Күні: 20.12.2016ж.
|
Пәні: әдебиеттік
оқу
|
Мұғалім:
Минбаева Л.Е.
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Шынықсын
денеміз. Б.Соқпақбаев
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Өлеңнің мазмұны мен идеясын ашу.
|
Сабактын
міндеттері:
|
Білімділік: Оқушыларға салауатты өмір салтының бір тармағы денені шынықтыру,
қысқы спорт түрлері жайлы түсінік беру.
Дамытушылық: Оқушылардың шығармашылық жұмыс істеуіне ықпал ету, сөздік қорын
молайту, мәнерлеп оқу дағдыларын жетілдіру. Өз ойларын жинақтап, жүйелеп
қорыта білу біліктіктерін жетілдіру.
Тәрбиелік: Табиғат тамашасына сүйсіне білуге, салауатты өмір сүруге
тәрбиелеу.
|
Сабақтың
типі:
|
Аралас
|
Әдіс-тәсілдері:
|
Баяндау,
түсіндіру, талдау, сұрақ-жауап, тапсырмалар, «Бононың алты қалпағы»,
«Төртіншісі артық», «Мюнстенберг» әдістері
|
Пәнаралық
байланыс:
|
Дене
шынықтыру, дүниетану, музыка
|
Жұмыс
формасы:
|
Топтық,
жеке жұмыс
|
Оқудың
нәтижелері:
|
Өлең
идеясын түсінеді.
Қысқы
спорт түрлерін біледі.
|
Сабақтық
құрал-жабдықтары:
|
A3
форматты қағаздар, маркерлер, интербелсенді тақта, бейнеролик, стикерлер
|
Көрнекілігі:
|
Қысқы
спорт түрлері бейнеленген суреттер, үлестірмелі материалдар, кеспе сөздер, кестелер,
бағалау смайликтері
|
Модульдердің
кірітілуі
Сабақ
барысы:
|
Оқыту
мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер, Бағалау, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Оқушыларды
жас ерешеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, Оқытудағы басқару және көшбасшылық.
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыты
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ресурстар, көрнекіліктер
|
І. Білу
|
10 мин
3мин
7мин
|
І.
Ұйымдастыру.
1.
Сабаққа жағымды психологиялық ахуал туғызу
Бір,
екі, үш
Сынып
іші тып-тыныш
Жалқаулықты
тастаймыз.
Сабақты
біз бастаймыз.
Сәтті өтсін сабағымыз,
Ашық болсын қабағымыз!
2. Суреттер
арқылы 3 топқа бөліну
Топ
басшысын сайлау, алтын ережені еске түсіру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
1.Өлеңді
рольге бөліп мәнерлеп оқу
2.Тапсырмалар
А)
Тымақ жайлы деректер келтіру. (шала туған бала тымақ
ішінде өскен)
Ә) Ұлттық қысқы киімдерді атау
Б) Құлақ гигиенасын айту
Топтық бағалау (бағдаршам)
-Балалар, мысалдан
өзімізге қандай үлгі алдық?
--Қыста
құлақ тоңбас үшін нені ұмытпай кию керек? (тымақ)
-Ойын
ойнауға шыққанда қалай -киінеміз?
-Балалар қысқы киімдерді ауырмай, денсаулығымыз
мықты болу ушін киеміз.
-Денеміз
сау болу үшін тағы не істеу керек? (дене шынықтыру, спортпен шұғылдану)
|
1.
Шаттық шеңберін құрып, бір-біріне сәттілік тілейді
2.Суреттер
арқылы 3 топқа бөлінеді.
Өлеңді
рольге бөліп мәнерлеп оқиды
Өз
ойларын айтып, өткен сабақты қорытындылайды
Топтық бағалау
(бағдаршам)
Өз
ойларын ортаға салады
|
Коньки,
шаңғы, шана бейнеленген суреттер
слайдтар
тымақ
|
ІІ.Түсіну
|
7 мин
|
Қызығушылықты ояту.
1.Жұмбақтардың
шешуін табу, сәйкестендіру:
-Табаныма
байладым,
Қос таяқпен айдадым. (Шаңғы)
-Зулап түсіп төменге,
Шықпас менсіз төбеге. (Шана)
Табаныма тақтым,
Жалпаң қақтым,
Зырлап бақтым. (Коньки)
2.Жұмбақтың шешуі болған заттар қыста не үшін керек?
Алдын-ала тапсырма беру:
-Қазір экраннан бейнежазба көресіздер. Қарап отырып, ойланып
отырыңыздар-бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не болмақ екен?
3. Бейнежазба көрсету--- «Қысқы спорт түрлері» (www.youtube.com сайтынан)
4. Бейнежазбаны талдау:
-Бейнежазбадан не көрдіңдер?
Сұрақ-жауап:
1.- Ендеше, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы неге байланысты деп ойлайсыңдар?
(дене шынықтыру, спорт туралы)
2.-Қандай ойын түрлерін білесіңдер? (шаңғы тебу, аққала жасау, хоккей, шанамен ойнау,
коньки тебу, сноуборд, мәнерлеп сырғанау)
3.-
Балалар, неге біз қыста шана, шаңғы тебеміз, аққала жасаймыз? Теледидар көріп,
компьютер ойнап, жылы үйде отыра бермейміз бе?
|
Жұмбақтарды
шешіп, дұрыс жауаптарын сәйкестендіреді
Бейнежазбаны
көріп, талдайды.
Жетелеуші
сұрақтарға жауап бере отырып, тақырыптын мазмұнын ашады
Сабақтың
мақсатын анықтайды.
( Балалар таза ауада ойнаудың денсаулыққа пайдасы
туралы өз ойларын айтады.
|
Слайд,
шана, шаңғы, коньки суреттері
Бейнежазба
«Қысқы ойын түрлері»
Слайдтар,
буклет
|
ІІІ.
Қолдану
|
10 мин
|
1.Слайд көрсету арқылы Бердібек Соқпақбаев туралы
қысқаша мәлімет беру.
Бердібек Соқпақбаев (13.10.1924 жылы туған, Алматы облысы,
Нарынқол ауданы, Қостобе ауылы) — қазақ жазушысы. Балаларға арналған көптеген әңгімелер жазған.
Солардың бірі «Менің атым Қожа», «Балалық шаққа саяхат», «Шынықсын денеміз».
2.Бейнежазба көрсету.
"Сиқырлы кітаптар" Б.Соқпақбаев "Шынықсын
денеміз" (www.youtube.com сайтынан)
3. Оқулықпен жұмыс: Стикер тастау «Шынықсын денеміз» өлеңін оқу.
Тізбектей, мәнерлеп оқу
Сергіту сәті: «Қысқы жаттығу»
|
Б.Соқпақбаев
туралы ақпаратпен танысады
Өлеңді
аудиожазбадан тыңдап, өлеңнен алған әсерлерімен бөліседі
Түсінбеген
сөздермен сөздік жұмыс жүргізіледі
Өлеңді
стикер алған оқушы жалғастыра отырып, тізбектей, мәнерлеп оқиды
|
Слайд
Бейнежазба
Оқулық,
стикер
Бейнежазба
|
ІV. Талдау
|
8 мин
|
«Ойлаудың
алты қалпағы»әдісі арқылы
өлеңді
жан-жақтама талдау
Ақ-ақпарат
Қызыл-эмоция
Қара-
негатив (жағымсыз)
Сары-
оптимизм (жағымды)
Жасыл-
креатив, балама
Көк-
шолу, шешім
|
Өлеңді
жан-жақты талдайды, өз ойларын ортаға салады
|
6 түсті
қалпақ
|
V.Жинақтау
|
5мин
|
Шығармашылық
тапсырма:
І
топ: «Мюнстенберг» әдісі
ІІ
топ: «Өлеңнің ұйқасын тап»
ІІІ
топ: «Мақал-мәтел құрастыр»
|
Берілген
тапсырманы топта бірлесе отырып орындайды, ортаға шығып қорғайды, бірін-бірі
бағалайды
|
Үлестірмелі
тапсырмалар, маркерлер
|
VI.
Бағалау
Кері байланыс
|
4 мин
|
-Қазақтың атын шығарған қандай спортшыларды білесіңдер?
- Отаныңның намысын қорғайтын чемпион болғыларың келе ме?
-Ендеше, қазірден бастап не істеу керек?
- Спортпен айналысып, қимыл-қозғалыс жаттығуларын жасау керек.
Топтық,
жеке бағалау жүргізу
Бояғыштарды
тарату
Кері
байланыс: Шыршаны безендір»
|
Сұрақтарға
жауап бере отырып, сабақты бағалап, қорытындылайды
Түрлі-түсті
стикерге сабақтан алған әсерлерімен бөліседі
|
слайд
Бағдаршам
Шырша,
стикерлер
|
Үй тапсырмасын
беру
|
1мин
|
«Шынықсын
денеміз» өлеңін жаттау, «Маған ұнайтын қысқы спорт түрі» тақырыбында шағын эссе
жазу
|
Күнделіктеріне
жазып алады.
Берілген
тақырып бойынша шағын әңгіме жазады
|
Күнделік
|
|
|
|
|
|
|