Обращаем Ваше внимание: Министерство образования и науки рекомендует в 2017/2018 учебном году включать в программы воспитания и социализации образовательные события, приуроченные к году экологии (2017 год объявлен годом экологии и особо охраняемых природных территорий в Российской Федерации).

Учителям 1-11 классов и воспитателям дошкольных ОУ вместе с ребятами рекомендуем принять участие в международном конкурсе «Законы экологии», приуроченном к году экологии. Участники конкурса проверят свои знания правил поведения на природе, узнают интересные факты о животных и растениях, занесённых в Красную книгу России. Все ученики будут награждены красочными наградными материалами, а учителя получат бесплатные свидетельства о подготовке участников и призёров международного конкурса. ПОДАТЬ ЗАЯВКУ НА КОНКУРС.
Главная / Начальные классы / Ашық сабақ "Тұрлаусыз сөйлем мүшелері" (1 сынып)

Ашық сабақ "Тұрлаусыз сөйлем мүшелері" (1 сынып)

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы: Тұрлаусыз мүшелер

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Тұрлаусыз мүшелер туралы алған білімдерін толықтыру, сөйлем мүшелері туралы пысықтау, таза, сауатты жазу дағдысын жетілдіру.

Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін, сөйлеу тілін дамыту. Өз ойын тез, жүйелі жеткізе білуге дағдыландыру.

Тәрбиелік: Елін, жерін, тілін, тарихын құрметтейтін жаны таза, адамгершілігі мол азаматты қалыптастыру. Патриоттық тәрбие беру.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: Пысықтау, ой-қозғау, көрнекілік, сұрақ- жауап, талдау, жинақтау.

Көрнекілігі: Суреттер, интербелсенді тақта, оқулық, ережелер, тест сұрақтар, тірек сызбалар

Ұйымдастыру кезеңі: Сабаққа даярлық.

Қазақ тілім- өз тілім, ана тілім,

Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім.

Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені,

Болашағым, бақытым, дара тілім.


-Міне, балалар, кемеңгер, ғұлама, ақындарымыздың тілі- туған тіліміз- қазақ тілі екен. Ендеше қазақ тілі сабағымызды бастайық.


-Балалар, мынау қандай құс?

-Қыран құс.

-Қыран құс қайда бейнеленген?

-Туда.( Туды көрсету)

Көркем жазу.

- Қазір дәптерлеріңді ашыңдар.Бүгінгі күннің жады мен тақырыпты жазыңдар..

Ту сөзін көркем етіп дәптерге жазамыз


Үй тапсырмасын тексеру.

-Балалар, үйге берілген жаттығуды жинап алған дәптерлеріңнен тексеремін.


Миға шабуыл”

-Балалар, сабағымызды бастамас бұрын өткен тақырыптарды еске түсіріп алайықшы.

1.Сөйлем мүшелері дегеніміз не?

-Сөйлем құрамындағы нақты сұраққа жауап беріп тұрған толық мағыналы сөздерді сөйлем мүшелері дейміз. Айдын бормен жазды.

2.Сөйлем мүшелерінің қандай түрімен таныстық?

- Тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелер.

3.Тұрлаулы мүшелерге қандай сөйлем мүшелері жатады?

-Бастауыш пен баяндауыш.

4Бастауыш дегеніміз не?

-Қимыл, іс-әрекет иесін білдіретін сөзді бастауыш дейміз.Бастауыштың сұрақтары: кім? Кімдер? Не? Нелер? Кімі? Несі? Жәния дайындалды.

5.Баяндауыш дегеніміз не?

Бастауыштың ісін, қимылын білдіретін сөздерді баяндауыш дейміз. Баяндауышқа не істеді? Неғылды? Қайтті? деген сұрақтар қойылады.

6.Тұрлаусыз мүше дегеніміз не?

-Сөйлемдегі бастауыш, баяндауыштардан басқа сөйлем мүшелерін тұрлаусыз мүшелер дейміз. ОларғаҚандай? Кімге? Неге? Нені? Қашан? Қайда? деген сұрақтар қойылады.

Жаңа тақырыпты түсіндіру.

-Сонымен балалар, біз бүгін тұрлаусыз мүше туралы білімімізді ары қарай толықтырамыз.


Оқулықпен жұмыс.

72-жаттығу

Сөйлемді көшіріп жаз.Сөйлем мүшелеріне талда.

73-жаттығу

Мақалды көшіріп жаз. Тұрлаулы, тұрлаусыз мүшелердің астын сыз. Мақалдың мәнін қалай түсінесің?

Сергіту сәті

Аспанға қарап ай көрдік,

Төменге қарап жер көрдік.

Оңға, солға бұрылып,

Егеменді ел көрдік.

Шығармашылық тапсырма

  • Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, мақал-мәтелді жаз. Түрлаусыз мүшелерді тауып, астын сыз.

  • Есті ......ер жетіп,

  • Елдің қамын ойлаған.

  • Ессіз.......кері кетіп,

  • Есерлігін қоймаған.

  • Адастырмақ” ойыны

  • ≈ ─ ═∙

  • ─ ═ ≈∙

  • ═ ≈ ─∙

Семантикалық карта

Сөйлем мүшелері

Бастауыш

Баяндауыш

Тұрлаусыз мүше

Ынтымақ




Істі




бітірер.




Ұстаздан




шәкірт




Озар.





Қорытынды бөлім.

Не үйрендік? Не білдік? Тест тапсырмалары.

Бағалау

Оқушыларды бағалау

Үйге тапсырма

75, 77 –жаттығу 94 бет

-Сабақ аяқталды. Сау болыңыздар

Ашық сабақ "Тұрлаусыз сөйлем мүшелері" (1 сынып)
Скачать материал
  • Начальные классы
Описание:

Сабақтың тақырыбы:     Тұрлаусыз мүшелер

Сабақтың мақсаты:    Білімділік:  Тұрлаусыз мүшелер туралы алған білімдерін толықтыру, сөйлем мүшелері туралы пысықтау, таза, сауатты жазу дағдысын жетілдіру.

Дамытушылық:  Оқушылардың ой-өрісін, сөйлеу тілін дамыту. Өз ойын тез, жүйелі жеткізе білуге дағдыландыру.

Тәрбиелік:  Елін, жерін, тілін, тарихын құрметтейтін жаны таза, адамгершілігі мол азаматты қалыптастыру. Патриоттық тәрбие беру.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: Пысықтау, ой-қозғау, көрнекілік, сұрақ- жауап, талдау, жинақтау.

Көрнекілігі: Суреттер, интербелсенді тақта, оқулық, ережелер, тест сұрақтар, тірек сызбалар

Ұйымдастыру кезеңі:    Сабаққа даярлық.

Қазақ тілім- өз тілім, ана тілім,

Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім.

Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені,

Болашағым, бақытым, дара тілім.

 

-Міне, балалар, кемеңгер, ғұлама, ақындарымыздың тілі- туған тіліміз-  қазақ тілі екен. Ендеше қазақ тілі сабағымызды бастайық.

 

-Балалар, мынау қандай құс?

-Қыран құс.

-Қыран құс қайда бейнеленген?

-Туда.( Туды көрсету)

Көркем жазу.

- Қазір дәптерлеріңді ашыңдар.Бүгінгі күннің жады мен тақырыпты жазыңдар..

Ту  сөзін көркем етіп  дәптерге жазамыз

 

Үй тапсырмасын тексеру.

-Балалар, үйге берілген жаттығуды жинап алған дәптерлеріңнен тексеремін.

 

“Миға шабуыл”

-Балалар, сабағымызды бастамас бұрын өткен тақырыптарды еске түсіріп алайықшы.

1.Сөйлем мүшелері дегеніміз не?

-Сөйлем құрамындағы нақты сұраққа жауап беріп тұрған толық мағыналы сөздерді сөйлем мүшелері дейміз. Айдын бормен жазды.

2.Сөйлем мүшелерінің қандай түрімен таныстық?

- Тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелер.

3.Тұрлаулы мүшелерге қандай сөйлем мүшелері жатады?

-Бастауыш пен баяндауыш.

4Бастауыш дегеніміз не?

-Қимыл, іс-әрекет иесін білдіретін сөзді бастауыш дейміз.Бастауыштың сұрақтары: кім? Кімдер? Не? Нелер? Кімі? Несі? Жәния дайындалды.

5.Баяндауыш дегеніміз не?

Бастауыштың ісін, қимылын білдіретін сөздерді  баяндауыш дейміз. Баяндауышқа не істеді? Неғылды? Қайтті? деген сұрақтар қойылады.

6.Тұрлаусыз мүше дегеніміз не?

-Сөйлемдегі бастауыш, баяндауыштардан басқа сөйлем мүшелерін тұрлаусыз мүшелер дейміз.  ОларғаҚандай? Кімге? Неге? Нені? Қашан? Қайда? деген сұрақтар қойылады.

Жаңа тақырыпты түсіндіру.

-Сонымен балалар, біз бүгін тұрлаусыз мүше туралы білімімізді  ары қарай толықтырамыз.

Оқулықпен жұмыс.

72-жаттығу

Сөйлемді көшіріп жаз.Сөйлем мүшелеріне талда.

73-жаттығу

Мақалды көшіріп жаз. Тұрлаулы, тұрлаусыз мүшелердің астын сыз. Мақалдың мәнін қалай түсінесің?

Сергіту сәті

Аспанға қарап ай көрдік,

Төменге қарап жер көрдік.

Оңға, солға бұрылып,

Егеменді ел көрдік.

Шығармашылық  тапсырма

}  Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, мақал-мәтелді жаз. Түрлаусыз мүшелерді тауып, астын сыз.

}  Есті ......ер жетіп,

}  Елдің қамын ойлаған.

}  Ессіз.......кері кетіп,

}  Есерлігін қоймаған.

}  Адастырмақ” ойыны

}  ≈  ─  ═∙

}  ─ ═ ≈∙

}  ═ ≈ ─∙

Семантикалық карта

Сөйлем мүшелері

Бастауыш

Баяндауыш

Тұрлаусыз мүше

Ынтымақ

 

 

 

Істі

 

 

 

бітірер.

 

 

 

Ұстаздан

 

 

 

шәкірт

 

 

 

Озар.

 

 

 

 

Қорытынды бөлім.

Не үйрендік? Не білдік? Тест тапсырмалары.

Бағалау

Оқушыларды бағалау

Үйге тапсырма

75, 77 –жаттығу    94 бет

 

-Сабақ аяқталды. Сау болыңыздар



Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 25 октября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru

Скачать материал
Автор Арпабаева Анар Құралбековна
Дата добавления 17.01.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров 990
Номер материала 54265
Скачать свидетельство о публикации
