Г г дыбысы мен әріпі
Тексерілді: __________________
Ашық
сабақ
Пәні: Сауат ашу
Күні: 20.11.2014
Сабақтың
мақсаты:.
1.Білімділігі:Оқушыларға
Г г дыбысы мен әрпін таныту, сөз ішіндегі г дыбысының ерекшелігін меңгерту, г
дыбысы арқылы берілген сөздерді оқыту, жаздыру.
2.
Дамытушылығы: Оқушылардың сөйлеу мәнерін, байланыстыра сөйлеу дағдыларын,
сөздік қорларын, шығармашылық қабілеттерін, жұмбақ шешу, жаңылтпаш айту арқылы
тіл байлықтарын дамыту.
3.
Тәрбиелілігі: Отанын, елін сүюге тәрбиелеу, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа баулу,
таза, сауатты жазуға тәрбиелеу.
Сабақтың
түрі:
Аралас сабақ.
Сабақтың
әдісі:
түсіндіру, ой қозғау, сұрақ-жауап, көрнекілік, ойын, т.б
Сабақтың
жүрісі:
1.
Ұйымдастыру.
Психологиялық
дайындық.
Сыныбымыз
тап-таза
Борда
дайын тақтада
Денемізді
жинақтап,
Отырайық
партаға.
2. Өткен
сабақ.
а)
– Қандай тапсырма берілді?- Кім кінәлі? Өлеңі.(мәнерлеп оқыту, жатқа сұрау,
рольге бөліп ойнату, қара сөзбен мазмұнын сұрау).
ә)
– Қандай әріппен таныстық? – Ү- қандай дыбыс? – дауысты,жіңішке Үйрек, түлкі
(суреттерін іліп, түсіп қалған әріпті жазу.)
Түсіп қалған әріпті тап
3.
Бекіту
сұрақтары.
1.
Жалпы дыбыстар нешеге бөлінеді?- 2-ге, дауысты, дауыссыз
2.
Дыбысты не істейміз?- естиміз, айтамыз.
3.
Әріпті не істейміз?- көреміз, жазамыз
4.
Әріптерден не құралады?- сөз
5.
Сөзден не құралады?- сөйлем
6.
Сөйлем қандай әріппен жазылады?- бас әріппен
4.
Жаңа сабақ.
- жақсы, жаңа сабақты бастамас бұрын мен сіздерге жұмбақ жасырайын
Аналарға сыйлайтын
Аралар бал
жинайтын
Бұл немене
балалар,
Үзуге адам
қимайтын. ( гүл )
(гүл
суретін тақтаға ілу) Гүл – әсемдік
символы.Гүлді мерекеде, тойда, қуанышта, туған күнде бір-бірімізге сыйлаймыз.
-
Гүл – дегенде қандай дыбыс естіп тұрсыңдар? –Г
Адамдарды
емдейді – дәрігер, суретін әлу. (Тағы гитара суретін ілу)
Глобус-
жердің дәл үлгісі . (Глобустың суретін ілу)
Жұмбақ
есеп:
Ағашта
отыр 5 торғай,
Ұшып
келді 3 торғай.
Беске
үшті қосқандаз,
Болды
сонда неше торғай?
-5
+ 3-ті қосқанда қанша болады?
-8
болады. (Сегіздің суретін ілу)
-
Олай, болса, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы Г г дыбысы мен әрпі
Гі-гі
айту
Г дыбысы туралы түсінік
1.дауыссыз
дыбыс
2.сөзд.б.к
3.сөзд.орт.к
4.тіл
арқылы жасалады
5.шұғыл
айтылады
5.Ой қозғау
Сергіту
сәті: «Көңілді
күн» бейне арқылы жаттығу жасату
6.Бағандағы
сөздермен жұмыс . ....................Тізбектеп оқыту
Е
гін – егіс алқабы,бидай егетін алқап
Е
геу – үй шаруасында қолданылатын құрал
Е
гіз – бірге туған екі адам
Се
гіз – сан,жетіден кейін келетін(математикада алдынғы уақытта өтеміз)
Ке
ре ге – киіз үйдің бөлігі(шаңырақ,уық,кереге)
Бе
те ге – шөптесін өсімдік(бетегеден биік, жусаннан аласа)
Ше
ге – үй шаруашылығына пайд.ағаш қағ.зат
Не
ге – сұрақ
Шең
гел – тікенді өсімдік
Мез
гіл – уақыт,жылдың төрт мезгілі бар
Ақ көгершін әнімен танысу
v Мұғалім оқиды
v Екі оқушыға оқыту
v Музыка қыстырып,
әндету
8. Дәптермен
жұмыс
Терме
диктант (
г әрпі бар сөздерді теріп жаз)
Гүл, ай, сегіз,
жаз, шеге.
9.
Қорытынды,мадақтау.
сім
(Гүлім,Гүлжан)
жан
Суреттерді қосқанда адамның атын табасыңдар
(Жазгүл,
Айгүл)
1
Сабақтың
тақырыбы: Г дыбысы мен әріпі.
Сабақтың мақсаты:
Г дыбысы және әріпімен таныстыру,
Г дыбысын меңгерту, оның дауысты немесе дауыссыз дыбыс екенін ажыраттырып,
сөзге дыбыстық талдау жасау.
Дамаытушылық:
Дидактикалық материалдарды
пайдаланып, балалардың ойлау қабілеттерін, қиялын дамыту. Г дыбысы бар сөз,
сөйлем ойлауға үйрету.
Білімділік:
Оқушының сөздік қорын
байыту, буындап оқуға үйрету. Оқушыларды оқуға жазуға жаттықтыру, білімге деген
қызығушылығын қалыптастыру.
Тәрбиелік:
Оқушыларды ұйымшылдыққа,
бірлікке ұқыптылыққа, адамгершілікке, отансүйгіштікке, әсемдікке, көркем жзуға тәрбиелеу.
Сабақтың әдіс-тәсілі:
Әңгімелеу, түсіндіру,
топпен жұмыс, ойын.
Сабақтың көрнекілігі:
Суреттер, кеспе әріптер
қалтасы, сөздер жазылған карта, сөзжұмбақ.
Сабақтың барысы:
1) Ұйымдастыру кезеңі.
Психалогиялық дайындық.
Балалар аспанда күндіз не
жарқырап тұрады?
-Күн.
-Күн бізге не береді?
-Жылу, нұрын шашады, шуағын
төгеді.
-Ал ендеше алақан арқылы
жылу алып бір-бірімізге алақан арқылы жылулық берейік. Қалғанын сыныпқа
шашайық.
-Балалар, біз қандай сабақ
өтіп жатырмыз?
-Дұрыс.
Сауат ашу сабағында қандай
әріптермен таныстық?
2)Өткен сабақты қайталап
пысықтау.
-Ү дыбысы қандай дыбыс?
«Ү» дыбысы кездесетін
сөздерді айтайықшы.
-үйрек, үкі, үзенгі, үй,
үйіңкі т.б. осы сөзердің ішіндегі үйрек сөзін буынға бөлейікші үй-рек.
Жарайсыңдар балалар!
Жаңа сабақ:
-Балалар,қазір жылдың қай
мезгілі?
-Көктемде қандай өзгерістер
болады?
-Ал ,енді мына бір өлеңге
құлақ түріңдерші.
«Гүлдер гүлдер,көк
гүлдер»-деген өлеңде не туралы айтылған?
Гүл-дер
-Дұрыс солай «гүл» деп
айтсақ сөздің басында қандай дыбыс естіп отырмыз?
-Өте жақсы. Енді Г дыбысы
дауысты ма дауыссыз ба?
Г дыбысы қандай текшемен
белгінеді.
Балалар кім Г дыбысына
байланысты мақал-мәтел, біледі.
Сергіту сәті:
Орнымыздан тұрайық,
Гүлді жұлып алайық.
Орнымыздан жылжып,
Басқа гүлге барайық.
-Енді, балалар, бүгін
сендермен Г дыбысымен таныстық. Қазір біз осы дыбысты ауада жазамыз.( 1-2 рет
ауада жазғыу)
Енді балалар «Адасқан
әріптер» ойынын ойнаймыз.
Глобус Гүлдер Егін
лгобус үглдер геін
«Дұрыс буын» ойынын ойнату.
Жұмбақ жасыру.
Қатар-қатар түйме,
Бассаң салар күйге.
(Гармонь)
Жайса-көлдей
Жиса-жеңдей. (Кереге)
Мінезін оның түсінгем,
Ашуы тамақ пісірген. (Газ)
Өзі сондай нәзік,
Су құйсаң кетеді.
Алақанын жазады. (Гүл)
Ойын «Сөйлемді жалғастыру»
Әжеме гүл………………..
Мен қызықты ертегі……………..
Орманда бұлбұл……………………
Сабақты қорта келе балалар
алда қандай мейрам келе жатыр?
Аналарымыз туралы кім
тақпақ айтып береді?
-Сонымен бүгін біз қандай
дыбыспен таныстық?
-Г дыбысы қандай дыбыс?
-Қандай текшемен
белгіледік?
Балаларды
мақтап мадақтау, ауызша бағалау.