Сабақтың тақырыбы
|
Өнер-білім бар жұрттар. Ыбырай Алтынсарин.
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Сабақтың мақсаты:
|
1.Өлеңді
мәнерлеп оқып, мағынасын ашу.
2.Өз ойын әдеби тілмен еркін жеткізу.
3.Өнер мен білімді бағалауға, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
|
Сілтеме
|
Әдебиеттік оқу оқулығы 3 сынып 8 бет
Иманбекова Б.И., Жаманқұл П.Қ., Муфтибекова З. Алматыкітап
баспасы, 2010
|
Күтілетін нәтиже
|
1.Өлеңдегі негізгі ойды жеткізу.
2.Жұппен, топпен жұмыс істей білу.
3.Өлеңді мәнерлеп оқуға үйрену.
|
Сабақ түрі
|
Жаңа сабақ
|
Тапсырмалар.
|
1.
Суреттерді санаттарға
бөлу.
Ассоциация жазу.
|
Құралдар
|
Кітаптар, қима қағаздар, сызбалар, портрет.
|
Стратегия
|
Блум таксономиясы, эссе, ДЖИК СО, INSERT, sinkuein
|
Сабақтың барысы 2мин
.
5 мин
7 мин
16 мин
7 мин
|
1. Ұйымдастыру кезеңі.
«Шаттық шеңбері»
-Балалар, барлығымыз үстелдің үстінен қима қағаздарды аламыз.
Оқушыларға бағалау өлшемдері ұсынылады.
5 Бағалау критерийі.
1.Белсенділігі «5»
2.Түсінуі, түсіндіре білуі «5»
3.Өз ойын еркін жеткізуі «5»
4.Баяндау шеберлігі. «5»
5.Оқу мәнері «5»
|
Оқушыларға түрлі түсті қима қағаздарды тарату арқылы топқа бөледі.
Бағалау өлшемдері таратылады.
|
Бір біріне сәттілік
тілейді.
|
2.Үй тапсырмасын тексеру.
-Бір-бірлеріне табиғат туралы хаттарыңды оқыңдар. Топта оқыңдар.Ең
жақсы деген хатты таңдап алыңдар.
-Неліктен?Ұтымды жағы? Ұсыныс бар ма?
( СТО, оқудағы жаңа тәсілдер (диалогтің маңыздылығы)
|
Сұрақтар қояды.
|
Жұпта, топта хатты оқиды, талдайды, таңдайды.
|
Психологиялық дайындық.
«Кел балалар оқылық,
Оқығанды көңілге ықыласпен тоқылық» - балалар, бұл кімнің өлеңінен
үзінді?
3.Қызығушылықты ояту.
- Ыбырай Алтынсарин туралы не білесіздер?
Ыбырай Алтынсарин туралы интербелсенді тақтада мағлұматты айтады.
( СТО, талантты және дарынды оқушыларды оқыту,
оқытудың жаңа тәсілдері (қалай оқу керектігін
үйрету)
|
Сұрақтар қояды.
Интербелсенді
тақтада көрсетеді.
|
Өздіктерінен, жұппен, топпен талдап, бір-бірілеріне сұрақ қоя отырып,
сәйкестіктерін табады. оқушылар айтады. Тақтадағы деректермен таныстырады.
|
Мағынаны тану кезеңі.
Микрофоннан Ыбырай Алтынсаринның «Өнер – білім бар жұрттар» өлеңі
оқылады. Оқушылар іштей, тақтадан қарап оқиды. Өлеңде нелер туралы айтылған?
Өлеңнің мақсаты неде? Өлеңнің негізгі идеясы қандай?
Ыбырай Алтынсаринның «Өнер – білім бар жұрттар» атты өлеңінде оқу,
білім алудың мақсатын кеңінен сөз етеді. Негізгі идеясы – қазақ қауымына озық
мәдениетті елдерді үлгі етіп көрсету. (СТО, талантты және дарынды оқушыларды оқыту, оқыту үшін бағалау және
оқуды бағалау)
Өнер-білім бар жұрттар
Тастан сарай салғызды.
Айшылық алыс жерлерден
Көзіңді ашып-жұмғанша
Жылдам хабар алғызды.
Ыбырай жастарды оқыған адам болғандағы мақсаты – өз халқының бір
керегіне жарау, оны «Тастан сарай салдырып, айшылық алыс жерлерден , көзіңді
ашып-жұмғанша, жылдам хабар алғызатын елдердің қатарына жеткізу деп білді.»
Келешекке сенімі мол Ыбырай өмір көркі, болашақтың иесі-жастар деп сенді.
Оқудағы жаңа тәсілдер (диалогтің маңыздылығы,
оқушылардың жас ерекшелігін ескере отырып және оқу)
Оқулықпен жұмыс.
Өлеңді дауыстап, тізбектей мәнерлеп оқиды.
Онда білім дегендерін бір топқа, өнер дегендерін екінші топқа, еңбек
дегендерін үшінші топқа бөлінеміз.
Топтастыру. Өз ойларын ортаға салады.
Постермен жұмыс
- Тапсырма
әр топқа беріледі. Әр топ толтырады. Дәлелдейді. Қорғайды.
Өз ойымызды дәлелдейміз. Мақал-мәтел, нақыл сөздер келтіруге болады.
Сергіту сәті.
Ұзын мұртты құмырсқа,
Бара жатыр жұмысқа.
Оң жаққа бір қарады,
Сол жаққа бір қарады,
Қойды допты жолына,
Алды допты қолына.
|
Өлеңді мәнерлеп оқиды.
Оқушыларды микрофонға шақыртып оқытады.
Өлеңді өздігінен оқиды;
Көрсетеді, бірге жасайды.
|
Кітаптарын жауып тыңдап отырады. Іштей оқиды.
Оқушылар өздігінен
оқиды.
Дауыстап оқиды.
Өлең мазмұны талданады. Өлеңді үш бөлімге бөледі.
Сергіту жаттығуын
орындайды.
|
sinkuein Бес жол өлең құрастыру.
Өнер,
білім, еңбек тақырыптарына.
Радиоға қоңыраулар шалу. (Оқытудың жаңа тәсілдері (қалай оқу керектігін
үйрету), СТО, талантты және дарынды оқушыларды оқыту.
INSERT түртіп алу
Білемін. Білдім. Білгім келеді.
|
1.Зат есім
2.Сын есім
3.Етістік
4.Сөйлем
5.Синоним
Мұғалім сұрақ
қояды.
Сызбаны таратады.
Рөлдерге бөледі.
|
Құрастырып жазады.
Белсенді тыңдайды.
Кестені толтырады.
|
5 мин
|
Рефлексия.
Өнер мен білімнің арқасында адамзат қандай жетістіктерге жетті?
Қазіргі ғылымның қандай жетістіктерін білесін? Жастарға сенім артуға бола ма?
(СТО, 2 оқушылардың жас ерекшелігін ескере отырып және оқу)
|
Өлең оқып, мәтін
талдап, постерге жазу түсірдік. Соныменен сабақта
Нені оқып үйрендік?
|
Сызбаны жұбымен, тобымен толтыра отырып талдап толтырады. Белсенді
тыңдайды.
|
3мин
|
Бағалау. ( Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау)
|
Топтың бағалауы бойынша күнделікке баға қояды.
|
Оқушылар өзін, жұбын, тобын бағалайды.
|
2 мин
|
Үйге тапсырма: Өлеңді жаттау.
|
Тақтаға жазады.
|
Күнделіктеріне жазады
|