Сабақтың
тақырыбы: Х дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаты:
1. Сөз, сөйлем жайында түсініктерін бекіту.
Сөздерге дыбыстық талдау жасатуды жалғастыру.
2. Кеспе әріптерден жаңа дыбыстарды қатыстырып,
сөйлем, сөз құрастыру және оны талдауға үйрету. Дыбыс пен әріпті ажырата білуге
үйрету.
3. Дыбыстардың
айтылу артикуляциясын дұрыс меңгерту.
Сабақтың
әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, көрнекілік, сұрақ – жауап, ойын.
Көрнекіліктер:
суреттер, кеспе әріптер.
Сабақтың түрі:
Аралас сабақ.
Сабақтың
барысы:
І. Ұйымдастыру
кезеңі.
ІІ. Өткен
материалды қайталау.
-
Балалар, біз өткен сабақта
сендермен қандай дыбыс, әріппен танысып едік?
-
Дыбысты біз естиміз, ал
әріпті көзімізбен көріп, қолымызбен жазады екенбіз. Біз сендермен көп дыбыс,
әріптермен таныстық. Қане маған кім бір дыбысты айтып, сол дыбысқа мысал
келтіріп береді?
-
Мысалы: а- алма, д-доп,
қ-қияр т.б.
ІІІ. Жаңа
сабақ.
Ендеше балалар,
біз бүгін сендермен жаңа дыбыс Х дыбысымен танысамыз.
Қане, бәріміз Х деп
айтайық.
Балалар, мен сендерге
кеспе әріптер тақтаға ілемін, сендер дыбыстық талдау жасап көріңдер.
Хат, хабар
Балалар мына
суреттерді пайдаланып сабағымызды жалғастырайық. Суреттерді атап, сөзде қанша
дыбыс бар екенін айтып көрелік.
Алхоры (слива).
Алхоры деген сөзде
/х/ дыбыс бар.
Хат деген сөзде /х/
дыбыс бар.
Х-дауыссыз,
а-дауысты, т-дауыссыз.
Кеспе дыбыстарды
пайдаланып сөз құрастырып жазғызу. Мысалы: қа-ла, доп, шар, ауа, бала.
-
Балалар енді мен сендерге
сөйлем айтып берейін, сендер сөйлемде қанша сөз бар екенін айтып беріңдер.
-
Мен ағама хат жаздым. Бұл
сөйлемдле төрт сөз бар екен. Ауылдан хабар келді. Үш сөз бар екен.
-
Сөздерге дыбыстық талдау жасау.
ІV. 1,2
минут бой сегіту жаттығуы.
V. Сабақты
қорыту.
Сабаққа жақсы
қатысқан балаларды мадақтау.
Сауат ашу пәнінен мектепалды даярлық сыныбында
өткізілген
ашық сабақтың өзіндік талдау
Сабақ сауат ашу пәнінен
мектепалды даярлық сыныбында өтті.
Тізім бойынша 11
оқушы, сабақта қатысқаны 10 оқушы.
Сабақтың
тақырыбы: Х дыбысы мен
әрпі
Сақтың мақсатына жету
үшін, оқушылардың алдарына осындай міндеттер қойылды:
1. Сөз, сөйлем жайында түсініктерін бекіту.
Сөздерге дыбыстық талдау жасатуды жалғастыру.
2. Кеспе әріптерден жаңа дыбыстарды қатыстырып,
сөйлем, сөз құрастыру және оны талдауға үйрету. Дыбыс пен әріпті ажырата білуге
үйрету.
3. Дыбыстардың
айтылу артикуляциясын дұрыс меңгерту.
Білімділік - Өткен сабақты қайталап, алған білімдерін пысықтап,
бекіту.
Дамытушылық – Ақыл-ой белсенділігін арттыру, тілін
дамыту.
Тәрбиелік – берілген тапсырмаларды дұрыс орындауға,
зейінділікке тәрбиелеу.
Көрнекілігі: суреттер, кеспе әріптер.
Сабақ IV кезеңнен
тұрады.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
кезеңі.
ІІ. Өткен
материалды қайталау.
ІІІ. Жаңа
сабақ.
ІV Сергіту сәті
V Қорытынды
Сабақ кеспе әріптер арқылы
өтті. Онда балалар дыбыстық талдау жасап, неше дауысты, дауыссыз бар екенін
анықтау керек. Сабаққа қатысу барысында оқушылар белсенділік танытпады.
Сабаққа оқушылардың барлығы белсене қатысқан жоқ. Сабақ кезеңнен кезеңге
сатылы өтті. Сабақты қорытындылау барысында:
- Балалар, бүгін біз
сабақта қандай әріппен таныстық?
- деген сауалға
тиімді, күткен жауабымды алдым. Сабақ өту барысында уақыт тиімді ойлағандай
пайдаланылды. Оқушылардың сабаққа қатысқан белсенділіктеріне қарай сабақ
мақсатына жетті деп ойламаймын.
Қаратерек жалпы орта білім беретін мектеп
Сауат ашу пәнінен мектепалды даярлық сыныбында
өткізілген ашық сабақтың жоспары
Тақырыбы: Х
дыбысы мен әрпі
Өткізген:
Омарова Алтын Амангельдыевна
хат
хабар