6 – сынып қазақ әдебиеті
Сабақтың тақырыбы: Шығарма «адамның Жақсы
адамның қасиеттері»
Сабақтың мақсаты: адам бойындағы жақсы және
жаман қасиеттер туралы ұғымды қабылдауын жеңілдету
Б. Ақынның өмірі
туралы мағлұмат беру
Д. Өлеңді мәнерлеп
оқу, логикалық ойлау қабілетін дамыту
Т. Өлеңді негізге ала отырып, оқушының бойына жақсы
қасиеттерді қалыптастыру, жаман әдеттерден жирендіру, жақсы мен жаманды ажырата
алуға, өмірге қажетін таңдай білуге бағыттау.
.
Оқытудың нәтижелері:
1. Жаңа
тақырып жөнінде түсінік қалыптасады.
2. Берілген
тақырыптың мағынасы мен мазмұнын түсіне отырып, тереңірек ойлауға талаптанады.
3. Өз пікірін
жеткізу арқылы берілген тапсырманы орындай отырып, сыни тұрғыдан ойлауға дағдыланады.
4. Оқушы өз
ойын еркін түрде жеткізе және талдай отырып, өз идеяларын айта алады.
5. Кейбір
оқушылар топтың көмегімен берілген тапсырманы орындайды.
Қамтылатын модульдер:
1-модуль
оқыту мен оқудағы жаңа тәсіл (топтық жұмыс), 2-модуль диалогтық оқыту, Блум
жүйесі бойынша оқыту, Модуль: СТО. Әдіс: Топтастыру, Венн диаграммасы, 3-модуль –бағалау, 4
–модуль-АКТ пайдалану (электрондық оқулық), 7 модуль-көшбасшылық (топты басқару
және барлық сабақтарда белсенділікпен қатысып отыру)
Қадамдар:
- Үй тапсырмасын тексеру
- интерактивті тақтамен жұмыс
- Топпен жұмыс.
- рефлексия
Сабақ барысы:
Мұғалімнің іс-әрекеті:
1. Ұйымдастыру
2. Оқушының зейінін сабаққа аудару
3. Топқа бөлу, ережесімен таныстыру, басшы,бақылаушы, хатшы,репортер
тағайындау.
4. Мәтінді тарату
5. деңгейлік тапсырма
Оқушының іс-әрекеті
І.Үй тапсырмасын тексеру
1.Д.Бабатайұлы жайлы тоқтал.
2. Ақын арманының риторикалық сұрау арқылы берілуінен
нені байқауға болады?
3. «О,Ақтан жас, Ақтан жас» өлеңінің құрылымы,
көркемдік ерекшелігі жайлы не айтар едіңдер?
4.Ақтанға айтқан ақынның ақ тілек батасынан ел қатарына
қосылған ер жігітке тән қандай сипатты байқауға болады?
5. Риторикалық сұрау түрінде жазылған қандай өлеңдерді
білесіңдер?
6. Ақын өз сөзін бір Ақтанға арнау арқылы кімдер жайлы
ой қозғайды?
Миға шабуыл
1.
Зар заман ақындарын ата
2.
Сүйінбай Аронұлы туралы не білесің?
3.
С. Аронұлының қандай шығармаларын білесің?
4.
С. Аронұлы кімдермен айтысқа түскен?
Электрондық
оқулықпен жұмыс
Жаңа сабақтың мағынасын ашу.
Топтастыру
Өлеңді мәнерлеп оқу, өлең
құрылысына талдау.
Жақсы жігіт
ел-жұртының қаласындай,
Жақсы әйел әмме
жұрттың анасындай.
Жақсыға
ешкімнің де жаттығы жоқ,
Көреді бәрін де өз баласындай.
4
тармақ, 3 бунақ, 11-12 буын, қара өлең ұйқасы. Ж-дыбысынан басталады,
аллитерация.
Теңеулер: Ел жұрттың қаласындай, Әмме
жұрттың анасындай.
Венн диаграммасы
Өздік жұмыс Эссе жазу
Жақсы қасиеттерді қолданып,
досыңа мінездеме жаз
Рефлексия. Ойды толықтыру
Сабақ ұнады ма?
|
Тақырыпқа
қатысты тағы не жасағың келер еді?
|
Мен нені
зерделеуім керек
|
Одан әрі не
істеуім керек?
|
|
|
|
|
Мақал – сөздің мәйегі
(мақал-мәтел айтып жарысу)
Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен!
Бағалау
Үйге тапсырма: Өлеңнің
ұнаған шумақтарын жаттап келу.
Адамның қасиеттері жайлы
шағын әңгіме жазып келу