Коучинг №1
Коучинг тақырыбы:« Дарынды,талантты оқушының шығармашылық
қабілетін дамыту»
Жалпы мақсаты :Мұғалімге
дарынды,талантты оқушымен жүргізілетін жұмыстар туралы түсінік бере отырып,
оқушының дарындылық,шығармашылық қабілетін дамыту,тәжірибеде қолдану тиімділігі
Оқу нәтижесі :
1.Дарындылық,талант
ұғымы туралы тереңірек түсінік қалыптасады;
2.Мұғалім сабақта оқушының дарындылық,шығармашылық белсенділігін арттыру
мақсатында әдістерді тиімді қолдана білетін болады;
Әдіс-тәсілдер: Ой қозғау,Топтастыру,кубизм,Диалог,АКТ қолдану,топтық
жұмыстар
Негізгі идеялар: 1.Топта ынтымақтастықта жұмыс жасай
білу;2.Дарынды,талантты оқушы туралы өз ойларын еркін жеткізе білу
3.Мұғалімдердің дарынды оқушылармен жұмыс барысында шығырмашылық қабілетін
жетілдіру;
Уақыт :Коучтің іс-әрекеті; Мұғалім іс-әрекеті ;Ресурстар
Кіріспе
5-7 минут
1.Ұйымдастыру
Сергіту сәтін өткізу
Тілек сөздері жазылған түрлі-түсті қағаздар арқылы топқа бөлу 1.Топпен жұмыс
жасайды;
Интербелсенді тақта
Негізгі кезең
5-7 минут
10-15 минут
2.Дарынды,талантты балалар туралы бейнеролик көрсету.
«Дарынды,қабілетті оқушының сипаты қандай ?» деген сауал арқылы ойлануға,ой
қорытуға ықпал ету; 2.Дарынды,ерекше қабілетті оқушы туралы,оның бойындағы
басты қасиеттері туралы білетіндіктерімен өзара ой бөліседі,топта талқылайды;
Плакат,маркер
Топқа бөлу (3 мин) Геометриялық фигураларды таңдау арқылы топтарға
бөлінеді.
Топта жұмыс істеу үшін белгілі бір ережеге сәйкес жұмыс істеу керектігін
түсіндіру (2мин)
Ой - қозғау: « Бұлақ көрсен көзің аш» Халық даналығына түсінік беру. Мұғалімдер
өз ойларымен бөліседі.
1. Дарынды және талантты баланың бейнесі.
2. Дарынды және талантты баланы анықтау
3. Дарынды және талантты баланың мінез - құлқындағы ерекшеліктер.
4. Дарынды және талантты оқушылардың әулетін арттыру.
5. Дарынды және талантты балалармен жұмыс түрлері.
6. Дарынды және талантты бала және орта.
Топтық тапсырма және қорғау, пікірлерімен бөлісу.
1 - тапсырма Мұғалімнің көмекшілері, құзырлы мұғалімге тән белгілер түсінік
беру.
Топ мүшелеріне арнайы тапсырма беру.
Әр топ RAFT бойынша осы суреттердің образына ену. (10 мин) Топ мүшелері жеке -
жеке орындайды және бір - бірін топта талдап бірігіп рөлдік образға көрсетілім
қорғау.
Сергіту сәті: Рухани сәттілік сергіту (2 мин) Қөрсетілім арқылы өмір туралы
ойларын түйіндейді.
Қорытындылау: Талантты және дарынды балалар туралы не білдік? (5
мин)
ДЖ. Ренцуллидин дарындылық моделіне тоқталып ой түйін сөз айттылынды. Өз
ойларын білдіру. Рефлексия: Біз бүгін не үйрендік?
Сіз үшін құнды жерлері болды ма? Бүгінгі үйренгеніңіз сіз үшін болашақта
қажет болады деп ойлайсыз ба?(5 мин)
Өз әсерлерін қағаз бетіне түсірді.
Көңіл - күйді анықтау (5 мин)
Көңіл - күйді смайликпен немесе басқаша түрде білдіреді.
Психологиялық ахуал туғызу
Мақсаты: мұғалімдердің көңіл-күйін көтеру, оқу белсендігін
арттыру,жұмыс жылдамдығын жақсарту.
|
Қазақтар-қол алысады
Италияда –құшақтасады
Бразилияда-бір-бірінің иығын қағады
Зимбабада-арқасымен
Македонияда-шынтақпен
Никарагуада –иықпен
Австралияда-шапалақ,секіру,бөксемен.
|
«Амандасу» рәсімі
|
Мұғалімдердің көңіл-күйі жақсарады, қызығушылығы туады,жұмыс
істеу қабілеттері көтеріледі.
|
Ұйымдастыру кезеңі
Мақсаты:
Уақытты үнемдеп,жоспарлаған жұмыстарды сәтті өткізу үшін
мұғалімдерді топтастыру.
|
Қазақтың дәстүрі бойынша қонақтардан тәтті кәмпиттерден дәм
татуын өтінемін.
Үлестірілген таратпа қағаздары бойынша үш жұмыс тобын
құрамын: « сары», «Қызыл», «Ақ».
|
Топтарға бөлу
|
Мұғалімдер аудиториясынан үш жұмыс тобын ұйымдастырылады.
|
Ой шақыру бөлімі
Слайд-презентация
|
-Құрметті ұстаздар! Бүгінгі коучинг-сессиямның
тақырыбы:Дарынды оқушыларды қалай дамытуға болады? Коучинг барысында осы
сауалға жауап іздейтін боламыз. Ең алдымен, дарынды оқушыларды
Миға шабуыл немесе ой
қозғау:
Пән мұғалімдеріне пән
олимпиадасына қатысқан
оқушылардың жұмысынан
сипаттама беру арқылы
дарынды балалардың
қасиеттерін анықтауға тапсырма
береміз.
Сіздің ойыңызша
Дарынды балалардың
бойында қандай
ерекшеліктер болу керек?
Топпен жұмыс
I топ-Дарынды оқушыларды дамыту жолдары
II топ -Дарынды оқушыларды анықтауда аударатын басты
ерекшеліктері мен әдіс-тәсілдері
ІІІ-мұғалімнің біліміне,іскерлігіне қойылатын талаптар.
|
Топтық жұмысы
Постер салу, сыни ойлау
Жигсо стратегиясы
|
Әр топ баяндамашысы топ жұмысын қорғайды. Нәтижесінде
мұғалімдер оқу мен оқыту мақсатын ажыратады, сыни ойлауына мүмкіндік алады.
Әр топ баяндамашысы топ жұмысын қорғайды. Нәтижесінде
мұғалімдер дарынды оқушыларда бағыт алады.
|
Рефлексия бөлімі
Тақырыптың қорытындысын шығару
Мақсаты:
Тақырыпты қаншылықты меңгергенін бақылау, біліктілік деңгейін
бағалау.
|
РЕФЛЕКСИЯ.
1.Бүгінгі коучинг сабағы сізге түсінікті болды ма?
------------------------
2.Не жақсы өтті? -------------------------- ----
3.Не жақсы өтпеді? -----------------------------
4.Өзіңіз сабақта нені қолдана аласыз?----
5.Нені өзгерткіңіз келеді?--------------------
6.Сізге не ерекше қызық болды?-----------
7.Сізге ең пайдалысы не болды?----------
|
|
|