ПӘНІ
|
Ежелгі
Қазақстан тарихы
|
КЛАСЫ
|
6 а
|
ПӘН МҰҒАЛІМІ
|
Шалабаева
Д.Н.
|
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ
|
Ерте
темір дәуіріндегі Шығыс Қазақстан
|
МАҚСАТЫ
|
Ерте
темір дәуіріндегі Шығыс Қазақстан, оның табиғат жағдайлары, бұл аймақты
мекендеген аримаспылар туралы баяндай отырып, тапсырмалар арқылы білімдерін пысықтау.
|
МІНДЕТТЕРІ
|
Ақпаратты
өз бетінше меңгеруге үйрену, топта бірлесе жұмыс жасай білу, сыни ойлауға
үйрену, мәселенің шешімін таба білу, зерттеушілік әңгімеге қатысып, өз
пікірін көркем жеткізе білу, шығармашылық қабілеттерін
дамыту; қалыптастырушы
бағалауды үйрену арқылы өзін-өзі реттеу.
|
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ
|
- Ерте
темір дәуірдегі Шығыс Қазақстан тақырыбын меңгереді;
- өз ойларын
талдай және сараптай алады;
- ойлау
логикасы дамиды;
- таным әрекеті
үдерісінде қарым-қатынас шеберлігі қалыптасады;
- шығармашылық қабілеттері дамиды;
- өзін-өзі бағалай алады.
|
ӘДІС-ТӘСІЛДЕР
|
АКТ пайдалану,
сын тұрғысынан ойлау, жұппен, топтық жұмыстар, диалог, анықтау, талдау,
ауызша баяндау, практикалық жұмыс.
|
КЕЗЕҢДЕРІ
|
МҰҒАЛІМНІҢ ІС-ӘРЕКЕТІ
|
ОҚУШЫНЫҢ ІС-ӘРЕКЕТІ
|
БАҒАЛАУ
|
РЕСУРСТАР
|
Ұйымдастыру кезеңі
/3
минут/
|
Психологиялық
тренинг
командалық
ахуал орнату үшін «Кемедегі команда» триенингі жүргізу
Музыка
ойнатылады. Топқа бөлу. Топқа бөлу үшін оқушылар капитан, лоцман, боцман,
юнкер, матрос іс-қимылын жасап топқа бөлінеді.
|
«Пираты
Карибского моря» әуені ойналады. Оқушылар «Капитан» дегенде бір-бірден кеме
басқарады, «Лоцман» дегенде парусты көтереді, «Боцман» дегенде тамақ ішеді,
«Юнкер» дегенде еден жуады, «Матрос» дегенде қайыпен жүзі әрекетін жасап,
бес-бестен кемеге отыру интерпритациясын жасап топқа бөлінеді.
|
|
Карта, суреттер,
сызба, интерактивті тақта,видео, постер, маркерлер, стикерлер
|
Кіріспе
/7
минут/
|
«Кемедегі
сұрақтар» әдісін қолдану.
«Қазіргі
Шығыс Қазақстан» видеоролик көрсету.
|
Оқушылар
жоғары және төменгі дәрежедегі сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар
видеоролик тамашалағаннан кейін өз ойларын ортаға салады.
|
Бармақ
арқылы бағалау
|
Конверт,
парақшалар, плакат, маркер
|
Негізгі бөлім
/10
минут/
|
Білемін
|
Білдім
|
Білгім
келеді
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
«Инсерт»
әдісі бойынша тақырыпты оқып, V, +, -, ? белгілерін қойып отыруды ұсынады.
1-топ: Табиғат
жағдайы және халқы
2-топ: Шығыс
Қазақстанның ерте темір дәуірдегі мәдени дамуы
3-топ: Шығыс
Қазақстанның ескерткіштері
Тақырыпты
«Кітап оқу» әдісі бойынша саралай оқиды.
Жұппен,
топпен талқылап, топ атынан бір оқушы қорғайды.
|
Оқушылар
жаңа тақырып жайында не білетінің, не білгісі келетінің жазып, сабақ соңында
қандай ақпарат алғандығын жазады.
|
«Бағдаршам»
арқылы бағалау
|
Оқулық,
карта
|
/15
минут/
|
Топта
талқылау жүргізілуге бағыт береді.
|
Оқушылар
берілген тапсырмаларды жеке дәптерлеріне орындайды. Жұппен, топпен
талқылайды. Өз пікірлерін білдіреді. Топ атынан бір оқушы шығып, қорғайды.
|
«Критерий»
арқылы бағалау
Шешуші
мезеттерді түсіндіреді.
|
|
Қорытындылау
/10
минут/
|
«Автор орындығы»
|
Әр
топтан бір оқушы тақтаға шығып, орындыққа отырып, өтілген тақырып бойынша
түсінгенін айтады.
|
Кері
байланыс «Жедел хат»
«Смайликтер»
арқылы көңіл күйлерін білдіру
|
|
Үйге тапсырма беру
|
Тақырып
соңындағы тест жұмысын орындау. Ерте темір дәуіріндегі Шығыс Қазақстан Слайд
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|