Инфоурок Литература КонспектыҚазақ тілі пәнінен "Фонетиканы қайталау" (5 сынып)

Қазақ тілі пәнінен "Фонетиканы қайталау" (5 сынып)

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы: Төменгі сынып бойынша фонетикадан өткенді пысықтау.

Сабақтың мақсаты: 1. Фонетикадан өткен тілдік теориялық материалды қайталау, ауызша, жазбаша талдау  жұмысын жүргізе отырып білімдерін бекіту; 2. Өздері жасайтын сызбалар бойынша теориялық материалды  дұрыс баяндау  машығын қалыптастыру,  фонетикалық талдау  дағдыларын  тұрақтандыру,  ойлау, сөйлеу, тіл дамыту; 3. Тапсырмалар бойынша берілген мысалдар арқылы  оқушы  бойына танымдық, адамгершілік, эстетикалық дағдыға  тәрбиелеу.

Сабақтың  типі: қайталау  сабағы  / топпен  жұмыс/.

Сабақтың  әдістері: ой  ашар,  топтастыру, салыстыру,  сұрақ – жауап, жұмбақ шешу, тіл  дамыту,  талдау.

Сабақтың көрнекілігі: Ребус, сызба,  семантикалық  карта,  жұмбақтар.

Сабақтың барысы:  Ұйымдастыру  кезеңі,

                                     Балалардың  назарын  сабаққа  аудару. Фонетикадан өткенді қайталау  сабағы.  «Қайталау – оқудың анасы». Бүгінгі сабағымызда фонетикадан өткендерді есімізге  түсіріп, ауызша,  жазбаша  жұмыстар  жүргіземіз. Оқушыларды  3  топқа  бөлу.

1.     «Лашын»  тобы

2.     «Тұлпар»  тобы

3.     «Сұңқар»  тобы

Топтық  жұмыс. 

1.     Фонетика саласынан қандай  тақырыптарды оқып  таныстық, еске түсіріп жіберейік. / топпен  талдау, қағаз бетіне түсіру/.

/ Дыбыс, буын, тасымал, екпін/.

2.     Топтастыру.

Фонетикалық  талдау / жұптық  жұмыс/.

1.      «Лашын»  тобына  алғыр сөзі.

2.      «Тұлпар»  тобына  білім  сөзі.

3.     «Сұңқар»  тобына   кітап   сөзі.

Тапсырма бойынша  жұмыс.  «Кім  тапқыр»  ойыны.

1.     «Лашын»  тобына  құлақтандыру  сөзі.

2.      «Тұлпар»  тобына   салтанат сөзі.

3.     «Сұңқар»  тобына   тәуелсіздік   сөзі.

/ Құрамындағы  буын,  дыбыстардан сөздер  ойлап  жазу/.

«Кім  жылдам  ойыны?»  ойыны.

1.     «Лашын»  тобына  тасымал  сөзі.

2.      «Тұлпар»  тобына   құбылыс сөзі.

3.     «Сұңқар»  тобына    күндері   сөзі.

/Сөзінің  құрамындағы әр әрәптен  сөз  құрап, екпін  қай  буынға  түсіп  тұрғанын анықта/.

Тасымал

а

с

ы

м

а

л

құбылыс

ұ

б

ы

л

ы

с

күндері

ү

н

д

е

р

і

«Сөзден  сөзге»  ойыны  бойынша  тапсырма.

/Мен айтқан  сөздердің  соңғы  буынынан / буын  ішінен/  жаңа   сөз   құрап   айту  қажет/.

Мысалы:  кітап – тапқыр;  дәптер – терек; кептер – телефон – фонетика; мақал – алатау; ақшақар – қарлығаш;  сабақ – бақташы; шелек – лектір;  парта – табақ; машина – нан;  дүкен – кендір; салмақ – мақтан.

Өзін – өзі тексеру  диктанты. / жұптық  жұмыс/.

Қате тасымалданған  сөздерді дұрыс тасымалдап жаз:  тәрт – іпті, ғыл – ым, ұқы – пты, От – ан, иман – дыл – ық,  мекте – п, біл – ім, о – қу.

/ Оқушылар  бір – бірімен  дәптерлерін ауыстырып,  дұрыс  тасымалданған сөздерді  тексеріп,  бағалайды/.

Қазақ  тіліндегі сөздердің жазылу  заңдылығына сәйкес  кестені  толтыр.

 

              Жазылуы

                 Айтылуы

Ілгерінді ықпал

Көрікбай

Көк гүл

Сәтбай

Ашса

ішсе

 

Көрікпай

Көк күл

Сәтпай

Ашша

ішше

 

 

 

 

 

 

              Жазылуы

                 Айтылуы

Кейінді

ықпал

Жанпейіс

Көзсіз

сөзсіз

жазсын

боз жирен

 

 

Жампейіс

көссіз

Сөссіз

жассын

бож жирен

 

Семантикалық  картаны  толтырыңдар.

р/с

Мысалдар

Ашық буын

Тұйық буын

Бітеу буын

Аралас буын

1

Алаша

+

 

 

 

2

Дүлдүл

 

 

+

 

3

Ас

 

+

 

 

4

Аласа

+

 

 

 

5

Ор

 

+

 

 

6

Жол

 

 

+

 

7

Күл

 

 

+

 

8

Бағалау

 

 

 

+

9

Жас

 

 

+

 

10

Қазақ

 

 

 

+

 

Сонымен  балалар,  сендер  осы  фонетика  бөлімін  оқығанда  не білдіңдер,  не  үйендіңдер. / Оқушылардың  ойларын  тыңдау/.

Бағалау.

Үйге  тапсырма:  Тест  құрастырып  келу.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қазақ тілі пәнінен "Фонетиканы қайталау" (5 сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 6 месяцев

Менеджер по управлению сервисами ИТ

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Сабақтың тақырыбы: Төменгі сынып бойынша фонетикадан өткенді пысықтау. Сабақтың мақсаты: 1. Фонетикадан өткен тілдік теориялық материалды қайталау, ауызша, жазбаша талдау жұмысын жүргізе отырып білімдерін бекіту; 2. Өздері жасайтын сызбалар бойынша теориялық материалды дұрыс баяндау машығын қалыптастыру, фонетикалық талдау дағдыларын тұрақтандыру, ойлау, сөйлеу, тіл дамыту; 3. Тапсырмалар бойынша берілген мысалдар арқылы оқушы бойына танымдық, адамгершілік, эстетикалық дағдыға тәрбиелеу. Сабақтың типі: қайталау сабағы / топпен жұмыс/. Сабақтың әдістері: ой ашар, топтастыру, салыстыру, сұрақ – жауап, жұмбақ шешу, тіл дамыту, талдау. Сабақтың көрнекілігі: Ребус, сызба, семантикалық карта, жұмбақтар. Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі, Балалардың назарын сабаққа аудару. Фонетикадан өткенді қайталау сабағы. «Қайталау – оқудың анасы». Бүгінгі сабағымызда фонетикадан өткендерді есімізге түсіріп, ауызша, жазбаша жұмыстар жүргіземіз. Оқушыларды 3 топқа бөлу. 1. «Лашын» тобы 2. «Тұлпар» тобы 3. «Сұңқар» тобы Топтық жұмыс. 1. Фонетика саласынан қандай тақырыптарды оқып таныстық, еске түсіріп жіберейік. / топпен талдау, қағаз бетіне түсіру/. / Дыбыс, буын, тасымал, екпін/. 2. Топтастыру. Фонетикалық талдау / жұптық жұмыс/. 1. «Лашын» тобына алғыр сөзі. 2. «Тұлпар» тобына білім сөзі. 3. «Сұңқар» тобына кітап сөзі. Тапсырма бойынша жұмыс. «Кім тапқыр» ойыны. 1. «Лашын» тобына құлақтандыру сөзі. 2. «Тұлпар» тобына салтанат сөзі. 3. «Сұңқар» тобына тәуелсіздік сөзі. / Құрамындағы буын, дыбыстардан сөздер ойлап жазу/. «Кім жылдам ойыны?» ойыны. 1. «Лашын» тобына тасымал сөзі. 2. «Тұлпар» тобына құбылыс сөзі. 3. «Сұңқар» тобына күндері сөзі. /Сөзінің құрамындағы әр әрәптен сөз құрап, екпін қай буынға түсіп тұрғанын анықта/. Тасымал а с ы м а л құбылыс ұ б ы л ы с күндері ү н д е р і «Сөзден сөзге» ойыны бойынша тапсырма. /Мен айтқан сөздердің соңғы буынынан / буын ішінен/ жаңа сөз құрап айту қажет/. Мысалы: кітап – тапқыр; дәптер – терек; кептер – телефон – фонетика; мақал – алатау; ақшақар – қарлығаш; сабақ – бақташы; шелек – лектір; парта – табақ; машина – нан; дүкен – кендір; салмақ – мақтан. Өзін – өзі тексеру диктанты. / жұптық жұмыс/. Қате тасымалданған сөздерді дұрыс тасымалдап жаз: тәрт – іпті, ғыл – ым, ұқы – пты, От – ан, иман – дыл – ық, мекте – п, біл – ім, о – қу. / Оқушылар бір – бірімен дәптерлерін ауыстырып, дұрыс тасымалданған сөздерді тексеріп, бағалайды/. Қазақ тіліндегі сөздердің жазылу заңдылығына сәйкес кестені толтыр. Жазылуы Айтылуы Ілгерінді ықпал Көрікбай Көк гүл Сәтбай Ашса ішсе Көрікпай Көк күл Сәтпай Ашша ішше Жазылуы Айтылуы Кейінді ықпал Жанпейіс Көзсіз сөзсіз жазсын боз жирен Жампейіс көссіз Сөссіз жассын бож жирен Семантикалық картаны толтырыңдар. р/с Мысалдар Ашық буын Тұйық буын Бітеу буын Аралас буын 1 Алаша + 2 Дүлдүл + 3 Ас + 4 Аласа + 5 Ор + 6 Жол + 7 Күл + 8 Бағалау + 9 Жас + 10 Қазақ + Сонымен балалар, сендер осы фонетика бөлімін оқығанда не білдіңдер, не үйендіңдер. / Оқушылардың ойларын тыңдау/. Бағалау. Үйге тапсырма: Тест құрастырып келу.

Скачать материал
