Сабақ
жоспары
Пән: математика
Сынып: 6 «б »
Күні: 18.11.2014
Сабақтың тақырыбы:
Рационал сандарды қосу
Сабақтың мақсаты:
· Рационал
сандардың қосу ережелерін білу, рационал сандардың қосу ережелерін есептер
шығару барысында тиімді түрде қолдана алу;
· Сыныптасының
және өзінің білім деңгейін бағалауға үйрену;
· Топта
бірлесе жұмыс істей алу.
Сабақтың
типі: Оқушылардың білімін, білігін және дағдысын жалпылау және жетілдіру.
Сабақтың
әдісі: топпен жұмыс, диалогты оқыту.
Сабақтың түрі:
бекіту сабағы.
Сабақ көрнекілігі:
интерактивті тақта, бағалау парақтары, деңгейлік тапсырмалар.
Сабақта
қолданылатын құралдар: ватман, маркер, стикер, смайликтер, кеспе қағаздар.
Сабақ
барысы:
I.
Ұйымдастыру кезеңі(2
минут)
Оқушылардың
сабаққа дайындығын тексеріп, олардың зейінін сабаққа аудару.
1) Тренинг
(оқушылар бір – біріне сәттілік тілейді);
2) Топқа
бөлу(оқушылар үстел үстінде тұрған кеспелерді алып, кеспедегі фигуралар бойынша
бірдей фигуралар бір топ құрайды)
Табыс
критерийлері:
Ø Таңбалары
бірдей рационал сандарды қосу ережесін білемін;
Ø Таңбалары
әр түрлі рационал сандарды қосу ережесін білемін;
Ø Рационал
сандарды қосу ережесін есеп шығару барысында тиімді қолдана аламын.
II.
Теориялық материалды қайталау (20
минут).
1) Теориялық
материалды қайталау. Топтық жұмыс, постер жасау (8минут);
Әрбір топқа бірдей
тапсырма: Рационал сандарды қосу тақырыбына постер жасау.
3-4 мысалдан
келтіру.
2) Постерді
қорғау (Әр топқа постерді қорғау үшін 3 минуттан беріледі);
Постерді
қорғау критерийлері:
1) Мазмұны
толық болуы керек, яғни берілген тақырыптан ауытқымай, тек тақырып бойынша
маңыздыларын айтып кету;
2) Әзірленуі
дұрыс болуы керек, яғни түрлі түсті маркерлерді қолданып,безендірілген;
3) Сөз
мәдениеті сақталуы керек, яғни оқушы тіл байлығын көрсете алу.
Постерді
бағалау критерийлері:
1
балл – мазмұны толық емес, әлі де толықтыруға болады, әзірленуі мен сөйлеу
мәдениеті төмен.
2
балл – мазмұны толық емес, әзірленуі мен сөйлеу мәдениеті орташа.
3
балл – үш критерий де толық орындалған, мазмұны толық, әзірленуі дұрыс, сөз
мәдениеті сақталған.
Балл
|
Баға
|
8-9
|
“5”
|
6 - 7
|
“4”
|
3 - 5
|
“3”
|
Топтар
бірін -бірі бағалайды.
Бағаларын
бағалау парағына түсіреді.
Бағалау
парағы
Сынып: __________
топ:____________ топ басшысы:_____________
№
|
Топ
мүшелерінің аты -
жөндері
|
Постер
қорғау
|
Деңгейлік
тапсырма
|
Қорытынды
баға
|
1
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
6
|
|
|
|
|
III.
Деңгейлік
тапсырмалар(15 минут):
А
деңгейі
1)қосуды орындаңдар:
В
деңгейі
2) қосуды орындаңдар:
С
деңгейі
3) салыстырыңдар:
Деңгейлік
тапсырмалардың жауаптары интерактивті тақтада көрсетіліп тұрады, әрбір оқушы өз
жұмысын өздері бағалайды.
IV.
Сабақты
қорыту. Бағалау(5 минут).
1) Қай есептер қиын
болды?
2) Есептер несімен
қиын болды?
3)
V.
Үй
жұмысын беру (1 минут)
ІІ, ІІІ тарау;
№ 480 А деңгейінен;
№485 В деңгейінен;
№ 489 С деңгейінен.
VI.
Рефлексия
(оқушылар бір бірден үстел үстінде жатқан стикерлерді алып, табыс ағашына
іледі) (2 минут).
Ø Қызыл алма:Сабағымыз
табысты жақсы өтті деген сөз.
Ø Жасыл алма:Сабақ
жақсы өтті, бірақ бұдан да жақсырақ өткізуге болар еді.
Ø Көк алма:Сабақта
ешқандай жаңашылдық болған жоқ, бұрынғы сабақтарға ұқсас.
Ø Сары алма:Сабақ
мүлдем қызықсыз өтті.
Сабаққа сараптама жасау.
Математика
пәнінен 6 «б» сыныбында диалогтік оқыту арқылы топтағы бірлескен жұмыстарды
ұйымдастыру мақсатымен Лессон стади сабақтары жүргізілді. Сабақ сәттілік тренингісінен
басталды. Сабақ барысында өткен тақырыпты қайталау постер арқылы жасалды.
Постерді критерий арқылы бағалады. Деңгейлік тапсырмалар берілді. А, В және С
деңгейіндегі оқушылары тақтада өз деңгейіне сай есептер шығарды. Барлық
оқушылар сабаққа белсенділік танытып, диалогтық қатынасқа түсті.
Сабақта
қолданылған әдістер үш деңгейге де тиімді болды.