Инфоурок Начальные классы Рабочие программыДүниетану пәнінен "АУА" тақырыбындағы ашық сабақ жоспары

Дүниетану пәнінен "АУА" тақырыбындағы ашық сабақ жоспары

Скачать материал

Дүниетану 3 сынып        

 

Сабақтың тақырыбы: Ауа     

Сабақтың мақсаттары:

Білімділігі: Тақырып мазмұнын меңгерту.Ауаның орын алатындығын,серпімді,сығымды екенін дәлелдеу.

Дамытушылығы: Оқушыларға ауа туралы ғылыми түсінік беру.

Тәрбиелігі: Ауаны таза ұстауға тәрбиелеу. Балаларға бағыт-бағдар бере отырып, өздіктерімен жұмыс істеуге,қорытынды шығаруға машықтандыру.

Көрнекіліктері: Доп,шар,суреттер,стакан, банка,сызба, 5жол өлең, магнитофон, парақшалар, карта, мултимедия, бағалау бетшесі.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, қайталау, сұрақ-жауап, сызбамен жұмыс, тәжірибе көрсету, Инсерт картасы, 5-жол өлең, ой қозғау, Венн диаграммасы.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру бөлімі:

1. Психологиялық дайындық

Орнымыздан тұрайық,

Көзімізді жұмайық.

Әдемі ойлар ойлайық,

Әдемі ойлар ойлап ап,

Жаңа сабақ бастайық.

II.Үй тапсырмасын қайталау:

«Құбылыстарды таңда»

(қар, жаңбыр, бұлт,мұз,тұман, бұршақ)

 

 

Сұрақтар:

1.Су неше түрлі күйде болады?

Су қабаты жер бетінің қанша бөлігін алып жатыр?

2.Бұлт қалай пайда болады?

3.Минералды сулар қайда пайда болады?

4.Шипалы су дегенді қалай түсінесің?

5.Ең үлкен және ең терең көлді ата?

6.Суды нелер ластайды?

 

III. Кіріспе бөлімі:

1.Көрінбейтін сиқыршы әңгімесі

Жер бетінде көрінбейтін сиқыршы бар.Оның әркім әркез кездесіп отырады. Сен оны көрмейсің де, бірақ маңайда екенін сезесің. Міне, ол есікті тарс жапты, терезені ашты. Көшеде жүріп бара жатырсаң, жапырақтың жұлынып түсіп, жоғарылай жөнелгенін көресің. Оны көрінбейтін сиқыршы алып бара жатқанын сезесің. Тіпті басын шұлғып, ырғалған шөптерді байқайсың. Мұндай сиқыршыны көрмейсің де. Күнделікті ісі, мінез-құлқы бізге таныс. Сені үнемі қоршап тұрады. Сенімен бірге жүреді. Онсыз сен дем ала алмайсың, тіршілік болмайды.

-Бұл не?

-Ауа

2.Адамға не қажет?

-Балалар мұрнымызды қысып тұрайық?

-Қандай күйде боламыз?

-Тұншығамыз.

-Бізге не жетпейді?

-Ауа.

-Яғни біз ауамен дем аламыз.

-Енді, біз ауамен дем аламыз.

-Енді «Адамға не қажет?» парақшасын толтырыңыздар.

 

 

 

Адамға не қажет?

 

 

 

 

 

 


СУ

 

АУА

 

ЖЫЛУ

 

ЖАРЫҚ

 

ҚОРЕК

 

 

2.Ой қозғау

-Балалар,сіздерге ауа дегенде қандай ой келеді?

-Ойлаймыз.

 

 

 

 

IV. Дәптермен жұмыс:

V. Күннің жадын,сабақтың тақырыбын жазу.

 

VI.Инсерт картасы:

Не білеміз?

Не білгіміз келеді?

Не үйрендік?

Ауамен дем аламыз.

Ауаны көрмейміз.

    Ауаның түсін қасиетін,құрамын.

Иіссіз,түссіз,сығылады, жануды қолдайды.

 

 

VII.Мағынаны тану

-Ауа –физикалық дене.Физикалық дене заттардан тұрады. Ауа газдардың қоспасы. Оның иісі де, түсі де жоқ. Себебі ауаның құрамындағы газдардың ішіндегі оттегі мен көмірқышқыл газы сендерге таныс. Ағзалар тыныс алғанда оттегін сіңіріп,көмірқышқыл газын шығарып отырады. Міне, біз газдың қандай екенін білдік. (Иісі жоқ,түссіз) Сондай-ақ ауа сығылады, серпіледі.

 

Байқайық:

Допты алып,екі бүйірінен қысайық. Бүйірі қабысады. Бұл кезде ауа сығылады. Ал қолымды жіберсем, серпіліп, орнына келеді. Енді допты жерге немесе жарға ұрсақ, доп ыршып, секіріп жоғары көтеріледі. Демек серпіледі. Серпіліп тұрған оның ішіндегі ауа. Балалар, шарды үрейік. Оны қысайық,жіберейік.

-Не байқадың?

-Демек,ауа сығылады,серпіледі.

 

Тәжірибе:

Үш бірдей шамды(біріншісі) жағып, біріншісін стаканмен,екіншісін банкамен жауып, үшіншісін ашық қоямыз.Енді салыстырамыз, дәлелдейміз. Нәтижесінде,ашық май шам жана береді. Қалғаны ауа жоқтықтан сөніп қалады. Жануды қолдау ауаның маңызды қасиеті. Мысалы: Үйді жылыту үшін пешжағамыз. Жануды күшейту үшін не қажет? Ауа. Үрлесең тез жанады. Демекауа түссүз,иіссіз, серпіледі, сығылады, жануды қолдайды. (жазу керек)

-Ауаны қажет ететіндер нелер деп ойлайсыңдар?

-Ауаны ластайтындар нелер?

-Ауа қайда болады?

 

3. Оқулықпен жұмыс:

-Балалар, біз оттегімен дем алатынымызды білдік. Ал ауада сол оттегі қалай таусылмайды, оның орны қалай толады деген сұраққа жауапты оқулықтан іздейік.Оқулықтың 59-бетін ашайық та, осы сұраққа жауап іздейік.

-Енді мына суретке қарайық. Бұл дөңгелек ауаны бүлдіріп тұр. Іші бөліктерге бөлініп тұр.Біз ауаның әр-түрлі газдардан тұратынын білеміз. Қай газ қалай тұратынын білеміз. Қай газ қай бөлікке сәйкес. Оқулықтан тап оқыңдар.

3/2азот,3/1оттегі, қалғаны көмірқышқыл газы.

 

 

2. Дәлелдеме

Ауа құрамындағы газдарды жаз

 

 

Азот

 

 

Ауа газы                         Оттегі

 

 

                                        Көмірқышқыл

 

Ауа құрамы тұрақтыма?

Дәлелде.

 

 

3. Венн диаграммасы

 

 

1.Мед.ауа қапшығында                      1.Ағаштардан

2.Машина дөңгелегінде                     2.Өсімдіктерден

 

                               4.Бес жолды өлең

 

1.Не? Ауа.

2.Қандай? Түссіз, иіссіз.

3.Не істейді? Серпіледі, сығылады, жануды қолдайды.

4.Сөйлем. Ауа бізді қоршап тұр.

5.Синоним. Оттегі.

 

 

5.Шығармашылық жұмыс:

 

1-топ. Ауа туралы мақал-мәтел жазу.

2-топ. Ауа туралы мақал жазу.

3-топ. Ауа туралы төрт жол өлең жазу.

 

 

VII. Қорытынды.

 

1.Парақша толтыру.

 

 

 

 

 

 

 

 

1-топ.

 

Ауаны қажет ететіндер

 

 

 

 

      Адам                    Жануар                       Өсімдік

 

2-топ.

 

                                 Ауа қасиеті

 

 

 


Түссіз                   Серпіледі          Жануды қолдайды

 

            Иіссіз                           Сығылады

 

3-топ.

 

Ауаны ластайтындар

 

 

 

Өрт               Көлік               Шаң тозаң             Завод

 

 

4. Инсерт картасы

(толық толтыру)

 

Не білеміз?

Не білгіміз келеді?

Не үйрендік?

Ауамен дем аламыз.

Ауаны көрмейміз.

Ауаның қасиетін.

Иіссіз,түссіз, серпіледі,сығылады, жануды қолдайды.

 

 

VIII. Үйге.

 

1.Ауа құрамы. 58-59 беттер

2.Шығармашылық тапсырма. «Су астындағы ауа» тақырыбына реферат жазу.

 

IX.Бағалау.

 

Бағалау бетшесі арқылы.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Дүниетану пәнінен "АУА" тақырыбындағы ашық сабақ жоспары"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Директор детского оздоровительного лагеря

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Дүниетану 3 сыныпСабақтың тақырыбы: АуаСабақтың мақсаттары: Білімділігі: Тақырып мазмұнын меңгерту.Ауаның орын алатындығын,серпімді,сығымды екенін дәлелдеу.Дамытушылығы: Оқушыларға ауа туралы ғылыми түсінік беру.Тәрбиелігі: Ауаны таза ұстауға тәрбиелеу. Балаларға бағыт-бағдар бере отырып, өздіктерімен жұмыс істеуге,қорытынды шығаруға машықтандыру.Көрнекіліктері: Доп,шар,суреттер,стакан, банка,сызба, 5жол өлең, магнитофон, парақшалар, карта, мултимедия, бағалау бетшесі.Сабақтың түрі: Аралас сабақСабақтың әдісі: Түсіндіру, қайталау, сұрақ-жауап, сызбамен жұмыс, тәжірибе көрсету, Инсерт картасы, 5-жол өлең, ой қозғау, Венн диаграммасы.Сабақтың барысы:I.Ұйымдастыру бөлімі:1. Психологиялық дайындықОрнымыздан тұрайық,Көзімізді жұмайық.Әдемі ойлар ойлайық,Әдемі ойлар ойлап ап,Жаңа сабақ бастайық.II.Үй тапсырмасын қайталау:«Құбылыстарды таңда»(қар, жаңбыр, бұлт,мұз,тұман, бұршақ)Сұрақтар:1.Су неше түрлі күйде болады?Су қабаты жер бетінің қанша бөлігін алып жатыр?2.Бұлт қалай пайда болады?3.Минералды сулар қайда пайда болады?4.Шипалы су дегенді қалай түсінесің?5.Ең үлкен және ең терең көлді ата?6.Суды нелер ластайды?III. Кіріспе бөлімі:1.Көрінбейтін сиқыршы әңгімесіЖер бетінде көрінбейтін сиқыршы бар.Оның әркім әркез кездесіп отырады. Сен оны көрмейсің де, бірақ маңайда екенін сезесің. Міне, ол есікті тарс жапты, терезені ашты. Көшеде жүріп бара жатырсаң, жапырақтың жұлынып түсіп, жоғарылай жөнелгенін көресің. Оны көрінбейтін сиқыршы алып бара жатқанын сезесің. Тіпті басын шұлғып, ырғалған шөптерді байқайсың. Мұндай сиқыршыны көрмейсің де. Күнделікті ісі, мінез-құлқы бізге таныс. Сені үнемі қоршап тұрады. Сенімен бірге жүреді. Онсыз сен дем ала алмайсың, тіршілік болмайды.-Бұл не?-Ауа2.Адамға не қажет?-Балалар мұрнымызды қысып тұрайық?-Қандай күйде боламыз?-Тұншығамыз.-Бізге не жетпейді?-Ауа.-Яғни біз ауамен дем аламыз.-Енді, біз ауамен дем аламыз.-Енді «Адамға не қажет?» парақшасын толтырыңыздар.Адамға не қажет? СУ АУА ЖЫЛУ ЖАРЫҚ ҚОРЕК 2.Ой қозғау-Балалар,сіздерге ауа дегенде қандай ой келеді?-Ойлаймыз.IV. Дәптермен жұмыс:V. Күннің жадын,сабақтың тақырыбын жазу.VI.Инсерт картасы: Не білеміз? Не білгіміз келеді? Не үйрендік? Ауамен дем аламыз.Ауаны көрмейміз. Ауаның түсін қасиетін,құрамын. Иіссіз,түссіз,сығылады, жануды қолдайды. VII.Мағынаны тану-Ауа –физикалық дене.Физикалық дене заттардан тұрады. Ауа газдардың қоспасы. Оның иісі де, түсі де жоқ. Себебі ауаның құрамындағы газдардың ішіндегі оттегі мен көмірқышқыл газы сендерге таныс. Ағзалар тыныс алғанда оттегін сіңіріп,көмірқышқыл газын шығарып отырады. Міне, біз газдың қандай екенін білдік. (Иісі жоқ,түссіз) Сондай-ақ ауа сығылады, серпіледі.Байқайық:Допты алып,екі бүйірінен қысайық. Бүйірі қабысады. Бұл кезде ауа сығылады. Ал қолымды жіберсем, серпіліп, орнына келеді. Енді допты жерге немесе жарға ұрсақ, доп ыршып, секіріп жоғары көтеріледі. Демек серпіледі. Серпіліп тұрған оның ішіндегі ауа. Балалар, шарды үрейік. Оны қысайық,жіберейік.-Не байқадың?-Демек,ауа сығылады,серпіледі.Тәжірибе:Үш бірдей шамды(біріншісі) жағып, біріншісін стаканмен,екіншісін банкамен жауып, үшіншісін ашық қоямыз.Енді салыстырамыз, дәлелдейміз. Нәтижесінде,ашық май шам жана береді. Қалғаны ауа жоқтықтан сөніп қалады. Жануды қолдау ауаның маңызды қасиеті. Мысалы: Үйді жылыту үшін пешжағамыз. Жануды күшейту үшін не қажет? Ауа. Үрлесең тез жанады. Демекауа түссүз,иіссіз, серпіледі, сығылады, жануды қолдайды. (жазу керек)-Ауаны қажет ететіндер нелер деп ойлайсыңдар?-Ауаны ластайтындар нелер?-Ауа қайда болады?3. Оқулықпен жұмыс:-Балалар, біз оттегімен дем алатынымызды білдік. Ал ауада сол оттегі қалай таусылмайды, оның орны қалай толады деген сұраққа жауапты оқулықтан іздейік.Оқулықтың 59-бетін ашайық та, осы сұраққа жауап іздейік.-Енді мына суретке қарайық. Бұл дөңгелек ауаны бүлдіріп тұр. Іші бөліктерге бөлініп тұр.Біз ауаның әр-түрлі газдардан тұратынын білеміз. Қай газ қалай тұратынын білеміз. Қай газ қай бөлікке сәйкес. Оқулықтан тап оқыңдар.3/2азот,3/1оттегі, қалғаны көмірқышқыл газы.2. ДәлелдемеАуа құрамындағы газдарды жаз Азот Ауа газыОттегіКөмірқышқыл Ауа құрамы тұрақтыма?Дәлелде.3. Венн диаграммасы1.Мед.ауа қапшығында1.Ағаштардан2.Машина дөңгелегінде2.Өсімдіктерден4.Бес жолды өлең1.Не? Ауа.2.Қандай? Түссіз, иіссіз.3.Не істейді? Серпіледі, сығылады, жануды қолдайды.4.Сөйлем. Ауа бізді қоршап тұр.5.Синоним. Оттегі.5.Шығармашылық жұмыс:1-топ. Ауа туралы мақал-мәтел жазу.2-топ. Ауа туралы мақал жазу.3-топ. Ауа туралы төрт жол өлең жазу.VII. Қорытынды.1.Парақша толтыру.1-топ. Ауаны қажет ететіндерАдамЖануарӨсімдік2-топ. Ауа қасиеті ТүссізСерпіледіЖануды қолдайдыИіссізСығылады3-топ. Ауаны ластайтындарӨртКөлікШаң тозаңЗавод4. Инсерт картасы(толық толтыру) Не білеміз? Не білгіміз келеді? Не үйрендік? Ауамен дем аламыз.Ауаны көрмейміз. Ауаның қасиетін. Иіссіз,түссіз, серпіледі,сығылады, жануды қолдайды. VIII. Үйге.1.Ауа құрамы. 58-59 беттер2.Шығармашылық тапсырма. «Су астындағы ауа» тақырыбына реферат жазу.IX.Бағалау.Бағалау бетшесі арқылы.

Скачать материал
