Инфоурок Начальные классы Рабочие программыҚазақ тілі "Жалқы және жалпы есім" (3 сынып)

Қазақ тілі "Жалқы және жалпы есім" (3 сынып)

Скачать материал

 

 

Тақырыбы

Жалқы және жалпы есім

Мақсаты

Оқушылар өздерінің жалқы және жалпы есім туралы білімдерін дамытуға, жетілдіруге жағдай жасау. Ережелерді сақтай отырып сауатты жазуға дағдыландыру.

Негізгі идеялар

Оқушылардың сабаққа деген жауапкершілігін арттыру

Мұғалімнің оқытудағы нәтижесі

Тапсырмаларды орындау  арқылы оқушыларың ізденімпаздығын арттыру.

Ақпарат көздері

Оқулық, АКТ

Іс – әрекет түрлері

Топпен жұмыс

Диалогтық оқыту

Бағалау

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс – әрекеті

Оқушылардың іс – әрекеті

1. Топқа бөліну (гүлдердің түстеріне қарай топтастыру)

2. Алғашқы рефлексия кезеңі Оқушылардың көңіл – күйлерін анықтау, оқуға дайындықтарын білу.

3. Ой қозғау: Топтарға стакан таратып беру.

- Стаканды су, сусын ішуге қолданамыз, тағыда не үшін қолдануға болатынын ойланып көріп тізбектеп жазыңдар.

(3 мин әр топ мүшесі жекелей ойланып тізбектеп жазады, топ мүшелері өзара ақылдасып ортак шешімге келеді шешімдерін ортаға салады 2 мин)

4. Өткенге шолу.

- Сусын ішкенді жаксы көресіңдер ме?

- Қандай сусындарды білесіңдер?

- Осы сусын аттары қандай сөздерге жатады?

Оқушыларға сұрақтар қойылады

-  Сөз таптарына нелер жатады?

-  Зат есім дегеніміз не?

-  Кім? Кімдер? сұрақтары қандай сөздерге қатысты қойылады?

-  Не? Нелер сұрақтары ше?

-  Жалқы есім дегеніміз не?

-  Жалпы есім дегеніміз ше?

Сұрақтарға жауап бере отырып мысалдар келтіреді, өз шешімдерін постерге түсіріп ортаға шығып қорғайды.

4. Үй тапсырмасын тексеру, салыстыру.                             395 – жаттығудағы орындап келген тапсырмаларын оқыту.

 Сен тұратын көше кімнің атымен аталады?

Өзің тұратын көше туралы шағын әңгіме жаз. Жалқы есімдерді тауып, оларға сұрақ қою.

5. Сергіту сәті

6. Тапсырмалар орындау

396 – жаттығу Берілмеген сөздердің ішінен жалқы есімдерді теріп жазу

Дарынды оқушыларға Абай Құнанбаевтың шығармасынан бір өлең оқып беруді ұсыну.

1. Оқушылар әртүрлі түстегі гүлдерді таңдап алып түстерге қарай топтасып отырады.

2. Стақанды тағы қандай жағдайларда қолдануға болатынын әр топ мүшесі жекелей тізбектеп жазады топпен ақылдасып ортақ шешімге келіп топтар алдында айтады.

 

 

 

 

Фанта, Спрайт тсс сусындар атын айтып, олар жалқы есім екенін анықтайды.

 

 

3.Қойылған сұрақтарға жауап беру арқылы өз ойларын мысалдар келтіре отырып постерге түсіріп ортаға шығып қорғайды

Зат есім 1. дала, ата, Сарқан

               2. балалар, ұста, Айжан

               3. қозы, дәптер, үйлер

               4. Алматы, Балдырған, Іле, Арман

               5. шөп, жол, ара, су.

 

 

 

 

4. Көшелерінің атарын атап сол кісі жайлы қысқашы мағлұмат береді. Өз көшелері туралы жазған әңгімелерін оқып жалқы есімдерді тауып сұрақтар қояды.

 

 

 

 

6. 1. Жалқы есімдерді теріп жазады

    2. Абай құнанбаевтың өлеңдері оқылады

    3. Өздерінің күшіктері жайлы әңгімелеп  береді.

 

Үлгерімі төмен оқушыларға өздерінің иттері туралы айтып беруге ұсыну.

398 – жаттығу Ребусты шешу. Шешуіндегі сөзді қатыстырып сөйлем құрау. (Алмат)

7. Рефлексия Оқушылар сабақ бойынша өз қорытындыларын шығарып стикерге жазып іледі.

8. Бағалау Топ басшылары өз топ мүшелерін жинаған жетондарының санына қарай бағалайды.

9. Үйге тапсырма 396, 399 жаттығулар,

                                 ережелерді қайталау

 

 

Ребусты шешіп шешуіндегі сөзге байланысты сөйлем құрастырады.

7. Сабақ бойынша өз ойларын қорытындылап стикерге жазып іледі.

 

8. Топ басшылары өз топтарының мүшелерін сабақ бойы бақылап отырып жетондар таратады, сабақ соңында жинаған жетондарының санына қарай бағалайды.

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қазақ тілі "Жалқы және жалпы есім" (3 сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Клининговый менеджер

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Тақырыбы Жалқы және жалпы есім Мақсаты Оқушылар өздерінің жалқы және жалпы есім туралы білімдерін дамытуға, жетілдіруге жағдай жасау. Ережелерді сақтай отырып сауатты жазуға дағдыландыру. Негізгі идеялар Оқушылардың сабаққа деген жауапкершілігін арттыру Мұғалімнің оқытудағы нәтижесі Тапсырмаларды орындау арқылы оқушыларың ізденімпаздығын арттыру. Ақпарат көздері Оқулық, АКТ Іс – әрекет түрлері Топпен жұмыс Диалогтық оқыту Бағалау Сабақтың барысы Мұғалімнің іс – әрекеті Оқушылардың іс – әрекеті 1. Топқа бөліну (гүлдердің түстеріне қарай топтастыру) 2. Алғашқы рефлексия кезеңі Оқушылардың көңіл – күйлерін анықтау, оқуға дайындықтарын білу. 3. Ой қозғау: Топтарға стакан таратып беру. - Стаканды су, сусын ішуге қолданамыз, тағыда не үшін қолдануға болатынын ойланып көріп тізбектеп жазыңдар. (3 мин әр топ мүшесі жекелей ойланып тізбектеп жазады, топ мүшелері өзара ақылдасып ортак шешімге келеді шешімдерін ортаға салады 2 мин) 4. Өткенге шолу. - Сусын ішкенді жаксы көресіңдер ме? - Қандай сусындарды білесіңдер? - Осы сусын аттары қандай сөздерге жатады? Оқушыларға сұрақтар қойылады - Сөз таптарына нелер жатады? - Зат есім дегеніміз не? - Кім? Кімдер? сұрақтары қандай сөздерге қатысты қойылады? - Не? Нелер сұрақтары ше? - Жалқы есім дегеніміз не? - Жалпы есім дегеніміз ше? Сұрақтарға жауап бере отырып мысалдар келтіреді, өз шешімдерін постерге түсіріп ортаға шығып қорғайды. 4. Үй тапсырмасын тексеру, салыстыру. 395 – жаттығудағы орындап келген тапсырмаларын оқыту. Сен тұратын көше кімнің атымен аталады? Өзің тұратын көше туралы шағын әңгіме жаз. Жалқы есімдерді тауып, оларға сұрақ қою. 5. Сергіту сәті 6. Тапсырмалар орындау 396 – жаттығу Берілмеген сөздердің ішінен жалқы есімдерді теріп жазу Дарынды оқушыларға Абай Құнанбаевтың шығармасынан бір өлең оқып беруді ұсыну. 1. Оқушылар әртүрлі түстегі гүлдерді таңдап алып түстерге қарай топтасып отырады. 2. Стақанды тағы қандай жағдайларда қолдануға болатынын әр топ мүшесі жекелей тізбектеп жазады топпен ақылдасып ортақ шешімге келіп топтар алдында айтады. Фанта, Спрайт тсс сусындар атын айтып, олар жалқы есім екенін анықтайды. 3.Қойылған сұрақтарға жауап беру арқылы өз ойларын мысалдар келтіре отырып постерге түсіріп ортаға шығып қорғайды Зат есім 1. дала, ата, Сарқан 2. балалар, ұста, Айжан 3. қозы, дәптер, үйлер 4. Алматы, Балдырған, Іле, Арман 5. шөп, жол, ара, су. 4. Көшелерінің атарын атап сол кісі жайлы қысқашы мағлұмат береді. Өз көшелері туралы жазған әңгімелерін оқып жалқы есімдерді тауып сұрақтар қояды. 6. 1. Жалқы есімдерді теріп жазады 2. Абай құнанбаевтың өлеңдері оқылады 3. Өздерінің күшіктері жайлы әңгімелеп береді. Үлгерімі төмен оқушыларға өздерінің иттері туралы айтып беруге ұсыну. 398 – жаттығу Ребусты шешу. Шешуіндегі сөзді қатыстырып сөйлем құрау. (Алмат) 7. Рефлексия Оқушылар сабақ бойынша өз қорытындыларын шығарып стикерге жазып іледі. 8. Бағалау Топ басшылары өз топ мүшелерін жинаған жетондарының санына қарай бағалайды. 9. Үйге тапсырма 396, 399 жаттығулар, ережелерді қайталау Ребусты шешіп шешуіндегі сөзге байланысты сөйлем құрастырады. 7. Сабақ бойынша өз ойларын қорытындылап стикерге жазып іледі. 8. Топ басшылары өз топтарының мүшелерін сабақ бойы бақылап отырып жетондар таратады, сабақ соңында жинаған жетондарының санына қарай бағалайды.

Скачать материал
