Күні: 23.12.14
жыл
Сыныбы:
7
Сабақтың тақырыбы:
Үшбұрыштың теңсіздігі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: үшбұрыштың
әр қабырғасы қалған екі қабырғасының қосындысынан кіші болатынын меңгерту және
тақырыпты жақсы есте сақтау үшін есептер шығарту.
Тәрбиелік: өмірмен
байланыстыра отырып, ұлттық дүниетанымын, танымдық ой-өрісін кеңейту;
оқушыларды ізденімпаздылыққа, шапшаңдыққа, адамгершілікке тәрбиелеу. Өз бетінше
жұмыс істеуге және уақытты тиімді пайдалануға білуге үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың
ойлау және ойын жинақтау қабілетін, зейінін тұрақтандыру, сұраққа нақты жауап
беру, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Сабақтың түрі: Жаңа
сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері:
Проблемалық, түсіндіру, сұрақ-жауап,
есептер шығару.
Көрнекілігі: Жылжымалы тақта,
смайликтер, есеп шартына сай суреттер, үлестірмелі топтамалар (тест
тапсырмалары, өзін-өзі бағалау парағы).
Сабақтың барысы:
I.
Ұйымдастыру
бөлімі.
II.
Үй
тапсырмасын тексеру.
1. АВС үшбұрышында:
∟А=1200,
∟В=400,
∟С=200. Ең үлкен қабырғаны, ең кіші қабырғаны атап көрсетіңдер.
Жауабы: ВС - ең
үлкен қабырға, АВ – ең кіші қабырға. Себебі: үшбұрыштың үлкен бұрышына қарсы
үлкен қабырға жатады, кіші бұрышына қарсы кіші қабырға жатады.
2. DKC
үшбұрышында: DC=10 см, DK=4 см, KC=8 см. Үшбұрыштың ең үлкен және ең кіші
бұрыштарын атап жазыңдар. Себебін жазып түсіндіріңдер.
3. Жауабы: үшбұрышта
үлкен қабырғаға қарсы үлкен бұрыш жатады, кіші қабырғаға қарсы кіші бұрыш
жатады. Сондықтан ең үлкен бұрыш K бұрышы, ең кіші бұрыш –C бұрышы болады.
III.
Жаңа сабақ:
Тапсырма1:
1.
Үшбұрыш сызыңдар. Оның төбелерін А, В, С
әріптерімен белгілеңдер. Ең үлкен қабырғаны АВ деп белгілеңдер.
2.
Үшбұрыштың қабырғаларының ұзындықтарын
өлшеп табыңдар да, жазып қойыңдар. Айталық , АВ
=8 см ,
ВС=4
см, АС=7
см болсын.
3.
ВС мен АС қабырғаларының ұзындықтарының
қосындысын табыңдар: ВС+АС=4+7=11 см (үлгі).
4.
АВ-ның ұзындығын қалған қабырғаларының
ұзындықтарының қосындысымен салыстырыңдар: 8 см < 11 см.
5.
Қорытынды жасаңдар, АВ < BC+AC болуға
тиіс.
Теорема: Үшбұрыштың
әрбір қабырғасы өзге екі қабырғаларының қосындысынан кіші болады.
Тапсырма 2:
Берілген сандар үшбұрыш қабырғалары бола
алама?
1. а=4
см; в= 4 см; с=8см.
(Бола алмайды)
2. a=5
см; в=7 см; с=9
см. (Бола алады)
3. а=2
см; в=3 см; с=5
см. (Бола алмайды)
4. а=12
см; в=15 см; с=8
см. (Бола алады)
5. а=41
см; в=48 см; с=80см.
(Бола алады)
6. а=413
см; в=148 см; с=208
см (Бола алмайды)
7. а=51
см; в=46 см; с=81
см. (Бола алады)
IV.
Есептер шығару.
Сабақта:192,
193,204 - есептер.
№192
Екі қабырғасының
ұзындығы: 1) 2 см және 5 см, 2) 21 см және 9 см, 3) 6 дм және 3 дм болатын тең
бүйірлі үшбұрыштың үшінші қабырғасын табыңдар. 1) 5 см, 2)
21
см, 3) 6 дм.
V.
Сабақты бекіту.
Тапсырма
3:
Кесінділерді пайдалана отырып,
екі үшбұрыш құрастырыңдар.
1-ші үшбұрыш қабырғалары 10
см, 12 см, 9 см. 2-ші үшбұрыш қабырғалары 7 см, 6 см, 4 см.
VI.
Қорытындылау.
Тест тапсырмалары:
1. АВС үшбұрышының
периметрі 15 см. ВС қабырғасы АВ қабырғасынан 2 см үлкен, ал АВ қабырғасы
АС-дан 1 см кіші. АВС үшбұрышының қабырғаларын табыңыз.
А) 5 см, 7 см, 3 см
В) 4 см, 5 см, 6 см
С) 5 см, 8 см, 2 см
Д) 8 см, 4 см, 6 см.
2. Төменде көрсетілген
сандардың ішінен үшбұрыштың қабырғалары бола алмайтынын таңдаңыз.
1. 10см; 15см; 2 см.
2. 4 см; 7 см; 8 см.
3. 1 м; 2 м; 3,3 м.
4. 3 см, 4 см, 5 см.
А) 2; 3; 4
В) 2; 4
С) 1; 4; 3
Д) 1; 3.
3. Барлық бұрыштары 600-қа
тең болатын үшбұрыштың бір қабырғасының ұзындығы 15 см.Үшбұрыштың периметрін
табыңыз.
А) 35 см
В) 45 см
С) 48 см
Д) 55 см.
4. Тең бүйірлі үшбұрыштың
екі қабырғасы 5 см және 6 см. Үшінші қабырғасын табыңыз.
А) 5 см немесе 6 см
В) 5 см
С) 5 см немесе 10 см
Д) 6 см.
5. Егер үшбұрыш
қабырғалары 4 және 9 болса, үшінші қабырғаның үлкен бүтін мәні қандай болатынын
табыңыз.
А) 13 см
В) 9 см
С) 12 см
Д) 14 см
6. АВС үшбұрышының АВ
қабырғасы 5 см, ВС қабырғасы АВ қабырғасынан екі есе үлкен, ал АС қабырғасы ВС
қабырғасынан 2 см кіші. Үшбұрыштың периметрін табыңыз.
А) 23 см
В) 13 см
С) 25 см
Д) 12 см
VII.
Бағалау.
VIII.
Үй тапсырмасы. Теорема жаттау, №189, №190