р\с
|
Сабақ №57
Сабақ өтетін
күні:
|
9 сынып
( 15-16жас)
Пәні: химия
|
Барлық
оқушы саны 19
Қатысқаны:
|
1
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Бензол.
Ароматты көмірсутектер.
|
2
|
Сабақтың
мақсаты
|
Ароматты көмірсутектер туралы
түсінік беру, өз бетінше жаңа білімді игеру іскерліктерін дамыту, теориялық білімді практикамен ұштастыра
білуге үйрету.
|
3
|
Сабақтың
түрі
|
Аралас сабақ
|
4
|
Сілтеме
|
Оқу
бағдарламасы.(2012 жылғы 23 тамыздағы №1080 Қаулысымен бекітілген)
|
5
|
Түйінді
идея
|
- Бензол –
ароматты көмірсутектердің маңызды өкілі.
-
Бензол
табиғатта кездеседі және синтетикалық жолмен алынады.
- Бензол
химия өнеркәсібінде кеңінен қоданылады.
|
6
|
Сабақта
қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
жекелей,
жұптық, топтық жұмыс,«Кубизм стратегиясы», «Кемпірқосақ тобы», «Кім
жылдам?», «Серпілген сауал», «Сұрақтары бар қорап», «Екі
жұлдыз, бір тілек».
|
7
|
Көрнекіліктер
|
Химия
оқулығы. «Мектеп» 2013 жыл. Слайд (Ароматты көмірсутектер)
|
8
|
Дерексөз
|
Оқулық,
элекронды оқулық.
|
9
|
Оқыту
нәтижелері
|
-Бензолдың:
- молекула
құрылысы;
- алынуы;
- химиялық
қасиеттері:
-туындыларының
қолданылуы туралы оқып- үйренді;
- есептеу есептерін
шығарады.
-көмірсутектер
арасындағы генетикалық байланысқа сәйкес реакция теңдеулерін жазып, теңестіре
алады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақ
кезеңдері
|
Мұғалімнің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
I кезең. Кіріспе
Ұйымдастыру
(2 мин)
|
(Сабақтың
мақсаты мен кезеңдері анықтау)
- сабақта
қалыпты жұмыс істеуге мүмкіндік жасау;
- оқушыларды
психологиялық дайындалу;
Мұғалім оқушыларды
топқа бөлуді ұйымдастырады.
Топқа
бөлу.
(Химиялық элементтердің топтарда орналасуына байланысты.)
|
Оқушыларға
химялық элемент таңбалары жазылған қағаздарды суырады. Химялық элементтердің
топтағы орындары бойынша топқа бірігеді.
|
|
II кезең.
Үй
тапсырмасын тексеру.
10 минут
|
«Ацетилен»
тақырыбы бойынша үй тапсырмасын қорытындылау.
Білімділік
міндеттері:
-
Үй
тапсырмасын дұрыс, толық орындалғанын тексеру;
-
Білімдерінен
кеткен кемшіліктерді анықтау;
-
Кеткен
кемшіліктерді жою;
-
Оқушылардың
сұрақтарға толық жауап беруін қадағалау.
«Кубизм
стратегиясы» Кубтың алты жағы бар.
Суреттеңіз:
анықтамасы, жалпы формуласы, байланыс түрі, гибдритдену типі, молекула
моделін табу.
Қолданыңыз:
алкиндердің қолданылуы туралы айтады.
Салыстырыңыз:
алкендердің физикалық қасиеттерімен, молекула моделдерін салыстыру.
Қорғаңыз:
алкиндердің
алыну туралы қорғайды.
Зерттеңіз:
химиялық қасиеттері туралы айтады.
Талқылаңыз:
Алкиндер туралы алған білімдерін қорытындылайды.
|
Оқушылар
тапсырмаларды топтар арасында ақылдаса отырып жауап береді.
|
«Бағдаршам»
Топтар
формативтік
бағалау жүргізіледі.
|
Оқушыларды
жаңа сабақты білімді, саналы белсенді меңгеруге дайындау кезеңі
|
Сергіту сәті.
«Атомдар, молекулалар» әдісі
Электронды
оқулығын оқып, «Ароматты көмірсутектер. Бензол.» Электронды оқулығын
оқып, слайдын көрсете отырып, сабақтың білімділік міндеттерін анықтау.
Білімділік
міндеттері:
- Оқушылардың
білім алуға деген ынта- ықыласын жұмылдыру.
-
Оқушыларға
білім алудың мақсаттарын анықтауға;
- Оқушылардың
материалды бір мезгілде қабылдауы, ой қорытындыларын жасауы, жалпылай және
жүйелей білуі;
«Сұрақты тап» әдісі арқылы
сабақтың тақырыбын ашу:
|
Жүргізуші
«атомдар» деген кезде ойыншылар жеке дара жүреді де, «молекулалар, бесеуден»
немесе «молекулалар,
төртеуден»
деген кезде, бес немесе төрт адамнан тез арада топтасады.
|
|
III–кезең.
Негізгі бөлім
Жаңа
сабақ.
15
мин
|
Білімділік
міндеттері:
- Оқушылардың
өткен материалды қабылдау,есте сақтауын қамтамасыз ету;
- Оқушылардың
оқу материалын өз бетінше қабылдауын қамтамасыз ету;
«Кемпірқосақ тобы» стратегиясы. Топтардың
барлығына
«
Бензол» тақырыбы талқылауға беріледі.
№1 «Бензолдың
молекула құрылысы»
№2 «Бензолдың
алынуы»
№3 «Химиялық
қасиеті »
№4 «Бензолдың
қолданылуы»
Талқылаудан
кейін оқушыларға түстер беріп, қайтадан топқа бөледі. Жаңа топтар «бастапқы
топ» қатысушыларынан тұрады.
Мұғалім
әдісті түсіндіріп өтеді. Мұғалім оқушыларға бағыт бере отырып, интерактивтік
технология бойынша оқушыларды сын тұрғысынан ойлауға үйретеді.
|
Оқушылар
бастапқы топта тақырып бойынша талқылау жұмыстарын жүргізеді. Кейін оқушылар
жаңа топта не талқылағандарын айту үшін «бастапқы топқа» қайта оралады. «Тұжырымдамалық
карта» бойынша талдау жасап, ортақ түйінін шығарады.
|
«Галлереяға
саяхат» топтардың жасаған тұжырымдамалық картасына «Екі жұлдыз, бір
тілек» жазады.
.
|
IV кезең. Сабақты қорытындылау(10 мин)
|
Есептер
шығару.
- №1 (С);
-
№2 (В);
- №3 (А) 208-209
бет
|
Белсенділік
таныту. Жинаған білімдерін қолдану.
|
Серпілген сауал
Тақырыптың
түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін
сыныптағы оқушылардың арасында сұрақтарға жауап қайтарады
|
V кезең.
Сабақты
бағалау
|
Оқушыларды
біліміне. Өз ойын, пікірін дәлелдей алу қабілетіне қарай бағалау.
|
Суммативті
бағалау
|
VI кезең
Үйге
тапсырма:
(3
мин)
|
§48
(С; №4); (В; №5,6); (А; № 7)
13
сызбанұсқаға сәйкес реакция теңдеулерін жазу.209 бет
|
Күнделіктеріне
үй тапсырмасын жазады.
|
Рефлексия.
2
мин
|
Сұрақтары бар қорап
Кабинетте
қорап қойылып, оған оқушылар сабақтың соңында өз сұрақтарын қалдыра алады.
Бұл сұрақтар келесі сабақтың басында талқыланады.
|
|
|
|
|
|
|
|
|