Новогодняя скидка — 70% на все курсы только до 31 декабря!
Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации
версия для слабовидящих
Главная / Математика / Қисықсызықты трапецияның ауданы

Қисықсызықты трапецияның ауданы

11-класс.
Алгебра және анализ бастамалары.
Сабақтың тақырыбы: Қисықсызықты трапецияның ауданы .
Сабақтың мақсаты:
Оқушылардың қисықсызықты трапецияның ауданын табу дағдыларын жетілдіру;
Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке тәрбиелеу;
Оқушылардың ойын еркін жеткізе білуін және ой өрісін дамыту.
Сабақтың типі: Практикалық сабақ .
Сабақтың көрнекілігі:
Қисықсызықты трапецияның ауданын есептеу алгоритмі, интерактивті тақта.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру.
а)Оқушыларды түгендеу.
ә) Топқа бөлу(конфеттерді таңдауы бойынша) б) бір-біріне тілектерін айту в) Оқушылардың зейінін аудару

г)Өткен тақырыптарды қайталау.

1. Алғашқы функцияның анықтамасы

2. Алғашқы функцияның негізгі қасиеті

3. Алғашқы функцияны табудың үш ережесі

4.Интеграл дегеніміз не?

5. Ньютон – Лейбниц формуласы

6.Интеграл мен туындының арасында қандай байланыс бар?

7.Қандай фигура қисық сызықты трапеция деп аталады?

1) Үзіліссіз, y=f(x), f(x)>0 функциясының графигімен, абсцисса осімен және x=a. x=b түзулерімен шектелген жазық фигура қисықсызықты трапеция деп аталады.
2)S=F(b)-F(a) формуласы бойынша қисықсызықты трапецияның ауданын есептеу.
3) Қисықсызықты трапецияның төменгі табаны болатын кесіндінің шеткі нүктелерінің координаталарынтабу.
Алгоритм:
1. Бір координаталық жазықтықта берілген қисықтардың графиктерін салу;
2. Графигі жоғарыдан қисықсызықты трапецияны шектейтін функцияның алғашқы функцияларыныңбірінанықтау.
3. Қисықсызықты трапецияның төменгі табаны болатын кесіндінің шеткі нүктелерінің координаталарын анықтау;
4.
Ньютон–Лейбниц формуласы қолданып,қисық сызықты трапецияның ауданын табу.

1-тапсырма.Топтық жұмыс .
.
I - топ.

Анықталмаған интегралды есептеңіз

I топ

1.hello_html_efc4226.gif


2. hello_html_3e2c14b5.gif


3. hello_html_m39865ce.gif


4. hello_html_61b2684e.gif


5. hello_html_219135ff.gif


6. hello_html_6cdf334b.gif


7. hello_html_m16309803.gif


8. hello_html_68a6b87c.gif


9. hello_html_67b3c021.gif


10.hello_html_m23a23252.gif




II- топқа

F(х) функциясы берілген.

f(х)-сын табыңыз

1. hello_html_m77d467c.gif


2. hello_html_m14819347.gif


3. hello_html_4335d8d3.gif


4. hello_html_3b95ce0e.gif

5. hello_html_341c046c.gif


6. hello_html_47eb70a1.gif


7. hello_html_1a2d9026.gif


8. hello_html_a431106.gif


9. hello_html_m52d8e3c9.gif

.

10. hello_html_1839b2e.gif


III топқа

Интегралды есепте


1. hello_html_m1fbb2184.gif


2. hello_html_5ddb0388.gif


3. hello_html_m387f26a9.gif=hello_html_m4d2ff72f.gif


4.hello_html_61399fce.gif


5. hello_html_633700d1.gif


6. hello_html_m41727d74.gif

7. hello_html_m288a1e03.gif


8. hello_html_ac14345.gif


9. hello_html_3574b02c.gif


10. hello_html_m87043d.gif












2-тапсырма. Тапсырма интерактивті тақтада орындалады.
Мына сызықтармен шектелген фигураның ауданын есептеп табыңдар.

1) hello_html_m58f89fc7.gif 2) hello_html_m394bf809.gif

3)hello_html_m75f9f273.gif 4)hello_html_7f526d25.gif





3- тапсырма. Тест тапсырмалары.

1. x=2, x=3, y=0, f(x)=x2 -2x+1 сызықтарымен шектелген қисықсызықты трапецияның ауданын табыңдар.
З) 2
И) 2
К) 2
2. Ох осімен және x=0, x=
π түзулері, y=sinx функциясының графигімен шектелген қисықсызықты трапецияның ауданын табыңдар.
Л) 2,5
М) 2,1
Н) 2
3. x=-2, у=0, y=x2 сызықтарымен шектелген қисықсызықты трапецияның ауданын табыңдар.
Т) 2
У) 2
Ф) 2
4. x=1, x=2, y=x2 , у=0 сызықтарымен шектелген қисықсызықты трапецияның ауданын табыңдар.
Г) 2
Д) 2
Е)2
5. у=0, у= x3, х=2 сызықтарымен шектелген қисықсызықты трапецияның ауданын табыңдар.
Г) 4
Д) 3
Е) 2
6. x=-1, x=2, y=x2+1 , у=0 сызықтарымен шектелген қисықсызықты трапецияның ауданын табыңдар.
П) 5
Р) 6
С) 4
7. x=3, y=x2 , у=0 сызықтарымен шектелген қисықсызықты трапецияның ауданын табыңдар.
А) 9
Б)7
В) 8
8. x=0, x= π/2, y=cosx , у=0 сызықтарымен шектелген қисықсызықты трапецияның ауданын табыңдар.
К) 0,5
Л) 1
М) 1,5



4- тапсырма.Оқулықпен жұмыс

А деңгеиі №46 (3), №49 (3)

В деңгеиі №53 (3) №54 (3)





5- Үйге тапсырма №57 (1) , №59 (1)

6- Оқушы білімін бағалау

7- Қорытынды



























































  • Математика
Описание:

Кемельбаева Айжамал 1979 жылдан бастап өз лауазымы боиынша сабақ беріп келе жатқан тәжірбиелі мұғалім.Ғылыми-теориялық білімі жеткілікті,методикалық даярлығы жоғары.Сабақ үрдісінде Ж.Қараевтың "Деңгейлеп оқыту" технологиясын,М.М. Жанпейісованың "Модульдік оқыту технологиясы"оқушыны дамыту құралы ретінде басшылыққа алады.Айжамал оқытушы мен оқушы жүйесінде өз талабын сыйластық қарым-қатынаста орындата алатын, оқытудың белсенді интерактивті әдістерін ұтымды қолданып,шәкірттерін ұжымға тәрбиелеп,деңгейлік тапсырмаларды орынды пайдаланады.Мұғалім оқытуда әр сабағын шығармашылықпен өткізіп,оқу үрдісінде оқушылардың математикалық сауаттылығын дамытуға,іскерлік дағдысын қалыптастыруға, теорияны практикамен ұштастыра білуіне, танымдылық,белсенділік қабілеттерін арттыруға көңіл бөледі.Жинақталған методикалық тәжірибесін мектеп,аудан,облыс мұғалімдеріне ашық сабвқтар түрінде,іс-тәжірибесін білім көтеру курсында насихаттады.

Скачать материал
Автор Кемельбаева Айжамал Калиолданова
Дата добавления 21.02.2017
Раздел Математика
Подраздел Конспекты
Просмотров 1649
Номер материала MA-070317
Скачать свидетельство о публикации
