Пән: қазақ тілі
Пән мұғалімі: Атаева А.Б.
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Күні: 10.01.2018 жыл
Сынып: 8
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Домбыраның
құдіреті. Етістік. Тұйық етістік.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
|
Тыңдалған
мәтінге өз көзқарасын жай сөйлеммен білдіру (ұнайды/ ұнамайды). Тұйық
етістікті қолана алады.
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлығы:Жаңа
білімді меңгереді.
Көбі:Тақырыпты
түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.
Кейбірі:
Алған
білімді өмірде қолдана алады.
|
Жетістік критерийлері
|
Айтылған
сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.
Нақты
сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларды
бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Өнер,
әдебиет сабақтары
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Аудиожазба
, таныстырылым.
|
Тілдік құзыреттілік
|
Сөйлем-Предложение-Sentence
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру
3
минут
|
Оқушыларменамандасып,
түгендеу. Сабаққаназараударту.
Прсихологиялықдайындық.
Жарқырапкүн де
ашылды,
Айналағанұршашылды.
Қайырлыкүн! Бізкөңілдібаламыз,
Қайырлыкүн! Сәлемдесіпаламыз.
Мақсатымыз - білімалу,
Міндетіміз - еңбектену
Еңбектенуарқылы
“5 “- кеқолдыжеткізу!
|
Шаттық
шебері
|
Үй тапсырмасын тексеру.
|
107 бет, 8-тапсырма
жазбаша тексеру
|
Оқушылар
дәптерлерінен оқиды.
|
Сабақтың
ортасы
18
минут
|
1-тапсырма.
Суреттегі домбыраның қандай түрлері бейнеленген? Жеке – жеке айтып беріңдер.
2- тапсырма.
Құдіретті сөзінің мағынасын ұғып алыңдар.
3-
тапсырма. Тыңдалым.Оқушылар тыңдап, сұрақтарға жауап береді.
Қазақ халқының басқа халықтардан ерекшеліктерінің бірі ол өзінің ұлттық
музыкасының болуы. Атадан балаға жеткен, қадірлеп көзінің қарашығындай сақталып,
қымбат қазынаға айналды. Бұл мұра ғасырдан ғасырға іріктеліп, сұрыпталып,
түрленіп жеткен халықтың өзімен бірге дамып, қалыптасып отырған.Байырғы кезде
қазақ үйінің төрінде әрдайым домбыра ілулі тұрған немесе үй-ішінің біреуі
домбырада күй шертпейтін отбасы қазақ арасында кемде-кем болған. Күй — музыкалық жанр, қазақ халқының аспаптық
пьесасы. Домбыра, қобыз, сыбызғыда шығарылып, тартылып келген. Музыка өнерінің дамуына байланысты,
күйлер халық аспаптары оркестрлерінің репертуарларында көп орындалады. Күй-қазақ, қырғыз, өзбек халықтарының аспаптық музыкасына тән атау.
1.
Қазақ
халқының басқа халықтардан ерекшелігі неде?
2.
Көзінің
қарашағындай нені сақтаған?
3.
Қазақ үйінің
төрінде не ілулі тұрды?
4.
Күйді қандай
жанр?
5.
Күйді неде
орындайды?
6.
Күй тағы
қандай халықтардың аспаптарында орындалады?
4-тапсырма.
Құрманғазы Сағырбайұлы туралы ақпарат жинайды.
Құрманғазы
Сағырбайұлы – кім? (күйші, композитор).
Құрманғазы Сағырбайұлы – қай жылы, қай жерде
дүниеге келген?
(Батыс
Қазақстанда 1818 жылы дүниеге келген).
Құрманғазы Сағырбайұлының алғашқы ұстазы кім
болған? ......(Ұзақ күйші).
Құрманғазы Сағырбайұлы – күйлері: .........
(«Ақсақ
құлан», «Адай», «Қайран шешем») т. б. күйлері бар.
Құрманғазы Сағырбайұлы
туралы мәләмет беру қосымша.
Құрманғазы
жасынан домбыраға әуес болды. ОлҰзақкүйшідентәлімалып,
есейгеншағындадомбырашылық, күйшілікшеберлігінтанытты. ХІХ ғасырдың асакөрнекті
композиторы, күйатасы. ҚұрманғазыСағырбайұлы – теңдесіжоқұлыкүйші. Ол –
заманындағықоғамдық - әлеуметтікқайшылықтарға, зорлық –
зомбылыққақарсыкүресіпөткенадам. Ол 71 жасындақайтысболады.
-Құрманғазыныңшәкіртікім?
- Шәкірті – Дина
АтақтыкүйшіДинаға «Қайраншешем»
күйінүйретіпотыреді. Сырттанаттыңдүбіріестілді. Құрманғазынытұтқынғаалып,
олдомбырасынДинаныңқолынаұстатады. «Мұрамдысағантапсырамын, халқымажеткіз», -
дейді. Құрманғазы тек күйшіемес, оныңшәкіртіатақтыкүйшіапамыз Дина
Нұрпейісқызы.
|
Ғаламтор
желісінен суреттерді жүктеу
|
Сергіту
сәті
4
минут
|
Үнтаспадан
«Адай» күйін тыңдаңдар. Көз алдарыңа қандай бейне келеді, нені елестетеді?
Айтып беріңдер.
«Адай»
күйі тыңдалады
|
Ғаламтор
желісінен алынады
|
Қызықты
тапсырма
8
минут
|
Домбыра
аспабының қасиеттілігін атайықшы
Тақтаға шығып дұрыс/ бұрыс сөйлемдерді таңдап плакатқа
жабыстырады.
Домбыра – еңбекқорлыққа үйретеді.
Домбыра
– жалқаулыққа үйретеді.
Домбыра – шежірені білуді талап етеді.
Домбыра
– тарихты ұмыттырады.
Домбыра – адамның ішкі – жандүниесін емдеп,
көңілін көтереді, денсаулықты нығайтады.
Домбыра
– адамның ішін пысады.
Домбыра – иманды болуға жол ашады.
Домбыра
– өтірік айтуға үйретеді
Домбыра – әдебиеттің дамуына ықпал етеді.
Домбыра
– әдебиеттің дамуына кедергі келтіреді.
Домбыра – жарысу мен таласуға, ізденуге баулиды.
Демекші
бүгін үйренетің әніміз «Домбырасыз сән қайда» әні тыңдалады. Сабақ арасында
орындалады.
Карточкалармен жұмыс.
Берілген сөздерді
тұйық етістікке айналдырып
жазыңдар.
Мұң, қуаныш, шертпе,
төкпе, тартатын, шабыт, күңіреңген, тамсанар.
|
Түрлі
тапсырмалар. Сурет.
|
Аяқталуы
5
минут
|
Бесінші кезең «
Синтез» . Тұйық етістікке байланысты синквейн құрастырыңдар.
1 жол -зат есім.
оқтау, байқау, көсеу, егеу
2 жол- екі сын есім.
3 жол-екі етістік.
4 жол-cиноним
5 жол –тұйық етістікке байланысты сөйлем.
|
Оқулық,
дәптерлер.
|
Үйге
тапсырма
2
минут
|
109 бет, 6 –тапсырма
жазбаша. Бір күйдің тарихынан реферат жазыңдар.
|
Оқушылар
А4 парағына орындайды
|
Сабақтың
соңы
2
минут
|
Рефлексия
|
Смайликтер
|
Дифференциация
– оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау
– оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
|
Пәнаралық
байланыс
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)
|
Қолдау көрсету.
Қабілеті жоғары оқушылар айтылған
сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.
|
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап
бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)
|
Өнер, ана тілі сабағы
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне
тәрбиелеу.
|
|
|
|
|