САБАҚ: Әдебиет
|
Мектеп: Степногорск қаласы,Заводской
орта мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:Сулейменова А.С
|
Сынып: 5
|
Қатысқан оқушылар саны: 17
|
Қатыспағандар
|
Сабақтыңтақырыбы
|
Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» .
Сейітқұл – заманынан озып туған адам
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу
мақсаттары
|
Кейіпкерлерді
шынайы өмірмен салыстырып бағалау
(
Б/С2.);
Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы
тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу.(.Б/С3.)
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар
орындай алады:
Тірек сөздер мен сөз тіркестері
арқылы кейіпкер бейнесін ашады,әдеби эссе жазады.
Көпшілігі
орындай алады:Кейіпкер бойындағы қасиеттерді шынайы
өмірмен салыстырып, өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап,әдеби эссе жазады.
Кейбір оқушылар
орындай алады: Шынайы өмірмен байланыстыра
отырып эссе жазады. Эссе құрылымын сақтайды.
|
Жетістік критерийлері
|
Білім
алушы
· Үзіндіде берілген қасиеттерді қазіргі өмірмен салыстыра отырып,
көзқарасын білдіреді
·
шығармадағы
кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады,эссе
құрылымын сақтайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: Кейіпкер
бойындағы қасиеттерді шынайы өмірмен салыстырып,көзқарасын білдіреді. Өзін-өзі
бағалайды. Кері байланыс орнатады.
Пән лексикасы және терминология: бейнет,
кетпен, барымта,жалаңаш-жалпы,
Диалог және жазылым үшін қажетті
сөз тіркестер; отыз үйлі тобырымен,
жұрттың тегіс аттаныс, барымтасы бар уақытта, бұл отыз үй ,кедейді қалайша
байытып, халық қатарына қосамын
|
Білу деңгейі
|
Білу,түсіну,қолдану,жинақтау
|
Осыған дейін меңгерілген білім
|
Сұрақ-жауап әдісі арқылы,жаңа
сабаққа көшу
|
|
|
Жоспар
|
Жоспарланатын уақыт
|
Жоспар бойынша орындалуы тиіс
іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен
алмастырыңыз)
|
Дереккөздер
|
Сабақтың басы
Білу
10минут
Дескриптор
|
Психологиялық
тренинг «Кездесу» ойыны. Жай әуенмен екі шеңбер болып қарама-қарсы айналады.
Әуен тоқтаған кезде бір-біріне қарап, баланың бойындағы қасиетін айтады. Осы
ойын арқылы бүгінгі сабақтың мақсаты айқындалады.Оқушыларға жасыл және қызыл
түсті алма таратылады. Оқушылар геометриялық фигураларды таңдайды.Әдісі:
Топқа бөліну, топтық жұмыс. Топтық жұмыстың мақсаты: қабілеті төмен,
көп сөйлей бермейтін оқушылар топтағы аса қабілетті оқушылардың көмегі арқылы
кейіпкер бейнесін ашу.
Білу
деңгейі:
Оқушылар кейіпкер бейнесін шынайы өмірмен салыстыру,бағалау және әдеби эссе
жазу үшін өздеріне таныс емес сөздердің мағынасын біледі, анықтайды, үзінділерді
табу арқылы кейіпкер бейнесін біледі,айтады.
Топтық
жұмыс:
Тапсырма.
Берілген
сөз тіркестері (отыз үйлі тобырымен, жұрттың тегіс аттаныс, барымтасы бар
уақытта, бұл отыз үй, кедейді қалайша байытып, халық қатарына қосамын) арқылы
кейіпкерлердің бейнесіне қатысты үзінділерді шығармадан іздеп табады.
Тірек сөздердің (бейнет, кетпен, барымта,тобыр ) мағынасын ашады.
Білім
алушы
· Кейіпкерлердің бейнесіне қатысты үзінділерді анықтайды
|
Келесі қысқартуларды қолданыңыз:
МН =Мұғалімге арналған нұсқаулық
МЖ = Мұғалім жасаған
ӨД = өзге дерек көздері
|
Түсіну
6минут
|
Жұптық
жұмыс:
Тапсырма:Мәтіннен
үзінді берілген, үзінді кімге тиесілі екенін анықтау,қазіргі өмірмен
салыстыру.
Мәтіннен үзінді
|
ОЛ КІМ?
|
Қазіргі өмірде:
|
Отыз үйлі тобырымен, жұрттың тегіс аттаныс барымтасы бар уақытта,бұл
отыз үй кедейді қалай байытып,
халық қатарына қосамын
|
Қыпшақ Сейітқұл
|
Қазіргі өмірде де
Сейітқұл сияқты жағдайы жоқтарға көмектесетін, жақсылық жасай алатын
адамдар кездеседі.
|
Жол
жүріп,барымтаны әдет еткен;інісінің қанша айтқан ақылына
болмай, үш-төрт үймен жалғыз-ақ сол көшпей,ескі орны Түркістан жағында
қалады.
|
Сейітқұлдың ағасы
|
Сейітқұлдың ағасы
сияқты да ұрлықпен айналысып жатқан адамдар да жетерлік.Ұрлықты күн көріс
көзіне айналдырған.
|
|
|
Дескриптор
Сабақтың ортасы
Қолдану
20минут
Дескриптор
Сабақтың соңы
Жинақтау
4минут
5минут
|
Білім
алушы
· Кейіпкерлердің
қасиеттерін шынайы өмірдегі адамдармен салыстыра бағалайды
Жеке
жұмыс
Әдісі: жеке
жұмыс арқылы қажетті білім, білік-дағдыларын қамтамасыз ету.Ақпараттарды
синтездеу, жинақтау және әдеби эссе жазу, құрылымын сақтау.
Тапсырма:
Шығармадағы
кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу. Эссе
құрылымын сақтау. (80-90сөз).
|
Білім
алушы
|
|
кейіпкердің
өзіндік құндылығына дәлел болатын 3 эпизодты
анықтайды; кіріспе
бөлімде Сейітқұл туралы
өзіндік пікір
білдіреді (15-20сөз); негізі бөлімде Сейітқұлдың
бойындағы
адамгершілік қасиеттерін жинақтайды (20 сөз);
әр қасиетіне
шығармадан келтіреді (20 сөз);
қорытынды
бөлімде Сейітқұлдың
бойынан өзіне
үлгі алатын қасиеттерін айтып,
ойын
тұжырымдайды (10-15 сөз).
|
Кері
байланыс : «Алма ағашы» әдісі. Қызыл және жасыл
түс беріледі. Балалар алманы алма ағашына жапсырады.Жасыл
түс-мен бәрін өте жақсы меңгердім деп есептеймін. Менің көңіл-күйім
жақсы. Ал қызыл түс-толық
меңгермедім. Менің көңіл-күйім жоқ дегенді білдіреді.
Бағалау:
Өзін-өзі бағалау. Сол арқылы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан
салыстыра алады. Бағалау парақшасы беріледі. Үш
түсті шляпалар арқылы бағалау.Жасыл
шляпа-эссе құрылымын толық
сақтаған оқушыларға, Сары шляпа-эссе
құрылымының кейбір кезеңдері сақталмаған оқушыға. Қызыл
шляпа-эссе құрылымы мүлде сақталмаған.
Оқушының аты-жөні
|
кейіпкердің
өзіндік құндылығына
дәлел болатын 3
эпизодты анықтайды;
|
кіріспе бөлімде
Сейітқұл туралы
өзіндік пікір
білдіреді (15-20 сөз);
|
негізі бөлімде
Сейітқұлдың
бойындағы
адамгершілік қасиеттерін
жинақтайды (20
сөз);
|
әр қасиетіне
шығармадан
келтіреді (20
сөз);
|
қорытынды
бөлімде Сейітқұлдың
бойынан өзіне
үлгі алатын қасиеттерін айтып,
ойын
тұжырымдайды (10-15 сөз).
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Қосымша ақпарат
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек
қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма
беруді көздеп отырсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты
қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)
|
Дифференциацияны берілетін
тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын
дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.
Дифференциация сабақтың кез келген
бөлімінде қолданылады.
|
Бұл бөлімді оқушылардың сабақ
барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу
үшін пайдаланыңыз.
|
Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге
пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?
Берілген тапсырмалардың қайсыбірі
оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?
Оқушылар сабақ барысында өздерінің
АКТ дағдыларын дамыта ала ма?
Осы сабақ барысында НЗМ
құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?
|
Ойлану
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге
асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы
оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді
ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер
енгіздім және неліктен?
|
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы
ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға
қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз
(сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы
өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке
оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін
қандай ақпарат алдым?
|
|
|
|
|
|
|
|