Сынып – 5
Мұғалім: Аленова А .К.
Сабақтың тақырыбы: «Достықты бағалай
біл»
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың арасында жағымды қарым-қатынас
орнату,бірін-бірі сыйлауға,адал дос болуға және қоршаған ортамен дос болуға
үйрету.
Міндеттері:
Білімділік :Достық
туралы түсінік беру, лексикалық- грамматикалық тақырып бойынша оқушылардың
білімдерін қалыптастыру, бекіту .
Дамытушылық:
сөйлесім әрекетінің түрлерін жүйелі қолдануға дағдыландыру, сөйлемдерқұрау,тапсырмалар
орындату арқылы оқушылардың ойлау қабілетін,
Тәрбиелік: Бір – бірін сыйлауға , достың қадірін білуге , досына әділ баға беруге
жол көрсету. Бүгінгі сабақты өмірдегі жағдаяттармен салыстыру арқылы
әдептіліке, мәдениеттілікке, адамгершілікке , үлкенді сыйлауға тәрбиелеу.
Оқыту нәтижесі : мәтінді құрастыра білу, мақал мәтелдерді айту,
достары туралы жиі қолданылған сөздерді
түсіну, жазу, қысқаша сөйлесу.
Сабақтың түрі:
дәстүрлі сабақ,
Сабақтың формасы: жұптық, жеке оқушымен.
Сабақтың әдісі:
жартылай- іздену, жаздыру, оқыту, әңгімелеу, баяндау, қайталату, аударма,
сұрақ-жауап, өзара сөйлестіру әдістері.
Көрнекілігі:
слайдтар,мәтіндер,карточка, деңгейлік тапсырмалар, тех құралдары
Пәнаралық байланыс:өмірмен, өзін-өзі тану пәнімен
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі : Оқушылармен амандасу,түгендеу.
Сабаққа деген ынталарын байқау, бағыттау
Психологиялық жағдай: /оқушылар бір- біріне қарап тілек айтады/: ақылды, сабырлы, қарапаыйм,
адал, тәртіпті бол, мейірімді, шыдамды , әділ , ұқыпты,жақсы оқы, үлгі бол,
сенең үлгі тұтамын.
Тілдік ортаға еңгізу сұрақтар:
-Бүгін қаңтардың нешесі?
-Аптаның қай күні?
- Ауа- райы қандай?
- Қай жыл мезгілі?
-Бір жылда неше мезгіл бар?
- Қыста қандай мерекелер болады?
-Біз қандай мемлекетте өмір сұреміз?
-ҚР бас қаласы қай қала?
-Біз қай облыста тұрамыз?
-Ұлт өкілдері қалай тұрады?
-Сендердің достарын бар ма?
-Олар қандай?
Сабақтың тақырыбын ашу: Достықты
бағалай біл – Умей ценить дружбу.
Балалар тақырыпты ашу үшін анаграмманы шешу
керек:
о,с,т,ы,д,қ,т,ы а,а,а,б,ғ,й,л
л,і,б
Қалай аударамыз?
Нені білулерің керек: Өз достары туралы айту. Сөйлем құрастыру. Мәтінді аудару. Мақал
–мәтелдерді еске түсіру.Сан есімді ажырату.
Спикеры каждой группы оценивают в течения
урока уч-ся.
Негізгі кезеңі:
1.«Жиған –терген» үш дарынды оқушы сөздік сөздермен жұмыс істейді-үш тілде
друг - дос. Жолдас. фленд
умный- ақылды . смарт -клеве
семья - отбасы .фемили
дружба- достық фендшып
хорошый – жақсы, адал - гуд
надежный – сенімді - релайабл
доверять – сену трас
любить – жақсы көру. Лав
уметь ценить –
Топпен жұмыс .
Дұрыс – Бұрыс ойыны.
Сигнальная карта: қызыл- бұрыс ,
жасыл- дұрыс. Сары – күдіктенемін.
Тексереміз үш тілдегі сөздерді .
Мен досымды үлгі тұтамын.+
Біз достарымызға қамқорлық көрсетеміз.+
Құрбымды, досымды үнемі ренжітемін.-
Досымның отбасын сыйламаймын.-
Күлме досына – келер басына.+
Достықты бағалай біл.+
Мен жаман баламын -
2. «Зерделі сұрақ – дәлелді жауап»
Викторина .
Грамматиканы тексеру. Дәптермен жұмыс.
Сан есімнің түрлерін ажырату
Күнпарақ үш жүз алпыс бес күннен тұрады .
/ есептік/
Біз жетінші сыныпта оқимыз. / реттік/
Бесеуі коньки теуіп жүр./ жинақтық/
Жүзге шамалы сұрақ бар. / болжалдық
Бес бүтін екіден бір /
болшектік/
Он –оннан қатарға тұрды / топтау/
Біздің көшеде екі үй бар: біреуі –
үлкен,екіншісі – кіші.
Бір тәулікте жиырма төрт сағат бар. /
есптік/
Өздері – өздерін текскреді.Бағалары : 8-«5»
,6-7 –«4» 5-4 «3»
3. тапсырма
«Жасымда ғылым бар деп ескермедім.
Пайдасын көре тұра тексермедім» Абай.
Мәтінмен жұмыс. Топ жұмысы.Аудару, 3 -
сұрақ қою, тілек жазу.
«Посол» өз тобынан басқа топқа барып айтады
. а группа дает оценку послу.
Менің достарым.
«Жақсымен жолдас болсаң,ісің бітер.Жаманмен
жолдас болсаң, басың кетер» , «Достық – алтыннан да қымбат» мақал –мәтелдері
жолдастықтың қадірін- қасиетін білдіреді.
Менің екі жақсы досым бар. Біз үшеуіміз
балабақшадан доспыз. Үшеімізде қазір бір сыныпта оқимыз, бірге сабаққа
дайындаламыз, бос уақыттымызды бірге өткіземіз. Үшеуіміз де Зырян қаласындағы №
11 мектепте 7- сыныпта оқимыз. Достарымның аты- Айдын және Евгений . Біз
үшеіміз де оқу озатымыз. Айдынның көзі қара, бойы ұзын, мінезі жұмсақ, ал
Евгений көзі көк шашы сары , мінезі шапшаң. Үшеіміз ешқашан қатты сөзге
келмейміз. Біз өте татумыз. ....................
5. Ойын: «Ренжістік, достастық»
— Балалар, бүгін біз «Ренжістік,
достастық» ойын ойнаймыз.
— «Ренжістік» дегенде бір-бірлеріңе
арқаларыңмен бұрылыңдар. Содан кейін «Достастық» деген бұйрық берілгенде
бір-бірлеріңе қарама-қарсы бұрыласыңдар (3 рет қайталау).
— ПІКІР АЛМАСУ: — Сендерге татуласу ұнады ма?
— Не сездіңдер? (қуаныш, бақыт)
— Сендерге ренжіскен ұнады ма? жоқ
— Не сездіңдер? (уайым, қайғы) переживание .огорчения
6 .« Көнеге зер салсаң өнеге көп» Мақал
–мәтелдер
Әр топ 3 мақал –мәтелден айтады. Содан
соң конверттегі м-м жинайды . Аудармасын айту .
Досы жоқ адам. -Тұзы жоқ тағам. Жить без
друга , что есть пищу без соли.
Жүз теңген болғанша – жүз досың болсың.
Не имей 100 рублей , а имей 100 друзей.
Ағаш тамырымен мықты . Адам досымен
мықты. Дерево крепка корнями .человек друзьями.
7. Қорытынды :
« Тіршіліктің сұлулығында шек жоқ»
Оралхан Бөкеев
- Сұрақ: Достықты қалай бағалау керек?
-сыйлау, ренжітпеу, қамқорлық жасау, үлгі
тұту, бірге жүру, көмектесу.
8. Рефлексия
« Жүректен – жүрекке»бір – біріне тілек айтады . стикерге жазады.
Сабаққа рефлексия . тақтаға стикер жапсыру.
Чемодан. Ет тартқыш. Себеп
.
9. Бағалау .
Спикердің парағын алу.