Екінші
кіші тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспектісі
Конспект
организованной учебной деятельности во второй младшей группе
Өткізу күні/Дата
проведения:
Тәрбиеші/Воспитатель:
Білім беру
саласы/Образовательная область: Қатынас. Коммуникация
Пән/Предмет: Көркем
әдебиет
Өтпелі
тақырып/Сквозная тема: «Әлем қорғанысында»
Тақырыбы/Тема: «Бүгін
мереке»
Мақсаттары/Цели:
1.Тәрбиелік –
воспитательная: Отанын, елін, жерін сүюге, қорғауға,
сыйлауға тәрбиелеу. Ел үшін қызмет етуге тәрбиелеу. Балаларға патриоттық
тәрбие беру.
2.Дамытушылық –
развивающая: Танымдық қасиеттерін ояту. Балаларды Отан
қорғаушылардың ерлік істерімен, таныстырып, ой өрісін дамыту.
3.Оқыту –
обучающая: Отан қорғаушылар туралы түсінік беру.
Педагогикалық
технологиялар/пед.технологии: денсаулық сақтау
технологиясы, ойын әдісі, сұрақ – жауап, әңгімелеу.
Ресурстармен
қамтамасыз ету/Ресурсное обеспечение: әскери
адамдар мен техникалардың суреттері, әр түрлі мамандық иелерінің құралдары.
Билингвалдық
компонент/Билингвальный компонент: Әскери адамдар-
военные люди, сарбаз-солдат, шекарашы-пограничник, ұшқыш-летчик, теңізші-моряк.
Ұйымдастырылған
оқу қызметінің барысы
1.Ұйымдастырушылық
кезеңі/организационный момент:
Ғажайып
сәт: Есік қағылады. Қонаққа аю келеді.
Аю:- Сәлеметсіңдер
ме, балалар!
Балалар
балабақшада не болып жатыр? Әр топта құттықтау плакаттары, дәлізде пилотка
киген балалар. Жақында қандай мереке келе жатыр?
-Балалар бізге
қандай мереке келе жатыр?
Дұрыс айтасыңдар ,
7-мамыр Отан қорғаушылар күні деп аталады.
Аю: Ал отан
қорғаушылар деген кімдер?
Отан қорғаушылар
күні-түні еліміздің тыныштығы үшін қызмет етеді. Олар еліміздің тыныш,
бейбітшілік өмір сүруіне мол үлестерін қосуда. Бұл жауынгерлер біздің тәуелсіз
еліміздің әскері болып табылады.
Билингвалдық
компонент: Әскери адамдар- военные люди, сарбаз-солдат.
Біздің ұлдар да
өскенде ел қорғайтын әскер қатарына барады, солай емес пе ұлдар?
Аю сен ендеше
бізбен бірге отырып тыңда, мен бүгін сендерге біздің Отан қорғаушыларымыз
туралы айтып беремін.
2.Негізгі
бөлім/оснавная часть:
Пәндік суреттер
бойынша әңгімелесу:
Біздің еліміздің
аумағы өте үлкен, сондықтан біздің әскерлеріміз жер үсті, әуе және теңіз
шекаралары тыныштығын сақтауға тиіс.
- Балалар, қалай
ойлайсыңдар, біздің әуе шекараларын кім қорғайды?
Әрине,
бұл-ұшқыштар (әскери тікұшақтар мен ұшақтардың суретін көрсету)
Билингвалдық
компонент: ұшқыш-летчик.
- Теңіз
шекараларын кім қорғайды?
Теңіз шекараларын
қорғаушыларды – теңізшілер деп атаймыз.
Теңізшілер әскери
кемелер мен сүңгуір қайықтар арқылы жүреді.
Билингвалдық
компонент: теңізші-моряк.
- Балалар, Аю біз
сендермен біздің теңіз және әуе шекараларын кім қорғайтынын білдік, ал
жердегі шекараларды кім күзетеді?
- Дұрыс. Жер
бетіндегі шекараны күзететін шекарашылар және танкисттер.
Билингвалдық
компонент: шекарашы-пограничник.
Танкисттер
танктерді басқарады.
Жеке
жұмыс: Бағлан танктің түсі қандай?
Сергіту
сәті:
Бір, екі, үш...
Бойға жинап күш,
Шынығамын таңертең
Ағалардай Отанға
Солдат болам мен
ертең.
Балалар біз де
Отанымызды сүюіміз оны қадірлеп қастерлеуміз керек.
«Отан үшін отқа
түс,күймейсің» –деген сөз бар халқымызда. Отан үшін жанын қиған қанша біздің
батырларымыз бар. Ендеше Отан туралы мына өлең жолдарын жаттап алайық.
Отан сенің
ата-анаң
Отан сенің бауырың
Отан өлкең астанаң
Отан аудан, ауылың.
Дидактикалық
ойын. «Кімге не керек?»
Мақсаты:
Әскери адамдар туралы алған білімдерін толықтыру.
Шарты тақтада
ұшқыш, теңізші, шекарашы, танкистің суреттері ,үстелде әр түрлі мамандық
иелерінің құралдары, киімдері тұрады, балалар кімге не керек екенін тауып
көрсетеді.
Жеке
жұмыс: Арсен
ұшқыштың құралдарын атап берші.
3.Қорытынды/итоговая
часть:
-7-мамыр қандай
мереке?
-Отан қорғайтын
қандай мамандық иелерін білесіңдер?
-Отан қорғайтын
адамдардың еңбегін неге ерекше құрметтейміз?
Балаларды
мадақтау.