Инфоурок Другое Другие методич. материалыХимия пәні. Таза заттар мен қоспалар

Химия пәні. Таза заттар мен қоспалар

Скачать материал

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.1А Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және қоспалар

Мектеп: Павлодар облысы. Екібастұз қаласы. Қарасор ауылы. Қарасор жалпы орта білім беретін мемелкеттік мекемесі.

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ауыт А.

Сынып: 7 «А»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

 

Сабақ тақырыбы:

Химияға кіріспе.№1 практикалық жұмыс

«Қауіпсіздік техникасының ережелерімен және зертханалық  құрал-жабдықтармен танысу»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

7.1.1.1 «Химия» ғылымының нені оқытатынын білу

7.1.1.2 химиялық лабораторияда және кабинетте жұмыс жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін білу және сақтау

Сабақтың түрі

Аралас сабақ

Сабақ мақсаттары

 

Барлық оқушылар:

Ø  химия ғылымы нені зерттейді екенін білу және түсіну;

Ø  лабораторияда қауіпсіздік ережелері, химиялық реактивтер мен құрал-жабдықтармен жұмыс істеу ережелерін білу және түсіну.

 

Оқушылардың көбісі:

·         лабораторияда қауіпсіздік ережелері, химиялық реактивтер мен құрал-жабдықтармен жұмыс істеу ережелерін білу және түсіну

 

Кейбір оқушылар:

         лабораторияда қауіпсіздік ережелері,  кейбір химиялық реактивтер мен             құрал-жабдықтармен жұмыс істеу ережелерін білу және түсіну

Бағалау критерийлері

-         Химияны ғылым ретінде анықтауын қалыптастырса;

-         Химия кабинетінде және лабораторияда жұмыс барысында техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтаса;

-         Химия кабинетінде және лабораторияда жұмыс барысында техникалық қауіпсіздік ережелерін түсіндірсе.

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика және терминология:

элемент, қосылыс, қоспа, химиялық реакция, массалық үлес, атом, қоспаны айыру, қайтымды, қайтымсыз, араластыру, қыздыру, фильтрлеу, еріту.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Химия...........оқытады

Химия пәнін мақсатты........ болып табылады

Химияның міндеттері............

Х-ты бөліп алу У-пен салыстырғанда көбірек/азырақ қиындық туғызады, себебі...

қосылыстар Х болып табылады/ие, ал Уқосылыстар болып табылады/ ие

Қоспалар қосылыстардан қалай ажыратылады?

У қарағанда Х бөліп алу анағұрлым/азырақ қиындық туғызады, неге?

Егер араластырған/жаққан/ қыздырғанда A және B бірге C болып табылады,онда Д не болғаны

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қазақ тілі

Русский язык

English

химия

химия

chemistry

химиялық

құбылыс

химическое явление

chemical phenomena

зат

вещество

substance

күй

состояние

State

ғылым

наука

science

атом

атом

Atom

элемент

элемент

element

сұйықтық

жидкость

liquid

молекула

молекула

molecule

Құндылықтарды дамыту

 

Әлемдік және өңірлік деңгейлерде негізгі құндылықтар:

• құрмет

• ынтымақтастық

• өмір бойы білім алу

Атмосферада құндылықтар құру, әнгіме – сұхбат, топпен және жеке тапсырмаларды орындау барысында сыныппен ортақ шешімге келу  арқылы қол жеткізіледі.

Пәнаралық байланыстар

Химия – бұл жаратылыстану ғылымы, басқа ғылымдармен байланысады:

ü  Физика

ü  Биология

 

АКТ қолдану дағдылары

Презентация, кестелер, графиктар, видеокөрсетілім

Бастапқы білім

Физикалық қасиеттері физика және жаратылыстану  курсынан  алынған білім.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

 

Оқушыларға  « Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және қоспалар». бөліміне қысқаша ақпарат беру.

Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын айту.

Презентация

 

Сабақтың ортасы

 

Оқытушы келесі сұрақтарды қою арқылы, оқушыларды видеокөрсетілім көруге дайындайды:

Ø  Химия дегеніміз не?

Ø  Химия қайда кездеседі?

Ø  Химияны білу қажет па?

«Химия әлемі» видео көрсетілімінде, химия және физика арасындағы айырмашылық айқын көрсетілген. (химиялық реакциянын өтуіне көрсетілген негізгі мінездемесін жазып алу)

 

Сұрақтарға жауап беріңіз:

1.      Химия сабағының негізгі мақсатынын қорытындысы неде?

2.      Зат дегеніміз не?

3.       Бұл физикалық дене ма немесе химиялық зат па екенін қалай түсінуге болады?

 

Топпен жұмыс:

Топқа 2 парақтан таратылады, 3 мин аралығында біреуіне зат атауын екіншісіне дене атауын жазу керек, №1 параққа дене атаулары коп жазылды ма,  әлде №2 парақта зат атаулары көбірек  жазылды ма?

Топқа арналған сөздер:

Топтар

Зат

Дене

1

алюминий

сақина

2

су

қасық

3

шыны

ваза

 

Содан кейін оқушылар химия пәні және оны зерттеуге анықтама жазады.

Химия ол заттар ғылымы, олардың қасиеттерін,  құрылысын және басқа заттарға айналып түрленуін қарастырады.

Кез-келген ғылым мақсаты бізді қоршаған әлемді тану болып табылады, бірақ әр ғылымның өз пәні бар. Химия пәні дегеніміз заттарды  олардың  қасиеттерін, сонын ішінде олардың өзара айналулары.

Химиктарды бөлшектер түрімен, олардың заттардан тұратынын, материя қасиеттерін осы бөлшектердің қандай қасиеті анықтайтынын, табиғат және эксперименттерде біз байқайтын  химиялық түрлендіруді осылардың қайсысы анықтайтыны қызықтырады.

 

Лабораторияда дұрыс жұмыс жасау.

Оқушыларға  зертхана бейнеленген  бірнеше суреттер беріледі. Олар  суреттен не көреді сонын барлығын сипаттайды. Талқылау жасайды. Оқушылар суреттерде көрсетілген әр заттарға өз пікірлерін айтады.

Қауіпсіздік ережелерін сақтаңыздар!

Презентация

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=OIFoQRj-U8A

 

 

 

 

 

Химиялық лабораторияда техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтауға видео – көрсетілімнің сілтемесі

https://www.youtube.com/watch?v=u2DYhcXjoEc

Пікір-талас. Видеокөрсетілімнен кейін оқушылар  ол туралы өз пікірлерін білдіреді.  Олар яғни, көрсетілген видеодан  түсінгенін және техникалық қауіпсіздік ережелерін дербес қалыптастыратынын түсіндіреді.

Қауіпсіздік техникасының ережелері

1.Лабараторияда және кабинетте тек химия пәні мұғалімінің рұқсатын алып жұмыс істеу керек.
2.Алдымен әрбір орындалатын жұмыспен танысып, ондағы қолданатын заттардың қасиеттерімен, құрал-жабдықтардың нақты өздерімен әрі не үшін қолданылатынын айқындап алу керек.
3.Химиялық лаборатория мен кабинетте жұмыс кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ететін заттардың: бастапқы көмек көрсететін дәріханалық қобдишаның, көзді жуатын айдалған судың, өрт сөндіргіштің, оттың бетін жауып кішігірім отты сөндіретін жамылғыш пен құм салған ыдыстың, қан тоқтатқыш қоспаның, йод ерітіндісінің, т.б.тұрған жерін дәл біліп алу керек.
4.Кез-келген жұмысты орындаудан бұрын оқушы үстіне арнайы жұмыс халатын киіп, қажет болса көзіне қорғауыш көзілдірік, тағып алғаны дұрыс. Аяқ киімнің де жан-жағы жабық болғаны жөн, қолға арнайы қолғап кию де, қажет болуы мүмкін.
5.Тәжірибеге кірісердің алдында жұмыс үстелінің үстінен артық затты, соның ішінде оқулықтар мен қағаздарды шетке алып тастау керек.
6.Реактив салынған ыдыстың сыртында жазылған заттың формуласын кем дегенде екі рет қарап алған жөн.
7.Реактивтерді қолмен ұстауға, дәмін татып көруге болмайды.Егер газ күйіндегі заттың исін сезгің келсе, оның ыдысын мұрыннан алысырақ ұстап, аздап желпіп көру керек.
8.Реактиві бар ыдыстың аузына үңілмейді, жанынан қарайды.Сынауықтың ашық аузын оқушы өзіне немесе жанындағы адамға қаратып ұстамауы керек.
9.Артық алынған реактивтің қалғанын қайтадан таза зат салынған ыдысқа салуға немесе құюға болмайды. Лабораторияда және кабинетте тек таза зат пен таза ыдыс қолданылатынын үнемі есте ұстаған жөн.
10.Тәжірибеге қажетті заттарды мүмкіндігінше дәл мөлшерде және аз етіп алындар.
Реактивтерді үнемді қолдана білу керек..

 

Қауіптілік белгілеріне назар аударыңыз!!!

Құрал – жабдықтарды сақтау ережелері!

Картинки по запросу

 

Жұппен жұмыс:

 Зертхана бейнеленген  бірнеше суреттер таратылады. Оқушылар суреттердегі қателерді анықтап,  дұрыс қауіпсіздік шараларын ұсыну қажет.

 

Картинки по запросу тб химической лаборатории                Картинки по запросу тб химической лаборатории

 

       Картинки по запросу тб химичексой лаборатории         Картинки по запросу тб химичексой лаборатории

Картинки по запросу тб химичексой лаборатории 

 

Зертханалық құралдармен таныстыру:

 

Зертханалық ыдыстармен таныстыру:

 

Лабораториялық ыдыстар

http://afox.ru/wp-content/uploads/media/%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%B8%CC%86/image7.png

 

 

Фарфор ыдыстар

Оқушылар сабақты қорытындылайды. Өздері  жасаған тұжырым негізінде  оқытушы  слайдты толтырады:

Химия – бұл …

Зертханалық жұмыста орындалатын ережелер:

https://www.youtube.com/watch?v=u2DYhcXjoEc

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://himekoscho.ucoz.ru/Tehbez1.htm

 

 

 

 

Конец урока

 

Рефлексия: «2 жұлдыз +бір тілек!» ауызша айтуға болады.

- Оқушылар айтыңыздаршы,  сабақта қандай екі сәт сізге ұнады және қандай тілек айта аласыз?

Үй жұмысы:

1)      Химия кабинетінде жұмыс істеу үшін техникалық қауіпсіздік ережелерін жаттау.

2)      Лабораториялық құрал – жабдықтарды пайдалануға  2-3 мысал келтіріңіз.

 

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


 

 

 

 

 

 

 

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз

 

 

 

Жалпы баға

 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

 

 

 

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Химия пәні. Таза заттар мен қоспалар"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Медиатор

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
