Инфоурок Другое Рабочие программыҚазақ тілі пәнінен "Шылаулардан өткенді қайталау" тақырыбына ашық сабақ

Қазақ тілі пәнінен "Шылаулардан өткенді қайталау" тақырыбына ашық сабақ

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы: «Шылаулардан өткенді қайталау» Сабақтың мақсаты:

1.  Оқушылардың теориялық ж/е іс-тәжірибелік білім дәрежелерін бақылау.
Ауызша ж/е жазбаша жұмыстар орындату арқылы оқушы деңгейін анықтау.

2. Оқушыларға адамдардың ақыл-ойы табиғаттың ұлы заңымен үйлесу керек екецдігін
ұғындыру.

3. Мақал - мәтелдерді сабақта иайдалану арқылы халқының дәстүрі; салты рухына тәрбиелеу.

Талдау дағдысын қалыптастыру.

Сабақтың көрнекілігі: Сызба, тест, интерактивті тақта, Венн диаграммасы, оқулық,

маркерлер, суреттер, сабаққа қаетті плакаттар.

Сабақтың әдісі: ой шақыру, топтастыру, Венн диаграммасы, еркн жауап, ой толғаныс.

Пәнаралық байланыс: Тарих, математика, орыс тілі, қазақ әдебиеті.

Сабақтың барысы:

I.  Ұйымдастыру кезеңі.

  1.Оқушылармен амандасу

2.Сынып тазалығы мен оқушыларды түгендеу.

3. Оқұшыларды топқа бөлу.

o

o

o

o

Осы геометриялық фигураларды оқушыларға бөліп, таратып беремін де, үш топқа бөлемін.

II. Жаңа сабақ.

1) Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

- Балалар, бүтінгі өтетін сабағымыз - шылаудан өткенді қайталау. Яғни, біз сіздермен шылау тақырыбын аяқтадық. Әр тараудың сонында өздерініз білесіздер біз білім диаграммасын шығарыл отыратынбыз, ендеше бүгін сіздер шылауды қаншалықты менгергендеріңізді бақылаймыз.

Ендеше, сабағымызды бастайық. Математикалық сынып болғандықтан геометриялық фигуралары бойынша таңдап алу.

Сөйтіп өздерінің таландарына түскен тақырыптар бойынша жұмыс түрін бастаймыз.

I. Ой шақыру.

<Шылау> атты ғажайып сөздің сырына үңілейікші балалар. Қазіргі сәттен бастап осы сөздін сыры өз қолдарыңда.

II. Топтастыру әдісі.

Топтастыру оқушыларды еркін ойлауға және тақырыпты ашық талқылауға бағытталған оқыту стратегиясы.

І.Оқушыларға <Көктем> тақырыбын бердім.

2. Алдарына дайын қағаз (плакат)қойылды. Уақыт 5 минут.

3-<Көктем> тақырыбы бойынша ойыңызға келген сурет салу. Ол сурет арқылы шылауды

бейнедейміз. (топпен жумыс).

4. Берілген уақыт біткенше жаза берідіздер.

 

Топ идеяларды топтастырып жазады.

І.Топ мүшелері ойын қорытып болған сон, уақыттың біткенін ескертемін.

2. Үш қатар да жазғанын тақтаға іледі.

3. Топ атынан шықкан окушы <Шылау> анықтамасын айтып береді.

4. <Шылау> туралы кіріспе сөзінде толық айтып кетеді.(8-9 минут).

 

78

Зерттеңіз: 4 минут жалпы шылау туралы топ оқушылары өздері білетін, оқыған білімдерін ортаға салады. 2 оқушыдан шылаудың зерттелу тарихы, деңгейі жөнінде сұрау өтемін. I Тақтаға диаграммаларды толтырып болғасын 3 сөз беріліп, осы сөздерге фонологиялық, фонетикатикалық талдау жасалады.

Берілгені: Астана

Шешуі: Астана=6о(а³)+3Δ (с,т,н)

Табу керек: ٱ=?

         3□(а³)æóáí

З= ---------------;

             ٱØ

         3□(а³)áǿǔ□

З= ---------------;

            ٱØ

         3□(а³)åçơëêê

З= ---------------;

             ٱØ

Табу керек: Δ=?

         2Δ(ň,ơ)□áóáæ+ΔØ

3Δ= ----------------------;

        1Δ(í) ٪óí ä

Астанадан

     1.   Бұл сөз жуан буынды сөз.

 2.   Ас -та-на-дан болып 4 буынға бөлінеді. Себебі сөзде 4 дауысты 4 дыбыс бар.

Ас - та - на - дан

V   V    V    V

т.б    а.б.  а.б.  б.б

3.

           Ас-  Бұл сөз үш жағдайда

           та-   тасымалданады. Себебі сөз буын

          на-   жігіне сәйкес тасымалданған.

         дан-

4. Астанадан сөзіндегі екпін - дан буынындағы а дауысты дыбысына түседі.  

5. Сөзде буын үндестігі бар.

Ас - та - на +дан – (ден)

Жұмыстар талданып болған соң Елбасымыз Н.Ә.Назарбаевтың жолдауында атап өткендей, білім саласындағы елеулі өзгерістер жайында тоқталамыз. Оқушыларды жолдаудан алған үзінділерден шылаулар таптыру.

Сонымен қатар биылғы жыл Елордамыз Астана қаласына 10 жыл толып отыр. Осы он жыл ішінде қаламыз қандай жетістіктерге қол жеткізгенімізді білесіздер. Ендеше сол жөнінде қазір біз сіздермен компьютерден мультимедиялық энциклопедиядан көре отырып «Асқағым-Астанам» деген тақырыпта мәтін құрастыру. Ол мәтіндердің ішінде шылау сөздер болуы керек. 4 минут уақыт беріледі. Уақыт біткен сон мәтін оқылып талданады және ішінен шылаулар теріліп айтылады.

Сабақты бекіту:

Тестік тапсырмалар бойынша жасалады. 10 сұрақ берілген 2 минут ішінде сұрақтарға жауап беру және бір-бірінікін тақтадағы тестін кілті бойынша тексеру.

Сабақты бағалау: Бүгінгі өтілгсн сабақ бойынша әр топ екінші топты бағалайды және не үшін бағалады соңы дәлелдеп беру керек. Осылай бағалау жұмысы жүргізіледі.

Үйге тапсырма: Елорда тарихынан материалдар жинақтап келу.

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қазақ тілі пәнінен "Шылаулардан өткенді қайталау" тақырыбына ашық сабақ"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Патентовед

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Сабақтың тақырыбы: «Шылаулардан өткенді қайталау» Сабақтың мақсаты:1.Оқушылардың теориялық ж/е іс-тәжірибелік білім дәрежелерін бақылау. Ауызша ж/е жазбаша жұмыстар орындату арқылы оқушы деңгейін анықтау.2.Оқушыларға адамдардың ақыл-ойы табиғаттың ұлы заңымен үйлесу керек екецдігін ұғындыру.3. Мақал - мәтелдерді сабақта иайдалану арқылы халқының дәстүрі; салты рухына тәрбиелеу.Талдау дағдысын қалыптастыру.Сабақтың көрнекілігі: Сызба, тест, интерактивті тақта, Венн диаграммасы, оқулық,маркерлер, суреттер, сабаққа қаетті плакаттар.Сабақтың әдісі: ой шақыру, топтастыру, Венн диаграммасы, еркн жауап, ой толғаныс.Пәнаралық байланыс: Тарих, математика, орыс тілі, қазақ әдебиеті.Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі. 1.Оқушылармен амандасу2.Сынып тазалығы мен оқушыларды түгендеу.3. Оқұшыларды топқа бөлу.II. Жаңа сабақ.1) Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.- Балалар, бүтінгі өтетін сабағымыз - шылаудан өткенді қайталау. Яғни, біз сіздермен шылау тақырыбын аяқтадық. Әр тараудың сонында өздерініз білесіздер біз білім диаграммасын шығарыл отыратынбыз, ендеше бүгін сіздер шылауды қаншалықты менгергендеріңізді бақылаймыз.Ендеше, сабағымызды бастайық. Математикалық сынып болғандықтан геометриялық фигуралары бойынша таңдап алу.Сөйтіп өздерінің таландарына түскен тақырыптар бойынша жұмыс түрін бастаймыз.I. Ой шақыру. Шылау атты ғажайып сөздің сырына үңілейікші балалар. Қазіргі сәттен бастап осы сөздін сыры өз қолдарыңда.II. Топтастыру әдісі.Топтастыру оқушыларды еркін ойлауға және тақырыпты ашық талқылауға бағытталған оқыту стратегиясы.І.Оқушыларға Көктем тақырыбын бердім.2. Алдарына дайын қағаз (плакат)қойылды. Уақыт 5 минут.3- Көктем тақырыбы бойынша ойыңызға келген сурет салу. Ол сурет арқылы шылаудыбейнедейміз. (топпен жумыс).4. Берілген уақыт біткенше жаза берідіздер.Топ идеяларды топтастырып жазады.І.Топ мүшелері ойын қорытып болған сон, уақыттың біткенін ескертемін.2.Үш қатар да жазғанын тақтаға іледі.3.Топ атынан шықкан окушы Шылау анықтамасын айтып береді.4. Шылау туралы кіріспе сөзінде толық айтып кетеді.(8-9 минут).Зерттеңіз: 4 минут жалпы шылау туралы топ оқушылары өздері білетін, оқыған білімдерін ортаға салады. 2 оқушыдан шылаудың зерттелу тарихы, деңгейі жөнінде сұрау өтемін. I Тақтаға диаграммаларды толтырып болғасын 3 сөз беріліп, осы сөздерге фонологиялық, фонетикатикалық талдау жасалады.Астанадан1. Бұл сөз жуан буынды сөз. 2. Ас -та-на-дан болып 4 буынға бөлінеді. Себебі сөзде 4 дауысты 4 дыбыс3.Ас- Бұл сөз үш жағдайда та- тасымалданады. Себебі сөз буын на- жігіне сәйкес тасымалданған. дан-4. Астанадан сөзіндегі екпін - дан буынындағы а дауысты дыбысына түседі. 5. Сөзде буын үндестігі бар.Ас - та - на +дан – (ден)Жұмыстар талданып болған соң Елбасымыз Н.Ә.Назарбаевтың жолдауында атап өткендей, білім саласындағы елеулі өзгерістер жайында тоқталамыз. Оқушыларды жолдаудан алған үзінділерден шылаулар таптыру.Сонымен қатар биылғы жыл Елордамыз Астана қаласына 10 жыл толып отыр. Осы он жыл ішінде қаламыз қандай жетістіктерге қол жеткізгенімізді білесіздер. Ендеше сол жөнінде қазір біз сіздермен компьютерден мультимедиялық энциклопедиядан көре отырып «Асқағым-Астанам» деген тақырыпта мәтін құрастыру. Ол мәтіндердің ішінде шылау сөздер болуы керек. 4 минут уақыт беріледі. Уақыт біткен сон мәтін оқылып талданады және ішінен шылаулар теріліп айтылады.Сабақты бекіту:Тестік тапсырмалар бойынша жасалады. 10 сұрақ берілген 2 минут ішінде сұрақтарға жауап беру және бір-бірінікін тақтадағы тестін кілті бойынша тексеру.Сабақты бағалау: Бүгінгі өтілгсн сабақ бойынша әр топ екінші топты бағалайды және не үшін бағалады соңы дәлелдеп беру керек. Осылай бағалау жұмысы жүргізіледі.Үйге тапсырма: Елорда тарихынан материалдар жинақтап келу.

Скачать материал
