Сабақ
жүргізген мұғалімнің аты-жөні
|
Алимгазина
Асел Балғабайқызы
|
5 сынып
3 оқушы
|
Ақмола
облысы
Жарқайың
ауданы
Кен
негізгі мектебі
|
|
17.03.2014ж
|
1-сабақ
8:30-9:15 № 9 кабинет
|
Сабақтың
атауы
|
Ондық
бөлшекті ондық бөлшекке бөлу
|
Сілтеме
|
Математика
5 сынып, Т.Алдамұратова, слайдтар, сабақ жоспары
|
Жалпы
мақсаты
|
Ондық
бөлшекті ондық бөлшекке бөлу және жауабын дұрыс жазу дағдыларын арттыру,
математикалық тілде сөйлеу қабілеттерін дамыту. Оқушының ой-өрісін, өзіндік
іс-әрекетіне жауап беру дағдысын қалыптастыру. Өздігінен қорытынды шығаруға
машықтандыру, пәнге деген қызығушылығын және белсенділігін арттыру.
Сенімділікке, ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа, ұжымшылдыққа тәрбиелеу.
|
Міндеттер
|
- Оқушылардың
алған білімдерін жүйелеу
- Тақырып
бойынша ой-қорытындылар жасау
- Күнделікті
өмірде қолдана білу, ондық бөлшектерді бөлу ережесін тиімді пайдалана
білу
|
Мұғалім
үшін оқу нәтижелері
|
- Оқуға
бағыт-бағдар беру;
- Топта
жұмыс істеу арқылы аталған тақырыпты меңгеріп шығу;
- Оқушылардың
өзін және достарын бағалау мүмкіндіктерін жасау;
- Ондық
бөлшекті ондық бөлшекке бөлуді үйрете отырып, білім негізін қалау
|
Сабақтың
түрі, әдіс тәсілдері
|
Диалогтік
оқыту, сыни тұрғыдан ойлау, өзін-өзі бағалау, топпен жұмыс,
сұрақ-жауап, талдау, қорыту, деңгейлеп саралап оқыту
|
Сабақтың
көрнекілігі
|
Ноутбук,
тақырыпқа сай слайдтар, видеокамера, фотоаппарат, үлестірме парақтар, топтық
тапсырмалар жазылған плакаттар, бағалау парағы, көңіл-күй дидары
|
Күтілетін
нәтиже
|
Оқушылар ондық бөлшекті
ондық бөлшекке бөле біледі, бөлу ережесін дұырс қолдана алады. Ондық
бөлшектерді есептеу жұмыстарында пайдалана алады. Өздерін және сыныптастарын
бағалай алады.
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Оқушылар-дың ынтымақтас-тық атмосферасын жақсарту мақсатында Сәлемдесу тренингісін АКТ-ның көмегімен
өткізу
|
Сәлемдесу
тренингі
Салем
достым! (амандасады)
Сен
қалайсың? (иықтарынан қағады)
Қайда
болдың? (құлақтарынан тартады)
Мен
сені сағындым! (қолдарын жүректеріне қояды)
Сен
келдің (қолдарын жаяды)
Жақсы
болды (құшақтайды
Бағалау
критерийі:
- Білімділігі
- Ойлау
жылдамдығы
- Математикалық
тілі
- Топпен
жұмыс жасауы
- Жекелей
жұмыс жасауы
Бағалау
парағы
р/с
|
Оқушының
тегі, аты
|
Ой
қозғау
|
Миға
шабуыл
|
СТО
|
Деңгейлік
тапсырмалар
|
Тест
жұмысы
|
БАҒА
|
1
|
Алясхарова
Гүлім
|
|
|
|
|
|
|
2
|
Байдилдина
Ақкенже
|
|
|
|
|
|
|
3
|
Елтай
Саят
|
|
|
|
|
|
|
2 мин
|
Сабақтың барысы
|
2.
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті 33 мин
|
Ой-қозғау-3мин.
Сендердің
алдарыңда бірнеше ондық бөлшектер жатыр солардың ішінен мен оқыған ондық
бөлшектерді алдарыңдағы конвертке салып отырасыңдар.
·
Бір бүтін оннан үш
·
Жиырма бүтін жүзден екі
·
Он бес бүтін мыңнан жетпіс сегіз
·
Жиырма бүтін мыңнан екі
·
Бір бүтін мыңнан үш
·
Отыз екі бүтін жүзден төрт
·
Алпыс алты бүтін оннан сегіз
·
Алпыс бес бүтін он мыңнан сегіз жүз екі
|
Оқушылар
алдарындағы конвертке мен оқыған ондық бөлшектерді салады.
Тексеруді
өзара жүргізеді. Яғни оқушылар бір-бірінің жұмыстарын тексеріп бағалайды.
|
Миға
шабуыл-5мин
№1159
|
Ақкенже-1,2
3,5х=5,95
4,2х=1,89
х=5,95:3,5
х=1,89:4,2
х=1,7
х=0,45
Саят-3,4
0,8х=1,92
0,125х=1,1
х=1,92:0,8
х=1,1:0,125
х=2,4
х=8,8
Гүлім-5,6
0,6х=2,55
1,08х=2,7
х=2,55:0,6
х=2,7:1,08
х=4,25
х=2,5
|
Топпен
жұмыс-7мин.
Оқушылардың сыни ойлауын дамыту мақсатында 1-топқа
«Топтастыру стратегиясы» беріледі.
ОНДЫҚ
БӨЛШЕКТЕР сөзін топтастыру
|
Оқушылар
ондық бөлшектер туралы өз ойларын ортаға салады.
|
15 мин деңгейлік тапсырмалар .
Дарындылықты дамыту мақсатында
оқушыларға деңгейлік тапсырмаларды беру
А
деңгейінің есебі
№1151,
№1153, №1154
В
деңгейінің есебі
№1167
С
деңгейінің есебі
№1176
|
Әр оқушы
өз деңгейінің есебін шығарады.
Оқулықпен
және тақтамен жұмыс қатар жүріп отырады.
1151
1) S=17,94м2,
а=2,3м
в=17,94:2,3=7,8м
жауабы:
7,8м
2)
V=43,5см3,
m=387,15г
m1=387,15:43,8=8,9г
жауабы:
8,9г
№1153
t=2,5сағ
S=190,5км
=190,5:2,5=76,2км/сағ
Жауабы:
76,2км/сағ
№1154
1) 384:0,8=480тг
Жауабы
1кг-480тг
2)
105:1,5=70тг
Жауабы 1кг-70тг
№1162
0,42:0,06=7
0,036:0,09=0,4
1,23:0,41=3
0,056:0,08=0,7
0,975:1,95=0,5
5,85:3,25=1,8
4,92:16,4=0,3
3,2:0,25=12,8
9,9:4,5=2,2
№1176
|
Сергіту сәті-3мин.
Жұмбақтар шешу мақал-мәтел жасыру.
Жұмбақтар
- Нәрселерді
санағанда,
Керек ол бізге ауадай
Айтыңдаршы бұл қандай сан
Жан-жағыңа
қарамай (Натурал сан)
- Бүтін
сан, бөлшек сан
Барлығы да бар онда
Бұл қандай сан айтыңдаршы
Оң, теріс сан бәрі
сонда (Рационал сан)
- Егіз
туған қос жүйрік
Жарыса шауып терлейді
Бірін-бірі көрмейді
Дамылсыз қанша шапса
да (Параллель түзу)
4. Бүтін,
бөлшек бөліктерден
Үтір
айырып тұрады
Осы
санды кім біледі
Аты
қандай болдаы? ( ондық)
|
Оқущылар
жұмбақтар шешеді одан соң мақалдарды жалғастырады
- Білікті
бірді жығады,....
Білімді мыңды жығады.
- Бір
кісі қазған құдықтан, ...
Мың кісі су ішеді.
- Елу
жылда, ...ел жаңа
- Жеті
жұрттың тілін біл, (жеті түрлі білім ал)
- Екі
жақсы қас болмас,(екі жаман дос болмас)
- Досыңды
үш күн сына ма, (үш жыл сына)
- Бір
елі ауызға –(екі елі қақпақ)
- Жүз
теңгең болғанша, (жүз досың болсын)
- Отыз
тістен шыққан сөз, (отыз елге тарайды)
- Жалқаудың
екі досы бар: (бірі - ұйқы, бірі – күлкі)
- Бес
бармақ жиылса, (жұдырық болады)
|
Бекіту
5 мин
|
3. Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Тест
жұмысы АКТ-ны қолдану арқылы-5мин
1.Теңдеуді
шеш: 2х+3х=
10,5
А) 0,21;
В) 2,1;
С) 20,1;
Д) 21.
2. Қосуды
орында: 9,07+3,23.
А) 12,3;
В) 123;
С) 1,23;
Д) 41,37.
3. Азайтуды
орында: 5,75 – 3,8.
А)
19,5; В)
1,95; С)
2,67; Д) 0,195.
4.Бөлуді
орында: 25,25:0,25=10,1
A)
1,01 B)10,1 C)101 Д)0,101
5. Көбейтуді
орында: 6,4×7,42.
А) 4,7488;
В) 474,88;
С) 4748,8;
Д) 47,488
ЖАУАБЫ:
1-В 2-А 3-В 4-В 5-Д
|
Оқушылар
тест сұрақтарына жауап жазады
|
Бағалау 3 мин
|
4.
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Білім
беру үшін бағалау және оқуды бағалау мақсатында
Критериалды
бағалауға бейімдеу
Топтардың
бағаларын талдау
Қорытынды
бағаны шығару
|
Топтағы
оқушылар бірін-бірі келесі критерийлер бойынша бағалайды:
1. Білімділігі
2. Ойлау
жылдамдығы
3. Математикалық
тілі
4. Топпен
жұмыс жасауы
5. Жекелей
жұмыс жасауы
|
Үйге тапсырма 1 мин
|
5. Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
№1156,
№1161,№1164
291бет
Мен үй
тапсырмасын беріп, күнделіктеріне бағаның қасына қолымды қойып шығамын.
|
Оқушылар
күнделіктерін ашып бағалау парағындағы бағаларын қояды, үйге тапсырманы жазып
алады.
|
Рефлексия 1 мин
|
6. Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Білім ағашын отырғызайық
1.Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім. (қызыл алма)
2. Тақырыпты түсіндім. Бірақ есептеген кезде
қиналамын. (жасыл алма)
3. Сабақ түсінбедім. (сары алма)
|
Оқушылар
өздерінің ойлары бойынша алмалардың түстері таңдап іледі
|
|
|
|
|
|
|
|