Сабақтың мақсаты:
|
а) Оқушылардың химиялық элементтердің
периодтық жүйсіндегі орны бойынша элементтің және оның қосылыстарына
сипаттама беру, элементтің басты сипаттамалары, олардың атом құрылысы мен
өзара байланысы туралы түсінік беру.
ә) өз бетінше ойлауға, өздігінен жұмыс
істеуге және өз білімін бағалап тексеру дағдысын дамыту.
б) білім алуға, еңбек етуге, жауапкершілікке,
бірін-бірі сыйлауға, уақытты тиімді пайдалануға, ізденмпаздыққа тәрбиелеу.
|
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
кезеңі.
а)жағымды
ахуал орнату
ә)Топқа бөлу
б)бағалау
түрімен таныстыру
Қызығушылығын
ояту
ІІ кезең. Үй
жұмысын тексеру, сұрау
Зымыран
сұрақтары
ІІІ. Топпен жұмыс
.
ІҮ.
Жұппен жұмыс
Ү-кезең .Қосымшша мәліметтер
Жеке тапсырмалар
Рефлексия
Бағалау
Үйге:
|
Оқушыларды
сабаққа дайындау
Сыныпқа
«Біздің сынып өте керемет» гүлдің күлтелеріне жазып, әр топқа сыйлау.
Оқушылар
өздеріне сыйланған гүлдің күлтесін алады.
І
топ «Біздің»
ІІ
топ «Сынып»
ІІІ
топ «Өте»
ІҮ
топ «Керемет»
Жекен Жұмаханов «Периодтық жүйеге арнау» өлеңі
1. Химиялық
элементтердің периодтық жүйесінде неше период бар?
2. Периодтар
қандай элементтерден басталып, қандай элементтермен аяқталады?
3. Кіші
периодтар саны қанша? Олардың үлкен периодтардан айырмашылығы неде?
4. Неше
қатар бар?
5. Неше топ
бар? Олар қалай орналасқан?
6. Топтар
қандай топшаларға бөлінеді?
7. І топтың
негізгі топша элементтерін ата?
8. ІV
топтың қосымша топша элементтерін ата?
9. Не
себепті периодта солдан оңға қарай металдық қасиеттер әлсіреп, бейметалдық
қасиеттер артады?
10. Периодтық заңды
кім және қай жылы ашты? Оның анықтамасы?
11. І, ІІ, ҮІ, ҮІІ
және ҮІІ топтардың негізгі топтарын қалай атайды?
Төрт
топтың алдына интернет жүйесі қосылған ноутбук және планшет ұсынылады.
Топтарға
тапсырма:
І
топ – №110, №111
ІІ
топ – №112, №113
ІІІ
топ – №114, №115
ІҮ
топ – №116,№117, №118
Қысқаша
мәлімет жинақтап, қорғайды
Перфокарта
толтыру
Таңбасы
|
S,C,Al,N,P,Cl,Si,Na,Mg
|
Период
|
|
Топ
|
|
Топша
|
|
Реттік номері
|
|
Ar
|
|
Электрондық формула
|
|
Графикалық формула
|
|
Валенттігі
|
|
Металл, бейметалл
|
|
Жоғары оксидінің формуласы
|
|
Ұшқыш сутекті қосылыстары
|
|
Bilimland
сайтымен жұмыс
«Электрондық
конфигурация және периодтық кесте» 2/5
Тапсырма
1-тапсырма
Видео:
«Катиондардың түзілуі ( 1,26 минут)»
«Аниондардың түзілуі ( 1,04
минут)»
1-тапсырма
2-тапсырма
І топ
«Телеграмма»
Сабақ соңында 10-15 сөзден тұратын бүгінгі сабағымыз туралы ата-аналарына
телеграмма жазу ұсынылады. 2-3 минут телеграмма құруға беріледі, содан соң
барлығы өз телеграммаларын оқып жалпы қорытынды жасалады.
ІІ топ
«Таңдау» әдісі.
1. Мен сабақ
қызықты _____________ қызықсыз болды деп
ойлаймын.
2. Мен сабақта: үйрендім
көп нәрсені _____________ үйренгенім аз болды.
3. Мен басқаларды
мұқият ______________ зейінсіз
тыңдадым.
4. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме
ризамын ____________ риза емеспін.ІІІ топ
«Алма ағашы». Сары және жасыл
түсті алмалардың ұнаған түсін таңдар іледі.
ІҮ топ
«Гномиктер»
Баспалдақ
әдісі (әркім өзін – өзі бағалайды)
Бірін
бірі бағалау
§
21,22 оқу, 85 бет 5,6,7,8 және 88 бет 5,6,7,8.
|