Пән: Қазақстан тарихы
Пән мұғалімі: Еликбаева Н.М.
Сынып: 6 «А»
Күні: 3.03.2017 ж.
Сабақтың тақырыбы: §42-43. Ғұндар
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Халықтардың ұлы қоныс
аударуығын негізін қалаушы ғұн мемлекетінің тарихы, құрылымы туралы баяндай отырып,
оқушылардың тарихи санасын қалыптастыру, белсендігін арттыру.
Дамытушылық: Танымдық ойлау қабілетін
арттыру.
Тәрбиелік: Отансүйгіштікке,
жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: оқулық, қосымша
оқулықтар, карта, слайд, суреттер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
·
Оқу
құралын тексеріп түгелдеу;
·
Оқушылар
зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
Сұрақтар:
1. Қаңлылардың егін
шаруашылығы қалай дамыған?
2. Қаңлылардың мал
шаруашылығының өзіндік ерекшеліктері қандай?
3. Қаңлылар мал шаруашылығы,
егіншіліктен басқа тағы қандай кәсіпшілікпен айналысқан?
4. Қаңлылардың шет елдермен
сауа байланысы болғанын дәлелдейтін нәрселерді ата.
5. Қаңлыларда мәдениеттің
қандай түрлері жақсы дамыған?
ІІІ. Жаңа сабақ.
Жаңа сабақтың жоспары:
1.
Ғұндар
тарихының ерте кезеңі
2.
Ғұндар
мемлекетінің құрылымы
3.
Ғұн
тайпаларының бірлестігі
·
Ғұндар
тарихының ерте кезеңі
Б.з.б. 1мыңжылдықта қазіргі
Монғолияның оңтүстігінен каспий өңіріне дейінгі Орталық Азияның кең-байтақ кеңістігін
әр түрлі тайпалар мекендеген. Қытай деректерінде, «ғұн», атауы б.з.б. 3
ғасырдың аяғында пайда болған. «Ғұн» сөзі «гун руң, хун ю» т.б. атаулармен
тберілген. Қытайлар ғұндардың басшысын «шаньюй» деп атаған.
·
Ғұндар
мемлекетінің құрылымы
Қытай дерегінде ғұндардың
күш-қуаты туралы: «ғұндардың құдіреттілігі сондай, олардың елшісі қолындағы
шаньюйдің сенім таңбаларымен көрші елдерге барды, ол елдер бір мемлекеттен
екінші мемлекетке шығарып салып, азық-түлікпен қамтамасыз етіп тұрды...» мдеп
жазылған.
·
Ғұн
тайпаларының бірлестігі
Б.з.б. 55 жылы Ғұн
мемлекеті оңтүстік және солтүстік ғұндар болыпекіге бөлінді.
Ғұндар Қытайдың Хань
әулетінің негізін қалаушы Лю-Банды да жеңіп, оларды өздеріне бағынышты етті.
Сөйтіп, Байкал көлінен Тибет тауына дейін, Шығыс Түркістаннан Хуанхэ өзенінің
орта ағысына дейінгі аралықта құдіретті Ғұн мемлекеті пайда болды.
IV. Сабақты бекіту кезеңі:
1. Ғұндар туралы қандай
деректерде айтылады?
2. Ғұндар бағындырған
тайпаларды картадан көрсет.
3. Оқулықты пайдаланып,
құдіретті Ғұн мемлекеті туралы әңгімеле.
4. Қытайлар ғұндармен неге
соғысты, ғұндар неліктен жеңілді, соғыстың салдарын айт.
V.
Қорытындылау,
бағалау:
VI.
Рефлексия.
«Чемодан, ет тартқыш, қоқыс
салатын себет» әдісі арқылы кері байланыс орнату.
Стикерлерге түйінді ойларын жазып,
тиісті суреттің астына іліп қояды.
VII.
Үйге
тапсырма:§42-43.
Мазмұндау, тақырып соңындағы сұрақтар мен тапсырмалар.
2)
Тест тапсырмаларын шешу.