Алматы облысы
Іле ауданы
№ 24 лицей мемлекеттік мекемесінің
Математика информатика физика
апталығындағы физика пәнінен сыныптан тыс ашық сабақ
«Интелектуалды
шоу»
Тақырыбы
: «XXI ғасыр білімді ұрпақ ғасыры»
Физика
пәнінің мұғалімі
Шөмшекбаева
Зейнакуль Балтабайқызы
Cыныптар: 8
Күні:
23.02.2017
ж
1.Мақсаты:
Білімділік:
оқушылардың білімдерін қорытындылау, алғыр да тапқыр оқушыны анықтау.
Дамытушылық:
ақыл – ойын, жылдам ойлауын, ептілігін, шығармашылығын дамыту
Тәрбиелік:
адамгершілікке, ұйымшылдыққа, жолдастық қарым-қатынасқа тәрбиелеу
2.Сабақтың әдісі:
Сайыс
Жұмыс түрі:
жеке
Сабақтың барысы:
I.
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды
топқа бөлу, сәлемдесу, сайысты ашу.
II.
Сайыс бөлімдерімен, шартымен таныстыру.
1-бөлім.
Бәйге (бөлімнен кейін бір топ шығады)
2-бөлім.
Миға шабуыл
3-бөлім.
Қызықты үштік
4-бөлім
Конверттік тапсырма
III.
Қорытындылау
Сәлеметсіздер
ме қадірлі мұғалімдер мен оқушылар.
Бәйгеге
түсіп жарыспай,
Жүйріктің
бағы жанар ма
Білім
мен өнер жарысып
Тәрбие,
тәлім табар мән
Бұл
бәйге ойдың бәйгесі
Кім
жүйрік ойға, сол алда – дегендей ой мен білім жарысын бастаймыз.
Жарысқа қатысушылармен таныс болыңыздар.
(Сайыскерлер ортаға шақырылады). 8
«А» сынып: Жас физиктер, 8
«Ә» сынып: Атомдар, 8
«Б» сынып: Ньютондар, 8 «В» сынып: Жас ғалымдар.
Сайыскерлер өздерін таныстырып өтсін.
Әділ қазылармен таныс болыңыздар.
1- бөлім.
«Бәйге» бөлімінде 25
сұрақ беріледі. Әр сұраққа 1 балдан беріледі.
«Бәйге» бөлімне сұрақтар:
1. Жылдамдықтың
өлшем бірлігі қандай? (м/с)
2. Бала
1 аяғымен тұрғандағы салмағы 55 кг, екі аяғымен тұрса ше? (55 кг)
3. 1
литрда неше м3 бар? (0,001)
4. Бір
ыдыстағы жұмыртқа 2 минутта піседі, 4 жұмыртқа неше минутта піседі? (2 минутта)
5. Отын
жанғанда бөлінетңн жылу мөлшерінің формуласы қандай? (Q
=
qm)
6. Ток
күшінің өлшем бірлігі? (А)
7. 1
кОм
неше Ом? (1000 Ом)
8. Ауаның
ылғалдылығын жылдам анықтау үшін қолданылатын құрылғы? (психрометр)
9. Айдын
Айымбетов үшінші ғарышкер қай жылы ғарышқа көтерілді? (2015
жыл)
10. Алғашқы
бу машинасын ойлап тапқан? (Д. Папен)
11. Электрленуді
байқауға арналған ең ыңғайлы аспап? (Электроскоп)
12. Электрон
заряды? (- 1,6 *10-19 Кл)
13. Отбасында
7 қыз және әр қыздың бір-бірден інісі отыр. Барлығы неше адам отыр? (8 адам)
14. 4
қойдың неше аяғы бар? (16 аяғы бар)
15. Тізбек
бөгіне арналған (Ом заңы)
16. Электр
зарядын өткізбейтіндер? (диэлектриктер)
17. Күн
мен түннің теңелу нүктелері? (21 наурыз, 23 қыркүйек)
18. Кулон
заңы? ()
19. 1
мг неше кг тең? (0,000001
кг)
2-бөлім.
«Миға шабуыл» бөлімінде 9 сұрақ беріледі, әр
сұраққа 2 балдан беріледі. оқушылар ғалымдардың
ашқан жаңалығына, анықтамасына, формуласына сәйкес ғалымның атын табу керек.
1. В.
Франклинің тәжірибесіне ұқсас, бірақ одан да күрделі тәжірибені жасау үстінде
М.В. Ломоносовтың досы, күшті электр ұшқынының бір түрі – домалақ найзағайдан
1753ж қайтыс болды. Ол кім? (Рихман)
2. Ұсақ
бөлшектердің ауа мен сұйықтардағы ретсіз қозғалуын зерттеген ғалым? (Броун)
3. Күн
жүйесі құрылысының жобасын алғаш рет дұрыс түсіндірген. Ол Жер Күннен үшінші
орында, Ай Жерді айналады деп дәлелдеген ғалым? (Коперник)
4. Серпімді
дененің ұзаруы мен оған түсірілген күштің арасындағы байланысты 1660 ж ағылшын
физигі .... анықтаған болатын. (Гук)
5. Сұйыққа
немесе газға түсірілген қысым осы сұйықтың немесе газдың әрбір нүктесіне
өзгеріссіз беріледі. Бұл қағиданы анықтаған кім? (Паскаль)
6. Атмосфералық
қысымның ауа райына байланысты өзгеретінін алғаш байқаған ғалым? (Торичелли)
7. Айға
бірінші рет 1969 жылы Америка азаматтары ..... табан тіреген. (Н.
Армстронг пен Э. Олдрин)
8. Еуропада
қайта өрлеу дәуірінің өзінде де заттың атомдардан тұратыны туралы
ілімді таратушыларды өлім жазасына кесетін болды. Соған қарамастан
өзінің ғылыми көзқарасы үшін отқа өртенген ғұлама? (Джордано Бруно)
9. Зат
құрылысының молекулалық кинетикалық теориясының негізгі қағидаларын
қорытындылаған........ (М. В. Ломоносов)
3-бөлім.
«Қызықты үштік» бөлімінде берілген тапсырманың
жауабын үш тілде айту керек, жауабы бойынша «5»,
«10», «15» бал беріледі, ең төмен жинаған 1
топ сайыстан шығады.
1. Бетке
түсірілген күштің сол бет ауданына қатынасы қалай аталады? (қысым, давление,
pressure)
2. температураның
өзгеруіне байланысты зат үш түрлі күйде.... (қатты, твердый, rigid,
сұйық,
жидкий,
liquid, газ, газ, gas)
3. қозғалыстың
қарастырылып отырған жағдайында өлшемдерін елемеуге болатын денені
материалық .... ( нүкте, точка, point)
4. денелердің
өзара әрекеттесуін сипаттайтын шама. (күш, сила,
strength)
5. Грекше
гидор қандай мағына береді? ( су, вода, water)
6. 72
км/сағ неше м/с бар?
(
жиырма, двадцать, twenty)
4
- бөлім «Конверттік тапсырма» конвертті таңдайды.
Есеп шығарады.
Ағаш білеушеде
серіппе қатаңдығы 120 Н/м тең. Серіппе 4,5 см ұзарса ағаш пен
білеуше арасындағы үйкеліс коэффициенті 0,03 болғанда білеуше массасы
неге тең? (18
кг)
Қорытындылау
Жарыс заңы ежелден
Жеңімпазды анықтау
Жеңімпаз болу шарты сол
Еңбектену, жалықпау
Жюри
мүшелеріне сөз беріледі.
Жеңімпазды
анықтау.
Заия
кетпес ұстаздардың еңбегі
Шәкірттері
көп болса егер зерделі
Табыс,
бақыт мен тілеймін сіздерге
Кездесерміз
әлі талай сізбен біздер де.