Инфоурок Другое Рабочие программыҚыс қызығы

Қыс қызығы

Скачать материал

Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Қатынас Таным.Шығармашылық.   

Тақырыбы:  Қыс қызығы   Кіріктірілген сабақ.

Мақсаттары: а)білімділігі: Айналаны,қоршаған ортаны бақылау арқылы қыс мезгілінің көз тоймас қызықтарын ,табиғаттың әсемдігін көріп қана қоймай ,әр мезгілдің өзіндік ерекшеліктерін сүйе білуге тәрбиелеу.

ә)дамытушылығы:Сабақ барысында орындалған тапсырмалар арқылы ойлау қабілеттерін дамыту.

б)тәрбиелігі: Қыс туралы түсінігін кеңейтіп,қыс мезгілінің қызықтарын көре білуге ,сезінуге қызығушылығын арттыру.

Көрнекіліктері:  Қыс суреттері, үлестірмелі  суреттер  арқылы  шағын сөз, әңгіме  құрау.

Әдіс-тәсілі:   Жұмбақ шешу,сұрақ-жауап,тақпақ айту сұрақ,топтастыру,сурет бойынша әңгіме,ойын әдісі .

.

Іс-әрекет кезеңі

 Тәрбиешінің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті

 

 

 

 

Ұйымдастырушылық

оятушылық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұйымдастырушылық-

ізденушілік

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлекстік –түзетушілік

1.Ұйымдастыру бөлімі

-Балалар қазір жылдың қай мезгілі?

-қыс

-Осы қыс айларын кім айтып береді?

-Ибраһим айта ғой

-Желтоқсан,қаңтар,ақпан

-Өте дұрыс

-Қазір,қаңтар айы.Қыстың екінші айы.

-аптаның нешінші күні?

-2 күні –сейсенбі.

Апта күндерін айтып жіберйік

1-ші күн-дүйсенбі

2-ші күн-сейсенбі

3-ші күн-сәрсенбі

4-ші күн-бейсенбі

5ші күн-жұма

6-шы күн –сенбі

7-ші күн жексенбі.

Балалар сабаққа келе жатқанда далада не көрдіңдер?Түсі аппақ.

Далада қар борайды,

Ақ мамыққа орайды

Мұз болады, қатады

Жып жылтыр боп жатады.

Мен жұмбақ жасырамын.Сол жұмбақтың шешуі болады.

Мамықтай ұлпа, Қанттай ақ.

Қыста жер бетін басады,жазда сайға қашады.

Қолы жоқ сурет салады,

Тісі жоқ,тістеп алады.

Қыстың қандай ерекшеліктерін білесіңдер?

 Осы қыс туралы тақпақ,ән білесіңдерме?

Балалардан қыс туралы тақпақтарын сұрау.

Жақсы балалар тақпақты өте тамаша білесіңдер екен.

Міне,мына суретке назар аударайық.Осы сурет бойынша әңгіме айтып берейін. Мұқият тыңдап отырайық.

Қыс келді.Далада жапалақтап қар жауып тұр.Күн суық,аяз.Ағаштардың  бұтақтарын қырау басқан.Балалар далада ойнап жүр. Шанамен сырғанап ,коньки теуіп жүр.Балалардың бәрі көңілді.Балалар қардан аққала жасады.Аққаланың біреуі мұрнын сәбізден ,ал басына қалпақ кигізіп ,қолына сыпырғыш ұстатып қойған.Қарға су құйып сырғанақ жасап та қойған.

http://1973myschool.ucoz.ru/_ph/2/482516707.jpghttp://www.stihi.ru/pics/2015/09/22/5760.jpg

Ой қозғау. Қар-  тондырады, ақ ұлпа, ериді, жұмсақ

Ойын: «Сөйлейтін доп» Мақсаты: Доп арқылы қыс ерекшеліктерін айту.

Қыста киетін киімдерді атау.   пальто,куртка,байпақ,етік,шарфик,қолғап Ойын: «Қар лақтыру».  мақсаты: балалардың қар доңғаланған дұрыс лақтыра білуге үйрету.

Сергіту.

Кәне ,балалар Абай атамыздың қыс өлеңімен бойымызды сергітіп ,жаттығу жасап алайық.

Ақ киімді денелі,ақ сақалды

Соқыр мылқау танымас тірі жанды.

Үсті-басты ақ қырау ,түсі суық

Басқан жері сықырлап келіп қалды.

Балалар  қыс мезгілі суық, қарлы, боранды болады. Қыста суыққа төзе алатын құстар ғана қыстап қалады. Олар мына құстар (суреттерін көрсету): торғай, қарға, кептер, сауысқан.

http://funbook.com.ua/pic/images/Zagadka_Vo_dvore_katali_kom-_shlyapa_staraya_na_nem_sm.jpg

 Бәріміз көзімізді жұмып,қысқы түнді көз алдымызға елестетейік.Қар сықыр етеді,ай жап-жарық. Айнала аппақ қар. Қысқы ағаш қар жамылып тұр. Енді осы көріністі ойға елестету арқылы топпен бейнелейміз. Қарды тіс пастасымен саусақпен салу.Балалардың  жұмысын мадақтау.Осымен бүгінгі сабағымыз аяқталды.

- Балаларды мадақтау.                                

Жылулық шеңберіне тұрып,тәрбиешінің сөзін қайталайды.

 Көңілді қыс!

Балалар шықты далаға,

Ойнап, күліп жүр енді.

Шаналармен озады,

Аққаланы соғады.

 

4f1a85c7ea3c5.jpg

Сурет бойынша әңгіме құрау.

         

 

 

(қар)

 

(аяз)

  

    http://coloring06.narod.ru/lyudi/sport/3.jpg

http://mywishlist.ru/pic/i/wish/orig/003/444/513.jpeg

Әңгіме құрап айту.

 

 

http://boombob.ru/img/picture/Oct/13/9ac1617452cd40e4f10a28a0e4208156/7.jpg

 

 

Қимылды қайталап көрсетеді.

 

 

Топпен қыс мезгілін өз қалаулары бойынша бейнелейді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Салынған суретті бояйды.

95211950_22242126.png

 

Күтілетін нәтиже:

 Нені білді :   қыс мезгілінің қызықтарын көре білуге ,сезінуге қызығушылығын арттыру.

Нені игерді  Қыс туралы түсінігін кеңейтіп, Қар-  тондырады, ақ ұлпа, ериді, жұмсақ.

Нені меңгерді: қыс мезгілі суық, қарлы, боранды болады.

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қыс қызығы"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Директор риск-менеджмента

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Қатынас Таным.Шығармашылық.Тақырыбы: Қыс қызығы Кіріктірілген сабақ.Мақсаттары: а)білімділігі: Айналаны,қоршаған ортаны бақылау арқылы қыс мезгілінің көз тоймас қызықтарын ,табиғаттың әсемдігін көріп қана қоймай ,әр мезгілдің өзіндік ерекшеліктерін сүйе білуге тәрбиелеу.ә)дамытушылығы:Сабақ барысында орындалған тапсырмалар арқылы ойлау қабілеттерін дамыту.б)тәрбиелігі: Қыс туралы түсінігін кеңейтіп,қыс мезгілінің қызықтарын көре білуге ,сезінуге қызығушылығын арттыру.Көрнекіліктері: Қыс суреттері, үлестірмелі суреттер арқылы шағын сөз, әңгіме құрау.Әдіс-тәсілі: Жұмбақ шешу,сұрақ-жауап,тақпақ айту сұрақ,топтастыру,сурет бойынша әңгіме,ойын әдісі .. Іс-әрекет кезеңі Тәрбиешінің іс-әрекеті Балалардың іс-әрекеті ҰйымдастырушылықоятушылықҰйымдастырушылық-ізденушілікРефлекстік –түзетушілік 1.Ұйымдастыру бөлімі-Балалар қазір жылдың қай мезгілі?-қыс-Осы қыс айларын кім айтып береді?-Ибраһим айта ғой-Желтоқсан,қаңтар,ақпан-Өте дұрыс-Қазір,қаңтар айы.Қыстың екінші айы.-аптаның нешінші күні?-2 күні –сейсенбі.Апта күндерін айтып жіберйік1-ші күн-дүйсенбі2-ші күн-сейсенбі3-ші күн-сәрсенбі4-ші күн-бейсенбі5ші күн-жұма6-шы күн –сенбі7-ші күн жексенбі.Балалар сабаққа келе жатқанда далада не көрдіңдер?Түсі аппақ.Далада қар борайды,Ақ мамыққа орайдыМұз болады, қатадыЖып жылтыр боп жатады.Мен жұмбақ жасырамын.Сол жұмбақтың шешуі болады.Мамықтай ұлпа, Қанттай ақ.Қыста жер бетін басады,жазда сайға қашады.Қолы жоқ сурет салады,Тісі жоқ,тістеп алады.Қыстың қандай ерекшеліктерін білесіңдер? Осы қыс туралы тақпақ,ән білесіңдерме?Балалардан қыс туралы тақпақтарын сұрау.Жақсы балалар тақпақты өте тамаша білесіңдер екен. Міне,мына суретке назар аударайық.Осы сурет бойынша әңгіме айтып берейін. Мұқият тыңдап отырайық.Қыс келді.Далада жапалақтап қар жауып тұр.Күн суық,аяз.Ағаштардың бұтақтарын қырау басқан.Балалар далада ойнап жүр. Шанамен сырғанап ,коньки теуіп жүр.Балалардың бәрі көңілді.Балалар қардан аққала жасады.Аққаланың біреуі мұрнын сәбізден ,ал басына қалпақ кигізіп ,қолына сыпырғыш ұстатып қойған.Қарға су құйып сырғанақ жасап та қойған.Ой қозғау. Қар- тондырады, ақ ұлпа, ериді, жұмсақОйын: «Сөйлейтін доп» Мақсаты: Доп арқылы қыс ерекшеліктерін айту.Қыста киетін киімдерді атау. пальто,куртка,байпақ,етік,шарфик,қолғап Ойын: «Қар лақтыру». мақсаты: балалардың қар доңғаланған дұрыс лақтыра білуге үйрету. Сергіту.Кәне ,балалар Абай атамыздың қыс өлеңімен бойымызды сергітіп ,жаттығу жасап алайық.Ақ киімді денелі,ақ сақалдыСоқыр мылқау танымас тірі жанды.Үсті-басты ақ қырау ,түсі суықБасқан жері сықырлап келіп қалды.Балалар қыс мезгілі суық, қарлы, боранды болады. Қыста суыққа төзе алатын құстар ғана қыстап қалады. Олар мына құстар (суреттерін көрсету): торғай, қарға, кептер, сауысқан. Бәріміз көзімізді жұмып,қысқы түнді көз алдымызға елестетейік.Қар сықыр етеді,ай жап-жарық. Айнала аппақ қар. Қысқы ағаш қар жамылып тұр. Енді осы көріністі ойға елестету арқылы топпен бейнелейміз. Қарды тіс пастасымен саусақпен салу.Балалардың жұмысын мадақтау.Осымен бүгінгі сабағымыз аяқталды.- Балаларды мадақтау. Жылулық шеңберіне тұрып,тәрбиешінің сөзін қайталайды. Көңілді қыс!Балалар шықты далаға,Ойнап, күліп жүр енді.Шаналармен озады,Аққаланы соғады.Сурет бойынша әңгіме құрау.(қар)(аяз)Әңгіме құрап айту.Қимылды қайталап көрсетеді.Топпен қыс мезгілін өз қалаулары бойынша бейнелейді.Салынған суретті бояйды. Күтілетін нәтиже: Нені білді : қыс мезгілінің қызықтарын көре білуге ,сезінуге қызығушылығын арттыру. Нені игердіҚыс туралы түсінігін кеңейтіп, Қар- тондырады, ақ ұлпа, ериді, жұмсақ. Нені меңгерді: қыс мезгілі суық, қарлы, боранды болады.

Скачать материал
