Главная / Начальные классы / Етістіктің жекеше және көпше жіктелуі

Етістіктің жекеше және көпше жіктелуі

Скачать материал

Батыс Қазақстан облысы

Теректі ауданы

Юбилейный ауылы

Госплемстанция негізгі орта мектебінің

бастауыш сынып мұғалімі

Сапарова Алия Бимурзиевна

Сабақтың тақырыбы: Етістіктің жекеше және көпше жіктелуі

Сабақтың білімділік мақсаты: Сөз таптары тақырыбынан алған білімдерін тиянақтау. Етістіктің жекеше және көпше жіктелуі туралы түсінік беру . Жаттығу жұмыстарын орындату арқылы білімдерін бекіту. Сөздік қорын молайту.

Дамытушылығы: Білім алуға қызығушылығын ояту. Шығармашылық тапсырмалар арқылы шығармашылық ойлау қабілетін дамыту, есте сақтау, жаттай білу қабілетін жетілдіру. Оқушылардың бір-бірін бағалауын ұйымдастыру.

Тәрбиелік мақсаты: Туыстық қарым- қатынасты ажырата білуге,, адамгершілік қасиеттерді сақтауға тәрбиелеу. Қоршаған ортаны, тірі табиғатты сүюге ынталандыру.

Сабақтың әдісі: Дамыта отырып оқыту. (сыни тұрғыдан ойлау стратегиясы)

Пәнаралық байланыс: математика, дүниетану, өзін-өзінтану пәні

Сабақтың көрнекілігі:

а) «Сыйқырлы текше» тапсырмалары ( слайдта көрсетілген.)

ә) «Құндыз- бағалы аң» тақырыбындағы ғаламтор материалы

б) Әр оқушыға арналған үлестірмелі қағаздар

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру ( өзін таныстыру, сабақтың мақсатын айту)

2. Қызығушылығын ояту ( текше туралы білетіндерін естеріне түсіру)

(Математика пәнімен байланыстыру)

- Мынау қандай фигура?

- Текше (куб)

- Оның неше жағы бар?



3. Өткен тақырыптардан алған білімдерін тексеру

«Сыйқырлы текше» бойынша (баладағы бар ақпаратты алу)

Слайд №1 ( текшенің І жағының тапсырмасы)

ІІ Үй тапсырмасын тексеру

-Етістіктің жіктелуі дегеніміз не?

- Етістікке жіктік жалғауы жалғанып өзгеруін етістіктің жіктелуі деп атаймыз.

- Етістік неше жақта жіктеледі?

- Етістік үш жақта жіктеледі.

-Жіктік жалғаулы етістіктер қандай сөйлем мүшесі болады?

- Баяндауыш

Қорытындылау

ІІІ Жаңа сабақ. ( күннің жадын, сабақтың тақырыбын жазу)

Слайд №2 (текшенгің ІІ жағы)

13-жаттығудың (ауызша)

Мақсаты:

а) етістікті табу

ә) қай жақта тұрғанын айту

б) 1-ші және екінші бағандағы сөйлемдерді салыстыру ( жекеше, көпше түрде жіктелетіндігін айту)

д) III жақта жіктік жалғауы болмайтындығы түсіндіріледі

Айтылуына қарай қандай сөйлемдер?

а) сөйлем мүшелеріне талдату арқылы жай сөйлем, жалаң сөйлем екеніне көз жеткізу

ә ) жіктік жалғауы басқа қосымшалар сияқты сөз бен сөзді байланыстыратын дығын ескерту

б) III жақта жіктік жалғауы болмайтындығы түсіндіріледі

Слайд № 3 (Текшенің үшінші жағы)

14-жаттығу Дәптермен жұмыс Жаңылтпашты жатқа жазу

( жазу каллиграфиясына көңіл бөлу, есте сақтау қабілетін жетілдіру)

Үш егізбіз, үш егізбіз,

Асты бірге ішеміз біз.

Тапсырмасы: жіктелген етістікті табу, астын сызу, етістікті сөз құрамына талдау, ішеміз-көпше түрде 3-жақта жіктелген, егізбіз - 3 -ші жақта жіктелген зат есімдер

Егіз дегеніміз не? Үш егізді тағы қалай атауға болады?

( туыстық қарым- қатынас туралы, адамгершілік туралы мағұлматтар беру)

Сергіту сәті: Отбасы мүшелері бір- бірінің қимыл-қозғалысынан, бет әлпетіндегі ым- жымынан еркін түсініседі. Олай болса ,

Слайд № 4 (Текшенің ІҮ жағы)

15-жаттығу (ауызша)

Мақсаты: Берілген сөздерге сөйлем құрау, жіктік жалғаулы сөздердің баяндауыш қызметін атқаратындығына көз жеткізу.

Тазалаймын, үйренесің, біледі.

Слайд № 5 (Текшенің Ү жағы )

16-жаттығу Әр бағандарды салыстыру ( ВЕНН диаграммасы)

1-ші жақта жіктелген етістіктер: 2-жақта жіктелген етістіктер:

hello_html_m20fa8a7e.gifhello_html_m247bad93.gif

hello_html_c9ec3df.gif

Етістіктің жіктелуі













Грамматикалық талдау (Мәтіндегі 1-ші сөйлемді сөз құрамына талдау)

Құндыз-ақылды жануар.

Теориялық білінің маңыздылығы (Ғаламтор материалдары)

«Құндыз – бағалы аң» (қоршаған орта мен табиғатты сүюге тәрбиелеу)

Слайд № 6 (Текшенің ҮІ жағы) Жинақтау әдісі.

Семантикалық карта

Тапсырманың түрі

Даладан

Жүрдің

Оқушымын


Зат есімнің септелуі




Зат есімнің жіктелуі




Етістіктің жіктелуі




( Бірін-бірін бағалау әдісі арқылы жауаптарды тексеру)

4.Қорыту

5.Бағалау («Жүректен жүрекке» тәсілі бойынша оқушыларды тілек жазылған текшелер беру арқылы бағалап,оқушылардың болашақтарына жақсы ғұмыр тілеу)

Өзін- өзі тану пәнімен байланыстыру

6.Үйге тапсырма беру



Етістіктің жекеше және көпше жіктелуі
Скачать материал
  • Начальные классы
Описание:

 

 

 

Батыс Қазақстан облысы

 

Теректі ауданы

 

Юбилейный ауылы

 

Госплемстанция негізгі орта мектебінің

 

 бастауыш сынып мұғалімі

 

Сапарова Алия Бимурзиевна

 

Сабақтың тақырыбы:    Етістіктің жекеше және көпше жіктелуі

 

Сабақтың  білімділік мақсаты:  Сөз таптары тақырыбынан алған білімдерін тиянақтау.   Етістіктің жекеше және көпше жіктелуі  туралы түсінік беру .  Жаттығу жұмыстарын орындату  арқылы білімдерін бекіту.  Сөздік қорын молайту.

 

Дамытушылығы:  Білім алуға қызығушылығын ояту. Шығармашылық тапсырмалар арқылы шығармашылық ойлау қабілетін дамыту,   есте сақтау, жаттай білу  қабілетін   жетілдіру. Оқушылардың  бір-бірін бағалауын ұйымдастыру.

 

Тәрбиелік мақсаты:  Туыстық қарым- қатынасты ажырата білуге,, адамгершілік қасиеттерді сақтауға тәрбиелеу. Қоршаған ортаны, тірі табиғатты сүюге  ынталандыру.

 

 Сабақтың әдісі:   Дамыта отырып оқыту. (сыни тұрғыдан ойлау  стратегиясы)

 

Пәнаралық  байланыс: математика, дүниетану, өзін-өзінтану пәні

 

Сабақтың көрнекілігі: 

 

а) «Сыйқырлы текше»  тапсырмалары ( слайдта  көрсетілген.)

 

ә) «Құндыз- бағалы аң» тақырыбындағы ғаламтор материалы

 

б)  Әр оқушыға арналған үлестірмелі қағаздар

 

Сабақтың барысы:

 

1. Ұйымдастыру ( өзін таныстыру, сабақтың мақсатын айту)

 

2. Қызығушылығын ояту   ( текше туралы білетіндерін естеріне түсіру)

 

   (Математика пәнімен байланыстыру)

 

- Мынау қандай фигура?

 

-  Текше  (куб)

 

- Оның неше жағы бар?

 

 

 

3. Өткен тақырыптардан   алған білімдерін  тексеру

 

 «Сыйқырлы текше»  бойынша  (баладағы бар ақпаратты алу)

 

Слайд №1   (  текшенің  І жағының тапсырмасы)

 

ІІ     Үй тапсырмасын тексеру

 

-Етістіктің жіктелуі дегеніміз не?

 

 - Етістікке жіктік жалғауы жалғанып өзгеруін етістіктің жіктелуі деп атаймыз.

 

- Етістік неше жақта жіктеледі?

 

- Етістік үш жақта жіктеледі.

 

-Жіктік жалғаулы етістіктер қандай сөйлем мүшесі болады?

 

- Баяндауыш      

 

                                   Қорытындылау

 

ІІІ    Жаңа сабақ.  ( күннің жадын,  сабақтың тақырыбын жазу)

 

Слайд  2   (текшенгің ІІ жағы)   

 

     13-жаттығудың  (ауызша)

 

 Мақсаты:

 

а)   етістікті табу

 

ә)   қай жақта тұрғанын айту

 

 б)  1-ші және екінші бағандағы сөйлемдерді салыстыру ( жекеше, көпше түрде жіктелетіндігін айту)

 

д)  III жақта жіктік жалғауы болмайтындығы түсіндіріледі

 

Айтылуына қарай қандай сөйлемдер?

 

а) сөйлем мүшелеріне талдату арқылы  жай сөйлем, жалаң сөйлем екеніне көз жеткізу

 

ә ) жіктік жалғауы басқа қосымшалар сияқты сөз бен сөзді байланыстыратын дығын ескерту

 

б)  III жақта жіктік жалғауы болмайтындығы түсіндіріледі

 

Слайд № 3    (Текшенің үшінші жағы)

 

14-жаттығу    Дәптермен жұмыс   Жаңылтпашты жатқа жазу

 

 ( жазу каллиграфиясына көңіл бөлу,  есте сақтау қабілетін жетілдіру)    

 

                                           Үш егізбіз, үш егізбіз,

 

                                           Асты бірге ішеміз  біз.  

 

 Тапсырмасы:  жіктелген етістікті табу, астын сызу,   етістікті сөз құрамына талдау,   ішеміз-көпше түрде  3-жақта жіктелген,  егізбіз - 3 -ші жақта жіктелген зат есімдер   

 

Егіз дегеніміз не?  Үш егізді тағы қалай атауға болады? 

 

 ( туыстық қарым- қатынас туралы, адамгершілік туралы   мағұлматтар беру)

 

Сергіту сәті:  Отбасы мүшелері бір- бірінің  қимыл-қозғалысынан, бет әлпетіндегі ым- жымынан  еркін түсініседі. Олай болса ,

 

Слайд № 4   (Текшенің ІҮ жағы)

 

15-жаттығу  (ауызша)    

 

  Мақсаты: Берілген сөздерге сөйлем құрау, жіктік жалғаулы сөздердің баяндауыш қызметін атқаратындығына көз жеткізу.

 

                                 Тазалаймын,  үйренесің,  біледі.

 

 Слайд № 5    (Текшенің Ү  жағы )

 

16-жаттығу  Әр  бағандарды салыстыру  ( ВЕНН диаграммасы)

 

1-ші жақта жіктелген етістіктер:            2-жақта жіктелген   етістіктер:  

 

                                                                            

 

 

Етістіктің жіктелуі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Грамматикалық талдау (Мәтіндегі  1-ші сөйлемді сөз құрамына талдау)

 

 Құндыз-ақылды жануар.

 

 Теориялық білінің маңыздылығы  (Ғаламтор материалдары)

 

   «Құндыз – бағалы аң»    (қоршаған орта мен табиғатты сүюге тәрбиелеу)

 

          Слайд № 6      (Текшенің ҮІ жағы)      Жинақтау әдісі.   

 

                                                                       Семантикалық карта

 

Тапсырманың                            түрі

         Даладан

       Жүрдің 

    Оқушымын

 

Зат есімнің септелуі

 

 

 

Зат есімнің жіктелуі

 

 

 

Етістіктің жіктелуі

 

 

 

 

( Бірін-бірін бағалау әдісі  арқылы жауаптарды тексеру)                              

 

4.Қорыту

 

5.Бағалау («Жүректен  жүрекке» тәсілі бойынша оқушыларды тілек жазылған текшелер беру арқылы бағалап,оқушылардың болашақтарына жақсы ғұмыр тілеу)

 

Өзін- өзі тану пәнімен байланыстыру

 

6.Үйге тапсырма беру

 

 

 



Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 25 октября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru

Скачать материал
Автор Сапарова Алия Бимурзиевна
Дата добавления 28.03.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров 2647
Номер материала 58771
Скачать свидетельство о публикации
