қосындының бөлінгіштігі:
Егер қосылғыштардың әрқайсысы жеке –жеке берілген санға бөлінсе, онда қосынды да сол санға бөлінеді.
Мысал:
8585 +51=17*505+17*3=17*508
Айырманың бөлінгіштігі:
Егер азайғыш та, азайтқыш та берілген санға жеке – жеке бөлінсе, онда айырма да сол санға бөлінеді.
Мысал:
117-65=13*9-13*5=13*(9-5)=13*4
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Берілген жаңа материалдың мысалдарын дәптерлеріне жазады
ІІІ. Тапсырмалар зертханасы
І деңгей
№ 586,№587,588
ІІ деңгей
№593, №595
ІІІ деңгей
№599,№ 598
Оқушылар тапсырмаларды орындайды
ІV. Қорытынды
Бағалау
Үй тапсырмасы
-Балалар, бүгін қандай тақырып өттік?
-Көбейтіндінің бөлінгіштігі деп нені айтамыз?
-Қосындының бөлінгіштігі деп нені айтамыз?
-Айырманың бөлінгіштігі деп нені айтамыз?
-Дұрыс!
Оқушыларды сабаққа қатысуы бойынша бағалау.
№589,594, 600
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
Чтобы скачать материал, введите свой E-mail, укажите, кто Вы, и нажмите кнопку
Нажимая кнопку, Вы соглашаетесь получать от нас E-mail-рассылку
Если скачивание материала не началось, нажмите еще раз "Скачать материал".
Сабақ жоспары
Пәні: математика
Сынып: 5
Сабақтың тақырыбы: Көбейтіндінің , қосындының және айырманың бөлінгіштігі
Сабақтың мақсаты:
Әдіс – тәсілдері: Диалогты оқыту; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқуды және оқыту үшін бағалау; АКТ-ны қолдану; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс;
Көрнекіліктер: Постер, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, компьютер, проектор, желім, қайшы
Сабақ барысы | Мұғалімнің іс – әрекеті | Оқушылардың іс - әрекеттері |
І. Ұйымдастыру кезеңі | -Сәлеметсіңдер ме, балалар? -Қалдарың қалай? -Көңіл – күйлерін қалай? Оқушыларды түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру Үй тапсырмасын тексеру | -Сәлеметсізбе! -Жақсы! |
ІІ. Жаңа сабақ | -Сонымен балалар, өткен сабақта қандай тақырып өттік? - Натурал санның бөлгіштері мен еселіктері деп нені айтамыз? -Дұрыс! -Балалар, бөліндіде бөлгіш бар және бөлінгіш бар! - Осыған байланысты, бүгін біздің тақырыбымыз «Көбейтіндінің, қосындының және айырманың бөлінгіштігі». - Алдымен балалар, көбейтінді, қосу және айырма амалдарын еске түсірейік! Көбейтіндінің бөлінгіштігі: Егер көбейткіштердің біреуі берілген санға бөлінсе, онда көбейтінді де сол санға бөлінеді. Мысал: көбейтіндісінің 8 – ге бөлінгіштігін табайық. Мұндағы 24 саны 8- ге бөлінетіндіктен, көбейтіндісі де 8-ге бөлінеді. Қосындының бөлінгіштігі: Егер қосылғыштардың әрқайсысы жеке –жеке берілген санға бөлінсе, онда қосынды да сол санға бөлінеді. Мысал: 8585 +51=17*505+17*3=17*508 Айырманың бөлінгіштігі: Егер азайғыш та, азайтқыш та берілген санға жеке – жеке бөлінсе, онда айырма да сол санға бөлінеді. Мысал: 117-65=13*9-13*5=13*(9-5)=13*4 | Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Берілген жаңа материалдың мысалдарын дәптерлеріне жазады |
ІІІ. Тапсырмалар зертханасы | І деңгей № 586,№587,588 ІІ деңгей №593, №595 ІІІ деңгей №599,№ 598 | Оқушылар тапсырмаларды орындайды |
ІV. Қорытынды Бағалау Үй тапсырмасы | -Балалар, бүгін қандай тақырып өттік? -Көбейтіндінің бөлінгіштігі деп нені айтамыз? -Қосындының бөлінгіштігі деп нені айтамыз? -Айырманың бөлінгіштігі деп нені айтамыз? -Дұрыс! Оқушыларды сабаққа қатысуы бойынша бағалау. №589,594, 600 | Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Автор | |
---|---|
Дата добавления | 28.12.2016 |
Раздел | Математика |
Подраздел | Планирования |
Просмотров | 780 |
Номер материала | MA-069237 |