Садыкова
Насиха Абдрахмановна
Қарағанды
қаласы
№101
мектеп-лицейінің қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
7 сынып.
Сабақтың тақырыбы:Етістіктің
шақтарын бекіту. Марқакөл – ел мақтанышы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
етістіктің шақтарын, түрлерін, сөйлемде дұрыс пайдалануды бекіту, грамматикалық
тапсырмаларды дұрыс сауатты орындау, етістіктің морфологиялық талдауын бекіту.
Дамытушылық:
қоршаған орта туралы, Қазақстанның табиғаты туралы әңгімелеу.Марқакөл қорығымен
оқушыларды сурет бойынша таныстыру,оқушылардың сөздік қорын байыту.
Тәрбиелік:
қазақ жерін білуге, құрметтеуге, мақтан етуге тәрбиелей отырып, қоршаған ортаны
сақтауға тәрбиелеу.
Сабақтың әдіс
– тәсілдері: әңгімелесу, түсіндіру, баяндау, іздендіру, сұрақ – жауап.
Сабақтың көрнекілігі:
суреттер, кесте, карточкалар, тірек схемалар
Сабақтың түрі:
дәстүрлі сабақ
Пәнаралық байланыс:
жағрапия, биология, әдебиет, қазақ тілі.
Күтілетін нәтиже:
грамматикалық тапсырмаларды орындау, мәтінмен жұмыс істеуді үйрету, өз сөзімен
әңгімелеу.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі. Кезекшімен
диалог.
Сұхбаттасу.
А)Біз қай мемлекетте тұрамыз?
Біз Қазақстан мемлекетінде тұрамыз
Б) Қазақстан қандай мемлекет?
Қазақстан үлкен, тәуелсіз, бай, егеменді
мемлекет.
В)Біздің Республикада қанша ұлт өкілдері
тұрады?
Біздің Республикамызда 120 –дан астам ұлт өкілдері
тұрады.
Г) Мемлекет тілі қай тіл?
Мемлекет тіл- қазақ тілі.
Д)Біз қандай мереке тойлаймыз?
Біз тәуелсіз мерекесінің 16 жылдығын
тойлаймыз.
2.Сабақтың мақсатын айту.Бүгін
сабақта біз қоршаған орта туралы әңгімелейміз. Қазақстан табиғатының ең әдемі
жерлерімен танысып, Марқагөл қорығы туралы әңгімелесеміз. Етістіктің шақтарын
бекітеміз.
3.Сұхбаттасу.
Қазақстанның табиғаты қандай?(әдемі, әр
түрлі)
Қазақстан табиғатында нелер бар?( таулы
жер, суқойма, шөл, шөлейт, дала, егістік, бау – бақша, шалғын).
Қазақстанның қанша пайызын таулар алып
жатыр?(10%)
Қандай таулар?( Тарбағатай, Алтай,
Жоңғар,Іле Алатауы,Сауыр)
Қазақстанда қанша өзен?(85 мың), көл(40
мың) бар.
Қазақстанда қанша қорық бар : 10:
Наурызым,Устюрт, Барсакелмес,Ақсу – Жабағылы, Алматы, Қорғалжың, Марқакөл,Батыс
– Алтай,Қаратаулық, т.б.)
Мұғалім:
менің қолымда үлкен әдемі кітап. Бұл кітапта бүкіл Қазақстандағы қорықтар
туралы жазылған.Біз бүгін сабақта Марқакөл қорығы туралы әңгімелейміз.
4. Лексикалық тақырып. Марқакөл –
ел мақтанышы.
Сурет бойынша әңгімелеу. Суреттке қарап,
сұрақтарға жауап беру.
Марқакөл қандай жер?( таулы жер)
Мұнда нелер бар?( таулар, көл, тоғайлар
бар)
Сөздік жұмыс:
1. Жаңа
сөздердің мағналарын түсіндіру, аудару.
Тұсщы – пресная
Тереңдігі – глубина
Елік –косуля
Ұлар – горная индейка
Лашын – сапсан
Алтай суыр – сурок
Тырна –журавль
Құндыз –бобер
Мәтінмен жұмыс:
1.Мәтінді мұғалім
мәнерлеп оқиды, кейін оқушылар ретімен оқып шығады.
2.Келесі сұрақтарға
жазбаша жауап беру.
А) Марқакөл Қазақстанның
қай жерінде орналасқан?( шығысынды)
Б) Марқакөл көлі қандай
тауының арасында орналасады?(Алтай)
Оның суы қандай?
В) Оның тереңдігі қанша
метр?
Г)Марқакөл көлді қандай
таулар қоршап жатыр?( Күршім және Азутау таулары қоршап жатыр)
Қорықта не бар?
Д) Мұндағы жануарлар мен
құстар қайда кездеседі?(«қызыл кітапта» кездеседі)
4.Мәтінді өз сөзімен
айтып беру.( в это время один рассказывает по схеме, другие по очереди писменно
отвечают на вопросы,опрелеляют время глагола, морфологический разбор
подчеркнутых слов, дополнительный вопрос времена жазу: кездесу, орналасу,
қоршауглагола)
5.Етістіктерді үш бағанға
бөліп жазу: кездесу, орналасу, қоршау.
Болжалды к.ш.
нақ осы шақ жедел
ө.ш. Кездесіп
отыр кездесті
Кездесер орналасып
отыр орналасты
Орналасар
қоршап жатыр қоршады
қоршар
Үй жұмысы:
оқушылар үйде әңгімелеуге өзара дайындалады. Мәтін бойынша сұраулы сөйлемдер
құрастыру.
Қорытынды: Сабақта жұмыс
істеген оқушыларға юаға қою. Сабақта не өткенін сұрау.
Сұхбат:Сонымен,
Қазақстанда қанша қорық бар?
Біз сабақта қандай қорықпен
таныстық?
Марқакөл қандай қорық?
Қандай сөз таптарға
морфологиялық талдау жасадық?
Қандай жаңа сөздермен
таныстық?