Инфоурок Математика КонспектыАшық сабақ;"Жай бөлшектерді көбейту"

Ашық сабақ;"Жай бөлшектерді көбейту"

Скачать материал

Тақырыбы: «Жай бөлшектерді көбейту» 5 сынып.

(Ғарыш айлағының 50 жылдық мерейтойына арналған

қорытынды сабақ)

 

Оқулық: А.Е.Әбілқасымова , Т.П. Кучер. З.Ә.Жұмағұлова «Математика, 5 сынып»

 

Сабақтың мақсаты: Жай бөлшектерді көбейту ережелерін қолдануда білім-білік дағдыларын қалыптастыру, білімді бақылау, білімге құштарлықты дамыту, есеп шығаруда туындаған қиындықтарды жеңе білу, Қызылорда облысының тарихы жайлы мәлімет беру.

 

Сабақтың түрі: «Жаратылыстану» пәнімен байланысты аралас ойын-сабақ.

Құрал-жабдықтар: есептер жазылған жеке топтамалар, зымыранның фигурасы, интерактивті тақта, слайдтар  /Power Point презентациялары/

 

Сабақтың барысы:

1.      Ұйымдастыру кезеңі

Сынып бес топқа бөлінеді. Әрбір топ- саяхат жасайтын зымыранның экипажы. Әр қатысушыда «Жол парағы» бар. Онда сабақ барысында кездесетін есептер мен өзіндік жұмыстың жауабын жазады. Сабақ аяқталғанда мұғалім тексеруге «Жол парағын» жинап алады.

 

2.      Тарихи анықтама. Жаратылыстану пәнінің мұғалімі Байқоңыр ғарыш айлағы туралы қысқаша сипаттама береді.

 

 - Адамзат ерте заманнан бері ұшуды армандаған болатын. Әуе көлігінің шығуы олардың ойын одан әрі қарай жетеледі. Ғарышқа алғашқы жол 1957 жыл 4 қазан күні ашылды. Жердің жасанды серігі алғаш рет жердің орбитасына ұшып шықты. Ғарышты зерттеудегі ең үлкен қадам 1961 жылы 12 сәуір күні бірінші ғарышкер Ю.А.Гагариннің «Восток» атты ғарыш кемесімен жерді айнала ұшып, алғаш рет Жерді ғарыштан көруі.

/ Power Point презентациясы /

12 сәуір күні адамзаттың тарихындағы елеулі оқиғаның - алғашқы ғарышкер Ю.А.Гагариннің ғарышқы ұшуына 50 жылдығын тойлаймыз.

Бізге, қызылордалықтарға, бұл күн өте ерекше күн, өйткені біз Әлемнің батыл әрекеті жасалған аңызды жерде өмір сүреміз. Байқоңырға тарихи міндет қойылды – ғарышқа ұшатын алғашқы мәре алаңына айналу. Байқоңыр көптеген дарынды адамдардың – ғалымдардың, зымыранның конструкциясын жасаушылардың, инженерлердің, құрылысшылардың, зымыраншылардың күшімен салынды.

Ғарыштың тарихы бар аңызға айналған Қызылорда облысында тұратынымызды мақтан етеміз. Байқоңырдың елтаңбасында адамның алақаны бейнеленген. Бұл аспанға ұшып бара жатқан зымыранды жылытады деген сеніммен жасалған. Биылғы жылы Тәуелсіздіктің 20 жылдығы тойланады. Тәуелсіздікті алғалы ғарышқа ұшу мүмкіндігі қазақстандықтардың да еншісінде болды. Оқушылар, қандай қазақ ғарышкерлерін білесіндер?

/Оқушылар Тоқтар Әубәкіров пен Талғат Мұсабаев жайлы қысқышы баяндама жасайды/

3. Өз зымыраныңды тап

Экипаждың әрбір мүшесі шығаратын есептер беріледі. Есептер 3 амалдан тұрады. Әр жауаптың өзінің коды бар. Өзін өзі бақылау жұмысы жасалады. Нәтижесінде зымыранның номері екі әріп пен бір цифрдан тұрады. Зымыранның номерін бірінші тапқан оқушы экипаждың командирі болады. Ол зымыранның үлгісін өзінің партасына қояды. Номерлері былай болады: КР2, МИ5; АТ3; БУ1; НЕ4.

 

Экипаждарға арналған топтамалар

1.     

 

2.

 

 

3.

 

4.     

 

7

 

3.     

 

4.      Саяхатқа дайындықты тексеру

Ұшуға дайындықты тексеру, жарамсыздықты табу және жою, құрал-жабдықтарды тексеру.

Тапсырма. Жіберілген қатені табу, жөндеу және түсіндіру.

Қате жіберілген есептер тақтада берілген. Әрбір экипаж өз есептеріндегі қателерді тауып, уақыт болған жағдайда қатысушылар басқа экипаждарға көмектесе алады. Қате табылған жағдайда экипаждың бір мүшесі жөндеп, түсіндіру қажет.

1.     

2.       

3.     

4.     

5.        

5. Ұшу

Жарамсыздық табылды, енді біз ұштық. Ұшу кезінде демалуға да, зерттеу жұмыстарымен айналысуға да болады.

Жаратылыстану пәнінің мұғалімі Ай жөнінде қысқаша мәлімет береді. /презентация/

- Жердің жалғыз серігі – Ай. Аспан денелері арасындағы ең жақыны және адамзаттың аяғы басқан аспан денесі болып табылады. Осы уақытқа дейін астронавттар Айға 6 рет ұшқан. 1969 жылы 20 шілде күні Нил Армстронг и Эдвин Олдрин Айдағы Тыныштық теңізіне қонып түсті.

Айдың бедері сансыз кратерлерден тұрады. Олар құлаған метеориттер мен астероидтардың ізі. Айдың бетіндегі қара дақтарды Галилей заманынан бері теңіздер деп аталады – Тыныштық теңізі, Жауын теңізі, Дауыл теңізі. Айдың жарық жері құрлық деп аталған. Айдың бетінде ешқандай да судың жоқтығы белгілі болғанымен, атаулар қалды. Айдың жарық болатын себебі, күн сәулесін қабылдай алмадй, оның орнына тек қана шағылыстыратын қабілеті бар. Сондықтан Ай бізге түнде жарық болып көрінеді.

 

6. Зерттеу жұмысы

Оқулықтағы №600 есепті шығару /174 бет./

7. Ғарыш кемесін қондыру.

Саяхат аяқталуға жақын. Ғарыш кемесін Жерге қондыру үшін шаршы тәрізді қондыру алаңының ауданы мен периметрін табыңдар, егер қабырғасы а =

 

8.      Карантин (өзіндік жұмыс)

Әр экипаждың мүшесі 5 есебі бар топтаманы алады. Барлық топтамаларда есептер бірдей, бірақ әртүрлі жазылған. Жұмыс жасауға 5-6 мин беріледі. Интерактивті тақтада экипаж мүшелері есептердің дұрыс жауаптарын тексереді.

1.   

2.   

3.   

4.   

5.   

9.      Сабақты қорытындылау.

Белсенді оқушыларды бағалау. «Жол парақтары» тексеруге жиналып, әр мүшеге бағалар қойылады.

Үй жұмысы: бөлшектерді көбейту ережелерін қайталау,  №601, 602 есептер,      «Менің Айдағы өмірім» тақырыбында эссе жазу.

 

Математика  пәнінен ашық сабақ 6 сынып:

Тақырыбы: Теңдеулерді құру арқылы есептерді шығару

 

Мақсаты:

Білімділік

1.                      Есептердің шешімін сызықтық теңдеудің құру алгоритмнің меңгеруін  қамтамасыз ету;

2.                      Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешу икемдері мен дағыларын бекіту.

Дамытушылық:

1.                      Есептің шартын талдау икемдерін, есептердің шешімдерінің рационалды  тәсілдерін таңдауын қалыптастыру;

2.                      Іздеу икемдерін, ақпараттық ойымен өңдеуін дамыту;

3.                      Математиканың түсінік  маңызын айналадағы ортаның танымының тәсілі ретінде қалыптастыру.

Тәрбиелік:

1.                      Мектептен алатын математикадан қолданатын білімнің жолдарымен          бүтін білімнің суретін қалыптастыру;

2.                      Коммуникативті білімдерін дамыту.

Оқыту формасы: жеке, топтық жұмыс.

              Сабақтың барысы:

I.            Ұйымдастыру бөлімі.

-                          Сәлеметсіздер ме, балалар! Орындарыңызға отырыңыздар.

№1 презентация. Сендер сиқырды ұнатасыңдар ма? Мен сендерге сиқырды көрсетейін бе?  Сендер үйдің нөмерін жасырып, ары қарай амалдарды орындаңдар. Сендер тұратын үйдің нөмерін 4 –ке көбейтіңдер, шыққан санға 7-ні қосыңдар, нәтежені 25-ке көбейтіндер, өздеріннің жастарыңды  және 125 санын қосыңдар. Маған шыққан нәтижені айтындар, мен сендердің үйлеріңнің нөмерін, сендердің жастарынды айтайын.

Сиқырдың құпиясы неде?  Ойлап тауып көріңдерші. Ол қалай болды екен? Иә, сендер дұрыс шештіңдер. Оны теңдеудің көмегімен есептеуге болады.

Ал бізге теңдеулер не үшін керек?

Рационалды есептеу процессі үшін теңдеулер құралы жасалды.

Сендер барлықтарың білесіңдер, математика – ежелгі ғылым. Ежелгі кездерде адамдарға жердің ауданын, фигураның көлемін, табыстың бөлігін, тауардың бағасын және т.б. есептерді шығаруға тура келді. Ал қазір қашан математика тарихында теңдеулер пайда болғанын көрейік?

Бір типті есептер үшін әр түрлі елдерде алуан уақытта жалпы әдіс - тәсілдерді, шешімдер қағидасын іздестіруге талпынған. Бұл қағидаларда ұқсас есептер топтары үшін белгісіз айнымалы берілген сандар арқылы ізденісі қарастырылған.

Біз ешқашан ол жөнінде ойланбағанбыз. Ал енді сөз кезегі Ақжанда.

№2 презентация (Алгебра тегінің тарихы).

Теңдеулер  қайда кеңінен  қолданылады? Әрине, есептерде. Менің ойымша, бұл ең қызықты тақырыптардың  бірі. Біз неге үйренуіміз керек?

Балалар өз ойларын айтады. Мен сендерге қандай мақсаттарды дайындадым?

Сіздердің мақсаттарыңмен келісеме екен?

№3 презентация (Білу)

2. Білім мен біліктіліктің өзектілігі.

Кез келген есепті шығару үшін теңдеулерді шешуді білу керек. Сендердің білімдеріңді осы тақырып бойынша тексерейік: математикалық диктант.

Егер пікір дұрыс болса, онда ол шыңдық болып саналып, сіздер оған 1 қоясыздар.

Егер пікір бұрыс болса, онда ол жалған болып, оған 0 қоясыздар.

 

 1. Теңдеуді шешу үшін амалдарды келесі ретпен орындау керек.

1) Белгісіз көбейткішті тап.

2) Жақшалар болса, аш.

3) Ұқсас мүшелерді келтір.

4) Белгісіз қосылғыштарды теңдеудің бір жағына белгілерді  екінші жаққа аудар.

 2. Теңдеудегі қосылғышты бір жақтан екінші жағына көшіргенде таңбасын қарама- қарсыға өзгерт.

3. Белгісіз көбейткішті табу үшін көбейтіндіні белгілі  көбейткішке бөлу керек.

4. Түбірлері бірдей теңдеулер  мәндес теңдеулер деп аталады.

 5. Теңдеуді шешу, яғни, оның түбірлерін табу деген сөз.

Нәтиже:01010                 №4,5 презентация

Жақсы орындадыңдар!  Енді біз батыл жылжуымызға болады.

Жарайсыңдар!

3.Жаңа тақырыптың түсіндірмесі:

Есептерді шығару барысында бүкіл қиындық теңдеудің құруына әкеледі. Теңдеуді құру, яғни математикалық түрде есептін шартында берілген және ізделінетін шамалардың арасындағы байланысты көрсету. Есептің шешімін табу үшін теңдеудің алгоритмін құрайық.

№6,7 презентация.  Берілген сөйлемдерді керекті ретпен орналастырыңдар:

1.                      Есептеу шартын мұкият оқу,

2.                      Белгісіз шаманы айнымалымен белгілеу,

3.                      Айнымалыны басқа белгілі шамалармен байланыстыру.

4.                      Теңдеуді құрау

5.                      Тексерісті орындау.

Жарайсыңдар, есептерді теңдеу арқылы шешу алгоритмін дұрыс анықтадыңдар. Осы алгоритм қалай істейтінін көрейік.

Есеп:  Азамат, Олегтен 4 жасқа үлкен, ал Олег Бауыржаннан 3 есе үлкен. Бірге 2 жас құрайды. Әрқайсысы неше жаста? №8 презентация.

Осы есепті шешіңдер:

1 қатар  белгісіз айнымалы Азаматтың жасы, 2 қатар Олегтің жасы,  3 қатар –Бауржанның жасы болсын.

Ал кейін әр қатар өзінің шешімін түсіндереді.

 

 

 

 

 

 

 

 

Есептің шарты

Теңдеудің шешімі

Тексеріс

Х  Азаматтың жасы

(х-4) Олегтің жасы,

Бауржанның жасы,

14+10+5=29

Х Олегтің жасы

Х+4 Азаматтың жасы

 Бауржанның жасы,

10+14+5=29

Х Бауржанның жасы,

2х Олегтің жасы

(2х+4) Азаматтың жасы

5+10+14=29

 

№9 презентация. Қай теңдеу жеңілдеу? Балалар жауап береді. Қорытынды жасаймыз.

Қорытынды: Егер есепте бір неше белгісіз шамалар болса, ең кіші шаманы айнымалы ретінде белгілеу керек.

 4. Сергіту сәті . №10 презентация.

Біз отырып қалдық!Енді біз жібіп, дем алайық.

№11 презентация. Сіздерге әр түрлі тілде берілген сөздердің ішінен дұрыс сөздерді тауып, себетке салу керек.

Уравнение, задача, ответ, корень.

Теңдеу, түбір, есеп, жауап.

problem, equation, answer, root.

Сіздерге тағы бір есеп ұсынамын: Үш сөреде  47 кітап бар . Ортаңғы сөреде  4 кітапқа кем, үстіңгі сөреге қарағанда, және 2 кітапқа артық астыңғы сөреге  қарағанда. Үстіңгі сөреде қанша кітап? 

Оқушылар есептерді өздері шығарады. Осы есеп өткен есептен айырмашылығы неде?

Осы есепті өзім теңестіру арқылы көрсетемін. №12,13 презентация.

 Егер ортаңғы сөреге 4 кітап, ал астыңғы сөреге 6 кітап қоссақ, онда сөредегі кітаптар саны үстіңгі сөремен теңеседі. Барлығы 10 кітап қостық, енді 3 сөреде 57 кітап. Яғни, үстінгі сөреде 57:3=19 кітап.

Қорытынды: Арифметикалық шешім - ең  рационалді шешім.

5. Меңгеру бақылауы. Ал енді өзіміздің білімімізді тексерейік. Әрқайсыларыңа  есептен таратамын. Есептердің шарты бойынша теңдеулерді құрыңдар. Әр топтан өкіл шығып, өзінің теңдеулерін көрсетеді.

6. Рефлексия. №14 презентация. Бүгін біз есептердің шешімін теңдеулер арқылы есептеумен айналыстық. Сабақтын басына оралып, қандай мақсаттар қойғаңымызды есімізге түсерейікші? Ал мына сәтті біз қозғаған жоқпыз. Ол есепті келесі сабақта шешеміз. Сабақ барысында келесі бағалар қойылды. Сабақ аяқталды. Сабаққа рахмет!

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ашық сабақ;"Жай бөлшектерді көбейту""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Директор по маркетингу (тур. агенства)

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
