Сабақ: ана
тілі
Тақырыбы: Абай
«Қыс».
Мақсаты мен
міндеттер: өлеңді оқу арқылы
оқушыны көркем шығарманың мазмұнын түсінуге жетелеу,
1.Білімділік: түсініп оқу, мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыру;
2.Дамытушылық: талдау қабілеттерін дамыту; белсенділіктерін дамыту;
3.Тәрбиелік: ізгілікті-елжанды дара тұлға төрбиелеу; патриоттыққа
тәрбиелеу.
Сабақ түрі : жаңа тақырыпты таныстыру сабағы
Көрнекіліктер: қыс көрінісінің суреттері.
Әдіс-тәсілдер: жұптық , талдау, сипаттау;
Сабақ барысы
1.Оқыту үрдісінің маңыздылығы: Сабаққа дайындықтарын тексеру. Сыныпты
топтарға бөліп, топ басшыларын тағайындау.
Шаттық шеңбері.
2. Үй тапсырмасын тексеру: әңгімелеу, сұрақтарға жауап беру.
Біз өткен сабақта бір үлкен бөлімді бітірдік, ол бөлім қалай
аталушы еді?
«Ата бабам тарихы- менің тарихым»
Ендеше жаңа сабағымызды бастамай тұрып, сол бөлімді бекітейік.
1.
Осы бөлімнен оқыған мәтіндер
арқылы халқымыздың басынан қандай кезеңдерді өткізгенін білдік? (аштық,
қуғын –сүргін, Ұлы Отан соғысы, тәуелсіздік алу)
Әр топқа сұрақтар жазылған тапсырмалар беріледі.
1- Топ. Аштық жылдары және аштық туралы
жазылған мәтіндерде кімдер туралы білдік?
2- Топ. Қуғын – сүргін және қуғын -сүргін
туралы жазылған мәтіндерде кімдер туралы білдік?
3- Топ. Ұлы Отан соғысы және ол туралы
жазылған мәтіндерде кімдер туралы білдік?
4- Ортақ сұрақ. Тәуелсіздік туралы не
білдік?
Міне , «Ата бабам тарихы- менің тарихым» бөлімінен өзіміз үлгі
алатын аға – апаларымызбен танысып білдік, бұл адамдардың есімі ешқашан
ұмытылмайды.
3.
Жаңа тапсырмаларды
қалыптастыру:
1.Ақшақарлардың
артындағы жұмбақтарды шешу:
а) Қыста бар, жазда жоқ.
Ә) Құлағы мен көзі жоқ,
Жоқ
тіпті қол м ен аяғы.
Бірақ
ғажап өнерпаз,
Мәнерлеп
ою ояды.
Б) Көлге жапқан қақпақ
Сіресіп
тұр-
Қатты
- ақ.
В) Қанаты жоқ- ұшады,
Аяғы
жоқ-желеді
Аузы
жоқ-ұлиды.
2.
Осы жұмбақтардың
шешуіндегі сөздер қай мезгілдің белгілеріне жатады?
3.
Сұрақ –
жауап.
1.
Жауып тұрған
қарды бақыладыңдар ма?
2.
Қар жауған
соң айнала қалай өзгереді?
3.
Желсіз кезде
жауған қар жерге қалай түседі?
4.
Қыста дала
қандай болады?
5.
Жаңа жауған
қар қандай болады?
4.
Енді осы сұрақтардың
жауабын қорытындылай отырып қыс мезгілі туралы кім айтып бере алады?
Ендеше біз бүгін
«Туған жерге қыс келді»- тарауын бастаймыз. Қалай ойлайсыңдар бұл бөлімнің шығармалары
неге қатысты айтылады?
Казір қыстың қай айы? Қыста қандай өзгерістер болады? Қандай
мерекелер болады?
Қыста болатын қандай табиғат құбылыстарын білесіңдер?
Топтастыру
Боран
Аяз – Қыс – қар
Қырау
5.
Жаңа тақырып. Тарауымыздың алғашқы өлеңі Абай атамыздың
«Қыс» өлеңі.
1.
Топтарға тапсырма.
Абай Құнанбаев туралы не білеміз?
2.
Өлеңді мәнерлеп оқу.
3.
Оқушылардың оқуы.
4.
Сөздік жұмысы. Әр топ
түсінбеген сөздерін қағазға жазып отырып , жауап алады.
5.
Сәйкестендіру.
Автор қысты кімге теңеп тұр? (Қысты адамға,
кәрі шалға)
Шалдың киімдері қандай? (ол ақ киімді, үстін
ақ қырау шалған)
Киім деп отырғаны не? (Ол – жауған қар, қатқан
мұз)
Автор суреттеп отырған шалды кімге ұқсатуға
болады? ( ақ киімді , ақ сақалды Аязатаға)
Өлеңдегі шалдың мінезі қандай? (ол – қатал,
соқыр, мылқау)
Соқыр, мылқау дейтін себебі не? (ол ештеңені
естімейді, тоңдырады, аямайды)
Түрі , түсі қандай? (түсі ақ қырау сияқты, түсі
суық)
«Түсі суық» дегенді қалай түсінесіңдер? (қатал,
ашулы адамның түсі суық болады)
6.
Сергіту сәті.
7.
Сұрақ –жауап. Қыстың қатал көрінісін немесе Аязатаны
елестету.
Шалдың киімі қандай? Аппақ
Денесі , түсі қандай? Денесі ұзын, ақ
сақалды
Мінезі қандай? Қатал, аштеңені көрмейтін соқыр
адам сияқты
Үсті қандай? Үсті ақ қырау, мұз басқан
Жүргенде қандай дыбыс естіледі? Сықырлаған
дыбыс
9. Қорытынды.
1-топ қыстың суретін салады
2-топ «қыс»
туралы өлең не жұмбақ жасырады
3-топ «қыс» туралы эссе жазады.
10. Рефлексия .
Не білдім?
Не үйрендім?
Қандай қиындықтар болды?
11. Үйге тапсырма. «Қыс» өлеңін жаттау.
12. Бағалау .