Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации
версия для слабовидящих
Главная / Информатика / Информатикадан "Санау жүйесі" тақырыбына сабақ жоспары (8сынып)

Информатикадан "Санау жүйесі" тақырыбына сабақ жоспары (8сынып)

Курсы профессиональной переподготовки от Московского учебного центра "Профессионал"

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования только до 31 августа действуют скидки до 50% при обучении на курсах профессиональной переподготовки (184 курса на выбор).

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: ВЫБРАТЬ КУРС


Маңғыстау облысы Мұнайлы ауданы №2 орта мектебінің информатика пәні мұғалімі Кульшарова Камила Балтабаевна



2

8 сынып информатика

Тақырыбы

Санау жүйелері

Мақсаты

Оқушыларды сандардың тарихы мен позициялық, позициалық емес санау жүйелерімен таныстыру және де екілік, сегіздік, оналтылық санау жүйелерінен ондық санау жүйесіне ауыстыруды үйрету

Күтілетін нәтиже

Оқушыларды сандардың тарихы мен позициялық, позициялық емес санау жүйелерімен таныстыру. Екілік, сегіздік, ондық, он алтылық санау жүйелерімен таныстырып олармен жұмыс жасауды үйрету. 

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

СТО,Миға шабуыл

Қолданылатын ресурстар

Тақта, стикерлер,смайликтер

Негізгі дереккөздер

Информатика 8 сынып оқулық, әдістемелік нұсқаулық 8 сынып

Н.Т.Ермеков ,Л.Н.Кафтункина,В.А.Криворучко

Ұйымдастыру кезеңі






Оқушыларды сапқа тұрғызып, 1-3 дейін санау арқылы топқа бөлу

Алтын ереже құру қажеттігі туралы айту.

Әр топқа бағалау парағын таратып беру.


Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды.

.


Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Білу



Миға шабуыл

Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау және жұмыс орнын ұйымдастыруға байланысты сұрақтар

Сұрақ-жауап арқылы оқушыларды диалогқа түсіру


Сұрақтарға жауап береді

Түсіну

Тақырыпты әр топқа бөліп береді.

Санау жүйелері – сандарды өрнектеудің қандай да бір тәсілі және оған сәйкес сандармен әрекет жасау ережелері. Олар позициялық және позициялық емес болып екіге бөлінеді. 

Позициялық емес санау жүйелерінде әр цифрдың мәні оның тұрған орнына (позициясына) тәуелді емес. Позициялық емес санау жүйелерінің ішіндегі ең кең тарағаны римдік санау жүйесі. Ол төменде кестеде көосетілген: 
I V X L C D M 
1 5 10 50 100 500 1000

Позициялық санау жүйесiнде цифрдық мәнi оның орнына байланысты болды. Позициялық мән санау жүйесiнiң негiзiнде дәрежесi арқылы анықталады. Позициялық санау жүйесiнiң негiзi деп қолданылатын цифрлар санын айтады.

Тапсырма береді,

бақылайды,

бағыттайды.

Топпен тапсырманы орындайды

Қолдану

Ондық санау жүйесі - 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 
Екілік санау жүйесі - 0,1 
Сегіздік санау жүйесі - 0,1,2,3,4,5,6,7 
Он алтылық санау жүйесі -0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,A(10), B (11), C(12), D(13), E(14), F(15) 

10112=1*23+0*22+1*21+1*20=1110 ;

3758=3*82+7*81+5*80=25310

48B16=4*162+8*161+11*80=116310

Тапсырма береді,

бақылайды,

бағыттайды

Топпен тапсырманы орындайды

Талдау

Тақтада орындалған тапсырманы талдау

Тыңдайды,

бағыттайды

Топпен тапсырманы талдайды.

Жинақтау

1. Цифр дегеніміз не? 
2. Санау жүйелері дегеніміз не? 
3. Олар нешеге бөлінеді? 
4. Қандай санау жүйелері бар және олар неден тұрады? 
5.Келесі сандарды ондық санау жүйесіне аударыңдар: 
А) 1100112=  ,Ә) 3338=  , Б) 48АС16= 

Бақылайды,

тақырыпты жинақтайды

Оқушылар түсінгендерін көрсету арқылы сабақты жинақтайды

Бағалау

Өзін-өзі бағалау

бағалау парақшалары

Бағалау парақтарын таратады

Бір- бірін бағалауды қадағалау

Топты бағалау

Өзін өзі бағалау

Үйге тапсырма

Оқып келу,әр санау жүйесіне үш сан жазып ,ондық санау жүйесіне аударып келу

























3

8 сынып информатика

Тақырыбы

Сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне аудару

Мақсаты

 Оқушылардың сандарды бір санау жүйесінен басқа санау жүйесіне 
ауыстыру туралы білімдерін қалыптастыру;

Күтілетін нәтиже

Екілік, сегіздік, ондық, он алтылық санау жүйелерімен таныстырып олармен жұмыс жасауды үйрету Оқушылардың сандарды бір санау жүйесінен басқа санау жүйесіне 
ауыстыру туралы білімдерін кеңейту

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Миға шабуыл ,сто

Қолданылатын ресурстар

Тақта, стикерлер,смайликтер

Негізгі дереккөздер

Информатика 8 сынып оқулық, әдістемелік нұсқаулық 8 сынып

Н.Т.Ермеков ,Л.Н.Кафтункина,В.А.Криворучко

Ұйымдастыру кезеңі






Оқушыларды сапқа тұрғызып, 1-4 дейін санау арқылы топқа бөлу

Алтын ереже құру қажеттігі туралы айту.

Әр топқа бағалау парағын таратып беру.


Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды.

.


Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Білу



Миға шабуыл

1. Цифр дегеніміз не? 
2. Санау жүйелері дегеніміз не? 
3. Олар нешеге бөлінеді? 
4. Қандай санау жүйелері бар және олар неден тұрады? 

Сұрақ-жауап арқылы оқушыларды диалогқа түсіру


Сұрақтарға жауап береді

Түсіну

Ондық 10- 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 
Екілік 2- 0,1 
Сегіздік 8- 0,1,2,3,4,5,6,7 
Он алтылық 16 -0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,A(10), B (11), C(12), D(13), E(14), F(15) 

Мысалы, 1010101,101

1*26+0*25+1*24+0*23+1*22+0*21+1*2°+1*2-1+0*2-2+1*2-3.

ЗЕ5А116=3*164+E*163+5*162+A*161+

1*16° 

3578=3*82+5*81+7*80,

Тапсырма береді,бақылайды,

бағыттайды.

Топпен тапсырманы орындайды

Қолдану

Оқулықтан тапсырма береді

1,2

Тапсырма береді,бақылайды,

бағыттайды

Топпен тапсырманы орындайды

Талдау

Тақтада орындалған тапсырманы талдау

Тыңдайды,бағыттайды

Топпен тапсырманы талдайды.

Жинақтау

1. Цифр дегеніміз не? 
2. Санау жүйелері дегеніміз не? 
3. Олар нешеге бөлінеді? 
4. Қандай санау жүйелері бар және олар неден тұрады? 
5.Келесі сандарды ондық санау жүйесіне аударыңдар: 
А) 1100112=  ,Ә) 3338=  , Б) 48АС16= 

Бақылайды,тақырыпты жинақтайды

Оқушылар түсінгендерін көрсету арқылы сабақты жинақтайды

Бағалау

Өзін-өзі бағалау

бағалау парақшалары

Бағалау парақтарын таратады

Бір- бірін бағалауды қадағалау

Топты бағалау

Өзін өзі бағалау

Үйге тапсырма

Оқып келу №3,4 тапсырма









4

8 сынып информатика

Тақырыбы

Ондық бөлшектерді көшіру. Сәйкестік кестесі

Мақсаты

 Оқушылардың сандарды бір санау жүйесінен басқа санау жүйесіне 
ауыстыру туралы білімдерін қалыптастыру; Ондық бөлшектерді көшіру, Сәйкестік кестесін үйрену.

Күтілетін нәтиже

Екілік, сегіздік, ондық, он алтылық санау жүйелерімен таныстырып олармен жұмыс жасауды үйрету Оқушылардың сандарды бір санау жүйесінен басқа санау жүйесіне 
ауыстыру туралы білімдерін кеңейту

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Миға шабуыл ,сто

Қолданылатын ресурстар

Тақта, стикерлер,смайликтер

Негізгі дереккөздер

Информатика 8 сынып оқулық, әдістемелік нұсқаулық 8 сынып

Н.Т.Ермеков ,Л.Н.Кафтункина,В.А.Криворучко

Ұйымдастыру кезеңі






Оқушыларды сапқа тұрғызып, 1-4 дейін санау арқылы топқа бөлу

Алтын ереже құру қажеттігі туралы айту.

Әр топқа бағалау парағын таратып беру.


Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды.

.


Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Білу



Миға шабуыл

1. Цифр дегеніміз не? 
2. Санау жүйелері дегеніміз не? 
3. Олар нешеге бөлінеді? 
4. Қандай санау жүйелері бар және олар неден тұрады?

Сұрақ-жауап арқылы оқушыларды диалогқа түсіру


Сұрақтарға жауап береді

Түсіну

Сегіздік немесе оналтылық санды екілік санға түрлендіру бастапкы санның әрбір цифрын үш (сегіздік сан үшін- триадаларға) немесе төрт ( оналтылык сандар үшін-тетрадаларға) екілік сандардан тұратын топтарға жай ғана ауыстыру арқылы жүзеге асырылады.

Мысалы:

1238= 001 010 011 = 10100112,



А1716=1010 0001 0111=1010000101112.



Егер ауыстырғаннан кейін екілік санның бүтін бөлігі нөлдерден басталса, онда олар алып тасталады. Бөлшек бөліктің соңындағы нөлдермен де тура солай жасайды. Мысалы:253,А416=001001010011,1011001002=1001010011,1010012.

Тапсырма береді,бақылайды,

бағыттайды.

Топпен тапсырманы орындайды

Қолдану

Оқулықтан тапсырма береді

1,2

Тапсырма береді,бақылайды,

бағыттайды

Топпен тапсырманы орындайды

Талдау

Тақтада орындалған тапсырманы талдау

Тыңдайды,бағыттайды

Топпен тапсырманы талдайды.

Жинақтау

1-нұсқа

1. Ондық сандарды сегіздік санау жүйесіне ауыстырыңдар:

а) 181,36910 б) 176,52610 в) 700610 г) 12510 д) 22910

2. Ондық сандарды оналтылық санау жүйесіне ауыстырыңдар:

а) 32210 б) 150,700610 в) 284,24510 г) 42810 д) 315,07510

3. Екілік санды сегіздік санау жүйесіне ауыстырыңдар:

а) 111101100112 ә) 11011010010012 б) 10011010110012

2-нұсқа

1. Ондық сандарды сегіздік санау жүйесіне ауыстырыңдар:

а) 32210 ә) 15010 б) 283,24510 в) 42810 г) 315,07510

2. Ондық сандарды оналтылық санау жүйесіне ауыстырыңдар:

а) 18110 ә)176,52610 б)36910 12510 22910

3. Екілік санды сегіздік санау жүйесіне ауыстырыңдар:

а) 110111110112 б) 10101110111012 в) 11101111010112


Бақылайды,тақырыпты жинақтайды

Оқушылар түсінгендерін көрсету арқылы сабақты жинақтайды

Бағалау

Өзін-өзі бағалау

бағалау парақшалары

Бағалау парақтарын таратады

Бір- бірін бағалауды қадағалау

Топты бағалау

Өзін өзі бағалау

Үйге тапсырма

Оқып келу №3,4 тапсырма

























  • Информатика
Описание:

Маңғыстау облысы Мұнайлы ауданы №2 орта мектебінің информатика пәні мұғалімі Кульшарова Камила Балтабаевна

№2

8 сынып информатика

Тақырыбы

Санау жүйелері

Мақсаты

Оқушыларды сандардың тарихы мен позициялық, позициалық емес санау жүйелерімен таныстыру және де екілік, сегіздік, оналтылық санау жүйелерінен ондық санау жүйесіне ауыстыруды үйрету

Күтілетін нәтиже

  • Оқушыларды сандардың тарихы мен позициялық, позициялық емес санау жүйелерімен таныстыру. Екілік, сегіздік, ондық, он алтылық санау жүйелерімен таныстырып олармен жұмыс жасауды үйрету.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

СТО,Миға шабуыл

Қолданылатын ресурстар

Тақта, стикерлер,смайликтер

Негізгі дереккөздер

Информатика 8 сынып оқулық, әдістемелік нұсқаулық 8 сынып

Н.Т.Ермеков ,Л.Н.Кафтункина,В.А.Криворучко

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды сапқа тұрғызып, 1-3 дейін санау арқылы топқа бөлу

Алтын ереже құру қажеттігі туралы айту.

Әр топқа бағалау парағын таратып беру.

Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды.

.

Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Білу

Миға шабуыл

Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау және жұмыс орнын ұйымдастыруға байланысты сұрақтар

Сұрақ-жауап арқылы оқушыларды диалогқа түсіру

Сұрақтарға жауап береді

Түсіну

Тақырыпты әр топқа бөліп береді.

Санау жүйелері – сандарды өрнектеудің қандай да бір тәсілі және оған сәйкес сандармен әрекет жасау ережелері. Олар позициялық және позициялық емес болып екіге бөлінеді.

Позициялық емес санау жүйелерінде әр цифрдың мәні оның тұрған орнына (позициясына) тәуелді емес. Позициялық емес санау жүйелерінің ішіндегі ең кең тарағаны римдік санау жүйесі. Ол төменде кестеде көосетілген:
I V X L C D M
1 5 10 50 100 500 1000

Позициялық санау жүйесiнде цифрдық мәнi оның орнына байланысты болды. Позициялық мән санау жүйесiнiң негiзiнде дәрежесi арқылы анықталады. Позициялық санау жүйесiнiң негiзi деп қолданылатын цифрлар санын айтады.

Тапсырма береді,

бақылайды,

бағыттайды.

Топпен тапсырманы орындайды

Қолдану

Ондық санау жүйесі - 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9
Екілік санау жүйесі - 0,1
Сегіздік санау жүйесі - 0,1,2,3,4,5,6,7
Он алтылық санау жүйесі -0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,A(10), B (11), C(12), D(13), E(14), F(15)

10112=1*23+0*22+1*21+1*20=1110 ;

3758=3*82+7*81+5*80=25310

48B16=4*162+8*161+11*80=116310

Тапсырма береді,

бақылайды,

бағыттайды

Топпен тапсырманы орындайды

Талдау

Тақтада орындалған тапсырманы талдау

Тыңдайды,

бағыттайды

Топпен тапсырманы талдайды.

Жинақтау

1. Цифр дегеніміз не?
2. Санау жүйелері дегеніміз не?
3. Олар нешеге бөлінеді?
4. Қандай санау жүйелері бар және олар неден тұрады?
5.Келесі сандарды ондық санау жүйесіне аударыңдар:
А) 1100112= ,Ә) 3338= , Б) 48АС16=

Бақылайды,

тақырыпты жинақтайды

Оқушылар түсінгендерін көрсету арқылы сабақты жинақтайды

Бағалау

Өзін-өзі бағалау

бағалау парақшалары

Бағалау парақтарын таратады

Бір- бірін бағалауды қадағалау

Топты бағалау

Өзін өзі бағалау

Үйге тапсырма

Оқып келу,әр санау жүйесіне үш сан жазып ,ондық санау жүйесіне аударып келу

Автор Кульшарова Камила Балтабаевна
Дата добавления 27.01.2017
Раздел Информатика
Подраздел Другое
Просмотров 867
Номер материала MA-069823
Скачать свидетельство о публикации
