Инфоурок Другое Рабочие программы"Ислам дініндегі бағыттар. Шариғат. Мұсылман құқығының негізгі мектептері (мазхабтар). Ханафи құқықтық мектебінің ерекшеліктері мен маңызы."

"Ислам дініндегі бағыттар. Шариғат. Мұсылман құқығының негізгі мектептері (мазхабтар). Ханафи құқықтық мектебінің ерекшеліктері мен маңызы."

Скачать материал

Қысқа мерзімді сабақ жоспары №                           Дінтану негіздері.                                   Бесеубай К.Қ.

Тақыры:  Ислам дініндегі бағыттар. Шариғат. Мұсылман құқығының негізгі мектептері (мазхабтар). Ханафи құқықтық мектебінің ерекшеліктері мен маңызы.

Мерзімі:  10.01.17.

                

Сынып 9ә

 

Мақсаты:  Ислам дінінің негізгі бағыттары және шариғат заңдары туралы түсінік беру.

 

Кіріспе сабақ

 

Жаңа материалды меңгеру сабағы

 

Қайталау білімді жүйелеу сабағы

 

Білімді тиянақтау сабағы

 

Кіріктірілген сабақ

 

ББД-ны дамыту ж/е бекіту сабағы

 

Бинарлы сабақ

 

Аралас сабақ

 

ББД-ны бекіту ж/е қалыптастыру сабағы

 

ББД-ны тексеру,бағалау сабағы

 

 

Сабақ түрі

 

Білімділік

Дамытушылық

Тәрбиелік

Ислам дініндегі мұсылмандар құқығы туралы және діннің маңызы туралы түсінік беру.

 Діннің заңдылықтарын игерудегі танымдық белсенділіктерін арттыру

Оқушыларды жауапкершілікке, адамгершілікке, жаман әдеттерден бойын аулақ ұстауға,  әдептілікке, сыйластыққа, инабаттылыққа, кішіге қамқор, үлкенге құрметпен қарап ізетті  болу дағдыларын қалыптастыру..

Міндет

тері:

 

Сабақтың жабдықталуы мен дидактикалық материалдар:

 

кестелер

 

жаттығулар жинағы

 

иллюстрацияұлы тұлғалар портреті, оқулық

 

стикер

 

сызба

 

таратпа материалдар

 

дидактикалық жинақтама

 

ТСО

 

оқулық

 

тапсырмалар карточкасы

 

маркерлер, А-4, А-3 парақтары,

 

тесттер

 

 

 

Күтілетін нәтиже:

 

Дінге деген құрметтерін арттыру.

Жаңа түсінікақпарат

Сабақтың барысы

 

                                                                          Сабақтың мазмұны

 

Белсенді оқытуда қолданыла

тын формалар.Оқытудың стратегиялары мен техникалары.

Бағалау

 

I. Ояту

Ұйымдастыру кезеңі  //  Жағымды ахуал тудыру  //  ________________________________________________________

Сыныпты топтарға бөлу. (__________________________) // Топта жұмыс істеу ережесі

II. Мағынаны тану

1. Өткен сабақтағы материалдарды қайталау

2. Сабақтың басталуы. Сабақтың тақырыбы, мақсаты және міндеттерді қою

3. Білімнің өзектілігі

4. Жаңа материалды таныстыру

Орта ғасырлардағы шығыс үшін Араб халифатында пайда болып, ең қолайлы бағытта дамыған құқықтық жүйе - Мұсылман құқығы - Шариғат болып табылады. Шариғат жолы Орта Азияда, Закавказьеде, Шығыс, Батыс және Солтүстік Африкада, Оңтүстік және Оңтүстік-шығыс Азияда қолданыла бастады. Яғни, халифат жеткен жерге дейінгі аралықты қамтыды.

Мұсылман құқығы дін  ретінде феодалдық қатынастардың  дамуына және нығаюына мүмкіндік  туғызды. Мыңдаған жылдар бойғы құқық  түрінің тұрақтылығы феодализм  кезеңінде жаңа мазмұнмен толығып, феодалдардың мүддесін қорғады. Бұл діни тәртіп болды, ірілі-уақты шарттарды қоғамдық өмірдің барлық жақтарында жүргізді.

Мұсылман құқығының  әдебиеттегі бағасы әртүрлі сипатта, кейде тіпті қарама-қарсы мағынада қолданылады. Қазіргі замандағы  мұсылман құқығының атқаратын маңызын көрсете отырып, француз ғалымы Давид Рене дүниежүзілік құқық жүйесіндегі мұсылман құқығының орнын анықтап берді. Давид Рене мыналарды бөліп көрсетеді: романдық-германиялық құқықтың отбасы, ортақ немесе роман-германиялық отбасы, социалистік құқықтық отбасы жүйесі, діни жүйелер. Діни жүйелер кезеңінде үшке белінеді: мұсылмандық, иудаизм және индуизм.

Мұсылмандық құқықтың дінмен байланысы, өзінің түбегейлі тұжырымдамасы  және теориялық қайнар көзі арқылы басқа құқықтық, отбасылардан өте  өзгешілігімен көзге түседі. Жеке құқық, отбасылық құқық, мұрагерлік құқық, мұсылмандық құқық нормаларымен қоғамдық қатынаста реттеледі.

Біз осы құқық жүйесінің  феодализм дәуіріндегі жағдайын, құрылу кезеңін әңгіме етеміз. Мұсылман құқық жүйесіндегі құқықтық діни этникалық нормалар, мазмұны жағынан әртүрлі болғанымен, бір-бірімен сабақтаса отырып, біртұтас біріккен кешен түзейді.

Мұсылман құқығы мен  мемлекеттің арақатынасының өзіндік  ерекшелігі бар. Шариғаттың барлық нормалары  Құран мен суннадан тұрады. Олардың  құдайдың құдіретінен тыс болуы және принципті түрде  қолданылуы мүмкін емес. Алайда, мемлекет дін сенімінің негізі және діни міндеттердің орындалуы, адамдар арасындағы қарым-қатынасқа нормалар енгізді. Соңғысы құқықтық норма болып қалыптасты.

Мұсылман құқығы ғылымының  екі тарауы бар: шариғатты құрайтын тұтас бір кешенді түсініктер ережесі, шығу тектері, материалдық мұсылман құқығының нормасына жататын шешімдер.

Мұсылман құқығының  қайнар көздері:

1). Құран-ислам дінінің  бас кітабы.

2). Сунна-құдайға байланысты  дәстүрлер.

3). Иджма-мұсылман қоғамының  біртұтас келісімі.

4). Қияс-аналогиялық пікірлер.

Құран - Алланың соңғы  Пайғамбары Мұхаммедке жіберген қасиетті кітабы. Бірақ ол құқық кітабы немесе кодекс емес.

Сунна - Пайғамбардың тұрмыс-тіршілігі  жөнінде діни нанымдағылардың қалай  басқару керектігі туралы әңгімелейді. Мұсылмандық дәстүр, адаттың жинағы. Бұл Мұхаммедтің қағидаларының бір тармағы. Бұл салттардың жинағы мұсылман құқығының теориясы болып есептеледі.

5. Бекіту

Әрине, құқық жүйесінде  Құран негізгі орын алады. Ол мұсылмандар  үшін қастерлі. Бұл қасиетті кітап  барлық белгілі оқиғаларды түсіндіреді: адамның өмірге келуін, тууын, өліміне дейін талдау жасайды. Ол ежелгі араб тілінде жазылған.

Құранда соңғы жағынан қысқартылған 90 меккелік, 24 мединалық сүре бар. Олар шабытты жазылған. Айқын ырғақпен ұйқастырылған сөйлемдер тыңдаушыға әсер етіп, ислам құдіретін сездіреді.

"Алладан басқа құдай  жоқ, Мұхаммед - оның Пайғамбары" - деген исламның негізгі қағидасы. Мұсылмандықтың негізгі өзегін фатализм құрайды. "Сіздерге берілген уәдені сіз әлсірете алмайсыз". Құран бастаған істі аяқтауды уағыздайды: пітір төлеу, бес мезгіл намаз оқу, ораза ұстау сияқты мұсылманның бес парызын қатаң сақтау керек.

Әдебиеттерде Құранға әртүрлі баға беріледі. Құран заңның бастапқы көрінісі. Құранда қоғамдық-бұқаралық жеке бас құқықтық нормалары ещқандай бағынушылықсыз қолданылған: догмалармен суарылған мұсылман құқығының жасанды болуы мүмкін емес. Мұсылман түсінігіндегі ойлы бағыт ешқашанқатаң тәртіп алдында бас июге әкелмеді. Мұсылмандар әлемдегі жаңа көзқарастарға сақтықпен қарайды: "Біз іздейтін жұртпыз, бірақ ойдан шығармаймыз!" дейді олар өздері жөнінде.

 

Екі жұлдыз бір тілек әдісін қолдану

 

 

III. Рефлексия

1) Сабақты қорытындылау:   

Топтардың жұмысын бағалау   //   Бағалау парақтарын толтыру    //  Бағалау

2) Үй тапсырмасы: Параграф

 

 


 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Ислам дініндегі бағыттар. Шариғат. Мұсылман құқығының негізгі мектептері (мазхабтар). Ханафи құқықтық мектебінің ерекшеліктері мен маңызы.""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Заведующий хозяйством

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
