Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Сабақтың тақырыбы: Атомдар және молекулалар .Атом-молекулалық ілім және
оның химия ғылымы үшін маңызы..
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Химиялық элемент,жай және күрделі зат ұғымдары негізінде атом туралы түсінікті қалыптастыру.
Дамытушылық: осы ұғымдардың қолданылуын үйрете отырып дамыту.
Тәрбиелік: Өз еркімен жұмыс жасауға, ойын жеткізе білуге тәрбиелеу.
Құрал – жабдықтар: H2 , O2 және су молекулаларының үлгілері, жай және күрделі заттар- дың үлгілері, суды электролиздеуге арналған құрал , металдар және бейметалдар.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап ,жиксо,ыстық орындық,ыстық картошка.
Тірек білім мен біліктер: таза зат, атом, қоспаларды бөлу әдістерін білу.
Тірек білім мен біліктерді тексеру: Бірінші оқушыға тапсырма: химиялық және физикалық құбылыстарға анықтама бер, екі мысал келтір.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
Екінші оқушыға тапсырма; а) стакандағы бор түйіршігіне (немесе әктасына) сірке қышқылының ерітіндісін құй;
ә) стакандағы бор түйіршігіне су құй. Қай ыдыста химиялық реакция жүрді? Реакция жүргендігін қандай белгілеріне қарап білуге болады?
Сыныптағы басқа оқушыларға төмендегі тапсырма беріледі: Мына құбылыстардың қайсысы физикалық және химиялық құбылыстарға жатады: қалайының балқуы, ағаштың жануы, судың қатуы, судың мұзға айналуы? Одан соң оқушылар мына сұрақтарға жауап беру керек :
1. Химиялық реакциялардың жүруіне қандай жағдайлар керек?
2. Заттардың еруі химиялық реакциялардың жүру жағдайларын неліктен жақсартады?
Жаңа материалды оқыту: Оқушыларға сұрақ қоя отырып, физика курсынан атом және малекула туралы алған білімін жаңғыртамын
1. Температура өзгерген кезде дененің көлемі неліктен ұлғайяды немесе кішірейеді?
2.Заттарды құрайтын бөлшектер қалай аталады ?
Оқушылар осы сұрақтарға жауап бере отырып, заттардың белгілі бір ара қашықтықта болатын бөлшектерден тұратындығын,сол ара қашықтықтың өзгеруіне байланысты дене көлемінің өзгеретінін еске алады. Бөлшектердің ара қашықтығы өскен сайын дененің көлемі ұлғаяды, бөлшек- тердің ара қашықтығы жақындаған сайын дененің көлемі кішірейеді.
Екінші сұраққа жауап бере отырып, оқушылар заттарды құрайтын бөлшектердің молекула екенін және молекулалар атомдарға ыдырайтындығын анықтайды.
Оқушыларға оқулықтан атомның анықтамасын табуды және сөздікке жазуды ұсынамын.Атомдардың белгілі бір саны бар екендігін түсіндіру. Айналамыздағы өлі және тірі табиғат атомның азғана санды түрлерінен тұратындығын түсіндіру. Атомдар бір-бірімен әр түрлі болып қосыласады.. Алфавиттегі әріптердің жүз мындаған сөздерді құрайтындығы сияқты атомдардан әр түрлі малекулалар немесе күрделі заттардың кристалдары құралады. Химиялық реакция атомдардың нақты бар екенінің дәлелдемесі болады. Онда бастапқы заттар құрамына кіретін атомдардан жаңа заттарды дәл сондай атомдары түзіледі. атомдардың бір ғана түрінен жай, ал әр түрлі атомдардан күрделі заттар түзіледі. (H2, O2, және су молекулаларының үлгілері мысалында) және суды электр тоғымен айыру тәжірибесін көрсету. Содан соң оқушыларға тапсырма беріледі. Оқулықтағы тексті пайдалана отырып, жай және күрделі заттың анықтамасын табу және қайталап оқу.
Оқулықтың 10 суретінде темір сульфидінің түзілу сызбанұсқасына мұқият қараңдар. Күкірт пен темірдің қосылу реакциясына атом және молекулалардың өзгеруін ескере отырып, түсініктеме беріңдер. Күкірт пен темір қоспасын темір сульфидінен қалай ажыратуға болады? Күкірттің темірмен қосылуын көрнекі көрсеткен соң, күрделі зат пен қоспаның өзіне тән белгілерін анықтап оны төмендегі кестеге түсіреді.
Өзіне тән белгілері
Күрделі зат немесе қоспа
1.Физикалық әдістермен айыруға болады.
2.Физикалық әдістермен айыруға болмайды
3.Бастапқы заттардың қасиеттері сақтал майды
4. Сандық құрамы барлық уақытта тұрақты.
5. Сандық құрам өзгермелі болуы да мүмкін.
қазіргі күнге дейін маңызы зор атом – молекулалық ілімнің химиядағы негізгі теория екенін түсіндіру. Атом – молекулалық ілімді алғаш химияға пайдаланып, оны әр қарай дамытқан ғалым М.В.Ломоносов еді. Ілімнің негізгі қағидалары төмендегідей:
1.Барлық заттар «корпускуладан» тұрады.(молекулшаны Ломоносов солай деп атаған)
2.Молекулалар элементтен тұрады. (атомды Ломоносов солай деп атаған)
3. Бөлшектер – молекула және атом үнемі қозғалыста болады.
4.Жай заттың молекулалары бірдей атомдардан, ал күрделі заттың молекулалары әр түрлі атомдардан тұрады.
Жаңа материалды бекіту: Оқушылардың жай және күрделі заттардың құрамына қарай ажырата білуін нығайту мақсатымен тапысырма беремін. (Бір топқа екі оқушыдан). Тапсырманы алдын ала тақтаға жазып қоямын. Төмендегі көрсетілген заттардан бірінші оқушы жай заттардың, екінші оқушы күрделі заттарың аттарын жазады: алюминий, мыс оксиді, су , көмір қышқыл газы, оттегі, темір, темір сульфиді, азот, темір оксиді, күміс. Бір-бірінің жұмыстарын тексереді, жіберілген қателерін бір біріне түсіндіреді.
төмендегідей сұрақтарға жауап береді:
а) атом – молекулалық ілімнің негізгі мәнін түсіндір;
ә) тәжірибелер нәтижесіне сүйене отырып, газдар мен сұйықтық молекуласындағы қозғалысты түсіндір.
б) атом – молекулалық теория тұрғысынан физикалық және химиялық құбылыстардың мәнін түсіндір;
в) тәжірибелер нәтижесіне сүйене отырып, газдар мен сұйықтың молекуласындағы қозғалысты түсіндір;
Бағалау.
Үйге тапсырма беру: § 6. 1-12 жаттығулар, жұмыс дәптері.
6 654 263 материала в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Шокатова Сагдат Кажымукановна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300 ч. — 1200 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Мини-курс
6 ч.
Мини-курс
4 ч.