Инфоурок Математика Другие методич. материалыБІРМҮШЕ МЕН КӨПМҮШЕНІҢ КӨБЕЙТІНДІСІ ЖӘНЕ ОРТАҚ КӨБЕЙТКІШТІ ЖАҚША СЫРТЫНА ШЫҒАРУ

БІРМҮШЕ МЕН КӨПМҮШЕНІҢ КӨБЕЙТІНДІСІ ЖӘНЕ ОРТАҚ КӨБЕЙТКІШТІ ЖАҚША СЫРТЫНА ШЫҒАРУ

Скачать материал

 

Сабақтың тақырыбы: БІРМҮШЕ МЕН КӨПМҮШЕНІҢ КӨБЕЙТІНДІСІ ЖӘНЕ ОРТАҚ КӨБЕЙТКІШТІ ЖАҚША СЫРТЫНА ШЫҒАРУ

 

Сабақтың мақсаты:

1.      Оқушылардың бірмүше, бірмүшенің стандарт түрі, көпмүше және оларға амалдар қолдану, көпмүшені көбейткіштерге жіктеу жөнінде алған білімдерін тереңдету. Теориялық білімін практикада қолдана алуын ұйымдастыру,  есептер шығара алуына көмектесу.

 

2.     Оқушының ой - өрісін дамыту, ойлау қабілетін арттыру, теориялық  білімін практикада қолдан білу дағдысын қалыптастыру.

 

3.     Шапшаңдыққа, ізденімпаздыққа, тиянақтылыққа, ұқыптылыққа баулу, ұжымдық ауызбіршілікке тәрбиелеу.

 

 

Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

 

Сабақтағы әдіс-тәсілдер: ой қозғау, жеке жұмыс,деңгейлеп оқыту.

 

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, формулалар, таратпа тапсырмалар.

 

Сабақтың барысы:

 

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың сабаққа дайындығын, қатысуын тексеру.

 

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

№ 223.

 2) -2a2b(8a3-4a2b2-3ab2+5b3= -16a5b+8a4b3+6a3b3-10a2b4

 4)-5abc(4ab2c-7a2bc2+3a2bc= -20a2b3c2+35a3b2c3-15a3b2c2

 

224

1)a(a+b)-b(a-b)+2(b-a)= a2+ab-ab+b2+2b-2a= a2+b2+2b-2a

3)2xy(2x2-5xy)-3xy(7xy-y2)= 4x3y-10x2y2-21x2y2-3xy3= 4x3y-31x2y2-3xy3

 

225

1)

3) -2b(a3-2b)-b(a3+4b2)= -2a3b+4b2-a3b-4b3= -3a3b+4b2-4b3

5) 5x(6x+3y)+3y(2x-4y)-6x(5y-2x)= 30x2+15xy+6xy-12y2-30xy+12x2=42x2-9xy--12y2

 

226

2) 15a2-25a2b2-10a3= 5a2(3-5b2-2a)

4)14m2n-21mn2-35mn3= 7mn(2m-3n-5n2)

6) 8x4y3-12x2y2+16x3y2= 4x2y2(2x2y-3+4x)

 

 

 

ІІІ. Ой ширату: Өтілген тақырып бойынша сұрақтар.

1.     Бірмүше дегеніміз не?

2.     Бірмүшенің дәрежесі?

3.      Бірмүшенің стандарт түрі?

4.      Көпмүше дегеніміз не?

5.     Екімүше?

6.     Үшмүше?

7.      Бірмүшені көпмүшеге көбейту?

 

IV. Өткенді саралау:

Графикалық диктант.     Ʌ-иә      _  -жоқ

1.     7а-      бірмүше

2.     4х4-коэффициенті -4

3.     -3аb3-дәрежесі – 3

4.     1,09 -бірмүше емес

5.     x - коэффициенті -0

6.     a+b+z  - үшмүше

7.     9аb-5bс+2а-6с- көпмүше                   

8. аb-ac =a(b-c)-дұрыс па?

 

V. Білгенді қолдану:

1. Білгенге маржан:

 Көпмүше түріне келтіріңдер:

1.     9х·(8х+6)=72□2+54x

2.      7y·(5x+3y+z)= 35xy+21□2+7yz

3.     -4x·(2х2-5х+3)= -8□+20х-12х

4.     2ab·(2a2-5ab+b2)= 4a3b - 10a2b2+2a□

 

2. Тапқыр болсаң тауып көр:

№ 224 есеп Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарыңдар:

1.     4a+3a2= ∆·(4+3a)

2.     5a2-15a= ∆·(a-3)

3.     0,5x3-2,5x= ∆·(x2-5)

4.     –m2n2 – mn=∆·(mn+1)

 

 

 

 

      

   VI. Қорытындылау:

Математикалық диктант:

1.     Сандардан, айнымалылардан және олардың дәрежелерінен көбейту арқылы құрастырылған өрнек ...  деп аталады

2.     Бірмүшелердің қосындысы ...   деп аталады.

3.     Бірдей немесе коэффициенттері ғана өзгеше бірмүшелерді ...  деп аталады

4.     Бірмүшені көпмүшеге көбейту үшін бірмүшені көпмүшенің ...     мүшесіне көбейтіп, шыққан көбейтінділерді ...  

 

VII. Үй тапсырмасы:

№ 227-231

VІII. Бағалау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "БІРМҮШЕ МЕН КӨПМҮШЕНІҢ КӨБЕЙТІНДІСІ ЖӘНЕ ОРТАҚ КӨБЕЙТКІШТІ ЖАҚША СЫРТЫНА ШЫҒАРУ"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Руководитель службы приёма заявок

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Сабақтың тақырыбы:БІРМҮШЕ МЕН КӨПМҮШЕНІҢ КӨБЕЙТІНДІСІ ЖӘНЕ ОРТАҚ КӨБЕЙТКІШТІ ЖАҚША СЫРТЫНА ШЫҒАРУ

 

Сабақтың мақсаты:

1.      Оқушылардың бірмүше, бірмүшенің стандарт түрі, көпмүше және оларға амалдар қолдану, көпмүшені көбейткіштерге жіктеу жөнінде алған білімдерін тереңдету. Теориялық білімін практикада қолдана алуын ұйымдастыру,  есептер шығара алуына көмектесу.

 

2.     Оқушының ой - өрісін дамыту, ойлау қабілетін арттыру, теориялық  білімін практикада қолдан білу дағдысын қалыптастыру.

 

3.     Шапшаңдыққа, ізденімпаздыққа, тиянақтылыққа, ұқыптылыққа баулу, ұжымдық ауызбіршілікке тәрбиелеу.

 

 

Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

 

Сабақтағы әдіс-тәсілдер: ой қозғау, жеке жұмыс,деңгейлеп оқыту.

 

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, формулалар, таратпа тапсырмалар.

 

Сабақтың барысы:

 

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың сабаққа дайындығын, қатысуын тексеру.

 

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

№ 223.

 2) -2a2b(8a3-4a2b2-3ab2+5b3= -16a5b+8a4b3+6a3b3-10a2b4

 4)-5abc(4ab2c-7a2bc2+3a2bc= -20a2b3c2+35a3b2c3-15a3b2c2

 

224

1)a(a+b)-b(a-b)+2(b-a)= a2+ab-ab+b2+2b-2a= a2+b2+2b-2a

3)2xy(2x2-5xy)-3xy(7xy-y2)= 4x3y-10x2y2-21x2y2-3xy3= 4x3y-31x2y2-3xy3

 

225

1)

3) -2b(a3-2b)-b(a3+4b2)= -2a3b+4b2-a3b-4b3= -3a3b+4b2-4b3

5) 5x(6x+3y)+3y(2x-4y)-6x(5y-2x)= 30x2+15xy+6xy-12y2-30xy+12x2=42x2-9xy--12y2

 

226

2) 15a2-25a2b2-10a3= 5a2(3-5b2-2a)

4)14m2n-21mn2-35mn3= 7mn(2m-3n-5n2)

6) 8x4y3-12x2y2+16x3y2= 4x2y2(2x2y-3+4x)

 

 

 

ІІІ. Ой ширату: Өтілген тақырып бойынша сұрақтар.

1.     Бірмүше дегеніміз не?

2.     Бірмүшенің дәрежесі?

3.      Бірмүшенің стандарт түрі?

4.      Көпмүше дегеніміз не?

5.     Екімүше?

6.     Үшмүше?

7.      Бірмүшені көпмүшеге көбейту?

 

IV. Өткенді саралау:

Графикалық диктант.     Ʌ-иә      _  -жоқ

1.     7а-      бірмүше

2.     4х4-коэффициенті -4

3.     -3аb3-дәрежесі – 3

4.     1,09 -бірмүше емес

5.     x - коэффициенті -0

6.     a+b+z  - үшмүше

7.     9аb-5bс+2а-6с- көпмүше                   

8. аb-ac =a(b-c)-дұрыс па?

 

V. Білгенді қолдану:

1. Білгенге маржан:

 Көпмүше түріне келтіріңдер:

1.     9х·(8х+6)=72□2+54x

2.      7y·(5x+3y+z)= 35xy+21□2+7yz

3.     -4x·(2х2-5х+3)= -8□+20х-12х

4.     2ab·(2a2-5ab+b2)= 4a3b - 10a2b2+2a□

 

2. Тапқыр болсаң тауып көр:

№ 224 есеп Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарыңдар:

1.     4a+3a2= ∆·(4+3a)

2.     5a2-15a= ∆·(a-3)

3.     0,5x3-2,5x= ∆·(x2-5)

4.     –m2n2 – mn=∆·(mn+1)

 

 

 

 

      

   VI. Қорытындылау:

Математикалық диктант:

1.     Сандардан, айнымалылардан және олардың дәрежелерінен көбейту арқылы құрастырылған өрнек ...  деп аталады

2.     Бірмүшелердің қосындысы ...   деп аталады.

3.     Бірдей немесе коэффициенттері ғана өзгеше бірмүшелерді ...  деп аталады

4.     Бірмүшені көпмүшеге көбейту үшін бірмүшені көпмүшенің ...     мүшесіне көбейтіп, шыққан көбейтінділерді ...  

 

VII. Үй тапсырмасы:

№ 227-231

 

VІII. Бағалау.

Скачать материал
