Инфоурок Математика Другие методич. материалыЕкі шеңбердің өзара орналасуы

Екі шеңбердің өзара орналасуы

Скачать материал

Пән: Геометрия

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4

Күні: 04.04.2017ж.

Сынып: 7 «В»

Мектеп: «Ы. Алтынсарин атындағы орта мектебі» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Худашева М. Р.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Екі шеңбердің өзара орналасуы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Екі шеңбердің өзара орналасуын біледі

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:Екі шеңбердің өзара орналасуын біледі

Көптеген оқушылар:Екі шеңбердің өзара орналасуын біледі, сызба арқылы екі шеңбердің өзара орналасуын көрсете алады

Кейбір оқушылар:Күрделі есептер шығара алады

Жетістік критерийлері

Екі шеңбердің өзара орналасуын біледі, шеңберлердің жанасу жағдайын, қиылысу түрлерін және қиысыспайтын шеңберлерді сызба арқылы көрсете алады.

Тілдік мақсаттар

 

Концентрлішеңберлер

Құндылықтарды дарыту

 

 

Оқушыларды ойландыруға, ойын жеткізе білуге белсенділігін көтеруге дағдыландыру

Пәнаралық байланыстар

Физика, Алгебра

АКТ қолдану дағдылары

 

Бастапқы білім

 

Екі шеңбердің өзара орналасуы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

Ø  Ұйымдастыру. Оқушыларды түгелдеу. Дайындығын тексеру

Ø  Үй тапсырмасын сұрау:

1.      Екі шеңбердің өзара орналасуының жағдайлары

2.      2-теорема

3.      3-теорема

 

Сабақтың ортасы

 

Өздік жұмыс( кеңейтілген деңгейлік тапсырмалар)

1.Радиустары  9см және 15 см екі шеңбер іштей жанасады. Шеңберлер  центрлерінің арақашықтығын тап.

2. а түзуінде А нүктесі берілген. а түзуімен  А нүктесінде жанасатындай етіп радиусы 2,5 см тең шеңбер сызыңдар.

3.Егер радиустары  12 см және 15 см болатын екі шеңбердің центрлерінің арақашықтығы 28 см болса, олар қалай орналасады.

4. А және В нүктелері берілген  және а түзуі А нүктесінен өтеді. а  түзуімен  А нүктесінде жанасатын  және В нүктесінен өтетін шеңбер сыз.

 

1-топ.

1.    (О,R) және (О1, R1) шеңберлері берілген.d-екі шеңбердің центрлерінің арақашықтығы. R=4 дм, R1=5 дм,  d=9 см болса, шеңберлер өзара қалай орналасады?

2.    Радиустары 6 см және 4 см шеңберлер бір-бірімен жанасады. Шеңберлер сырттай және іштей жанасқанда , олардың центрлерінің арақашықтығы қандай болады.

2-топ.

1.      (О,R) және (О1, R1) шеңберлері берілген.d-екі шеңбердің центрлерінің арақашықтығы. R=110 см, R1=90 см,  d=40 см болса, шеңберлер өзара қалай орналасады?

2.      Радиустары 8см және 5 см шеңберлер бір-бірімен қиылысады. Олардың центрлерінің арақашықтығы қандай болады.

3-топ.

1.      (О,R) және (О1, R1) шеңберлері берілген.d-екі шеңбердің центрлерінің арақашықтығы. R=5 см, R1=3 см,  d=12 см болса, шеңберлер өзара қалай орналасады?

2.      Егер радиустары 7 см және 8 см болатын екі шеңбердің  центрлерінің арақашықтығы 30 см болса, осы екі шеңбер жанаса ма?

Мерсердің «бірлескен ойлау» әдістемесі бойынша ойларын біріктіріп, интербелсенді тақтада топтастырады.

Топтың әрбір мүшесіне әртүрлі деңгейдегі тапсырмалар беріледі.

Тапсырмалар.

1)      R=3 cм     R=42 см          D=?

2)      D=80мм      D=8,4см       R=?

3)      Шеңбердің диаметрі радиустан 18 мм-ге артық. Радиусты тап.

4)      АВ және СД бір шеңбердің хордалары. Хордалардың ұзындығы диаметрден кіші. Шеңбердің центрін тап.

 

                     

                                

 

 

 

Сабақтың соңы

Оқушыларды бағалау, сабақты қорытындылау

 

Саралауоқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ бойынша рефлексия

 

 

 

Жалпыбаға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Екі шеңбердің өзара орналасуы"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Агроном

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Пән: ГеометрияҰзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4Күні: 04.04.2017ж.Сынып: 7 «В» Мектеп: «Ы. Алтынсарин атындағы орта мектебі» КМММұғалімнің аты-жөні: Худашева М. Р.Қатысқандар саны:Қатыспағандар саны: Сабақ тақырыбы Екі шеңбердің өзара орналасуы Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) Екі шеңбердің өзара орналасуын біледі Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар:Екі шеңбердің өзара орналасуын біледіКөптеген оқушылар:Екі шеңбердің өзара орналасуын біледі, сызба арқылы екі шеңбердің өзара орналасуын көрсете аладыКейбір оқушылар:Күрделі есептер шығара алады Жетістіккритерийлері Екі шеңбердің өзара орналасуын біледі, шеңберлердің жанасу жағдайын, қиылысу түрлерін және қиысыспайтын шеңберлерді сызба арқылы көрсете алады. Тілдікмақсаттар Концентрлішеңберлер Құндылықтардыдарыту Оқушыларды ойландыруға, ойын жеткізе білуге белсенділігін көтеруге дағдыландыру Пәнаралықбайланыстар Физика, Алгебра АКТ қолдану дағдылары Бастапқы білім Екі шеңбердің өзара орналасуы Сабақбарысы Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет Ресурстар Сабақтың басы ØҰйымдастыру. Оқушыларды түгелдеу. Дайындығын тексеруØҮй тапсырмасын сұрау: 1.Екі шеңбердің өзара орналасуының жағдайлары2.2-теорема3.3-теорема Сабақтыңортасы Өздік жұмыс( кеңейтілген деңгейлік тапсырмалар)1.Радиустары9см және 15 см екі шеңбер іштей жанасады. Шеңберлерцентрлерінің арақашықтығын тап.2. а түзуінде А нүктесі берілген. а түзуіменА нүктесінде жанасатындай етіп радиусы 2,5 см тең шеңбер сызыңдар.3.Егер радиустары12 см және 15 см болатын екі шеңбердің центрлерінің арақашықтығы 28 см болса, олар қалай орналасады.4. А және В нүктелері берілгенжәне а түзуі А нүктесінен өтеді. атүзуіменА нүктесінде жанасатынжәне В нүктесінен өтетін шеңбер сыз.1-топ.1.(О,R) және (О1, R1) шеңберлері берілген.d-екі шеңбердің центрлерінің арақашықтығы. R=4 дм, R1=5 дм,d=9 см болса, шеңберлер өзара қалай орналасады?2.Радиустары 6 см және 4 см шеңберлер бір-бірімен жанасады. Шеңберлер сырттай және іштей жанасқанда , олардың центрлерінің арақашықтығы қандай болады.2-топ.1.(О,R) және (О1, R1) шеңберлері берілген.d-екі шеңбердің центрлерінің арақашықтығы. R=110 см, R1=90 см,d=40 см болса, шеңберлер өзара қалай орналасады?2.Радиустары 8см және 5 см шеңберлер бір-бірімен қиылысады. Олардың центрлерінің арақашықтығы қандай болады.3-топ.1.(О,R) және (О1, R1) шеңберлері берілген.d-екі шеңбердің центрлерінің арақашықтығы. R=5 см, R1=3 см,d=12 см болса, шеңберлер өзара қалай орналасады?2.Егер радиустары 7 см және 8 см болатын екі шеңбердіңцентрлерінің арақашықтығы 30 см болса, осы екі шеңбер жанаса ма?Мерсердің «бірлескен ойлау» әдістемесі бойынша ойларын біріктіріп, интербелсенді тақтада топтастырады.Топтың әрбір мүшесіне әртүрлі деңгейдегі тапсырмалар беріледі.Тапсырмалар.1)R=3 cмR=42 смD=?2)D=80ммD=8,4смR=?3)Шеңбердің диаметрі радиустан 18 мм-ге артық. Радиусты тап.4)АВ және СД бір шеңбердің хордалары. Хордалардың ұзындығы диаметрден кіші. Шеңбердің центрін тап. Сабақтыңсоңы Оқушыларды бағалау, сабақты қорытындылау Саралау–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы Сабақбойынша рефлексия ЖалпыбағаСабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?1:2:Сабақтыжақсартуғанеықпалетеалады (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?1: 2:Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарданегекөңілбөлуқажет?

Скачать материал
