Инфоурок Химия Другие методич. материалы"Ион алмасу реакциялары"

"Ион алмасу реакциялары"

Скачать материал

 

 

 

9  сынып

химия

мерзімі

Сабақтың тақырыбы:

§ 8 Ион алмасу реакциялары

 

 

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Мақсаты

Оқушыларға ион алмасу реакциялары жайында ақпаратберу

Иондар жайлы түсінік , электролиттер арасындағы ион алмасу реакциялары туралыбілім алу

Міндеттері

Оқушылардың сабаққа қызығушылықтарын ояту;

Тапсырмаларды дұрыс орындауға бағыт - бағдар беру

Типтік есептердің шығарылу жолдарын көрсету;

Сабақты ынтамен түсініп, өзіндік пікір қалыптастыру, тапсырмаларды қарапайымнан күрделіге ауыса отырып орындау

 

Оқытудың нақты нәтижесі:

 

1.Ерітіндідегі ион алмасу реакциялары  жайлы білім береді.

2.Толық иондық және қысқарған иондық теңдеулер жазуды  үйретеді.

3.Әрекеттесуші заттардың біреуі артық болғанда түзілген заттың  массасын және зат мөлшерін табуды үйретеді.

4.Электролиттік диссоцация ұғымын толық түсінуге бағыт береді.

1.Ерітіндідегі ион алмасу реакциялары  жайлы  түсінік алады.

 

2.Молекулалық,толық иондық және қысқарған иондық теңдеулер жазуды  біледі.

 

3.Әрекеттесуші заттардың біреуі артық болғанда түзілген заттың  массасын және зат мөлшерін есептей алады.

Табыс критерийлері

Барлық оқушыға

Көпшілік оқушыға

Жекеленген оқушыға

 

Иондар жайлы түсінеді,электролиттерді диссоцациялай алады.Ион алмасу рекциясын жаза алады.

Иондар жайлы түсінеді,электролиттерді диссоцациялай алады..Тәжирибе жұмысын қорытындылай алады.

Әрекеттесуші заттардың біреуі артық болғанда түзілген заттың  массасын және зат мөлшерін табады.

Кіріктірілген модульдер

Жас ерекшеліктеріне сай оқыту, АКТ, Оқытудың жаңа әдістері, СТО;

Жас ерекшеліктеріне сай оқыту, АКТ, Оқытудың жаңа әдістері, СТО;

Сабақ барысы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма

Ұйымдастыру.2мин Оқушылармен сәлемдесу, оқу құралдарын түгендеп, сабаққа зейінін шоғырландыру;

 

Үй тапсырмасын тексеру

Жалпы сыныппен  жұмыс

«Ой қозғау» сұрақтар беру  5мин

2-тапсырма

Тұздардың, негіздердің және қышқылдардың суда ерігіштігі» кестесін пайдаланып, берілген кестеге мына заттардың формулаларын бөліп жазыңдар:

AlCl3, Cu(OH)2, Ca(OH)2, H2SO4, K2SO4, BaSO4, AgNO3, AgCl, FeCl3, PbCO3. 4мин

 

Сабақ тақырыбын ашу

Алмасу реакциясы арқылы        1 мин

 

Мұғалім  ақпарат береді,жаңа тақырыпты игеру

АКТ, диалогтық оқыту,ерігіштік кестесі

6мин

 

Тәжірибе жұмысын беру

 

Жұппен жұмыс

Ион алмасу реакциясыныың 3 теңдеуін жаздырады, талдатады.

Төмендегі реакцияларды ион алмасу теңдеуі түрінде жазайық                      

         FeCl3+ NaOH→

         Na2 CO3 +HCI →

         NaOH+ HCI

10 мин

Жеке жұмыс

«Артық зат есебі »

         1-нұсқа

   50г тұз қышқылы мен 17 г күміс нитраты әрекеттескенде түзілген тұнбаның массасын және зат мөлшерін табыңдар.

         2-нұсқа

   80г мыс сульфатымен 60 г натрий гидроксиді әрекеттескенде пайда болған тұнбаның массасы мен зат мөлшерін есептеңіз. 8 мин

Ұстазбен сәлемдеседі. Оқу құралдарын алып,сабаққа зейіндері шоғырланады.

 

 

 

Оқушылар «Ой қозғау» сұрақтарына белсенді түрде жауап береді.

 

 

 

 

 

Берілген заттарды диссоцациялайды.

Дәптерге,тақтаға орындайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылардың логикалық жауап беріп,тақырыпты ашады.

 

 

 

Ақпаратты қабылдау,дәптьермен жұмыс.

 

 

Тәжірибе жұмысы арқылы,ион алмасу реакцияларын жүргізеді.

 

 

Ион алмасу реакциясыныың 3 теңдеуін жазады,талдайды.

 

 

 

 

 

Оқушылар есептерді жеке орындайды.

 

«Химиялық ой  қорыту»  бекіту

         1.Ион алмасу теңдеулерінің ерекшелігі неде?

         2.Иондық реакцияларда: а) ион алмасу

  б) тотығу-тотықсыздану  процесі жүргенін қалай білуге болады?

         3.Иондық теңдеулерде молекулалық формуламен қандай заттар жазылады?

         4.Сапалық реактив деген не?

6мин

§ 8 № 13-15 есептерді шығару.

Оқушылар бүгінгі сабақтан алған білімдерін жинақтап, қорытындылайды.

Бағалау

Жоғардағы табыс критерийлеріне сәйкес бағалау 2 мин

 

Кері байланыс

Бүгінгі сабақты қалай меңгердім?

1мин

Стикерлер арқылы, кері байланыс парақшасын толтыру

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Ион алмасу реакциялары""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Главный хранитель

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
