Инфоурок Начальные классы КонспектыТүбірлес сөздер, 73 сабақ

Түбірлес сөздер, 73 сабақ

Скачать материал

Пәні : Қазақ тілі

Сыныбы:  3 «ә»

Мұғалім: Бушумбаева Н.Х.

Тақырыбы: Түбірлес сөздер, 73 сабақ

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Бір түбірден әр түрлі жұрнақ жалғану арқылы жасалған сөздердің түбірлес сөздер жайлы ұғымды кеңейту; оқушыларды түбірлес сөздерді таба білуге үйрету  және  ұғындыру;

Дамытушылық: Оқушылардың өз бетімен  жұмыс  жасай отырып,    теориялық  ойлауын, сөйлеу тілін дамыту және негізгі түбір  мен түбірлес сөздердің мағынасына байланысты дамыту;

Тәрбиелік: Оқушыларды сауатты  жазу  дағдысына  тәрбиелеу;

Күтілетін нәтиже: Сөйлемдер арасынан түбір сөзден түбірлес  сөзді ажырата  отырып, ережесін түсіне біледі және сұрақ қоя алады.

Сабақтың әдіс - тәілдері: Талдау, салыстыру, ажырату, дәлелдеу, тұжырымдау, сұрақ-жауап, сана қалыптастыру әдісі, СТО,ОБжК, ОүБжОБ, ТжДБО,ОЖЕСО.

Көрнекілігі:  бағалау ишаралары, үнтаспа, көрініс, жұмбақ,шығармашылық тапсырма, стикер, ребус.

Пәнаралық байланыс: әдебиет, бейнелеу өнері

Жұмыстың формасы: жеке, жұппен, топпен.

Сілтеме: Қазақ тілі  оқулығы, Алматы «Атамұра» баспасы 2013ж

 

Сабақтың кезеңі

Уа

қыт

Мұғалімнің іс- әрекеті

Оқушының іс- әрекеті

Модуль

Алғашқы қадам

 

Ұйымдастыру кезеңі

2 мин

Күн шуақты құрастырып,жақсы тілектер айтайық, сабаққа  сәттілік білдірейік.

Оқушылар бір- біріне   сәттілік білдіреді.

Ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру.

Психология

лық ахуал

2 мин

Сабаққа деген белсенділікті арттыру үшін өлең жолдарын айтып беру.

Біз тәртіпті баламыз,

Үлкендерді сыйлаймыз.

Сәлем береміз бәріміз,

Басымызды иеміз.

 

Топқа бөлу

әдісі

2 мин

Топқа бөлініп, топ ережесін еске түсіреді және топ жетекшісін сайлап, бағалау парағы беріледі.

Топтағы оқушылар бірлесе отырып,

топ жетекшісін сайлайды.

ОЖТ

ОБжК

Үй тапсырмасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.Білім  дағдысы

(қайталау, еске түсіру)

Ой- қозғауға берілген жаттығулар.

 

 

 

 

     

 

 

 

      

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа сабақ

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 мин

 

 

 

 

 

 

45- жаттығу.

(жұппен тексеру)

Берілген жұрнақтар арқылы түбірлес сөздерді жазу.

..... гіш, ....гір, ... лық, ...шы,... лы, ... лық.

 

 

 

Әр топқа тапсырма беріледі.

1 топ;  Класстер арқылы түбірлес сөздің ережесін  құрастырады.

2 топ;  Берілген түбір сөзден  бірнеше түбірлес сөздер құрастыр.

Кітап, ..., ...., .......

3 топ; Түбірлес сөздерді топтап жаз.

Бала, балақай, балалық, балақан, баламен, баладан.

4 топ;  Берілген сызба бойынша туынды сөз жаса.

 

 

 

1 топ: ребус

2 топ: адасқан әріпті тап!

3 топ: сөзжұмбақ арқылы кілтті сөзді тап!

4 топ: ребус

Стикерге топ бойынша

сабақтың  мақсатын жазу.

мақсатын өзім толықтырамын)

 

Бір- бірін тексеріп бағалайды. Стикер жапсырылған оқушы дауыстап оқып,жауап береді.

 

 

 

 

 

 

Әр топ берілген тапсырмаға жауап береді және дәлелдейді.

2 топ; Кітап, кітапхана, кітапша,кітапхана

шы.

 

3 топ; Бала, балақай, балақан, балалық.

 

 

 

4 топ;түбір + жұрнақ

Түбір+ жұрнақ

Түбір

Түбір+ жұрнақ

 

 

 

 

 

 

 

Шешу жолы;

1топ: түбірлес

2 топ: сөздер.

3 топ: сабақтың

4 топ: мақсаты.

 

 

 

Сабақтың мақсатын жазып, ауызша айтып береді.

ОүБжОБ, ОЖТ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ТжДБО

СТО

ОүБжОБ

ОЖЕСО

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ТжДБО

СТО

ОЖЕСО

ОүБжОБ

 

2.Түсіну дағдысы

(түсіндіру,жетілдіру,

тұжырымдау)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7мин

46- жаттығу.

(Өздігінен дәптерге орындау)

Жаңылтпашты көшіріп жаз және түбірлес сөзді тап, мағынасын түсіндір.

Шежіреші, шежіре.

 

 

 

 

 

 

 

 

48- жаттығу.

1-2 топ; Суретке қара. Түбірлес сөзді тап.

3-4 топ; Қай сөз түбірлес сөздер тобына жатпайды?

 

 

 

 

Тапсырма №1:

«Менің ағам»- атты өлең жолын тыңдап,  түбірлес сөздерді теріп жазады.

Ағам менің жұмысшы,

Жұмыс істеу ұнайды.

Атқарады міндетті,

Менің ағам жұмыскер.

 

Қорыту: Олай болса, бір түбірден бірнеше туынды сөздер жасалады. Олар өз ара әр түрлі мағынаны білдіреді.

Е-2: Түбір сөзге жалғау жалғанса, түбірлес сөз болмайды. Бірақ түбір сөздің мағынасы өзгерген жоқ.

 

Жауаптарын тыңдап, әр топты бағалайды.

Сөздік пен жұмыс.

Шежіре*-тарихи дерек, көп білетін білгір.

Шежіреші*- тарихшы, жинақтаушы.

(911 бет)

Формативті бағалау

«Бағдаршам сигналы»

 

 

1-2 топ; оқу, оқушы, оқулық.

3-4 топ:

Түбірлес емес: оқуға,гүл, үстел.

Берілген тапсырманы орындайды және дәлелдейді.

 

 

Жұмысшы, жұмыс, жұмыскер.

 

 

 

 

Туынды сөздерді тауып, дәлелдейді.

Формативті бағалау «Бас бармақтан шынтаққа дейін»

 

СТО

ТжДБО

ОБжК

ОүБжОБ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ТжДБО

ОБжК

ОүБжОБ

 

 

 

 

 

 

АКТ

ОЖЕСО

Сергіту сәті

АКТ

2 мин

Бейнеролик арқылы сергіту сәтін жасау.

Ән ырғағына байланысты қимылдық жаттығу жасау.

ОЖЕСО

АКТ

3.Қолдану дағдысы

(жасап көру,көрсетіп беру)

5 мин

51- жаттығу.

Жұмбақты шеш.

*Түбірлес сөздерді көшіріп жаз.

Үлпілдеген аппағым,

Өзім күтіп баптадым.

Күзде сыймай қапшыққа,

Айла, амал таппадым.

·         Қар, қардай,қарлы, мақта, мақталы, мақталық, мақташы,мақтадай.

 

Тапсырма №2

1топ:Негізгі түбір және туынды сөздерді салыстыр, мағынасын анықта. Қарамен жазылған сөз қандай сөз табында?

Жазу- жазушы, бала- балалық, су- сулы, тау- таулы, орын- орындық, жиһан*- жиһангез.*

 

Шешуі: мақта.

*Түбірлес сөздер: мақта, мақташы, мақталық, қар, қарлы.

 

Әр топ берілген тапсырмаларды орындап, білімдерін бекітеді.

 

 

 

 

Сөздікпен жұмыс.

Жиһан- жер жүзі, күллі әлем.

Жиһангез- жер жүзін кезуші, аралаушы, жиһангер.

·         су- сулы

 ( зат есім+ сын есім)

тау- таулы

( зат есім+ сын есім)

ОБжК

ОүБжОБ

СТОү

 

 

 

 

    4епппееееенооо

 

 

 

 

4.Талдау дағдысы

(бөліп шығару, талқылау, мәселені шешу)

 

 

 

 

 

 

 

5.

Ап

 

 

 

 

 

4 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 топ: Сөз құрамына мимика арқылы ауызша сөздер құрастыру.

 

 

3 топ: Шығармашылық тапсырма:

Туынды сөзге жұмбақ құрастыру.

 

4топ: Негеш пен Білгіштің тапсырмалары,  сахналық көрініс. (ауызша).

Ар, артық, арша*.

 

 

 

 

Түбір+ жұрнақ,

 түбір+ жалғау,

түбір+ жұрнақ-+ жалғау.

 

 

Жұмбақтың шешуін табу, талдау.

 

 

Сахналық көріністі көрсете отырып, түбірлес сөздерді табады.

*Арша-мәңгі жасыл болып тұратын көпжылдық өсімдік.

 

Формативті бағалау «таңғалу»

«Бағдаршам»

«Қошеметтеу»

 

 

 

 

 

 

 

5.Жинақтау дағдысы.

(құрастыру, шығару, орындау)

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

Мақал- мәтелді жатқа айтып, түбірлес сөзді тап.

 

 

 

Әр топ тапсырма орындай отырып, түбірлес сөздерді айтады, дәлелдейді.

 

ТжДБО

СТО

ОБжК

ОүБжОБ

 

 

6.       Бағалау.

(ұсыныс жасау, таразылау)

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасы.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 мин

 

 

 

 

 

 

1 мин

 

«Ыстық орындық»-

әдісі.

 

 

Стикер арқылы «өз- өздерінің  білімдерін» - бағалайды:

 

 

50- жаттығу. Сурет бойынша сұрақтарға жауап беру. Түбірлес сөздердің астын сызу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ереже бойынша сұрақтар қояды, мысал келтіріледі.

 

Сабақ бойынша өз білімдерін бағалау:

Қызыл-  толық меңгердім.

Жасыл-  меңгердім

Сары- орташа. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Түбірлес сөздер, 73 сабақ"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Бухгалтер

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
