Инфоурок География КонспектыЕкі өрнектің кубтарының айырмасының формуласы

Екі өрнектің кубтарының айырмасының формуласы

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы: Екі өрнектің кубтарының айырмасының формуласы

Сабақтың мақсаты:Екі өрнектің кубтарының айырмасының формуласын көпмүшелерді жіктеуде пайдаланып есептер шығаруға машықтандыру, әрбір жеке тұлғаның логикалық ойлау қабілеттерін, қызығушылық іскерліктерін және математикалық тілде сөйлеу дағдыларын қалыптастыру;

Күтілетін нәтижелері:Екі өрнектің кубтарының айырмасының формуласын көпмүшелерді жіктеуде пайдаланып  өз бетімен есептер шығаруға машықтанады, пәнге деген қызығушылықтары артып, математикалық тілде сөйлеуге үйренеді.

Жеті модуль: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, оқытуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану, оқытудағы басқару және көшбасшылық.

Тапсырма:Жекее, жұптық, топтық жұмыс, сыни тұрғыдан ойлау, денгейлік тапсырмалар, шығармашылық жұмыс.

Дерек көздер және жабдықтар: Интербелсенді тақта, үлестірмелі қағаздар, постер, маркер, стикер, бағалау парағы, бағдаршам,смайликтер.

 

Мұғалімнің іс-әрекеті

 

Оқушының іс-әрекеті

 

 

1.Ұйымдастыру. Оқушыларды түгендеу.

2. Тренинг. Шаттық шеңбері

Оқушылармен амандасып, сабаққа дайындықтары мен қатыстарын тексеру.

 

 

3. Топқа бөлу: Квадраттар, бірмүшелер, көпмүшелер, кубтар

 

4. Сабақтың барысы:

 

І. Ой қозғау:(Қайталау)

 

Қайталау сұрақтарын беру

 

Ø Екі өрнектің айырмасының квадраты?

Ø Екі  өрнектің қосындысының квадраты?

Ø Екі өрнектің айырмасының кубы?

Ø Екі өрнектің айырмасының кубы?

Ø Екі өрнектің кубтарының айырмасы?

 

 

ІІ.Үйге берілген есептерді  тексеру.№412

 

 

 

ІІІ. Екі өрнектің кубтарының айырмасының формуласын қолданып есептер шығару

 

1) Топпен жұмыс

 

 

 

1 топ

ІІ топ

ІІІ топ

ІV топ

Мұғалім сабақты математика тарихымен байланыстыра отырып, оқушыларға ұлы математиктер  жөнінде қысқаша мағлұмат береді.

2) Оқулықпен жұмыс

№410 (3,4,5)

 

 

 

№411 (2,5,6)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3) Сергіту сәті

 

 

 

4) Постер қорғау

 

 

 

 

 

5)Денгейлік тапсырмалар беріледі:

Ұлықсат жоқ қалыс қалуға,                  Деңгейлік тапсырма деген не  тәйірі,       
Тырыс сен баға алуға.                           Есепте деймін  тағыда!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма

Қысқаша көбейту формулалары және №417(1.2.5)  есептер

 

Бағалау:

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия

 

1.Оқушылар жинақталады.

2.Шаттық шеңберінде тұрып, бір-біріне жақсы  лебіздерін білдіреді.(Психологиялық ахуал тудыру)

 

3.Таңдаған түрлі түсті фигуралар арқылы төрт топқа бөлінеді.Әр топта 6-7 оқушыдан болады.

 

 

 

 

 

 

Оқушылар берілген қайталау сұрақтарына жауап береді, ережесін айтады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылардың біреуі үй тапсырмасының жауаптарын оқып, интербелсенді тақтадағы дұрыс жауаптермен тексереді.

 

 

Әр топқа тақырыпқа байланысты есептер семантикалық карта түрінде беріледі, оқушылар сәйкес жауаптарын табу арқылы ұлы математиктің есімін табады.

 

Евклид

Асан Тайманов

Орынбек Жәутіков

Рене Декарт жөнінде қысқаша мағлұмат алады

 

 

Оқушылар есепті тақтаға орындайды.

Берілген есептерді оқушылар топ болып орындап, тақтаға шығару жолын көрсетеді.

№410

3) (m-4)(m2+4m+16) =m3-43=m3-64

4) (2х)(4х2+2ху+у2)=(2x)33=8x3 –у3

5) (3а-2в)(9а2+6ав2)= (3а)3-(2в)3 =27а3-8в3

№411

2) х93= (х3)33= (х3-у)(х63у+у2)

5) р3-q9= p3-(q)3= (p-q3)(p2+pq3+q6)

6) m9-n9= (m3)3 -(n3)3= (m3-n3)(m6+m3 n3 +n6)

Оқушылар қол-аяқ қимылдарын жасап, сергіп қалады.

 

 

Оқушылар өтілген тақырыптар бойынша формулаларды қорытып шығарып, постер қорғайды

Сабақтың басында топ басшыларына бағалау критерийлері беріледі, топ басшылары сабақтың әр бөлімінде топ мүшелерін бағалап отырады.Сонымен қатар постер қорғауда оқушылар келесі топтарды бағдаршам, бармақпен бағалау арқылы бағалап отырады.

 

Оқушылар денгейлік тапсырмаларды орындайды:

І денгей:

1)64m3-1=(4m)3-1=(4m-1)(16m2+4m+1)

2)27y3-64a3=(3у)3-(4а)3=(-)(2+12ау+16а2)

ІІ деңгей:

1)    27a3-b6=(3a)3-(b2)3= (3a-b2)(9a2+3ab2+b4)

 

2)0,001p3-8t3=(0,1р)3-(2t)3=(0,1р-2t)*(0,01p2+ 0,2pt+4t2)

ІІІ деңгей:

Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазады.

 

 

Әр топ өздеріне берілген есептерді

 

Әр топтан топ басшысы шығып сабақтың бөлімдері бойынша оқушыларды бағалап, қорытынды бағасын айтады

 

 

 

Сабақтан алған әсерлерін стикер арқылы смайликтерге флипчартқа жапсырады.

 

 

 

 

 

 

 

Сабаққа өзіндік талдау

Сабақтың тақырыбы: Екі өрнектің кубтарының айырмасының формуласы

Сабақтың мақсаты:Екі өрнектің кубтарының айырмасының формуласын көпмүшелерді жіктеуде пайдаланып есептер шығаруға машықтандыру, әрбір жеке тұлғаның логикалық ойлау қабілеттерін, қызығушылық іскерліктерін және математикалық тілде сөйлеу дағдыларын қалыптастыру;

Күтілетін нәтижелері:Екі өрнектің кубтарының айырмасының формуласын көпмүшелерді жіктеуде пайдаланып  өз бетімен есептер шығаруға машықтанады, пәнге деген қызығушылықтары артып, математикалық тілде сөйлеуге үйренеді.

Жеті модуль: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, оқытуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану, оқытудағы басқару және көшбасшылық.

Тапсырма:Жекее, жұптық, топтық жұмыс, сыни тұрғыдан ойлау, денгейлік тапсырмалар, шығармашылық жұмыс.

Дерек көздер және жабдықтар: Интербелсенді тақта, үлестірмелі қағаздар, постер, маркер, стикер, бағалау парағы, бағдаршам,смайликтер.

 

Оқушыларды топқа бөлу арқылы өткізілді. Әр топқа әртүрлі тапсырмалар берілді. Деңгейлік тапсырмалар орындалды. Оқушылар топ болып әр тапсырманы орындауға ат салысты.

Топтар бірін-бірі  бағалады.Топ басшылары критерий арқылы белгілеп отырды. Сергіту сәті өткізілді. Сабаққа оқушылар белсене қатысты.

Сабақ мақсатына жетті.

Пән мұғалімі: Карагойшина З.М.

 

 

Сабаққа талдау

Скрынник И.Н.  Математика пәнінің мұғалімі, бірлестік жетекшісі.

Сабақтың құрылуы өте жақсы. Көрнекіліктер  мол. Сабақ барысы жақсы ұйымдастырылған. Сабақта ауызша есептеулер, қызықты есептер айтылды. Бір сабақта оқушылар көп тапсырмалар орындады. Сабақ өте жоғары деңгейде өтті. Пән мұғалімінің жан – жақты әзірлігі білініп тұрды. Сабақ мақсатына жетті.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Екі өрнектің кубтарының айырмасының формуласы"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Заведующий хозяйством

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
