Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации
версия для слабовидящих
Главная / Биология / Ашық сабақ "Терінің тосқауылдық рөлі. Терінің құрылысы: эпидермис, нағыз тері (дерма), майлы шел қабаты, олардың қызметі. Тері туындылары: шаш және тырнақтар. Терінің типтері. Тері күтімі."

Ашық сабақ "Терінің тосқауылдық рөлі. Терінің құрылысы: эпидермис, нағыз тері (дерма), майлы шел қабаты, олардың қызметі. Тері туындылары: шаш және тырнақтар. Терінің типтері. Тері күтімі."

Пән мұғалімі: Өмірбай Гүлнар

Пәні: Биология


Сынып/ мерзімі

8 «а»

Сабақ/тақырыбы

Терінің тосқауылдық рөлі. Терінің құрылысы: эпидермис, нағыз тері (дерма), майлы шел қабаты, олардың қызметі. Тері туындылары: шаш және тырнақтар. Терінің типтері. Тері күтімі.


Сабақтың мақсаты

Жаңа материалды қабылдай отырып, оқушылардың өз бетімен білімін толықтырып, дағдыларын, ойлау қабілеттерін дамыту.

Күтілетін нәтиже

Жаңа материалды қабылдай отырып, оқушылардың өз бетімен білімін толықтырып, дағдыларын, ойлау қабілеттерін дамытады

Сабақтың әдісі


Топтық жұмыс, постер жасау, кестемен жұмыс, сұрақ-жауап, сәйкестендіру.

Уақыты

Сабақ кезең/рі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

3 мин



2 мин






5 мин


Кіріспе


«Миға шабуыл» әдісі

Үй тапсырмасына байланысты сұрақтар қоямын.

  1. Бүйректің массасы?

  2. Бүйректің қабынуы?

  3. Зәр шығаруды түтігі мен қуықтың қабынуы?

  4. Түнде зәр тоқтамайтың ауруы?




Үй тапсырмасы бойынша зәр шығару туралы топтастыру.



Оқушыларды тақырыпқа байланысты 3 топқа бөлемін.

1.Тері туындысы.

2.Тері ауруларын емдейтін дәрігер.

3.Сипап сезу мүшесі болып табылады.






Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады.




Оқушылар 3-топқа бөлінеді:

« Шаш»

«Дерматолог»

«Тері»


Сұрақтарға жауап бере отырып, өткен тақырыпты естеріне алады және диалогтық қарым-қатынасқа түседі.







Топ аттары жазылған

қағаздар




Оқулық, оқушы дәптері, бағалау парақшасы.

17

мин






4 мин



6 мин

Негізгі бөлім

Жаңа сабақ

Терінің құрылысы: эпидермис, нағыз тері (дерма), майлы шел қабаты, зерттеушілік әңгіме жүргізіп, постер жасатамын. Топтастыру әдісі арқылы топтық бағалау жүргіземін.


Жаңа тақырып бойынша қысқаша мәліметтер беремін.

1).Тері қабаты нешеу?

А)1; ә)3; б) 2

2). Тері қызметін атаңдар?

А)Көру; ә)Сезу; б)Есту

3). Тері пигменті?

А)Лизоцин; ә)Меланин; б)Хлоратин

4). Тері қандай ұлпадан тұрады?

А) Эпителий; ә)Дәнекер; б) Жүйке

5). Терінің мүйізді түзілісі?

А)Шаш; ә) Тырнақ; б) Тері

6). Тері қандай мүше?

А)Дәм сезу; ә) Сипап сезу; б) Көру

7) Тері ауыруының дәрігері?

А)Уролог; ә) Дерматолог; б)Терапевт

8)Нағыз тері қабаты?

А)Эпидермис; ә)Дерма; б)Май бездері

9) Адам тәулігіне қанша литр тер бөледі?

А) 1 литр; ә) 1,5 литр; б)5 литр

10) Терінің сыртқы қабаты?

А) Дерма; ә)Эпидермис; б) Май клетчаткасы


16 зертханалық жұмыс жасатамын.Ұлғайтқыш әйнекпен қолдың алақаның бетін зерттеу.


Берілген тақырып бойынша зерттеушілік әңгіме жүргізіп, топта ақылдасып, ортақ бір шешімге келіп, постер жасайды. Топтастыру әдісі бойынша топтық бағалау жүргізеді.


Интербелсенді тақтада берілген мәліметті тыңдап, дәптерлеріңе түртіп алады.



Оқулықта берілген №16 зертханалық жұмысты жасайды.


Плакат, маркер, оқулық




АКТ, оқушы дәптері



Оқушы дәптері, бағалау парақшасы

3 мин

Қорытынды

Сұрақ-жауап арқылы қорытындылаймын.

Жаңа терминдермен жұмыс.


Сұрақтарға жауап беру арқылы сабақты пысықтайды.



Оқулық

2 мин

Бағалау.

Сыныптасын және өзін-өзі критериалды бағалау жүргіземін.

Сыныптасын және өзін-өзі критериалды бағалап шығады.

.

Бағалау парақшасы, стикерлер бойынша бағалау.

2 мин

Рефлек сия

Кері байланыс

Өткен тақырып бойынша өз пікірлерін жазды.


Стикер

1 мин

Үйге тапсырма беру

Келер күнге берілген тақырыпты оқу.

Күнделікке жазады.

Күнделік



  • Биология
Описание:

Топтық жұмыс, постер жасау, кестемен жұмыс, сұрақ-жауаптар арқылы оқушылардың сыни тұрғысынан ойлау қабілеттерін дамыту. Жаңа материалды қабылдай отырып, оқушылардың өз бетімен білімін толықтыруға дағдыландыру.Терінің құрылысы: эпидермис, нағыз тері (дерма), майлы шел қабаты, зерттеушілік әңгіме жүргізіп, постер жасатылды. Топтастыру әдісі арқылы топтық бағалау жүргізілді.Тері туындылары: шаш және тырнақтар екендігін оқушыларға ұғындыра отырып жеке басының гигенасын сақтауға тәрбиелеу.

Автор Курманова Ханслу Жексенбетовна
Дата добавления 29.12.2016
Раздел Биология
Подраздел Планирования
Просмотров 1498
Номер материала MA-069260
Скачать свидетельство о публикации
