Күні:
05.02.2018ж Пән: қазақ тілі Сынып: 3 «Б»
Сабақтың
тақырыбы:
Аспан
Сабақтың
мақсаты:
аспандағы бұлттардың неге ұқсайтынын айта алуға, қозы, бота, құлын сөздерін
тақырыпқа сай қолдана алуға үйрету, сөздерді буынға бөлу дағдысын арттыру.
Күтілетін
нәтиже:
Пәндік: аспанда
не бар, бұлт неге ұқсайды сұрақтарына жауап бере алу, тақырып бойынша белсенді
сөздік қорды меңгеру.
Тұлғалық: қоршаған
ортаға мейіріммен, қамқорлықпен, қызығушылықпен қарау.
Жүйелік-әрекеттік: сабақ
барысында меңгерген белсенді сөздік қор мен қарапайым үлгі құрылымдарды өзіне
таныс өмірлік жағдаяттарда орынды қолдана алу.
Сабақ
барысы.
І.
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен
шаттық шеңберге жиналып, бір-біріне жақсы тілектер айтады.
Оқушылардың
сабаққа дайындығын тексеру.
Оқушылардың
көңілін сабаққа аударуды ұйымдастыру.
ІІ.
Үй тапсырмасын тексеру.
«Өрмекші» әдісін қолдану. Оқушылармен
шеңберде жиналып, бір-біріне жіп лақтырады, бірінші оқушы орысша, екінші оқушы
ол сөзді аударып айтуы керек.
ІІІ.
Жаңа сабақ.
Жаңа
тақырыпты анықтап алу үшін, оқушыларға суреттер көрсетемін.
Жаңа
сөздермен танысу.
Аспан
– небо
Күн
– солнце
Бұлт
– облако
Жұлдыз
– звезда
Ай
– луна
Оқушыларды жаңа сөздермен таныстыру, аудиотаспадан
тыңдату. Содан кейін жеке-жеке, хормен қайталату. Сөздерді дұрыс дыбыстауға мән
беріледі.
2-тапсырмада аспанда не болады сұрағына оқушылардың
назары аударылады. Берілген суреттер арқылы оқушылар күндіз, түнде сөздерін
қайталап, аспанда күндіз және түнде не болатынын айтуға жаттығады. Оқушылардың
жауаптары: Күндіз аспанда бұлт, күн болады. Түнде аспанда ай, жұлдыз болады.
Осы сөйлемдер арқылы жаңа лексика тағы бір қайталанады.
3-тапсырма. Оқушылардың мәнерлеп оқу дағдысын жақсарту.
Оқушылар тақпақты жеке-жеке, топпен, хормен айтып жаттығады.
Қарайықшы, балалар,
Аспандағы бұлттарға.
Ұқсап тұр ғой олар
Қозы, бота, құлынға.
Сергіту сәті. Оқушылар жаттығу
жасайды.
4-тапсырмада кесте бойынша оқу арқылы ұқсайды
етістігін орынды қолдануға машықтанады. Оқушылардың қиялына ерік беріп, өздері
білетін жануарларға бұлтты ұқсатып айтқызып жаттықтыруға болады.
Мына бұлт қозыға ұқсайды.
Мына бұлт ботаға ұқсайды.
Мына бұлт құлынға ұқсайды.
Жаңа
сабақты қорытындылау:
5-тапсырма. Сұрақ қою, сұраққа жауап беру дағдыларын
жетілдіруге бағытталған. Аспанда не бар? Бұлт неге ұқсайды? Сұрақтарын алдымен
мұғалім қояды, сонан соң оқушылар бір-біріне қойып жаттығады. Оқушылар суреттерге
қарап, сұрақтарға жауап береді. Оқушылардың жауаптары: мына бұлт гүлге ұқсайды.
Мына бұлт қозыға ұқсайды. Мына бұлт түйеге ұқсайды.
Үйге
тапсырма: жаңа сөздерді жаттау. 107 бет, 6-тапсырма.
Рефлексия.
Бағалау.
Сабақ аяқталды! Сау болыңдар!